Home / Tag Archives: Si

Tag Archives: Si

Si të bëj sehvi sexhdeh nëse gaboj në namaz?

Pyetje: Hoxhë i nderuar dua te pyes se si behet sehvi sexhde, pasi e di qe nese gabon gjatë namazit duhet bere sehvi sexhde. Si behet ajo? Përgjigje: Falenderimi i takon Allahut (azzevexhel), ndërsa salavatet dhe selamet qofshin mbi të Dërguarin tonë Muhamedin (salallahualejhiveselem), mbi familjen e tij të pastër, …

Read More »

Tregim: SI NDËRTOHEN URAT?

Kishin qenë dy vëllezër të cilët jetonin me shtëpi afër njëri-tjetrit, dhe me një rast ishin grindur dhe armiqësuar. Në 40 vitet e fundit vëllezërit kishin jetuar në harmoni, dashuri dhe duke e ndihmuar njëri-tjetrin. Megjithatë, menjëherë u prish kjo harmoni. E gjitha filloi nga një keqkuptim i vogël i …

Read More »

Rifat Jashari nuk ia zgjatë dorën Thaçit, shikoni si e injoron atë!

Sot Kosova feston 11 vjetorin e Pavarësisë së saj. Para nisjes së parakalimit të trupave të FSK’së, pranë Teatrit Kombëtar në Prishtinë u mblodhën krerët shtetërorë dhe mysafirë specialë për 11 vjetorin e Pavarësisë. Pjesëmarrës në organizimin solemn ishte edhe vëllai i komandantit Adem Jashari, Rifati. Të ekspozuar në sheshin …

Read More »

Si sillej Pejgamberi alejhi selam me gratë e veta

– I ndihmonte në punët e shtëpisë:… Është pyetur Aisha, Allahu qoftë i kënaqur me të, se çfarë bënte i Dërguari i Allahut, në shtëpi? U përgjigj: Ishte gjithnjë në shërbim të familjes, ndërsa kur vinte koha e namazit dilte për t’u falur”. – E lavdëronte:… I Dërguari i Allahut, …

Read More »

Coca-Cola, në “listën e zezë” të OKB-së si “pushtuese” izraelite

Një numër kompanish izraelite dhe ndërkombëtare përballen me rrezikun e përfshirjes në “listën e zezë” të Kombeve të Bashkuara për biznes në vendbanimet hebreje në Bregun e pushtuar Perëndimor. Sipas të përditshmes izraelite Yediot Ahronoth, janë një sërë kompanish, telekomunikacioni apo farmaceutike, mes të cilave edhe Coca – Cola, të planifikuara për …

Read More »

Sot, Tirana mbushi 99 vjet si kryeqytet, ja kush ishte kryetari i parë i Tiranës…

Ismail Efendi Ndroqi ishte myderriz (profesor), hoxhë,  pedagog, kadi, myfti, gjuhëtar, atdhetar, kryetar. Kur në Kongresin e Lushnjës, me 1920, Tirana u shpallë kryeqytet, Myderriz Ismail Efendi Ndroqi, ky bir’i nanës, ishte Kryetar i Parë i Bashkisë së Tiranës… Lindi në vitin 1876, në Tiranë. Është djali i Ali Efendi …

Read More »

Televizioni italian: Ja si po i pastron mafia paratë e drogës në Shqipëri

Televizioni italian Rai3 i ka kushtuar një kronikë Shqipërisë për mafian shqiptare dhe mënyrat si ajo po pastron paratë.Gazetarët italianë kanë intervistuar gazetaren Klodiana Lala që shprehet se “Shqipëria sot ndodhet në kushtet kur nuk flitet më vetëm për bashkëpunim të politikanëve me segmente të krimit, por sot, sipas saj, …

Read More »

SI TI A BËSH FAMILJES GRUAN TËNDE TË DASHUR?!

SI TIA BËSH FAMILJES GRUAN TËNDE TË DASHUR?! Çështja e gruas dhe familja e burrit të saj me kalimin e viteve ende vazhdon të jetë një ndër problematikat që ballafaqohen me të bashkëshortët, e sidomos ata të porsamartuarit. Ka nga gratë të cilat dëshirojnë që burrin ta bëjnë të lumtur …

Read More »

Papa e pranon: Priftërinjtë i mbanin murgeshat si skllave seksuale

Papa Françesku e ka pranuar se klerikët kanë abuzuar seksualisht me murgeshat, ndërsa shtoi se ka pasur raste që janë mbajtur si skllave seksuale. Ai tha se paraardhësi i tij, Papa Benedikti, u detyrua të mbyllte një kongregacion të tërë me murgesha që u abuzuan nga priftërinjtë. Kjo është hera …

Read More »

Si ta eliminojmë sa më shpejt dhjamin e barkut?

Shtresat dhjamore në bark më së shumti frustrojnë dhe më së vështiri eliminohen, ndërkaq grumbullohen në çast. Mund t’i eliminoni ekskluzivisht me kombinimin e ushtrimeve trupore dhe ushqimit, madje me ushtrime për tërë trupin, e jo vetëm me ushtrime vetëm për barkun. Eliminimi i dhjamit nga barku nuk është aspak …

Read More »

O njerëz shikoni si po na shkatërrojn çdo ditë!

Nga Mentor Kikia Bisedova me një mjek sot, i cili më tha se shkaku kryesor i rritjes së sëmundejeve kancerogjene janë ilaçet(përdorimi pa kriter që bëhet si nga vetë njerëzit ashtu dhe me rekomandim mjeku) dhe ushqimet. Bisedova me një mik, pedagog i veterinarisë. Më renditi rreziqet që vijnë nga …

Read More »

E fton te fejuaren te emisioni Ardit Gjerbreas por ja si ja punon ajo

Vazhdimisht ndodh që brenda një çifti të ketë konflikte dhe mosmarrëveshje, të cilat mund të çojnë drejt ndarjes. E tillë ishte historia e Nejlanit me Rudinën, e të rinjve që këtë të shtunë ishin pjesë e programit “Dua të të bëj të lumtur”. Historia e dashurisë kishte lindur në vendin …

Read More »

Si të trajtoni dhimbjet e bezdisshme të veshit me 3 produkte të thjeshta që i keni të gjithë në kuzhinë

Dhimbjet e veshit mund të jenë shumë shqetësuese. Një pjesë e tyre ndodh për shkak të depozitimeve të lëngëta në veshin e mesëm që si shkak kanë tingujt e lartë, të ftohtin, infeksionet në vesh, dyllin, bllokimin e kanaleve të hundës, dëmtimet fizike brenda veshit, presioni i lartë, etj. Trajtimi …

Read More »

Si të fitosh para? Ja formula e dijetarit arab për taksat, të cilën e zbatoi edhe presidenti i Amerikës

Presidenti i 40-të i Shteteve të Bashkuara, Ronald Regan në një artikull në New York Times botuar në vitin 1993, do të deklaronte: “A mund t’ju ofroj këshillën e historianit arab të shekullit të 14-të Ibn Khaldun, i cili thotë:” Në fillim të perandorisë, normat e taksave janë të ulëta …

Read More »

Profeti Muhammed alejhi selam si kryetar familjeje

Nuk ka asnjë dyshim se kjo shtëpi ka qenë shtëpia dhe foleja familjare më e lumtur, më me fat dhe më e begatë se të gjitha shtëpitë dhe foletë familjare që janë ngritur mbi tokë e që do të ngrihen në të ardhmen! Në shtëpinë e tij në çdo kohë …

Read More »

Si Të Përgatisni Në Shtëpi Vajin e Bajames – Përdorimet Për Zemrën Dhe Lëkurën

Vaji i bajames është një produkt mrekullibërës  jo vetëm për lëkurën, por edhe për zemrën. Vaji i bajames është një ndër vajrat esencialë më të pasur me ushqyes, vitamina dhe minerale. Ky vaj nxirret nga dy lloje bajamesh, por vaji më i mirë është ai i bajames së ëmbël. Ky …

Read More »

Terrorizmi perëndimor: “Digjini vezoret e tyre, se po shtohen si minjtë, një burrë arrestohet për islamofobi

Një burrë në të 60-at e tij është arrestuar me dyshime për abuzime të rënda racore pasi një video u shfaq në internet dhe tregonte shpërthimin e tij racist ndaj nxënësve të reja myslimane pranë një shkolle, teksa kërkonte edhe sterilizimin e tyre i nxitur nga nazistët. Burri i paidentifikuar …

Read More »

“Digjini vezoret e tyre, se po shtohen si minjtë”, një burrë arrestohet për islamofobi

Një burrë në të 60-at e tij është arrestuar me dyshime për abuzime të rënda racore pasi një video u shfaq në internet dhe tregonte shpërthimin e tij racist ndaj nxënësve të reja myslimane pranë një shkolle, teksa kërkonte edhe sterilizimin e tyre i nxitur nga nazistët. Burri i paidentifikuar …

Read More »

20 shkaqe si te shtosh besimin tend

1. Kërkimi i diturisë, Allahu i madhëruar, thotë; إِنَّمَا يَخْشَى اللَّهَ مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَاءُ ۗ ” Me të vërtetë, Allahut i frikësohem vetëm të dijshmit prej robërve të Tij.” (Fatir; 28 ). 2. Leximi i Kur’anit duke i medituar dhe kuptuar porositë e tij. Allahu i madhëruar, thotë; إنَّ هَٰذَا …

Read More »

Truku si lavatricja juaj te mos prishet kurre çdo tre muaj duhet ta bëni këtë!

Me anë të disa truqeve të mrekullueshme, ju mund të siguroheni që makina juaj e larjes të jetojë më gjatë. Përveç kësaj, do të jetë e pastër, pa erë të keqe dhe bakterie. Të gjithëve na ndodhë që kur të blejmë ndonjë pajisje të re, nuk do të zgjasë shumë. …

Read More »