Home / Tag Archives: Si

Tag Archives: Si

Xhamitë si dëshmi kundër propagandës anti-islame dhe anti shqiptare

András Riedlmayer, ekspert i arkitekturës islame, në një intervistë të paradokohshme dhënë një mediumi kosovar, ia rikujton opinionit vendor dhe atij ndërkombëtar, se si makineria ushtarake e paramilitare serbe kishte shkatërruar me qindra xhami gjatë luftës në Kosovë. Befasisht, disa vite më vonë, restaurimi dhe ndërtimi i tyre, nga dikush …

Read More »

Si të lexojmë pa dëmtuar sytë, këshilla të vlefshme për prindërit

Mjekët okulistë rekomandojnë prindërit të bëjnë një vizitë të fëmijëve të tyre pranë specialistëve për të parë gjendjen e shikimit dhe për të kapur herët problematikat. Nëse një fëmijë i afrohet më shumë se 30-35 cm televizorit, librit apo telefonit, mjekët thonë se duhet bërë patjetër konsultë tek okulisti. Nëse …

Read More »

Si mund ta përmirësoj shpirtin dhe zemrën time?

Pyetja: Kam një shpirt të parehatshëm dhe shumë kritik. Nuk jam e kënaqur me asgjë. Nevrikosem shpejt, s’kam durim, nuk jam e butë, kur më godet një e keqe, katastrof, gjithë bota e merr vesh se s’kam durim. Kam filluar ta urrej veten dhe të mendoj vetëm keq për veten …

Read More »

Nga Fidan MUSTAFA: Islami, si bazë e multikulturalizmit modern dhe model i shekullit XXI për paqe

Multikulturalizmi brenda hapësirave kombëtare dhe marrëdhëniet ndërmjet kulturave të vendeve të ndryshme, paraqet thelbin e barometrit të lirisë, barazisë, drejtësisë e demokracisë së atij vendi. Si mungesë e një qasje të këtillë, konfliktet dhe shoqëritë kombëtare të cilat kalojnë nëpër tranzicion të stërzgjatura, gjithashtu janë produkte nga rrjedhojat e mos …

Read More »

Simptomet se e keni trupin plot toksina – dhe si ta pastroni shpejtë

Toksinat grumbullohen në trup nga ushqimi dhe pijet që i konsumojmë, por edhe përmes lëkurës dhe ajrin që e thithim. Kur kjo sasi është e tepërt, trupi vuan. Atëherë nevojitet pastrim i trupit Toksinat grumbullohen në trup nga ushqimi dhe pijet që i konsumojmë, por edhe përmes lëkurës dhe ajrin …

Read More »

Video: Si mund te jet babai i Muhammedit alejhi selam ne Xhehennem , ndersa emrin e ka …

Si mund te jet babai i Muhammedit alejhi selam ne Xhehennem , ndersa emrin e ka Abdullah ??!!

Read More »

SI TA DICIPLINOSH VETEN TËNDE?

Padyshim se hapi i parë në diciplinimin dhe edukimin e vetes tënde është që të pranosh se ke mangësi dhe je fajtor. Ai i cili e pranon se ka mangësi vetëmse ka nisur në rrugën e diciplinimit të vetes së tij dhe durimi në vazhdimin e kësaj rruge është çelësi …

Read More »

Si i mashtroi ai (Iblisi) Ademin dhe Havën, kur dihet se ishte i përjashtuar prej xhenetit?

Pyetja: Es-selamu alejkum ue rahmetullahi ue berekatuhu! Dihet që Allahu e përzuri Iblisin nga xheneti për shkak se ai nuk e përfilli urdhrin e Allahut për t’i rënë Ademit alejhi selam në sexhde. Mirëpo, gjithashtu Allahu thotë në Kuran se shejtani i mashtroi Ademi dhe Havanë që të hanë pemën …

Read More »

Çfarë është lajmi i rremë, dhe si mund ta shmangim atë?

Shumë gjëra që lexoni në internet, sidomos në mediat elektronike, mund të duken të vërteta, por në fakt shpesh nuk janë. Lajm i rremë (fake news) është lajmi, historia apo mashtrimi i stisur qëllimisht për keqinformimin ose mashtrimin e lexuesve. Zakonisht, këto tregime krijohen për të ndikuar pikëpamjet e njerëzve, …

Read More »

3 Mënyrat se si të mbrohesh nga magjia dhe syri i keq

Në të vërtetë Allahu i Madhësuar ka lajmëruar njerëzit që të kenë kujdes nga e keqja e magjisë dhe syri i keq, para se të ndodhin ato dhe para se të prekin ndonjërin nga njerëzit. Gjithashtu Allahu i Madhëruar e ka bërë të qartë për njerëzit se si të shërohen …

Read More »

6 Tipare të fshehura të miqve xheloz: ja si ta kuptoni

Helen Fisher, PhD shpjegon se ne ndihemi xheloz për shumë arsye. Kur bëhet fjalë për xhelozinë jashtë një marrëdhënieje, është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm dhe të kuptoni pse dikush është ziliqar i marrëdhënieve tuaja. Disa njerëz nuk mund të tolerojnë të tjerët të lumtur kur nuk janë të …

Read More »

“Mekanizmi tresh Turqi-Rusi-Iran mund të përdoret si model në Azi”

Kryetari i Parlamentit të Iranit, Ali Larixhani tha se mekanizmi i bashkëpunimit që kanë zhvilluar Turqia me Rusinë dhe Iranin për krizat rajonale mund të përdoret si një model edhe për zgjidhjen e problemeve ekonomike dhe politike në Azi. Në përgjigje të pyetjeve të gazetarëve në Stamboll, ku ka ardhur …

Read More »

Si të mjekohemi me vaj ulliri ?

“Një ose dy lugë vaj ulliri në ditë, ju mbrojnë nga shumë sëmundje, por sidomos nga ato të zemrës.” Efektet e tij pozitive mbi organizmin lidhen ngushtë me përmbajtjen e lartë të acideve yndyrore dhe substancave antioksiduese. Vaji i ullirit, përbërësi kryesor i dietës mesdhetare, është bërë shpesh pjesë e …

Read More »

Fati i një pianoje në Gaza: si iu shpëtoi bombardimeve izraelite

E vetmja piano në Rripin e Gazës u shfaq në publik për herë të parë pas një dekadë, pas një përpjekjeje të ndërlikuar ndërkombëtare për restaurimin e instrumentit që për pak u shkatërrua nga një sulm ajror izraelit. Rreth 300 spektatorë morën pjesë në shfaqje të dielën, ndërsa artistë japonezë …

Read More »

Shtatë shenjat kur dikush është xheloz për ju dhe si ta shmangni këtë

Këto shtatë shenja të xhelozisë janë mënyra e përsosur për të zbuluar nëse dikush është super xheloz për ju … Në rast se po pyesni nëse miqtë tuaj janë në të vërtetë xhelozë për ty në vend që të jenë të lumtur, mund t’i mbani këto shtatë shenja të dukshme …

Read More »

Video: Ajla 3 vjecare shikoni se si i pergjigjet Babait te vet Ma shaa All-llah :) ️️️…

Ajla 3 vjecare shikoni se si i pergjigjet Babait te vet Ma shaa All-llah 🙂 ❤️❤️❤️ Zoti i udhezofte te gjithe femijet ne rruge te hajrit Amin ya Rabbi ☝️🤲🤲

Read More »

SI DEL SHPIRTI PAS VDEKJES ?

Kur besimi në botën tjetër është i dobët, shumë gjëra nuk marrin kuptim prej kësaj jete. Padrejtësia më e madhe që mund t`i bësh besimit, është që ta kufizosh atë vetëm me këtë botë. Prandaj shumë gjëra besimtari i ndjen e i përjeton, por është shumë e vështirë t`ia shpjegojë …

Read More »

Histori se si muslimanët e parë i respektonin prindërit

1) Lukmani i tha birit të tij: “Birimi im i dashur! Kushdo që kënaq prindërit e tij, ai e kënaq Mëshiruesin. Kushdo që zemëron prindërit e tij, ai e zemëron Mëshiruesin. Birimi im i dashur! Prindërit janë një nga portat e Xhenetit; nëse ata janë të kënaqur me ty, ti …

Read More »

Ja si truri ju mashtron për t’i besuar lajmeve të rreme

Nga Katy Steinmetz Duke qëndruar i ulur para një kompjuteri jo shumë kohë më parë, një profesor i vjetër historie, u përball me një sfidë, me të cilën përballen çdo ditë miliarda prej nesh:të vendoste nëse duhej t’i besonte diçkaje që po lexonte në internet. Në ekranin e kompjuterit, ishte …

Read More »

SI T’IA BËSH TË DASHUR NAMAZIN FËMIJËS TËND?!

Çdo prind do të jep përgjegjësi para Allahut të Lartësuar, për edukimin e fëmijës së tij. 1– Ji shembull i mirë për fëmijët e tu! Prindërit duhet të jenë shembulli më i mirë për fëmijët. Si mund të pritet një namaz i rregullt prej fëmijëve kur babai –urdhërues- ose falet …

Read More »