Home / Tag Archives: po

Tag Archives: po

Popoviq Kosovën s’kemi mundur ta marrim në Kohën e Turqisë, por po vjen brezi ri i shqiptarëve dhe unë besoj në dialogun me ta.

Autonomi më të gjerë të mundshme, ndoshta të tillë që nuk gjendet askund në botë, është zgjidhja për marrëdhëniet ndërmjet Serbisë e Kosovës. Kështu ka thënë për gazetën “blic” të Beogradit ministri serb i Inovacionit dhe kryetari i Partisë Popullore Serbe Nenad Popoviq. “Në përbërje të Kushtetutës së Serbisë dhe …

Read More »

Sadik Khan: PKK-ja po përfiton, qeveria britanike të eliminojë vakumin ligjor

Kryetari i Bashkisë së Londrës, Sadiq Khan, kërkoi të enjten në mbrëmje nga qeveria britanike që të eliminojnë vakumin ligjor, nga i cili përfiton organizata separatiste terroriste PKK. I ftuar në darkën e iftarit të organizuar nga komuniteti turk i Londrës në Xhaminë Aziziye, në veri të kryeqytetit anglez, Sadiq …

Read More »

Kur të duket se nuk po e përjeton mjaftueshëm Ramazanin …

Atmosfera e Ramazanit ndihet kudo në ajër tashmë dhe të gjithë përreth nesh e shfaqin entuziazmin dhe dashurinë për të. Ata shprehen të kënaqur për faktin se gjatë këtij muaji mund të përqendrohen më shumë tek adhurimet dhe janë të gëzuar për lidhjen e djajve përgjatë kësaj kohe. Nga çfarë …

Read More »

Arabia Saudite po financon forcën e rojëve kufitare nën udhëheqjen e YPG-së

Arabia Saudite të cilës presidenti i SHBA-së, Donald Trump i bëri presion, duke i thënë se “Nëse dëshironi që ne të qëndrojmë në Siri, ju duhet të financoni”, ka filluar të financojë Forcën e Rojëve Kufitare të cilën Pentagoni e ka themeluar në veri të Sirisë nën udhëheqjen e YPG-së …

Read More »

Kim Mehmeti: Shërbimi i Izraelit po e merr Shqipërinë

Shkrimtari Kim Mehmeti e ka kapur një shqetësim. Ka komentuar vizitën e ministres shqiptare të Mbrojtjes në Izrael, e po thotë se tani Shërbimi Sekrat Izraelit do t’i përcjellë shqiptarët. Mehmeti ka një teori konspirative rreth vizitës që ministja e Mbrojtjes e ka bërë në Izrael. Mediat kanë raportuar se …

Read More »

Ish-zyrtari i lartë i BE-së: Elitat e korruptuara të Ballkanit po përfitojnë, shpërngulja e qytetarëve do të vazhdojë

Komesari i dikurshëm i Bashkimit Europian Chris Patten ka pasur të drejtë kur ka thënë: «Ballkani po shtiret se po reformohet, ndërsa ne po shtiremi sikur po i besojmë», thotë në intervistën për Al-Jazeera, Stefan Lehne, profesor në think tank-un Carnegie Europe, drejtor i dikurshëm për çështje politike në Ministrinë …

Read More »

Prindërit nga Tirana luten për ndihmë; vajza 22 muajshe po lufton me leuçeminë

Dy prindër nga Tirana Lenti and Irena Mema luten për ndihmë. Ata janë prindër të Giteas, në vajzë 22 muajshe e diagnostikuar me leuçemi akute dhe e shtruar në një spital në Gjermani. Mirëpo, shpenzimet për kurim janë tepër të larta dhe vogëlushes do i duhet trajtim i vazhdueshëm. “Në …

Read More »

Prindërit nga Tirana luten për ndihmë; vajza 22 muajshe po lufton me leuçeminë

Dy prindër nga Tirana Lenti and Irena Mema luten për ndihmë. Ata janë prindër të Giteas, në vajzë 22 muajshe e diagnostikuar me leuçemi akute dhe e shtruar në një spital në Gjermani. Mirëpo, shpenzimet për kurim janë tepër të larta dhe vogëlushes do i duhet trajtim i vazhdueshëm. “Në …

Read More »

Shqiptarët po cmenden, ja kush është qyteti shqiptar që ka numrin më të lartë të skizofrenëve

Gjendja e rënduar ekonomike edhe përmbytjet e shpeshta e kanë bërë Shkodrën një rajon të prekur se tepërmi nga sëmundjet e shëndetit mendor. Ndryshe nga trendet globale ku sëmundjet mendore prekin më së shumti femrat, në Shkodër ajo dominon tek meshkujt dhe më e rënda është se 45 për qind …

Read More »

Çfarë po ndodh me Italinë? Kaos, krizë kushtetuese, zgjedhje të reja

Profesori Giuseppe Conte nuk mundi. Ai u dorëzua më shpejt se mendohej, se nuk mundi të bindte presidentin dhe njerëzit e tij. Po vjen kaosi në Itali? Nga Bernd Riegert Ekspertët e politikës i kishin dhënë qeverisë populiste në Itali, vendin e katërt më të madh në BE një jetë …

Read More »

Ky është numri i kosovarëve që po presin për shërim jashtë vendit

Pacientët nga Kosova shpenzojnë miliona euro brenda vitit, për të kërkuar trajtim mjekësorë jashtë vendi, për arsye se në vendin tonë shëndetësia ballafaqohet me mungesa të ndryshme. Mirëpo, kjo nuk është aspak mirë, pasi që kjo situatë rezulton në humbje të madhe në aspektin e ekonomisë në Kosovë. Në një …

Read More »

Ky është numri i kosovarëve që po presin për shërim jashtë vendit

Pacientët nga Kosova shpenzojnë miliona euro brenda vitit, për të kërkuar trajtim mjekësorë jashtë vendi, për arsye se në vendin tonë shëndetësia ballafaqohet me mungesa të ndryshme. Mirëpo, kjo nuk është aspak mirë, pasi që kjo situatë rezulton në humbje të madhe në aspektin e ekonomisë në Kosovë. Në një …

Read More »

Ti që e Mban Mërzinë Brenda Vetes, Ja Si po e Dënon Trupin Tënd…

“Kujtohu, nuk të duhet ta falësh dikë për hatër të tij/saj, duhet ta bësh për veten tënde.” – Stephanie A. Sarkis, Ph.D. Një Mësim nga Friedrich Nietzsche Filozofi gjerman, Niçja njëherë e krahasoi faljen me dobësinë. Duke këmbëngulur se “Perëndia ka vdekur” dhe se ne jemi të gjithë skllevër-dele, është …

Read More »

Indonezianët po shërbehen me ushqime në iftar gjatë ngecjes në trafik

Në Indonezi ka filluar shërbimi me ushqim i shoferëve të cilët mbesin në trafik gjatë kohës së iftarit. Vullnetarët që punojnë në kuadër të programit ‘Maidaturrahman’ kanë nisur një iniciativë me Qendrën për Mësim të Kur’anit Ar-Rahman (AQL) që të shpërndajnë ushqim atyre që kanë mbetur në trafik në kohë …

Read More »

Nuk po më pranohet lutja, Si Pranohet Ajo ?

Meqë këtë temë po e përgatis gjatë dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit, ditëve të pranimit të lutjeve, ditëve të çlirimit nga zjarri i xhehenemit, mendova t’ia kushoj vlerës së lutjes dhe duasë. Temën e lutjes, do e startojmë me një ngjarje që ka ndodhur mes Zekerias a.s dhe Merjemes …

Read More »

Rikthehen bujshëm, emrat e foshnjave që nga vitet ’90! Po ju kë do të zgjidhnit

Emrat e vjeter jane te bukur dhe klasike. Për shembull, merrni këto emra të mrekullueshëm nga vitet 1990. Joseph Sepse Ross dhe Chandler nuk bëjnë emrat më të famshem të foshnjave sipas mendimit tonë! Sigurisht, nëse nuk jeni fans e Friends, mund ta përdorni ende Joseph si frymëzim për Joey …

Read More »

Alarmante cfare po ndodhe ne Kosove? : Për katër muaj, afër 500 raste të reja me kancer në Kosovë

Afro 500 kosovarë janë diagnostikuar me kancer vetëm gjatë katër muajve të parë të këtij viti. Të gjithë këta, janë duke marrë trajtim në Klinikën e Onkologjisë që funksion në kuadër të Qendrës Klinike dhe Universitare të Kosovës. Lloji më i shpeshtë i kancerit është ai i gjirit, mushkërive dhe …

Read More »

Shkollat në Kanada po i ndihmojnë agjëruesit [Video]

Shumë studentë myslimanë në New Brunswick po strehojnë adoleshentët të cilët agjërojnë Ramazanin kur ata duken të lodhur në klasë. Të rinjtë mysliman, qofshin në shkolla publike apo në universitet, po përpiqen të përshtaten me agjërimin, duke filluar ta kuptojnë rëndësinë e këtij fetar. “Në Siri ju e ndjeni Ramazanin …

Read More »

Kombi i cili po shpëton fytyrën e civilizimit njerëzor

Gjermania po planifikon të investojë 78 miliard euro për programin e migrimit gjer në vitin 2022, duke përfshirë edhe 31 miliard Euro në luftë kundër shkaktarëve të problemeve të cilët detyrojnë njerëzit të braktisin shtëpitë e tyre dhe të shkojnë drejt Evropës, shkruan revista Der Spiegel. Revista gjermane Der Spiegel …

Read More »

Po paguani “qimet e kokës” për mjaltin, por faktikisht po blini helmin që ju çon drejt semundjeve! Ja çfarë ka ndodhur në këtë qytet të Shqipërisë

Skandal! Prodhimi i ushqimeve jashtë standardeve duke u kthyer në një problem të madh për shëndetin është një problem shumë i mprehtë ne vend. Mashtrues nën emrin e tregtarit manipulojnë ushqime të ndryshme deri tek mjalti dhe më pas e shesin atë me çmime të shtrenjta sikur të ishte natyral. …

Read More »