Home / Tag Archives: se

Tag Archives: se

Sky News flet për mënyrën se si vajzat shqiptare trafikohen për prostitucion e punë skllavërie

Televizioni prestigjioz britanik, Sky News, i ka kushtuar hapësirë trafikimit të qenieve njerëzore nga Shqipëria drejt ishullit britanik, ndërsa shifra konfirmohet nga Agjencia Kombëtare e Krimit në Angli, të cilat duket se janë rritur me 35 për qind. Ka qenë gazetari Dan Whitehead dhe kolegët e tij të cilët në …

Read More »

Urimi i myftiut Tërnava me rastin e Mevludit (Ditëlindjes së Pejgamberit Muhammed a.s.)

Të nderuar besimtarë e qytetarë të Kosovës! Kam nderin, kënaqësinë e respektin, që në emër të Bashkësisë Islame të Kosovës, në emër të institucioneve të saja dhe në emrin tim personal, me rastin e 12 Rebiul eveli-it, datëlindjes së Pejgamberit tonë, Muhamedit alejhi selam, të gjithë besimtarët T’i përgëzoj me …

Read More »

Kush është presoni që meriton më së shumti të falenderohet në jetën tënde?

Kush është presoni që meriton më së shumti të falenderohet në jetën tënde? Kur ishe (1) njëvjeçar, ajo të ushqente dhe të pastronte, kurse ti e “falënderoje” me të qarë gjatë natës. Kur ishe (2) dyvjeçar, ajo të ushtroi të ecësh, kurse ti “falënderoje”me ikje kur ajo të kërkonte. Kur …

Read More »

Teologu zvicerian Dr. Hans Küng: “Nuk mund ta mohojmë se Muhamedi është udhëzimi i vërtetë për shpëtim”

 Teologu bashkëkohor zviceran dr. Hans Küng, i cili ndër të tjera është i njohur për pretendimet dhe bindjet e tij se Isai (Jezusi) ishte vetëm një njeri dhe Profet i zgjedhur i Zotit, ka thënë për të dërguarin e fundit Profetin Muhamed: “Muhamedi është i dërguari i Zotit në kuptimin …

Read More »

U mbajt program festiv me rastin e ditëlindjes së Muhamedit a.s.

Prishtinë, 18 nëntor 2018 Organizuar nga Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës dhe Diyaneti i Turqisë, në hotelin Emerald , me rastin e ditëlindjes së Muhamedit a.s. u mbajt program artistik fetar (Kur’an, ilahi dhe ligjëratë) . Në këtë eveniment mori pjesë kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, myftiu Naim …

Read More »

A nuk i shikojnë devet se si janë krijuar ? Krijimi i deves është një mrekulli në vete

Prej shumë kafshëve të përmendura në librat e shejntë si: Qentë, kuajt, zogjtë etj, Zoti zgjodhi deven dhe e dalloi me disa cilësi për të cilat na thërret edhe të mendojmë. ”A nuk i shikojnë devet se si janë krijuar” El Gashije / 17 Krijimi i deves është një mrekulli …

Read More »

Edukimi përmes së djeshmes, së sotshmes dhe vizionit për të ardhmen

Mësuesit janë hallka që lidhin të djeshmen, të sotmen dhe të ardhmen. Ata vendosen përpara një përgjegjësie tejet të madhe për të dhënë kontributin e duhur në formimin e brezave të së ardhmes, duke instaluar vlera të vërteta patriotike dhe intelektuale. Koha… një medalje me dy anë, njëra anë e …

Read More »

Ja se si një lugë çaji i ketyre farave mund të ndihmojë në përmirësimin e zemrës, trurit dhe zorrëve

Farat Chia ka një përmbajtje të lartë të acideve yndyrore, proteinave, fibrave, antioksidantëve, mineraleve dhe vitaminave. Ato jane te domosdoshme ne rigjenerimin e lëkurës, eliminimin e yndyrës, përmirësimin e tretjes dhe forcimin e sistemit imunitar. Përveç të gjitha përfitimeve, farat chia ndihmojnë në parandalimin e kancerit të zorrës së trashë. …

Read More »

Letër e hapur drejtuar shkëlqesisë së tij, Amfillohije: nëse do ta respektonit Jezusin…

Shkëlqesija juaj Amfillohije, po ju shkruaj në cilësinë e një imami (hoxhë) nga Ulqini, të cilët ndajmë të njëjtën detyrë të përbashkët si prijësa fetarë të komuniteteve tona. E pash të udhës që tju rikujtoj, se, NE si prijësa fetarë duhet të jemi shembull për njëri-tjetrin dhe mbi të gjitha …

Read More »

Fajde dhe incizime fshehurazi të politikanëve – gjithçka që ndodhi brenda shtëpisë së Burdushit

Hysri PeqaniMirëpo, probleme me drejtësinë ai filloi të kishte kur një nga klientët ja vuri në pikëpyetje veprimtarinë dhe e akuzoi për mashtrim, duke thënë se Peçani ia ka marrë atij 2 mijë euro, por, pa rezultat. E premtja është dita kur shtëpisë së Burdushit ja mësynin personat që e …

Read More »

SHBA sot më shumë sioniste se kurrë: për herë të parë do të votojë “Jo” në rezolutën e OKB-së mbi Golanin

SHBA-të kanë bërë të ditur se do të shkelin precedentin e mëparshëm dhe do të votojnë kundër një rezolute të OKB-së që i bën thirrje Izraelit të përfundojë okupimin e tij në Lartësirat e Golanit sirian. SHBA-të më parë kishin abstenuar më tepër sesa votuan kundër masës jo-detyruese, por misioni …

Read More »

Burri im i dashur, ti që mendon se ke bërë gabim që më ke zgjedhur për bashkëshorte të jetës

Burri im i dashur Mbase ndonjëherë do mund të mendosh se ke bërë një gabim që më ke zgjedhur për bashkëshorte të jetës. Me kohë frikohem se dashuria jote do të shndërrohet në urrejtje, durimi yt do të kaloje në zemërim dhe situata e qetë mes nesh do zbehet. Burri …

Read More »

Mirë se vjen nga Amerika në Atdheun e Shqipëris Etnike Mid’hat Frasheri

Mirë se vjen nga Amerika në Atdheun e Shqipëris Etnike Mid’hat Frasheri MID’HAT FRASHËRI (25 mars 1880 – 3 tetor 1949) U bënë 69 vjet nga dita kur ndali së rrahuri në Nju Jork të Shteteve të Bashkuara të Amerikës zemra e Shërbestarit të Shqipërisë Etnike Mid’hat Abdyl Frashëri. Ai …

Read More »

Norvegji: shërbimi postar, së shpejti me robotë

Posta norvegjeze “Norge Posten”, së shpejti do të përdorë postierë robotikë, ose një shërbim të robotizuar të shpërndarjes, në mënyrë që t’u ofrojë klientëve një shërbim më të mirë në dërgesa. Ajo ka nënshkruar një kontratë me kompaninë fillestare Buddy Mobility, e cila ka selinë e saj në Oslo dhe …

Read More »

Një shekull pas Luftës së Madhe, bota ka humbur orientimin

Nga Pierre Haski Njëqind vjet më parë, në fund të Luftës së Parë Botërore, planeti ishte në një gjendje të mjerueshme, jo vetëm për shkak të luftës, por edhe për shkak se rendi i së shkuarës, ai i perandorive, ishte shembur pa u zëvendësuar nga një tjetër, më i qëndrueshëm. …

Read More »

Ju merren mendtë? Ja pese arsye se pse ju ndodh kjo dhe si mund ta ndaloni

Shumica prej nesh kanë ndjerë rrotullimin e dhomës kur kemi shkuar në shtrat pas konsumimit te tepert te pijeve alkolike.Por kur marramendja godet për asnjë arsye të qartë nuk është shaka dhe mund të jetë me të vërtetë dicka negative. Marramendja eshtë një simptomë e disa kushteve të ndryshme, shumë …

Read More »

Shembull se si duhet të jetë sinqeriteti mes mësuesit dhe nxënësit?

Shembull se si duhet të jetë sinqeriteti mes mësuesit dhe nxënësit? E para që duhet të kenë synim lexuesi dhe nxënesi, është fytyra e Allahut të lartësuar, ka thënë Allahu i lartësuar: “Ata nuk ishin të urdhëruar me tjetër, pos që të adhuronin Allahun me një adhurim të sinqertë ndaj …

Read More »

Weber kandidat i së djathtës europiane për postin e presidentit të KE-së

Gjermani Manfred Weber u zgjodh sot kandidat i së djathtës europiane për zgjedhjet në Bashkimin Europian, që do të zhvillohen në maj 2019, njoftoi një burim nga ky grupim politik. Në përfundim të votimit, bavarezi 46-vjeçar mori 79,2% të votave të të deleguarve të Partisë Popullore Europiane (PPE). Nga ana …

Read More »

Ktheje pra fytyrën tënde në drejtim të Xhamisë së Shenjtë (Kabes)!

Transmetohet nga Ibën Umeri radijAllahu anhu se ka thënë: Ndërsa njerëzit ishin në Kuba, duke falur namazin e sabahut, erdhi dikush dhe tha: “Të Dërguarit të Allahut iu shpall sot diçka nga Kurani dhe u urdhërua të kthehej nga Kibla, prandaj kthehuni nga Kibla!” Ndërkohë fytyrat e tyre ishin të …

Read More »

Kandidatët myslimanë amerikanë në zgjedhjet e së martës

Duke përballuar erën dhe shiun, dhe duke pritur në radhën e gjatë më shumë se zakonisht, votuesi nga Detroiti David White, doli për ta hedhur votën për kandidaten Rashida Tlaib, jo thjesht se ajo po bënte histori por sepse ai donte një ndryshim. “Rashida Tlaib përfaqëson gjithçka që hedh poshtë …

Read More »