Home / Tag Archives: të

Tag Archives:

Forcat Ajrore izraelite sulmojnë kufirin lindor të Rripit të Gazës

Forcat Ajrore të Izraelit ndërmorën një sulm ajror ndaj kufirit lindor të Rripit të Gazës. Avioni i Forcave Ajrore të Izraelit ndërmori një sulm ndaj fushave bujqësore në lagjen Zejtun ku ndodheshin grupet që lëshonin “balona djegëse” të fryra me gaz heliumi në drejtim të territoreve izraelite. Ministria e Shëndetësisë …

Read More »

Turqia: Do ishte mirë që liderët afrikanë të bisedojnë me ne para marrëveshjes për emigrantë me BE-në

Ministri për Çështjet e Bashkimit Evropian dhe kryenegociatori i Ankarasë me Brukselin, Omer Çelik bëri të ditur se do të ishte mirë që liderët afrikanë të bisedojnë me Turqinë para nënshkrimit të ndonjë marrëveshjeje me BE-në për zgjidhjen e problemit të emigrantëve. Në deklaratën e bërë nëpërmjet llogarisë së tij …

Read More »

Korçë: U përzënë nga fëmijët, myftinia e merr në kujdesje çiftin e të moshuarve

Rasti i një çifti të moshuarish të pëzënë nga shtëpia prej djalit të tyre, ngjarje e ndodhur në Korçë, ka tronditur shoqërinë shqiptare. Por së fundi rasti i tyre ka marrë zgjidhje nga Myftina e qytetit, e cila i ka marrë nën përkujdesje. “Ne kemi ofruar strehim dhe ushqim për …

Read More »

Kryeimami i Klinës, Blerim Musliu: të shërbesh në qytetin shembull për tolerancën fetare

Është i lumtur që qyteti i tij Klina (komunë në pjesën qendrore të Kosovës), edhe pse një vend i vogël, ka arritur të prodhojë lajme pozitive sa i përket tolerancës fetare. Fjala është për Blerim Musliun, kryeimamin 34 vjeçar që është një shembull i kultivimit të tolerancës dhe mirëkuptimit. Ai …

Read More »

Nihal Ollçok, nëna dhe gruaja e dy të rënëve më 15 korrik, vjen në Tiranë; flet për dhimbjen, Erdoganin, egërsirat e puçit…

Bisedoi: Bujar M. Hoxha Pak gjë duhet që të mbushen dy vite nga përpjekja e përgjakshme për grusht shteti në Turqi. Shumë ujëra kanë rrjedhur që atëherë, por vetë rrjedha e ka patur të vështirë ta gjejë shtratin e vet. Qindra të vrarët dhe mijëra të plagosurit në ato orë …

Read More »

Zëdhënësi i Erdoganit la në pozitë të vështirë gazetarin e BBC-së

Zëdhënësi i Presidencës, Ibrahim Kalin gjatë pjesëmarrjes në një program në radion londineze të BBC-së reagoi ashpër ndaj moderatorit anglez i cili në rend të ditës solli tezat e organizatës separatiste terroriste PKK. Reagimi i zëdhënësit Kalin ndaj moderatorit u censurua nga ana e shtëpisë mediatike angleze. Ibrahim Kalin gjatë …

Read More »

Erdogan-Putin rikonfirmojnë angazhimin për zhvillimin e mëtejshëm të marrëdhënieve

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) ka zhvilluar një bisedë telefonike me Kryetarin e Shtetit të Rusisë, Vladimir Putin. Sipas informacionit të siguruar nga burimet e Presidencës turke, Putin e përgëzoi Presidentin Erdoan për suksesin e arritur në zgjedhjet e 24 qershorit. Gjatë bisedës të dy liderët riafirmuan …

Read More »

Siria do të jetë Vietnami i dytë i SHBA-së

Këshilltari special i udhëheqësit të Revolucionit Islamik, Velayeti vlerësoi gjendjen e fundit në Siri duke deklaruar se ky vend dhe lindja e Eufratit do të jenë Vietnami i dytë për SHBA-në. Këshilltari special i udhëheqësit të Revolucionit Islamik, Ali Ekber Velayeti vlerësoi zhvillimet e fundit në rendin e ditës në …

Read More »

Momenti prekës i takimit të nënës me djalin, 1 muaj pasi Trump i ndau

Një djalë i vogël 7 vjeç dhe nëna e tij nga Guatemala janë takuar një muaj pasi u ndanë në kufi. Beata Mariana de Jesus Mejia-Mejia dhe djali i saj Darwin u takuan në Aeroportin Ndërkombëtar në Washington pasi avokati fitoi të drejtën e lirimit të vogëlushit. 38-vjecarja bëri padinë …

Read More »

Erdogan: Në Afrin të Sirisë kemi neutralizuar mbi 4 mijë terroristë të PYD/YPG-së

Presidenti, Recep Tayyip Erdogan bëri të ditur se në kohën kur ata erdhën në pushtet eksporti i industrisë së mbrojtjes së Turqisë ishte në 20 për qind, ndërsa sot kjo shifër është rritur në 65 për qind. Presidenti Erdogan i bëri një vlerësim aktualitetit gjatë një emisioni të përbashkët të …

Read More »

SI TË MARRIM ABDES?!

1 – Qëllimi: Umer ibën Hatabi Allahu qoftë i kënaqur prej tij thotë, se ka ndëgjuar të Dërguarin e Allahut sal-lAllahu alejhi ve sel-lem duke thenë: “Me të vërtetë veprat shpërblehen sipas qëllimit, dhe secilit i takon ajo që për të ka pas qëllim….”[1] 2 – Bismilahi: Ebu Hurejra Allahu …

Read More »

Si duhet të besojmë tek Allahu?!

Si duhet të besojmë tek Allahu Ne e pranojmë bindshëm me zemrat tona dhe e pohojmë me gjuhët tona se : Allahu është Krijues i gjithçkaje që ekziston. Ai është i Vetmi, nuk ia ka nevojën askujt, ndërkohë që të gjithë kanë nevojë për Të. Është i veçuar në të …

Read More »

“Kaq shumë persona të zhvendosur nuk ka pasur kurrë më parë”

Zhvillimet janë dramatike – këtë e tregojnë shifrat më të fundit të OKB-së në Gjenevë. Në të gjithë botën ka gjithnjë e më shumë njerëz që për shkak të luftës, dhunës ose përndjekjes në forma të tjera janë të detyruar të braktisin atdheun. Gjithsej vitin e kaluar, në arrati ndodheshin …

Read More »

Urimi i myftiut të kosovës naim ef. Tërnava me rastin e festës së Bajramit të Fitrit

Të nderuar besimtarë, vëllezër dhe motra! Po përcjellim muajin e Ramazanit, muajin më të veçantë, muajin e Kur’anit fisnik, muajin e edukimit dhe humanizmit, muajin në të cilin në mënyrë kolektive shprehëm besimin në Zot dhe përkushtimin ndaj fesë Islame duke agjëruar, ndihmuar, falur, lutur, lexuar Kur’an, andaj, nëse çdo …

Read More »

Rritja e pagave, mbi supet e taksapaguesve të varfër

Vendimi i Qeverisë së Kosovës për rritjen e pagave për kabinetin qeveritar, nga përfaqësues të punëtorëve dhe ligjërues të politikave sociale, po cilësohet diskriminues, skandaloz dhe abuzim me paranë publike. Sipas tyre, kjo rritje krijon diferencë të madhe të pagave, jo vetëm në raport ndaj sektorit privat, por edhe përbrenda vet sektorit …

Read More »

BIK njofton se Bajrami falet të premtën në ora 05:34 minuta

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton opinionin e gjerë se muaji i madhëruar i Ramazanit përfundon ditën e enjte, më 14 qershor 2018. Dita e parë e festës së Fitër – Bajramit është të premten, më 15 qershor 2018. Manifestimi qendror për festën e Fitër – Bajramit për Republikën e …

Read More »

“Mos të kalbtë toka”, komentuesit s’ndalen me të shara ndaj të ndjerit në FB

Opinioni publik është tronditur mëngjesin e sotëm pas lajmit se Xhafer Mata, 31-vjeçari nga Kukësi i mori jetën një 19-vjeçareje në Tiranë, pranë një kishe në zonën e Don Boskos. Deri tani thuhet se ai kishte pasur me vajzën një lidhje disa mujore por që kishte përfunduar pasi vajza e …

Read More »

E vrau ish-i dashuri, fjalët e fundit që tha e reja para se të ekzekutohej

Një krim i rëndë tronditi vendin mëngjesin e sotëm, ku një djalë i ri 31 vjeç, vrau ish-të dashurën e tij, në zonën e “Don Boskos” në Tiranë. Xhafer Mata, i kishte bërë pritë 19-vjeçares Xhuljeta Çuni pranë zonës ku jetonte, ku i ka kërkuar sërish mundësi për të vijuar …

Read More »

Çfarë kanë të përbashkët hëna dhe Burxh Halifa? (Video)

Të dyja janë lartë në qiell. Kohët e fundit, këto mrekulli qiellore dhe arkitekturore u takuan dhe momenti dramatik u kap në një video. Në një videoklip i shpërndarë nga profili zyrtar në Twitter i Burxh Halifa, hëna shihet në dy pika: afër ndërtesës më të lartë në botë dhe …

Read More »

Të mirat i fshijnë të këqijat

Read More »