Home / Tag Archives: TA (page 31)

Tag Archives: TA

Kur unë të plakem, më duro të lutem: Letra e nënës që çdo fëmijë duhet ta lexojë

Nëna është personi më i dashur për fëmijët. Ajo është e vetmja që bën gjithçka për ta, duke mos kërkuar asgjë në këmbim.Dashuria nënë-fëmijë është e pakushtëzuar, dhe kështu duhet të jetë gjithmonë!Më poshtë ju sjellim një letër të një nëne drejtuar vajzës së saj, duke i kërkuar durim dhe …

Read More »

Rrëfimi rrënqethës I Një Gruaje E Cila Nuk Mund Ta Shihte Qaben? (Lexojeni)

Kjo është një ngjarje e cila i ndodhi shejh Abdull-llah Shehatin në programin e televizionit satelitor “IKRE”. Është ky një program i drejtpërdrejtë në të cilin shikuesit shtrojnë pyetje përmes telefonit, kurse emitimi bëhet prej Egjiptit.Gjatë programit u zhvillua biseda në vijim:Shikuesja: Do ta pyesja shejh Abdull-llahun, nëse unë kam …

Read More »

Në Finlandë, fëmijët flenë në kuti kartoni: Kur ta nësoni përse do ta blini një edhe ju!

Edhe përsa i përket amësisë, ka mendime të ndryshme, shpesh për shkak të traditave të çdo vendi. Për shembull, shumë njerëz do ta konsideronin torturuese për fëmijën e sapolindur ta vini për të fjetur në një kuti kartoni, por në Finlandë kjo është një traditë që ka vazhduar për më …

Read More »

Ilaç natyral shtëpiak për gjëndrrën tiroide; do të dëshironi ta ndani me të gjithë!

Përveç që është i shijshëm, ky lëng është edhe shumë efektiv dhe i lehtë për t’u përgatitur…Deri më tani keni provuar shumë barna që ndikojnë në funksionimin e gjëndrës tiroide, por rezultatet nuk ishin të kënaqshme? Provoni këtë ilaç natyror bimor. Gjëndra tiroide është një gjëndër endokrine, e cila përdorë …

Read More »

Nuk mund ta besoni se çfarë shkakton Autizmin

Studiuesit përfundimisht zbuluan se çfarë shkakton autizmin : Gjenet “e gabuar” Studimet e kaluara, sipas Science Alert, “kanë treguar se çrregullimi i spektrit të autizmit (ASD) është i lidhur me gjenet e veçanta”, që do të thotë se gjasat për të pasur më shumë se një fëmijë me ASD janë …

Read More »

Njihuni me 7 shkaktarët e fryerjes së barkut dhe si ta mënjanoni atë

Problemi me fryrjen është se njerëzit zakonisht nuk e kuptojnë se çfarë ushqimesh e shkaktojnë. Ka 7 shkaqe të zakonshme për fryrjen: 1. Ushqimet e pasura me yndyrë, ajo do më shumë kohë për tu tretur se proteinat ose karbohidratet. 2. Të hani shumë ushqim. 3. Pirja e pijeve të …

Read More »

Takoi mjekun gati 15 herë sepse kishte dhimbje por fjalët e mjekut rrezikuan ta linin pa këmbë

Noeleen McCormack ka folur për herë të parë në lidhje me përvojën e saj pasi mjeku i saj i përgjithshëm në Edinburg i dha vetëm codamol dhe një fletëpalosje për të luftuar ankthin kur ajo i kërkoi ndihmë. Pavarësisht se ishte në agoni dhe pothuajse e paaftë për të ecur, …

Read More »

Humbet syrin për shkak të gabimit me këtë produkt estetik, mësoni çfarë ndodhi dhe si ta shmangni

Erica Diaz, një nënë e dy fëmijëve pësoi një aksident fatal duke përdorur një produkt të kozmetik. Erica erdhi në shtëpi pas një nate me shokët e saj dhe shkoi për të larë fytyrën. Ndërsa pastroi fytyrën, vuri re se qepalla e saj ndihej e çuditshme. Erica e kuptoi se …

Read More »

A e dini sa fëmijë i kishte Pejgamberi? Kliko për ta kuptuar përgjigjen

Es-Selamu Alejkum Ju paraqesim videon e radhës nga AUDIONUR, e lusim Allahun (Subhanehu we te’ala) që të kemi dobi nga kjo që ndëgjojmë. Hoxha i nderuar Ferid Selimi i përgjigjet pyetjes së parashtruar e cila thotë: Sa fëmijë i kishte Pejgamberi (sal allehu alejhi we selem)?, për ta dëgjuar përgjigjen …

Read More »

Si ta testoni vetën se a jeni të prekur nga Sihri, Xhinët apo Mësyshi?

Mbylli syt dhe koncentrohu në ndëgjimin e rukjes që e kem postuar, nëse gjat ndëgjimit të rukjes i ke disa nga këto simptome atëherë duhesh të bësh rukje tek ndonjë Hoxhë. Prej simptomeve që tregojn se je i sëmur janë: kokdhimbja, mundim lukthi, gogsim, dridhje të durëve, dridhje të këmbëve, …

Read More »

Si ta zgjedhim shokun/shoqen e jetës?

Zgjedhja e shokut/shoqes së jetës, sa e lehtë aq dhe e vështirë Si ta zgjedhim shokun/shoqen e jetës? Është një pyetje e lehtë të cilës i përgjigjen praktikisht kushedi sa mijëra persona. Por, me gjithë lehtësinë për t’iu përgjigjur kësaj pyetje, vlen të themi se një pjesë e konsiderueshme e …

Read More »

Nuk do ta besoni se cfarë besimi fetar do i japë Rama djalit të tij, as mysliman as katolik as ortodoks por…

Gjatë një interviste për gazetën italiane “L’Esspreso” kur u pyet nga gazetari italian se çfarë mendonte për ofensivën e Turqisë së Erdogan për të islamizuar Shqipërinë duke investuar në ngritjen e shumë xhamive, kryeministri Rama pasi mbron mikun e tij Taip Erdogan, në këtë kontekst zbulon edhe se çfarë besimi …

Read More »

Një bashkëshort duhet ta vendosë bashkëshorten mbi këdo, sidomos mbi këta 6 persona

Kur vendos të martohesh me dikë, duhet ta trajtosh atë si personin më të dashur për ty përgjatë gjithë jetës. Kjo është gjëja më e rëndësishme për një marrëdhënie të fortë. Mbi të gjitha, është e rëndësishme ta vendosësh gruan tënde mbi këta gjashtë persona: Mbi fëmijët tuaj. Do të …

Read More »

Si ta dalloni për 3 sekonda kur ju tradhton burri me metodën e lashtë kineze dhe e vertete

Duke përdorur metodën e lashtë kineze të leximit të fytyrës, si dhe të gjuhës së trupit, ata kanë bërë portretin e mashkullit tradhtar, thotë ekspertja e seksit dhe raporteve familjare, Tracey Cox. Ja si duket mashtruesi seksual: Është i gjatë – Meshkujt më të shkurtër kanë nivel më të ulët …

Read More »

Bëni kujdes! Nuk do ta përdorni më këtë ‘djathë’ në tost pasi ta shikoni këtë foto!

A jeni një prind i cili përgatitë tost për fëmijë me këtë lloj rriske djathi jo-natyral? A po e përdorni atë për vete? Atëherë, nuk do ta bëni më pasi ta shihni këtë foto. Është e logjikshme që djathi i vërtetë do duhej të shkrihej në zjarr të hapur për …

Read More »

Si ta testoni vetën se a jeni të prekur nga Sihri, Xhinët apo Mësyshi?

Si ta testoni vetën se a jeni të prekur nga Sihri, Xhinët apo Mësyshi? Mbylli syt dhe koncentrohu në ndëgjimin e rukjes që e kem postuar, nëse gjat ndëgjimit të rukjes i ke disa nga këto simptome atëherë duhesh të bësh rukje tek ndonjë Hoxhë. Prej simptomeve që tregojn se …

Read More »

A bën ta ndaloj mysafirin nga pirja e duhanit në shtëpinë time?

Pyetje: Selam alejkum Hoxhe i nderuar. Kemi ketu nje kojshike ne moshe te vjeter dhe pin shume duhan, mirpo as nuk ka fal namaz as nuk agjeron, mban hajmali ndersa thote e besoj Zotin sikur njerezit si shprehen, besoj e keni ne konsiderate poziten e kesaj dhe se di a …

Read More »

Wall Street Journal: Princi Alwaleed bin Talal mund ta blejë lirinë me 6 miliard dollarë

Siç informon Wall Street Journal, autoritetet saudite i kërkojnë princit Alwaleed bin Talal, një të tretën e pasurisë për ta lënë të lirë. Dhe bëhet fjalë për afro 6 miliard dollarë. Prej javësh, ai dhe të tjerë biznesmenë e ish-ministra, janë burgosur në një hotel duke u hetuar mbi pasurinë e …

Read More »

Wall Street Journal: Princi Alwaleed bin Talal mund ta blejë lirinë me 6 miliard dollarë

Siç informon Wall Street Journal, autoritetet saudite i kërkojnë princit Alwaleed bin Talal, një të tretën e pasurisë për ta lënë të lirë. Dhe bëhet fjalë për afro 6 miliard dollarë. Prej javësh, ai dhe të tjerë biznesmenë e ish-ministra, janë burgosur në një hotel duke u hetuar mbi pasurinë e …

Read More »

Katër hapa që duhet t’i ndërmerrni për ta parandaluar aromën e keqe të trupit

Është keq të mbani aromë të keqe! Ndonjëherë pavarësisht se bëni çmos për të mos mbajtur aromë të keqe, prapëseprapë përfundoni duke iu qëndruar tjerët larg! Por, fillimisht, mos u brengosni – kjo i ndodhë thuajse çdo personi! Megjithatë, si ta parandaloni dhe ta ndalni këtë fenomen? Për këtë, duhet …

Read More »