Home / Tag Archives: TA (page 30)

Tag Archives: TA

Flet babai i Florencit: Ja si e gjeta djalin e masakruar në spital…Si më kërkuan ta mbys me duart e mia!

Teksa ka sjellë të pajetë të birin nga Franca në Shqipëri, babai i Florenc Beqirajt ka apeluar sërish për drejtësi për vdekjen e të birit. “Dua drejtesi. Djali kishte shenja dhune. Une nuk kam firmosur sepse nuk mund ta mbys me duart e mia. Nuk e di pse ia hoqen …

Read More »

Erdogan: Ata që duan ta përçajnë Shqipërinë thefshin kokën

Turqia sheh me shqetësim përplasjen e fundit mes Presidentit të zgjedhur, Ilir Meta dhe Kryeministrit Edi Rama. Deklarata është bërë në një intervistë ekskluzive që Presidenti i Turqisë i dha Top Channel. Gjatë bisedës në Top Story, gazetarin Sokol Balla, Presidenti, Recep Tayyip Erdogan, foli për forca që duan destabilitetin …

Read More »

Do të habiteni kur ta kuptoni se në këtë shtet evropian jetojnë më së shumti myslimanë

A e dini në cilën shtet evropian jetojnë 16 milionë myslimanë? Jo, nuk është Franca, aty ka 5 milionë myslimanë, në Gjermani 4 milionë, kurse në Mbretërinë e Bashkuar 3 milionë myslimanë. Vendi evropian me më shumë myslimanë është Rusia, natyrisht, nëse e përjashtojmë Turqinë, pjesa më e madhe e …

Read More »

Ata nuk mund ta kuptonin pse fryma e saj vinte kaq erë e keqe, derisa doktori i saj gjeti këtë!

Nëse keni frymë të keqe edhe pse shëndeti juaj dentar është i përsosur, mund të keni një problem pak më të thellë. Ata janë të ashtuquajturat gurët e bajameve dhe rreth një e katërta e popullsisë i kane ato. Specialistët pohuan se fryma e tmerrshme e Beckler ishte duke u …

Read More »

A është haram ta vizitosh Kishen?

Vazhdojmë me publikimin e pyetjeve dhe përgjigjeve me qëllim mësimin e fesë tonë, pyetja e radhës e cila i është parashtruar hoxhës së nderuar Jusuf Hajrullahu thotë: A është haram ta vizitosh Kishen?, për ta dëgjuar përgjigjen klikoni më poshtë:

Read More »

Fuqia e temperatures eshte ajo qe djeg fuqishem sikur te jete leshuar nga zjarri pervelues i xhehennemit, andaj duhet ta ftohni me uje

Sherimi i temperatures me uje  Abdullah bin Omeri e transmeton hadithin qe i Derguari i All-llahut , s.a.v.s., ka thene: Fuqia e temperatures eshte ajo qe djeg fuqishem sikur te jete leshuar nga zjarri pervelues i xhehennemit, andaj duhet ta ftohni me uje. Ne te kaluaren, ky rrefim e ka …

Read More »

Fuqia e temperatures eshte ajo qe djeg fuqishem sikur te jete leshuar nga zjarri pervelues i xhehennemit, andaj duhet ta ftohni me uje

Sherimi i temperatures me uje  Abdullah bin Omeri e transmeton hadithin qe i Derguari i All-llahut , s.a.v.s., ka thene: Fuqia e temperatures eshte ajo qe djeg fuqishem sikur te jete leshuar nga zjarri pervelues i xhehennemit, andaj duhet ta ftohni me uje. Ne te kaluaren, ky rrefim e ka …

Read More »

A ka folë Pejgamberi me Allahun drejtpërdrejtë? – kliko për ta kuptuar

A ka folë Pejgamberi me Allahun drejtpërdrejtë? – kliko për ta kuptuar Vazhdojmë me publikimin e pyetjeve dhe përgjigjeve me qëllim mësimin e fesë tonë, pyetja e radhës e cila i është parashtruar hoxhës së nderuar fatmir zaimi thotë: Cili është ma gjynahçar?, për ta dëgjuar …

Read More »

Lutje profetike që herë pas herë duhet ta themi

Lutje profetike që herë pas herë duhet ta themi “All-llahu im që je Zot i qiejve dhe i tokës, Zot i Arshit të Madh, Zot i yni dhe i çdo sendi, çarës i farës dhe i bërthamës, Zbritës i Tevratit, Inxhillit dhe i Furkanit, kërkoj strehim te Ti nga sherri …

Read More »

Fshati me xhaminë më të madhe në rajon – për ta ndërtuar, banorët shiten edhe tokat e tyre!

Bresana është një nga fshatrat më të lashta të trevës së Opojës në komunën e Dragashit, me një traditë po ashtu të lashtë të ruajtjes dhe kultivimit të vlerave kombëtare dhe fetare. Fshati “i barabartë” me një qytezë Fshati Bresanë është i shtrirë në pjesën më jugore të Republikës së …

Read More »

Mënyra më e mirë për ta trajtuar problemin e dhimbjes së shpatullave!

Mënyra më e mirë për ta trajtuar problemin e dhimbjes së shpatullave! Hixhamja ( E thatë ku largon lodhjen, relakson muskujt, lehteson dhimbjen dhe e lagësht apo me premje ku largon dhimbjen në tërësi ) Egzistojnë shkaktarë të shumtë ë cilët ndikojnë në dhimbjen e shpatullave disa nga ta mundë …

Read More »

Me çfarë ta mbushim gjelin e detit? Receta perfekte që përgatitet për 10 minuta

Mungesa e gjelit të detit në tryezën festive të Vitit të Ri është një “mëkat” që askush nuk guxon ta bëjë. Dietologia Blerina Bombaj sjell për Shije recetën e plotë të përgatitjes…Ingredientët për 8 persona:6‐7 kg gjel deti Mbushja:1 ½ kupë oriz1 qepë të grirë3/4 kupë selino të prerë2 kupa …

Read More »

Pronarët e City-t dëshirojnë ta blejnë edhe këtë klub futbollistik

Man City janë në bisedime për blerjen e një pjese në klubin belg KV Oostende. Udhëheqësit e Premier League tashmë kanë aksione në klube në të gjithë botën, përfshirë New York City dhe Melbourne City. Dhe tani raportet në Belgjikë thonë se pronari i Oostende, Marc Coucke, ka zhvilluar bisedime …

Read More »

Fshati me xhaminë më të madhe në rajon – për ta ndërtuar, banorët shiten edhe tokat e tyre!

Bresana është një nga fshatrat më të lashta të trevës së Opojës në komunën e Dragashit, me një traditë po ashtu të lashtë të ruajtjes dhe kultivimit të vlerave kombëtare dhe fetare.Fshati “i barabartë” me një qytezë Fshati Bresanë është i shtrirë në pjesën më jugore të Republikës së Kosovës, …

Read More »

Argumenti i profecisë së Muhammedit alejhi selam! Dikush pa profetin Alejhi Selam teksa pushonte, ngriti shpatën për ta vrarë por…

Argumentet e profecisë së profetit të fundit Muhammedit alejhi selam janë të pafundme. Me lejën e Zotit do të përmendim një ndër argumentet e shumta që të bën të besosh rreth profecisë së tij. Në periudhën e luftës të muslimanëvë kundër jobesimtarëve të cilët dëbuan padrejtësisht dhe me forcë muslimanët …

Read More »

Ky veprim matematikor po tërbon gjithë web-in ! A jeni në gjendje ta zgjidhni?

Përgjjigjet që zakonisht japin komentuesit në këtë quiz, i cili për të thënë të vërtetën ka mbi 2 vite që qarkullon nga të katra anët e internetit, nuk janë aspak të ngjashme me njëra tjetrën. Ky është një quiz që i shtyn njerëzit të gabojnë, dhe personat që japin një …

Read More »

​Si ta dalloni tensionin e lartë të syrit?

Hipertensioni okular do të thotë se presioni në sytë tuaj është më i lartë sesa duhet dhe nëse kjo gjendje nuk trajtohet, presioni i lartë i syve mund të shkaktojë glaukomë dhe humbje të përhershme të shikimit. Ju nuk mund të përcaktoni nëse keni rritur ndjeshmërinë e syrit, sepse nuk …

Read More »

Erdogan: Jemi të vendosur për ta pastruar Afrikën nga FETO

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, është shprehur se organizata e ulët terroriste FETO ka “mashtruar popullin nëpërmjet retorikave të dialogut, arsimit dhe veprave të mira”, duke shtuar se “Jemi të vendosur që kjo kope vrasësish të mos jetë e pranishme në Afrikë”, raporton Anadolu Agency. “Shumë vende të Afrikës …

Read More »

Tregimi i Muhamedi s.a.w.s për Pejgamberin i cili e pati detyrë ta çlirojë Kudsin

Joshua ibn Nun a.s. ishte një nga pejgamberët e Allahut. Ishte bashkëkohës i Musait a.s. dhe ai është djaloshi i cili udhëtoi me Musain a.s. kur shkoi për ta kërkuar hz. Hidrin. Këtë Kur’ani e tregon në suren el-Kehf (60):وَإِذْ قَالَ مُوسَىٰ لِفَتَاهُ لَا أَبْرَحُ حَتَّىٰ أَبْلُغَ مَجْمَعَ الْبَحْرَيْنِ أَوْ …

Read More »

Tregimi i Muhamedi saws për Pejgamberin i cili e pati detyrë ta çlirojë Kudsin

Joshua ibn Nun a.s. ishte një nga pejgamberët e Allahut. Ishte bashkëkohës i Musait a.s. dhe ai është djaloshi i cili udhëtoi me Musain a.s. kur shkoi për ta kërkuar hz. Hidrin. Këtë Kur’ani e tregon në suren el-Kehf (60):وَإِذْ قَالَ مُوسَىٰ لِفَتَاهُ لَا أَبْرَحُ حَتَّىٰ أَبْلُغَ مَجْمَعَ الْبَحْرَيْنِ أَوْ …

Read More »