Home / Tag Archives: të

Tag Archives:

NJË THESAR PREJ THESAREVE TË XHENETIT

HADITHI: Ebu Musa el-Eshariu (Allahu qoftë i kënaqur prej tij) përcjell se i dërguari i Allahut (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të) ka thënë: “O Abdullah ibn Kajs, a dëshiron të të tregoj për një thesar prej thesareve të xhenetit? La havle ve la kuvete ila bilah (S’ka …

Read More »

Ushtria amerikane është akuzuar për lirimin e 40 militantëve të Daesh në Afganistan

Zëdhënësi i talebanëve Zabihullah Muxhahidi ka thënë në llogarinë e tij të Twitter se ushtria amerikane kishte vrarë rojet e sigurisë gjatë një bastisje në një nga burgjet në provincën Badghis (Afganistani veriperëndimor) dhe mori 40 luftëtarë të Daesh të burgosur atje në një drejtim të panjohur. Ministria e Jashtme ruse gjithashtu raportoi se forcat speciale amerikane mund …

Read More »

Pritet që prezantuesja e televizionit shtetëror të Iranit që u arrestua pa të drejtë nga SHBA të lirohet shumë shpejt

Njoftohet se pas dhënies së deklaratës në gjykatë do të lirohet prezantuesja e televizionit shtetëror të Iranit, Merzieh Hashemi, e cila ishte arrestuar në SHBA në cilësinë e “dëshmitarit material” në lidhje me një hetim, transmeton Anadolu Agency. Sipas dokumenteve të gjykatës rajonale Washington DC, mësohet se nuk do të …

Read More »

Për shëndet të mirë – Arsyet pse duhet të hani ullinj çdo ditë…

Ullinjtë klasifikohen fruta me bërthamë të të njëjtës familje botanike me qershitë dhe pjeshkët. Ullinjtë jeshilë mblidhen në fillim të sezonit të vjeshtës ndërsa të zinjtë kur janë pjekur plotësisht. Të dy llojet konsiderohen të pasur me yndyrna të shëndetshme për organizmin. Më poshtë do të gjeni të listuara nga …

Read More »

Lumturia e fëmijëve afrikanë që provojnë për herë të parë pambuk sheqerin

Fëmijët që qëndrojnë në një jetimore në Kamerun të Afrikës, në sajë të një organizate bamirëse që transportojnë ndihma humanitare nga Turqia për herë të parë kanë përjetuar lumturinë duke shijuar pambuk sheqerin, raporton Anadolu Agency (AA). Shoqata e ndihmave humanitare “Hak” ka dërguar nga Turqia një makineri të pambuk …

Read More »

YPG/PKK-ja do të marrë 1.000 dollarë haraç nga çdo burrë që do të martohet

Siç bëjnë të ditur burimet lokale, YPG/PKK-ja ka filluar një pseudopraktikë, sipas të cilës çdo burrë rezident jashtë Sirisë, i cili dëshiron të martohet me një grua banore në territoret siriane nën pushtimin e organizatës dhe të transferohet jashtë shtetit familjarisht (me gruan), do të paguajë 1.000 dollarë. Prej një …

Read More »

Kitaroviç: Islami është pjesë e pandashme e mozaikut shpirtëror dhe kulturor të shoqërisë kroate!

Islami është pjesë e pazëvendësueshme dhe e pandashme e mozaikut shpirtëror dhe kulturor të shoqërisë kroate, ka thënë dje në Ankara presidentja e Kroacisë, Kolinda Kitaroviç, transmeton KosovaPost. Presidenti turk Rexhep Tayip Erdogan dhe presidentja e Republikës së Kroacisë Kolinda Grabar-Kitaroviç u takuan dje në Ankara. Pas takimit, presidentja kroate …

Read More »

Xhamia e Namazgjasë, më e madhja në Ballkan, do të hapet në fund të vitit

Xhamia e Namazgjasë, e cila po ndërtohet nga ana e Drejtorisë së Çështjeve Fetare të Turqisë dhe Fondacionit Diyanet (TDV) në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, do të hapet për adhurim në fund të këtij viti, njoftoi TDV, transmeton Anadolu Agency (AA). Në një deklaratë të TDV-së thuhet se tashmë kanë …

Read More »

THËNIE DHE URTËSI TË ARTA – 34

1. AbdulMelik ibn Is’haku, Allahu e mëshiroftë, ka thënë: “Nuk ka nga njerëzit që janë sprovuar në shëndetin e tyre vetëm se për të parë se si duhet falënderuar ose janë sprovuar me ndonjë të metë për të parë se si duhet duruar.” – [Ibn Kajjimi në ‘Ijdetus-sabirin’, 222] 2. …

Read More »

Familja e të dënuarit për terrorizëm: Mos na etiketoni

Nëntori i vitit 2016, ndryshoi gjithçka për familjen Vojvoda nga fshati Llaushë e Skënderajt, kur Policia e Kosovës arrestoi djalin e tyre Leotrimin, si të dyshuar për vepra që ndërlidhen me terrorizëm. Që nga ajo kohë, familja Vojvoda thotë se po etiketohet si “familje e terroristit”. Në aksionin e 16 …

Read More »

Modeli i financimit të medias në Kosovë që rrezikon pavarësinë mediale

Arta Berisha Krahas mostransparencës për publikimin e kontratave për marketing në mediat online dhe sociale, Qeveria e Kosovës nuk ka treguar as kriteret përcaktuese për lidhjen e këtyre kontratave. Praktika e qeverive të kaluara tregon se këto marrëveshje kryesisht lidhen me mediat e afërta me qeverinë dhe se ndikimi në …

Read More »

Qindra mijëra euro për reklamat jotransparente të Qeverisë së Kosovës

Arta Berisha   Nga 21 ministri sa ka gjithsej Qeveria e Republikës së Kosovës, nëntë prej tyre janë përgjigjur në kërkesën për qasje në të dhënat zyrtare për buxhetin që ndahet për marketing në media online dhe ato sociale për vitin 2017 dhe 2018. Ministria e Financave, Ministria e Zhvillimit …

Read More »

Autobiografia e skllavit të njohur myslimanë të SH.B.A-së e shkruar në gjuhën arabe

Biblioteka e Kongresit të Shteteve të Bashkuara ka bërë të njohur autobografine në gjuhën arabe të skllavit të vetem mbijetuar të vendit, e disponueshme vetëm në internet Të martën sipas një deklarate nga Biblioteka e Kongresit, Koleksioni i Omar Ibn Said përbëhet nga 42 dokumente origjinale duke përfshirë një autobiografi 15 faqesh. Si një …

Read More »

Muzeu izraelit vendos të heqë skulpturën ‘McDonald-Jezus’ pas reagimit të ashpër nga të krishterët arabë dhe muslimanët

Një muze izraelit ka në plan të heqë nga ambjentet e tij një skulpturë të Jezusit të kryqëzuar, ku në vend të tij është vendosur kllouni Ronald McDonald, një nga simbolet e kompanisë McDonald. Reagimi vjen pas protestave të ashpra që bashkuan të krishterë, muslimanë, ministren populiste të kulturës dhe …

Read More »

Katari në ndihmë të refugjatëve sirianë, dhuron 50 milionë dollarë

Katari dhuroi 50 milionë dollarë për refugjatët sirianë. Emiri i Katarit, Sheiku Temim bin Hamed Al Thani dha direktivën për të mbështetur refugjatët sirianë në vende të ndryshme me 50 milionë dollarë. Ndihma dhe paketa e emergjencës do t’u përcillet refugjatëve sirianë në Turqi, Liban dhe Jordani.   Kjo ndihmë …

Read More »

Muslimanët në jug të Filipineve në pritje të referendumit historik për autonomi

 Popullata muslimane More ndodhet në prag të kthesës historike, ku në referendumin e të hënës do të votojë marrëveshjen me të cilën themelohet rajoni Autonom Bangsamoro, i cili në kuadër të Filipineve do të gëzojë autonomi të madhe, raporton Anadolu Agency (AA). Qeveria filipine dhe Lëvizja e Rezistencës Muslimane arritën …

Read More »

Shkenca vërteton 40 arsye pse Muhamedi alejhi selam hante rrush të thatë…

I Lartësuar është Allahu, shiko numrin e sëmundjeve që kuron rrushi i thatë dhe efektet e tij në organizmin e njeriut. Rushi i thatë “Zebib”, të cilin Profeti(a.s) e pëlqente dhe i këshillonte të tjerët që me të, të nxirrnin zekatin e Fitrit, ka dobi të jashtëzakonshme për trupin e …

Read More »

Shkaqet e bereqetit (shtimit të të mirave dhe vazhdimësisë së tyre)

Shkaqet e bereqetit (shtimit të të mirave dhe vazhdimësisë së tyre) 1) Thënia “Bismilah” (në veçanti) dhe përmendja e Allahut (me lutje) kur hyn në shtëpi.Profeti salallahu alejhi ue selem ka thënë:” Kur dikush nga ju hyn në shtëpinë e tij dhe e përmend Allahun gjatë hyrjes dhe para ushqimit, …

Read More »

Të rishikohet Marrëveshja e Dejtonit. Nuk ka siguruar të ardhmen e Bosnje-Hercegovinës

Turqia e Recep Tayyip Erdogan kërkon rishikimin e Marrëveshjes së Dejtonit të vitit 1995 që i dha fund luftës në Bosnje – Hercegovinë. Gjatë një konference për shtyp në Ankara me homologen kroate, Kolinda Grabar Kitaroviç, Erdogan deklaroi se marrëveshja e vitit 1995 nuk ka sjellë paqen. “Ka probleme serioze …

Read More »

Ja pesë shenjat e kancerit të gjirit që nuk duhen injoruar kurrë

Bazuar në studimet e Shoqërisë Amerikane për kancerin, vlerësohet se rreth 246.660 raste të reja të kancerit të gjirit janë zbuluar te gratë amerikane këtë vit. Ndërkohë 40.450 gra do të vdesin nga kanceri i gjirit. Ky kancer te gratë është më i shpeshti. Diku 1 në 8 gra në …

Read More »