Home / Tag Archives: se

Tag Archives: se

Urimi i myftiut të kosovës naim ef. Tërnava me rastin e festës së Bajramit të Fitrit

Të nderuar besimtarë, vëllezër dhe motra! Po përcjellim muajin e Ramazanit, muajin më të veçantë, muajin e Kur’anit fisnik, muajin e edukimit dhe humanizmit, muajin në të cilin në mënyrë kolektive shprehëm besimin në Zot dhe përkushtimin ndaj fesë Islame duke agjëruar, ndihmuar, falur, lutur, lexuar Kur’an, andaj, nëse çdo …

Read More »

Serbia i ankohet Izraelit se pengesë për aneksimin e Kosovës i kanë dalë ‘Islamikët’

“Ballkani Perëndimor është hapësirë e rëndësishme për rekrutimin e anëtarëve të Shtetit Islamik që luftojnë në Irak e Siri”, ka thënë sot në Izrael sekretarja shtetërore në MPB të Serbisë Dijana Hërkaloviq, transmeton Koha.net dhe njëkohësisht ka shtuar se Beogradi bën përpjekje të mëdha në luftën kundër terrorizmit. Ajo, si …

Read More »

BIK njofton se Bajrami falet të premtën në ora 05:34 minuta

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton opinionin e gjerë se muaji i madhëruar i Ramazanit përfundon ditën e enjte, më 14 qershor 2018. Dita e parë e festës së Fitër – Bajramit është të premten, më 15 qershor 2018. Manifestimi qendror për festën e Fitër – Bajramit për Republikën e …

Read More »

E ndali në rrugë por vajza i tha ‘mos më prek’, kur e pa se ishte gjallë në trotuar ai …

“Ata jetonin në Tiranë, ndërkohë që sipas dëshmitarëve ka pasur një debat mes tyre. Djali e ka vrarë atë në trotuar dhe më pas ka kapërcyer vendin dhe ka qëlluar veten në kokë me armë në zonën e mbuluar nga disa peme”- raporton gazetarja e “News 24”. Mesohet se djali …

Read More »

E vrau ish-i dashuri, fjalët e fundit që tha e reja para se të ekzekutohej

Një krim i rëndë tronditi vendin mëngjesin e sotëm, ku një djalë i ri 31 vjeç, vrau ish-të dashurën e tij, në zonën e “Don Boskos” në Tiranë. Xhafer Mata, i kishte bërë pritë 19-vjeçares Xhuljeta Çuni pranë zonës ku jetonte, ku i ka kërkuar sërish mundësi për të vijuar …

Read More »

Plani i ushqimit i ditës së njëzetenjëtë

Iftari – 3 hurme me 2 gota ujë – 1 pjatë supë me këpurdha – 1 pjesë spanaq me oriz dhe vezë(burjan) Receta: KLIKO KËTU – Gjysmë pitalke(samuni) – 1 pjatë sallatë me domate, trangull(kastravec), speca dhe qepe e përgatitur me 1 lugë të reçelit(5gr) vaj ulliri, kripë, magdanoz dhe …

Read More »

Sorra mësoi njeriun se si të varros të vdekurin

Sorra mësoi njeriun se si të varros të vdekurin Sorra mësoi njeriun se si të varros të vdekurin. Në një natë të errët dhe të zezë, Kabili vajti tek vëllai i tij Habili i cili ishte duke fjetur dhe, e vrau. Ka shumë transmetime se si, por s’ka argument të …

Read More »

Ngjarja bën bujë: Avioni bën ulje të detyruar prej erës së djersës

“Zbriteni atë pasagjer se na qelbi në erë. Po na vjen për të vjellë, nuk po durojmë dot më!” Është kjo kërkesa e disa pasagjerëve të një fluturimi të kompanisë ‘Transavia’, ku avioni do të nisej nga Amsterdami, Hollandë, drejt ishullit spanjoll të Gran Canaria. Avioni u detyrua të bëjë …

Read More »

Video: O Haxhi mçoni Selam se per Qaben zemra mqan.. Ilahi e mrekullueshme Adem Ramad…

O Haxhi mçoni Selam se per Qaben zemra mqan.. Ilahi e mrekullueshme Adem Ramadani Emran Bellani Official

Read More »

Video: Vdiq Duke Recituar Kur’an Milioneri Qe Vdiq Nga Kanceri Pak Para Se Te Vdiste U…

Vdiq Duke Recituar Kur’an 😢 Milioneri Qe Vdiq Nga Kanceri Pak Para Se Te Vdiste U Konvertua Ne Islam Dhe Pasurin e La Në Bamirsi Duke Ndihmuar Fëmijet Në Siri Allahu Inshallah e Ka Shpërbly Me Xhennet ☝

Read More »

Video: Këtë video kërkoi të publikohet pas vdekjes së tij, Allahu e mëshiroftë vëllaun tonë Mesazhi i fundit dhe tepër i fuqishëm nga Ali Banat – ‘Milioneri me Kancer’ 😪

Këtë video kërkoi të publikohet pas vdekjes së tij, Allahu e mëshiroftë vëllaun tonë Mesazhi i fundit dhe tepër i fuqishëm nga Ali Banat – ‘Milioneri me Kancer’ 😪

Read More »

Edhe papagalli do të shkojë në umre së bashku me pronarin

Edhe papagalli do të shkojë në umre së bashku me pronarin Pasha, një papagall gri afrikan, është gati të kryejë umren gjatë udhëtimit të tij të parë në Mekë, teksa qëndron i vendosur mbi supin e pronarit të tij nga Turqia qendrore. Kuddusi Issi, i cili shet pemë të thata …

Read More »

Assad: Bota nuk i beson historisë së SHBA-së për armët kimike

Duke folur për Russia Today (RT), presidenti sirian Bashar al Assad tha se bota nuk iu beson akuzave të SHBA-së ndaj Damaskut për sulm kimik në rajonin Duma. Presidenti sirian Bashar al Assad tha se Rusia e parandaloi Perëndimin që të kryejë një sulm të madh kundër Sirisë në muajin …

Read More »

ShBA vendos veto ndaj projektrezolutës së Palestinës

SHBA ka vendosur veto ndaj projekt rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së, e cila kërkoi mbrojtje për popullin palestinez. Sot në Këshill për votim u paraqit projekt rezoluta, votimi i së cilës u shty ditën e djeshme dhe të cilën e propozoi Kuvajti si një prej anëtarëve të përkohshëm …

Read More »

Recetat e gjyshes që lehtësojnë dhimbjet e fytit më shpejt se antibiotikët

Të gjithë personat që janë rritur me praninë e gjyshes e dinë që të kesh gjyshen në shtëpi është njëlloj si të kesh mjekun në shtëpi. Sa herë që ndonjë pjesëtar i familjes ndihet keq, duket sikur gjyshet kanë recetën për gjithçka. Ndryshimi i temperaturave të ditëve të fundit apo …

Read More »

NJË GRUA ISHTE LAVDUAR SE DO TË BËHEJ VJEHRRË E MIRË KUR DO TA MARTONTE DJALIN, POR…

Këto janë vetëm dëshira dhe supozime. Një gjendje nuk mund ta kuptojmë derisa të arrijmë në atë gjendje. Një dijetar e kishte pyetur Imam Gazaliun se si duket kur dikush martohet, që t’ia përshkruante atë ndjenjë, kurse Imam Gazaliu i ishte përgjigjur: “Unë nuk e kam ditur se ti je …

Read More »

Kur të duket se nuk po e përjeton mjaftueshëm Ramazanin …

Atmosfera e Ramazanit ndihet kudo në ajër tashmë dhe të gjithë përreth nesh e shfaqin entuziazmin dhe dashurinë për të. Ata shprehen të kënaqur për faktin se gjatë këtij muaji mund të përqendrohen më shumë tek adhurimet dhe janë të gëzuar për lidhjen e djajve përgjatë kësaj kohe. Nga çfarë …

Read More »

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka shtruar iftar për myftiun e Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim ef. Tërnava me bashkëpuntorë

Prishtinë, 1 qershor 2018 Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka shtruar iftar për myftiun e Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim ef. Tërnava me bashkëpuntorë. Në këtë iftar myftiu Tërnava falenderoi kryetarin e Kuvendit të Kosovës z. Kadri Veselin për iftarin e shtruar dhe luti Zotin për …

Read More »

Myftiu Tërnava është pritur nga drejtori i përgjithshëm i Drejtorisë së Vakëfeve të Turqisë, z. Adnan Ertem

Myftiu i Kosovës, Naim ef. Tërnava gjatë qëndrimit në Ankara sot është pritur nga drejtori i përgjithshëm i Drejtorisë së Vakëfeve të Turqisë, z. Adnan Ertem, të cilin myftiu e falënderoi për projektet e realizuara në Kosovë në kuadër të restaurimit dhe ringritjës së objekteve të trashëgimisë kulturore të periudhës …

Read More »

Myftiu Tërnava është pritur nga drejtori i përgjithshëm i Drejtorisë së Vakëfeve të Turqisë, z. Adnan Ertem

Myftiu i Kosovës, Naim ef. Tërnava gjatë qëndrimit në Ankara sot është pritur nga drejtori i përgjithshëm i Drejtorisë së Vakëfeve të Turqisë, z. Adnan Ertem, të cilin myftiu e falënderoi për projektet e realizuara në Kosovë në kuadër të restaurimit dhe ringritjës së objekteve të trashëgimisë kulturore të periudhës …

Read More »