Home / Tag Archives: Pse

Tag Archives: Pse

Pse studentët e gazetarisë nuk duan të bëhen gazetarë

Gjithmonë e më pak studentë gazetarie preferojnë që të ndjekin zanatin ku po diplomohen. Ky fenomen po vërehet edhe në Shqipëri, por duket se është një trend global. Një profesor universiteti na tregon se përse kjo ndodh. Në kohën kur zanatin e gazetarit e përçmojnë dhe kur ‘djemtë e mëdhenj’ …

Read More »

5 arsye pse mishërat e dhëmbëve pësojnë gjakderdhje.Mos e injoro mund te jete dicka serioze

Hormonet mund të jenë arsyeja për fajësim… Ndonjëherë gjatë larjes së dhëmbëve, shumica prej nesh preferojmë të lajmë thellë dhëmbët e deri sa të vërejmë disa pika gjaku në lavaman. Por duhet të dijmë se gjaderdhja nga mishërat e dhëmbëve nuk është normale, thotë periodontisti Sally Cram, duke shtuar se …

Read More »

5 arsyet pse gratë japoneze duken më të reja dhe plaken më ngadalë

Në Japoni, ushqimi nuk hahet vetëm për shije. Japonezët besojnë në nxjerrjen e përfitimeve shëndetësore nga ushqimi i tyre. Këtu janë 10 arsyet kryesore pse gratë japoneze qëndrojnë të dobta dhe plaken ngadalë.  Pirja e çajit të gjelbër Japonezët konsumojnë shumë çaj jeshil. Matçha (çaji jeshil  pluhur) përzihet me ujë …

Read More »

PSE TURQIA?

Kemi parë që në shumicën e vizitave të Presidentit Turk z. Erdogan në botë të jetë pritur me shumë respekt dhe tepër ngrohtë. Por nuk kemi parë akoma që ai të pritet me protesta apo ofendime siç ka ndodhur me shumë liderë të botës perëndimore. Por pse ndodh kjo? Pse …

Read More »

Pse shqiptarët nuk janë nacionalistë (ndryshe nga serbët dhe grekët)

Në përvjetorin e njëqindtë të armëpushimit, që i dha fund Luftës së Parë Botërore, vihet re një ringjallje e interesit për nacionalizmin. Ky vjen si një zhvillim i mirëpritur, pasi duket se po përjetojmë një ringjallje edhe të vetë konceptit, sidomos në ato pjesë të botës ku përdorimi i këtij …

Read More »

Pse vetëm Putin u soll ngrohtë me Bin Selman në Argjentinë?

Në margjinat e izolimit ndërkombëtar, Mohamed bin Selman u pa qartë se gjatë samitit të G20 në Argjentinë për shkak të luftës në Jemen dhe pas vrasjes së Jamal Khashoggi, ai u anashkalua rëndë nga liderët, me përjashtim të Putinit dhe Macron, Selman nuk ka gjetur udhëheqës tjetër për t’u …

Read More »

Pse quhet dimri, stina më e mirë e besimtarëve?

Thuhet se dimri është një kohë kur njerëzit vuajnë nga çrregullime emocionale sezonale, gjithashtu të njohura si “dëshpërimi dimëror” ose depresioni i dimrit. Megjithatë, është interesante të shihet se si muslimanët e hershëm e kanë mirëpritur dimrin, siç është e qartë se ata e kanë parë nga një prespektivë krejt …

Read More »

3 Arsyet pse mbetemi pa para

Shumë njerëz besojnë se po të kenë më shumë para do t’i zgjidhin problemet e tyre. Por, për fat të keq, nuk është kështu. Nuk jemi “trokë” sepse nuk kemi para, por sepse kemi shumë probleme me menaxhimin e atyre që kemi. “Forbes” thekson se nëse ke dëshirë të zgjidhësh …

Read More »

Video: Pse agjeroi Muhammedi alejhi selam diten e lindjes se tij (shkurt) _ new __ …

Pse agjeroi Muhammedi alejhi selam diten e lindjes se tij (shkurt) _ new __ SADULLAH BAJRAMI

Read More »

Arsyet kryesore pse fëmija juaj ka probleme me gjumin

Pak foshnja flenë gjatë natës menjëherë pas lindjes. Për dy muajt e parë, të sapolindurit flenë gjatë gjithë ditës sipas rastit me disa orë përreth 12 deri në 18 orë në ditë. Nr 1: Është shumë i vogël Shumica e bebeve flenë gjatë natës në kohën kur ata janë rreth …

Read More »

Video: Hutbe e re nga Hoxhë Muharem Ismaili – Pse e duam te Derguarin e Allahut #s…

Hutbe e re nga Hoxhë Muharem Ismaili – Pse e duam te Derguarin e Allahut #shperndajeni

Read More »

Lirohen edhe hoxhallarët tjerë të akuzuar, lajmi i tyre lihet në heshtje, pse?

Gjykata e Apelit e Kosovës, e ka refuzuar si të pabazuar ankesën e Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, kundër aktgjykimit të Gjykatës Themelore në Prishtinë, të datës 18.05.2018. Me anë të këtij aktgjykimi, të akuzuarit B. R., I. B., E. G., M. M. dhe F. R., janë liruar nga …

Read More »

Pse Gruevski zgjodhi Hungarinë për azil dhe miqësia e tij me Orban

Kryeministri hungarez, Viktor Orbán është i lidhur me miqësi me ish-homologun maqedonas, Nikola Gruevski. Arratisja e Gruevskit në Budapest e vendos Orbánin tani para problemeve të mëdha. Historia mund të përdoret për një melodramë politike. Në fakt ajo është reale. Ajo ka të bëjë me rënien e madhe të një …

Read More »

Pse SHBA-të nuk dëshirojnë fitore në luftërat që i zhvillon?

nga Peter Koenig Ky shkrim është inspiruar nga shkrimi i profesorit James Petrasit i cili thekson se SHBA-të kurrë nuk fitojnë luftërat edhe pse në to shpenzojnë me triliona dollar dhe kanë epërsinë e qartë ushtarake. Profesor Petrasi natyrisht ka të drejtë, SHBA-të momentalisht janë të angazhuar në shtatë luftëra …

Read More »

Pse nuk bëjmë hajër?

Ne një dokumentar ne Top Channel, thuhej ne menyre cinike se ne 28 vitet e fundit “kemi 33 mije vajza te munguara”, prej abortit selektiv. Pra, kane pritur te rritet foshnja ne bark derisa t’i dallohet gjinia, pastaj eshte “hequr, abortuar” Duket qarte se kemi te bejme me krim te …

Read More »

Jeni të uritur edhe pse sapo keni ngrënë?! Zbuloni 7 arsyet pse ndodh kjo

Gjendja e urisë nuk është vetëm në dorën tuaj. Ndonjëherë e keni nga stresi, mërzitja apo edhe pse nuk keni një regjim ushqimor të rregullt. Ju e ndjeni stomakun gjithmonë bosh dhe gjithmonë gjeni një arsye për të dalë nga zyra sepse nuk i rezistoni dot tundimit për të ngrënë …

Read More »

Lemza .Pse shkaktohet dhe në cilat raste është shqetësuese ?

Pse shkaktohet dhe në cilat raste është shqetësuese Lemza, sëmundja e stomakut Lemza është kontraktimi i pavullnetshëm i muskulit të diafragmës, që sjell daljen e një sasie ajri dhe në të njëjtën kohë mbylljen e epiglotës (hapësira e laringut që kufizohet nga kordat e zërit dhe indit kërcor i aritenoideve). …

Read More »

Ju merren mendtë? Ja pese arsye se pse ju ndodh kjo dhe si mund ta ndaloni

Shumica prej nesh kanë ndjerë rrotullimin e dhomës kur kemi shkuar në shtrat pas konsumimit te tepert te pijeve alkolike.Por kur marramendja godet për asnjë arsye të qartë nuk është shaka dhe mund të jetë me të vërtetë dicka negative. Marramendja eshtë një simptomë e disa kushteve të ndryshme, shumë …

Read More »

Ja pse duhet të konsumoni sa më shumë presh! (Një recetë e shijshme gatimi)

Për të gjithë ju që e konsumoni por nuk i dini mirë efektet që preshi jep në organizëm: Preshi përmban vetëm 27 kalori, e teksa është i pasur me ujë (97 %) është edhe diuretik i shkëlqyer. Ai është mjaft i shijshëm dhe mbi të gjitha lehtëson tretjen. Vetitë e …

Read More »

7 arsye pse duhet të hani vezë rregullisht

Ndihmojnë për të humbur peshë- Ndonëse përfshihen në një regjim ushqimor të shëndetshëm, vezët nuk kanë shumë kalori, madje ndihmojnë për të humbur peshë. Përmbajnë vitamina dhe minerale të shumta, të cilat na furnizojnë me energji. Proteinat e vezëve janë të lehta për tu absorbuar dhe favorizojnë krijimin e masës …

Read More »