Home / Tag Archives: po

Tag Archives: po

Sistemet S-300 në Siri po prishin planet e SHBA-së

Eksperti rus, Andrey Koshkin i cili vlerësoi deklaratën e dërguarit të posacëm të SHBA-së në Siri, James Jaffrey, se janë të shqetësuar nga vendosja e sistemeve të mbrojtjes ajrore S – 300 në Siri, u shpreh se sistemet S – 300 kanë prishur planet e SHBA-së. Në deklaratën e tij …

Read More »

Abbas: Kauza palestineze po përballet me komplote

Presidenti palestinez, Mahmud Abbas, deklaroi të dielën se kauza palestineze po përballet me komplote kundër saj. “Kauza palestineze po kalon kohëra të vështira”, tha Abbas, pas vendosjes së një kurore lulesh në varrin e liderit ikonik palestinez, Yasser Arafat, në Ramallah të Bregut Perëndimor. “Ata nuk e duan një shtet …

Read More »

Video: Edhe 3 familje po gezohen ne Suharek Allahu i shperbleft bamirsat ️️ #shpern…

Edhe 3 familje po gezohen ne Suharek Allahu i shperbleft bamirsat 👍❤️❤️ #shperndajeni

Read More »

Çfarë po pini vërtet – Mashtrimet me lëngjet e gatshme të frutave pa fruta

Ndodh shumë shpesh që në markete gjen lëngje frutash të paketuara bukur dhe në kartona plot ngjyra! Duket sikur lëngu brenda është i cilësisë më të lartë. Por në të vërtetë është thjesht një produkt industrial plot me substanca kimike pa asnjë lidhje me frutat natyrale. Kjo është bota e …

Read More »

Sa është rrushi i madh ne Xhenet ,po frutat tjera?

Abdurrezaku me zinxhirin e tij të transmetuesve përmend prej Utbe b. Ubejd Sulemiut se kishte thënë: “Një beduin kishte shkuar te i Dërguari i Allahut alejhi selam dhe e kishte pyetur për Xhennetin, ia kishte përmendur burimin dhe e kishte pyetur se a ka në Xhennet fruta. I Dërguari alejhi …

Read More »

Ilaçet e rreme. Industria globale që po ju rrezikon jetën

Në fund të vitit 2012, 60 njerëz vdiqën në dy qytete në Pakistan pas shurupit të kollës, që e pinë për të ardhur në qejf. Testet në Pakistan treguan se ilaçet duket se përmbanin sasinë korrekte të përbërësit aktiv, por testet e mëtejshme zbuluan diçka që nuk duhej të ishte …

Read More »

Shtetet që po hezitojnë të japin miratimin pozitiv për heqjen e vizave

Numri i shteteve të Bashkimit Evropian të cilat po hezitojnë të miratojnë liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës, në vazhdimësi po shënon rritje, thonë analistë të çështjeve integruese evropiane. Holanda, Gjermania, Franca, Belgjika, janë disa nga shtetet, që sipas analistëve, janë duke hezituar të japin miratim pozitiv për heqjen …

Read More »

Largimi i Merkel, pse në BE shihet si shans i ri? Vendet që po ‘fërkojnë duart’

Prej 13 vitesh kancelarja Merkel përcakton politikën e BE, por jo pa kontestime. Politika e saj për refugjatët ishte pa konsesus. Politika e kursimeve e kritikuar. Në BE largimi i Merkelit shihet edhe si një shans i ri. Vëzhguesit politikë në Bruksel nuk janë të habitur me dhënien e sinjalit …

Read More »

Ekonomia europiane po merr goditje nga të gjitha anët

Në vitin 2017, rritja ekonomike e Europës arriti pikën më të mirë për dhjetëvjeçarët e fundit. Gjasat janë që kjo situatë të mos përsëritet më, të paktën jo së shpejti. Rritja ekonomike pritet të tkurret në mënyrë dramatike këtë vit, teksa Europa vazhdon të përballet me kufizimet e reja në …

Read More »

Foto apo pikturë? I riu palestinez që po hyn në historinë e artit

Një fotografi e një protestuesi në Gaza po bën xhiron e rrjeteve. Ajo, për nga forca e artisticitetit, po krahasohet me foton e “Lirisë” të Eugene Delacroix. Mustafa Hassoun, fotograf i AA, e fiksoi 20-vjeçarin palestinez A’eda Ebu Amr më 22 tetor, në  protestat kundër bllokadës izraelite. Ky i ri …

Read More »

Ne, nënat e sotme, pse jemi po aq heroina sa të djeshmet

Klodiana SMAJLAJ Sa herë që flitet për rritje të fëmijëve, në vesh më kumbojnë fjalët që ngrejnë lart heroizmin e nënave e të gjysheve tona. Një heroizëm aq i ekzagjeruar ndonjëherë, saqë kur i krahason bëmat e tua me të tyret, të duket vetja një nënë koti. Në këtë post …

Read More »

Shqiptari i befason të gjithë, gjesti i tij gjatë stuhisë në Katar po bën xhiron e rrjetit

Ky është shqiptari që u bë i njohur në vetëm pak kohë, dhe falë një veprimi kaq të thjeshtë. Një ditë më parë, gjatë një stuhie në Katar, ku u bllokuan qindra banorë, Antani ka shpërndarë rreth 2000 pica falas, për të gjithë personat që kishin mbetur për orë të …

Read More »

Kryeimami Bajgora: Kanë filluar ligjëratat nëpër burgje, po ndikojnë pozitivisht te të burgosurit

Kryeimami Bajgora: Kanë filluar ligjëratat nëpër burgje, po ndikojnë pozitivisht te të burgosurit Kryeimami i Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), Sabri Bajgora, ka treguar se imamët e këtij institucioni kanë filluar ligjëratat nëpër burgjet e Kosovës. Ai në një intervistë ka theksuar se këto ligjërata janë të karakterit edukativ dhe …

Read More »

Kirurgu kërkonte para për ndërhyrjen, nuk e dinte se pacienti që po luftonte me jetën ishte …

Kirurgu kërkonte para për ndërhyrjen, nuk e dinte se pacienti që po luftonte me jetën ishte.. “””””””””””””Baba, ti më vrave!””””””””””” Në këtë histori flitet sesi mjeku kërkonte para për të bërë ndërhyrjen dhe nuk e dinte se pacienti që po luftonte me jetën ishte djali i tij. Në një rrugë …

Read More »

Islamofobët në Francë po mendojnë për luftë civile ndaj musilmanëve

Nga Léonard Faytre Dhuna e përshkallëzuar në mediat franceze vazhdon të përkeqësohet çdo ditë. Jam i habitur që bashkëqytetarët e m’i po inkurajojnë një luftë civile të mundshme në Francë me qetësi dhe gjakftohtësi, sikur të ishte një skenar normal që duhet ta parashikojmë në afat të shkurtër apo të …

Read More »

Pse po e humbim betejën kundër lajmeve të rreme

Nga Mark Scott Trajtimi i problemit të lajmeve të rreme, duhej të ishte një mision i lehtë. Franca kërkon miratimin e ligjeve të reja, që do t’i lejonin gjykatat të vendosin mbi saktësinë e raportimeve online përpara zgjedhjeve kombëtare. Shtetet e Bashkuara, propozuan një ligj për rritjen e transparencës, mbi …

Read More »

“Shkolla,  vatër edukuese” një moto e bukur, që po mbetet vetëm ne letër!

S’janë të pakët ata “pedagogë” e mësimdhënës që e imagjinuan nxënësin si një individ që vie duke iu përgjëruar atyre, dhe që synon të mbush kokën e tij me një sërë informacionesh e njohurish të fushave të ndryshme dhe më pas të ikë, e të vazhdojë rrugëtimin e tij në …

Read More »

SHBA-ja dhe Kina po luajnë një lojë të rrezikshme. Çfarë ndodh më pas?

Nga Stejsi Godard Ushtarët amerikanë dhe kinezë, luajtën një lojë të rrezikshme në Detin e Kinës Jugore këtë javë, duke shtuar tensionet në rritje, lidhur me çështjet tregtare, dhe akuzat për ndërhyrjen e Pekinit në zgjedhjet e mesit të mandatit në SHBA. Marrëdhëniet SHBA-Kinë duket të jenë në terren të …

Read More »

Ja cfarë i ndodh trupit tuaj nëse ecni cdo ditë! (Më poshtë po ju paraqesim disa nga efektet më të mira të ecjes)

Ja cfarë i ndodh trupit tuaj nëse ecni cdo ditë! Ecja është një ushtrim krejtësisht i lirë dhe i lehtë, që kërkon shumë pak përpjekje dhe përmirëson jo vetëm mirëqenien tuaj fizike, por edhe atë mendore. Nëse jeni duke kërkuar për një mënyrë të thjeshtë por shumë efektive të humbjes …

Read More »

“Djali po luan me ilaçe, hiqja duarsh!”, i tha burri… Ajo harroi dhe s’kishte përse ta priste të shoqin në spital!

Një çifti i lindi një djalë pas 11 vitesh martesë. Ata ishin një çift i dashur dhe djali ishte drita e syrit të tyre. Një mëngjes, kur djali ishte gati 2 vjeç, burri pa një shishe farmaceutike të hapur. Ai ishte vonë për punë dhe i kërkoi gruas ta mbyllte …

Read More »