Home / Tag Archives: TA

Tag Archives: TA

Si ta bësh bashkëshortin tënd të lumtur 39 këshilla te vogla

Si ta bësh bashkëshortin tënd të lumtur… 1.Ji e butë me bashkëshortin tënd. 2. Ki kujdes gjatë bisedave të tij dhe dëgjoje atë me vëmendje. 3. Mos e ngrit e zërin ndaj tij. 4. Të kesh urtësi dhe butësi gjatë bisedës me të. 5. Flit për gjërat që e gëzojnë atë. …

Read More »

QKA ËSHTË HIXHAMJA, CFARË THOTË PEJGAMBERI ALEJHI SELAM PËR TË, VENDI KU MUND TA BËNI ??

Hixhamja eshte sunet i te derguarit tonë Muhamedit salallahu alejhi we selem. Eshte i perkryer per shendetin e pergjithshem,parandalim dhe per semundje te caktuara si aneksise,stresit,lodhje,dhembje,ishiadikun, semundjet e gastritit,inferitilitetin dhe semundjet e lekures Profeti Muhamed paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi te ka thëne : Shërohuni me Hixhame në …

Read More »

SHKAQET QË TË BËJNË TA LIDHËSH ZEMRËN ME ALLAHUN

Cilat janë shkaqet specifike që të ndihmojnë ta lidhësh zemrën me Allahun e Lartësuar? Shejh Salih el-Feuzani (Allahu e ruajttë!): Shkaqet që të ndihmojnë ta lidhësh zemrën me Allahun e Lartësuar janë shtimi i leximit të Kuranit, përkujtimi i mirësive të Allahut të Lartësuar, frika nga dënimi i Allahut, dëshira …

Read More »

Si mund ta dëmtoj sheqeri shëndetin tuaj dhe çfarë mund të bëni për ta ndaluar atë

Shkencëtarët amerikan kanë zbuluar se sheqeri nuk është aq i rrezikshëm për shëndetin tonë siç kemi menduar. Më shumë se aq, një sasi e vogël e sheqerit është e nevojshme për trupin tonë te funksionoj siç duhet. Por, ne shpesh hamë shumë akullore, çokollatë, torta të ndryshme, dhe ushqime tjera …

Read More »

Prindër, zgjohuni sa jeni akoma në kohë! shtë shumë e rëndësishme që të gjithë prindërit ta lexojnë këtë!

Prindër, zgjohuni sa jeni akoma në kohë! Duhet ta lexoni patjetër Është shumë e rëndësishme që të gjithë prindërit ta lexojnë këtë! E mërkurë, ora 8.00. Arrita në kohë në takimin me prindër në shkollën e djalit tim – “Mos harroni të vini nesër në takim, është e detyrueshme!” – …

Read More »

BESIMTARËT DO TA SHIKOJNË ZOTIN E TYRE NË AMSHIM

“Ehli Sunneti dëshmojnë se besimtarët do ta shikojnë me sy Zotin e tyre të Lartësuar në Ditën e Gjykimit. Ata do të shikojnë në Të ashtu siç është transmetuar lajmi autentik nga i Dërguari i Allahut sal-lAllahu alejhi ve sel-lem, në thënien e tij të bekuar: “Vërtet ju do ta …

Read More »

Si ta bëjmë realitet javën me katër ditë punë 

Përfytyroni një mëngjes të premteje kur nuk zgjoheni nga alarmi i ziles. Nuk bëni atë rrugën e përditshme për në punë. Do të zgjoheni vetëm me idenë e këndshme që ju presin tre ditë pushim, dhe që do t’i shijoni për çdo javë. Mund të duket si ëndërr, por katër …

Read More »

Bolton përsëri viziton Moskën me shpresë që ta bindë Rusinë!

Këshilltari për siguri kombëtare i presidentit të Amerikës ka deklaruar se së shpejti do të shkojë në Rusi për të diskutuar çështje përkatëse me sigurinë kombëtare të Amerikës, mirëpo duket se ai gjatë kësaj vizite synon që ta bindë Rusinë për të ndjekur politikat e Uashingtonit. Agjencia e lajmeve IRNA …

Read More »

Nusja që donte ta vriste vjehrrën (Tregim)

Tregim domethënës për një raport që thuajse ende po del të jetë sfide në një martese në kohen e sotme. Vajza martohet dhe pas martesës së saj shkon të jeton me burrin e saj dhe nënën e tij. Pas një periudhe të shkurtër fillojnë zënkat dhe mosmarrëveshjet mes nuses dhe …

Read More »

Hithra Sa Përvëluese Aq Shëruese – Si Ta Përdorni Për Shëndet Të Mirë

Ajo të përvëlon që me prekjen e parë, por pavarësisht drithërimës është e pamundur të heqësh dorë prej saj. Në Shqipëri përdorimin më të shpeshtë e gjen si mbushje në gatimet e byrekut, por edhe të zier si sallatë. Por hithrat janë përdorur prej shekujsh edhe për të kuruar simptomat …

Read More »

11 rregulla të arta për ta mbajtur martesën në nivel

11 rregulla të arta për ta mbajtur martesën në nivel Udhëzimet e mëposhtme mund të duken të thjeshta, por janë shumë serioze për ta bërë një martesë më të fortë dhe më të shëndetshme. Ja disa rregulla të thjeshta: Lëreni bashkëshortin/bashkëshorten tuaj të haj pjesën e fundit të ushqimit apo …

Read More »

11 rregulla të arta për ta mbajtur martesën në nivel (Foto)

Udhëzimet e mëposhtme  mund të duken të thjeshta, por janë shumë serioze për ta bërë një martesë më të fortë dhe më të shëndetshme. Ja disa rregulla të thjeshta: Lëreni bashkëshortin/bashkëshorten tuaj të haj pjesën e fundit të ushqimit apo ëmbëlsirës! Kryesisht kur bëhet fjalë për ëmbëlsira… Mirë, mos e …

Read More »

Senatorët amerikanë kërcënojnë Arabinë: Sauditët do ta paguajnë shtrenjtë nëse e kanë vrarë gazetarin Khashoggi

Nëse pohimet se mbretëria arabe e ka vrarë gazetarin e shquar dalin të vërteta, atëherë Arabia Saudite do ta paguajë shumë shtrenjtë, tha një senator i lartë republikan të hënën. Jamal Khashoggi, gazetar dhe kolumnist për The Washington Post, është zhdukur që kur hyri në konsullatën e Arabisë Saudite në …

Read More »

“Djali po luan me ilaçe, hiqja duarsh!”, i tha burri… Ajo harroi dhe s’kishte përse ta priste të shoqin në spital!

Një çifti i lindi një djalë pas 11 vitesh martesë. Ata ishin një çift i dashur dhe djali ishte drita e syrit të tyre. Një mëngjes, kur djali ishte gati 2 vjeç, burri pa një shishe farmaceutike të hapur. Ai ishte vonë për punë dhe i kërkoi gruas ta mbyllte …

Read More »

Nje TREGIM shume i bukur per ata qe kane durim ta lexojne deri ne fund!!

Nje TREGIM shume i bukur per ata qe kane durim ta lexojne deri ne fund!! Perktheu: Musanif RUFATI Gruaja e moshuar doli nga dhoma e saj në mënyrë të qetë. Nga salloni degjoheshin zërat e nuses dhe të nipit. Nusja djalit të saj: “O birë sofra është gati, ta kam …

Read More »

Ja nga çfarë po u dëmtohet rëndë truri i fëmijëve tuaj, mund ta ndaloni…

Një studim i fundit zbulon se çfarë ndodh me trurin e fëmijëve që përdorin tabletat. Ne shohim fëmijët që luajnë me telefona, kompjuter dhe tableta çdo ditë. Teknologjia po bëhet pjesë integrale e shoqërisë dhe shumë shkolla po kalojnë nga letra në ekranet me prekje nëpër klasat e tyre. Tabletat …

Read More »

Ja nga çfarë po u dëmtohet rëndë truri i fëmijëve tuaj, mund ta ndaloni

Një studim i fundit zbulon se çfarë ndodh me trurin e fëmijëve që përdorin tabletat. Ne shohim fëmijët që luajnë me telefona, kompjuter dhe tableta çdo ditë. Teknologjia po bëhet pjesë integrale e shoqërisë dhe shumë shkolla po kalojnë nga letra në ekranet me prekje nëpër klasat e tyre. Tabletat …

Read More »

Duhet ta kemi frikë teknologjinë

“Tani unë jam bërë vdekja, shkatërruesja e botëve”. Këto janë fjalët që mendoi Robert Openhajmer, pasi u bë dëshmitar i shpërthimit të parë të një bombe atomike më 16 korrik 1945. Në atë moment, ai e kuptoi fuqinë e vërtetë dhe potencialin e tmerrshëm të zgjuarsisë teknologjike. Tre të katërtat …

Read More »

Thuaj këto sure që ta mjekosh zemrën tënde!

Thuaj këto sure që ta mjekosh zemrën tënde! THUAJI KËTO SURE NGA 7 HERË NË DITË CDO DITË NËSE LEXOHEN MË SHUMË INSHAALLAH DO KETË DOBI ËDHË MË SHUMË. MJEKOJE TRUPI,SHPIRTIN DHE ZEMRËN ME KËTO SURE Suret dhe ajetet te cilat duhet lexuar jane: 1. Sureja EL FATIHA (elhamdu lilahi …

Read More »

KUR KALOJMË PRANË VARREZAVE DUHET TA LEXOJMË LUTJEN E MË POSHTME, NDËRSA NE ÇKA PRAKTIKOJMË TË LEXOJMË PËR TË VDEKURIT?

A NA ËSHTË BËRË EL-FATIHA ZËVENDËSIM PËR PËRTACINË TONË? Ne të gjithë e dimë se njerëzit tanë, kur kalojnë pranë varrezave, i ngrenë duart dhe e lexojnë suren el-Fatiha për të vdekurit, pra, mbi varrin e të vdekurit i lexojnë ajetet të cilat të përkthyera në gjuhën tonë kanë kuptim …

Read More »