Home / Tag Archives: TA (page 10)

Tag Archives: TA

Këshillë e fortë që nënat duhet ta përcjellin te vajzat e tyre!

Çdo prind duhet ta mësojë fëmijën e tij me rregullat e mirësjelljes. Por, përveç bontonit me rëndësi është që çdo prind ta inkurajojë fëmijën e tij që ta forcojë vetëbesimin e tij. Pikërisht këtë në mënyrë shumë të bukur e ka bërë një nënë. Tony Hammer është nëna e vajzës …

Read More »

Disa mënyra si ta bëni kafen më të shijshme

Nuk ka vetëm një mënyrë tradicionale për të bërë një kafe të mirë. Nëse jeni preferues i saj, atëherë eksperimentoni me pijen tuaj të preferuar. Këto janë 10 truke si të përgatisni kafen, në mënyrë jotradicionale. 1.Përzieni gjysmë luge çaji sheqer kane me kafe. Ngrohini pak në nxehtësi të ulët, …

Read More »

Të gjithë pyesin si ta përdorim kokërrën e zezë (farën e zezë), ja si mund ta përdorni për shumë sëmundje

Si ta përdorim? Ti o njeri, që kërkon të gëzosh gjithnjë shëndet patjetër duhet të këmbëgulësh në përdorimin e Farës së Zezë. Rëndësia e Farës së Zezë është e madhe. Pikërisht për këtë duhet të bëhet shoqërues gjatë jetës tënde që të ruash shëndetin ashtu siç na ka porositur Profeti …

Read More »

Të gjithë pyesin si ta përdorim kokërrën e zezë (farën e zezë), ja si mund ta përdorni për shumë sëmundje

Si ta përdorim? Ti o njeri, që kërkon të gëzosh gjithnjë shëndet patjetër duhet të këmbëgulësh në përdorimin e Farës së Zezë. Rëndësia e Farës së Zezë është e madhe. Pikërisht për këtë duhet të bëhet shoqërues gjatë jetës tënde që të ruash shëndetin ashtu siç na ka porositur Profeti …

Read More »

Ekspertja e shëndetit: “Si ta lësh sheqerin për 31 ditë, për detoksikim dhe dobi në peshë e lëkurë”

Nëse keni lexuar modën e fundit të mbajtjes së trupit në formë, ndoshta keni menduar të mbani një dietë detoksikimi. Ndoshta keni lënë shumë ushqime pa ngrënë, me synimin për të rënë në peshë, por kjo metodë nuk është dobiprurëse në planin afatgjatë. Një mënyrë detoksikimi që ia vlen, sipas …

Read More »

Si ta eliminoni nikotinën nga organizmi?

Lënia e duhanit, ndonëse është një i hap i madh, i cili ndihmon në përmirësimin e shumë funksioneve të organizmit, duket se nuk ka një zgjidhje të menjëhershme eliminimi i nikotinës. Efekti i nikotinës zgjat për vite me radhë. Mirëpo nikotina në gjak shkakton rritje të shpejtë të tensionit të …

Read More »

Një njeri e kishte pa një gjarpër në zjarr dhe vendosi ta hiqte…

Një njeri e pa një gjarpër në zjarr dhe vendosi ta hiqte, por kur e hoqi, gjarpri e kafshoi. Nga reagimi i dhimbjes, burri e lëshoi atë dhe gjarpri ra përsëri në zjarr dhe po digjej përsëri. Njeriu u përpoq ta tërhiqte sërish dhe përsëri gjarpri e kafshoi atë. Dikush …

Read More »

Si ta ndalni dhimbjen e veshit me limon

Dhimbja e veshit është nga më të padurueshmet që trupi i njeriut përballon. Nganjëherë është mirë që të provoni disa mënyra të tjera për ta ndalur dhimbjen, përveç me ilaçe. Limoni është një përbërës që ndihmon shumë në këtë gjë. Si të veproni: Për të lehtësuar dhimbjen dhe për të …

Read More »

Sefaj: Nuk kemi arritur ta menaxhojmë situatën as me Turqinë, as me Europën dhe as me SHBA-të

“Në vend që të kërkohet largimi, në këtë rast i imi, është dashur të formohet një task-forcë e cila do ta menaxhonte situatën: për atë se a duhet dikush të shkojë në Turqi, t’i kërkojë ata njerëz, të kërkohet nga Erdogani se si trajtohen ata, po ashtu t’u shpjegohet Shteteve …

Read More »

Teologu zviceran Dr. Hans Küng: “Nuk mund ta mohojmë se Muhamedi është udhëzimi i vërtetë për shpëtim”

Teologu bashkëkohor zviceran dr. Hans Küng, i cili ndër të tjera është i njohur për pretendimet dhe bindjet e tij se Isai (Jezusi) ishte vetëm një njeri dhe Profeti i zgjedhur i Perëndisë, ka thënë për të dërguarin e fundit Profetin Muhamed: “Muhamedi është i dërguari i Zotit në kuptimin …

Read More »

Teologu zviceran Dr. Hans Küng: “Nuk mund ta mohojmë se Muhamedi është udhëzimi i vërtetë për shpëtim”

Teologu bashkëkohor zviceran dr. Hans Küng, i cili ndër të tjera është i njohur për pretendimet dhe bindjet e tij se Isai (Jezusi) ishte vetëm një njeri dhe Profeti i zgjedhur i Perëndisë, ka thënë për të dërguarin e fundit Profetin Muhamed: “Muhamedi është i dërguari i Zotit në kuptimin …

Read More »

Prindërit e detyruan ta linte të fejuarin e saj me aftësi të kufizuara, nëse ai nuk mësonte të ecte. Por ja çfarë ndodhi pas 6 muajsh!

Kjo vajze 23-vjeçare kineze u detyrua nga prindërit e saj se nëse i dashuri i saj i paralizuar nuk mund të ecte për tre vjet, ajo duhet ta linte atë. Prindërit e saj do t’i jepnin leje dhe bekime për të qëndruar me Yan Hongbo, 27 vjeç, nëse ai do …

Read More »

Prindërit e detyruan ta linte të fejuarin e saj me aftësi të kufizuara, nëse ai nuk mësonte të ecte. Por ja çfarë ndodhi pas 6 muajsh!

Kjo vajze 23-vjeçare kineze u detyrua nga prindërit e saj se nëse i dashuri i saj i paralizuar nuk mund të ecte për tre vjet, ajo duhet ta linte atë. Prindërit e saj do t’i jepnin leje dhe bekime për të qëndruar me Yan Hongbo, 27 vjeç, nëse ai do …

Read More »

Teologu zviceran Dr. Hans Küng: “Nuk mund ta mohojmë se Muhamedi është udhëzimi i vërtetë për shpëtim”

Teologu bashkëkohor zviceran dr. Hans Küng, i cili ndër të tjera është i njohur për pretendimet dhe bindjet e tij se Isai (Jezusi) ishte vetëm një njeri dhe Profeti i zgjedhur i Perëndisë, ka thënë për të dërguarin e fundit Profetin Muhamed: “Muhamedi është i dërguari i Zotit në kuptimin …

Read More »

Frika e fëmijëve, si ta mposhtim sipas udhëzimeve fetare

Siguria është një begati që Allahu begaton me të kë dojë prej robërbve të Tij. Allahu thotë në Kuran: “Pra, le ta adhurojnë Zotin e kësaj shtëpie, I cili i ushqeu pas urisë dhe i siguroi prej çdo frike! (Sure Kurejsh; Ajeti 3-4)”. Frika është një natyrshmëri të cilën Allahu …

Read More »

Kastriot Myftaraj: Nëse Erodgan Vjen Në Shqipëri Do Ta Vras, Shikoni Qfar Urrejtje Ka Ndaj Islamit (VIDEO)

Në emisionin e A kanë një fe apo një ideal të vërtetë shqiptarët“ (9 janar 2018) te realizuar ne oranews nga Artur Zhei. Islamofobi më i madh shqiptar Kastriot Myftaraj, kërcnon se do ta vras Erdoganin vet apo edhe do të organizoj vrasjen e tij poqese është nevoja. Ai njihet …

Read More »

Llogarinë e presidencës turke në Twitter mund ta ndiqni edhe në rusisht

Presidenca e Turqisë, e cila në rrjetin social Twitter bën publikime në katër gjuhë për 10 milionë ndjekës, filloi publikimet edhe në gjuhën ruse me ceremoninë e hedhjes së themeleve të centralit të parë bërthamor në Akkuyu të Turqisë. Në ceremoninë e hedhjes së themeleve të centralit të parë bërthamor …

Read More »

Gjykata gjermane mund ta lirojë Puigdemont me kusht

Gjykata e shtetit verior të Schleswig Holstein tha në një deklaratë se lirimi i mundshëm me kusht i Puigdemont do të bëhej me garancinë pasurore prej 75.000 eurosh. Puigdemont u ndalua muajin e kaluar pasi hyri në Gjermani nga Danimarka, ku jetonte në azil pasi ishte akuzuar për rebelim dhe …

Read More »

Alarmi i mjekëve: Kjo lloj pije shkatërron kockat dhe ju vazhdoni ta konsumoni çdo ditë

Kockat kryesisht përbëhen nga kolagjeni, një proteinë që siguron një shtresë mbrojtëse të butë, dhe kalciumi një mineral që shton forcën dhe ngurtësinë e tyre. Ky kombinim e bën kockën të fortë dhe mjaft fleksibile për të mbajtur gjithë peshën e trupit. Pijet e gazuara janë konsideruar si pijet më …

Read More »

Disa njerëz dëgjojnë të qara nga tualeti, por ai ishte i vetmi që mund ta ndihmonte!

Nje burre gjeti një plak duke qare në banjë. Ai ishte veteran i Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara dhe kishte nevojë për ndihmë. Ndërkohë që njerëzit e tjerë talleshin me lotët e ketij njeriu, një tjetër ndjeu dhimbjen e tij dhe i ofroi mbështetje në një kohë nevoje. Dhembshuria e …

Read More »