Home / Tag Archives: për

Tag Archives: për

Ushtria amerikane është akuzuar për lirimin e 40 militantëve të Daesh në Afganistan

Zëdhënësi i talebanëve Zabihullah Muxhahidi ka thënë në llogarinë e tij të Twitter se ushtria amerikane kishte vrarë rojet e sigurisë gjatë një bastisje në një nga burgjet në provincën Badghis (Afganistani veriperëndimor) dhe mori 40 luftëtarë të Daesh të burgosur atje në një drejtim të panjohur. Ministria e Jashtme ruse gjithashtu raportoi se forcat speciale amerikane mund …

Read More »

Për shëndet të mirë – Arsyet pse duhet të hani ullinj çdo ditë…

Ullinjtë klasifikohen fruta me bërthamë të të njëjtës familje botanike me qershitë dhe pjeshkët. Ullinjtë jeshilë mblidhen në fillim të sezonit të vjeshtës ndërsa të zinjtë kur janë pjekur plotësisht. Të dy llojet konsiderohen të pasur me yndyrna të shëndetshme për organizmin. Më poshtë do të gjeni të listuara nga …

Read More »

Lumturia e fëmijëve afrikanë që provojnë për herë të parë pambuk sheqerin

Fëmijët që qëndrojnë në një jetimore në Kamerun të Afrikës, në sajë të një organizate bamirëse që transportojnë ndihma humanitare nga Turqia për herë të parë kanë përjetuar lumturinë duke shijuar pambuk sheqerin, raporton Anadolu Agency (AA). Shoqata e ndihmave humanitare “Hak” ka dërguar nga Turqia një makineri të pambuk …

Read More »

Kushtet e aplikimit për bursat e Turqisë

KUSHTET E APLİKİMİT NË BURSAT E TURQİSË Aplikimi në Bursat e Turqisë bëhen online dhe është FALAS. Aplikimi është i mundshëm vetëm në një program dhe sugjerohet që gjatë përzgjedhjes së drejtimit-degës, kandidati duhet të ketë parasysh përputhjen e fushës së përfunduar me atë që e përzgjedh (p.sh. atyre të cilët …

Read More »

Ka filluar aplikimi për “Bursat e Turqisë 2019”

Kanë filluar aplikimet për “Bursat e Turqisë 2019” të cilat ndahen nga Departamenti për Turqit Jashtë Shtetit dhe Komunitet Farefisnore (YTB) për studentët e huaj për studime në arsim të lartë në Turqi. Bursat e Turqisë, që sigurohen nga YTB-ja, njihen si program i bursave të financuara nga shteti dhe bursë konkurruese …

Read More »

Familja e të dënuarit për terrorizëm: Mos na etiketoni

Nëntori i vitit 2016, ndryshoi gjithçka për familjen Vojvoda nga fshati Llaushë e Skënderajt, kur Policia e Kosovës arrestoi djalin e tyre Leotrimin, si të dyshuar për vepra që ndërlidhen me terrorizëm. Që nga ajo kohë, familja Vojvoda thotë se po etiketohet si “familje e terroristit”. Në aksionin e 16 …

Read More »

Qindra mijëra euro për reklamat jotransparente të Qeverisë së Kosovës

Arta Berisha   Nga 21 ministri sa ka gjithsej Qeveria e Republikës së Kosovës, nëntë prej tyre janë përgjigjur në kërkesën për qasje në të dhënat zyrtare për buxhetin që ndahet për marketing në media online dhe ato sociale për vitin 2017 dhe 2018. Ministria e Financave, Ministria e Zhvillimit …

Read More »

Berlusconi paralajmëron kandidaturën për Parlamentin Europian

Ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi, 82-vjeç, ka njoftuar se do të kandidojë për zgjedhjet e Parlamentit Evropian në maj. “Në këto vite shumë të këndshme, nga ndjenja e përgjegjësisë, vendosa të shkoj në Evropë,” tha Berlusconi në një tubim në Sardenjë. Ai shton se nuk mendon se koalicioni qeverisës do të …

Read More »

Myftiu Tërnava ndanë mirënjohje për ish sekretarin e Kryesisë Resul ef. Rexhepi

Prishtinë, 17 janar 2019 Me rastin e pensionimit të sekretarit të Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, Resul ef. Rexhepi, Kryesia e BIRK-ut organizoi një manifestim rasti ku nderua kontributi jetësor i tij për katër dekada në ngritjen dhe zhvillimin dhe avancimin e jetës fetare dhe arsimore dhe për drejtimin …

Read More »

Shkupi më 1919: Zero për qind maqedonas, 81.31 për qind e popullsisë shqiptarë

Shkupi dhe rrethina e tij i takojnë territorit të Dardanisë antike, përkatësisht trungut iliro-shqiptar të Kosovës historike. Në dy dekadat e fundit të shekullit XIX, deri në vitin 1912, Shkupi ushtroi funksionin – statusin e kryeqytetit administrativ përbrenda një territori prej 32.000 kilometrave në katrorë të Vilajetit të Kosovës. Pas …

Read More »

Muslimanët në jug të Filipineve në pritje të referendumit historik për autonomi

 Popullata muslimane More ndodhet në prag të kthesës historike, ku në referendumin e të hënës do të votojë marrëveshjen me të cilën themelohet rajoni Autonom Bangsamoro, i cili në kuadër të Filipineve do të gëzojë autonomi të madhe, raporton Anadolu Agency (AA). Qeveria filipine dhe Lëvizja e Rezistencës Muslimane arritën …

Read More »

A KE DËGJUAR PËR KËTË NDODHI?

Djajtë e sulmuan të Dërguarin e Allahut salAllahu alejhi ve sel-lem, për ta djegur me zjarr, por ai i mposhti ata me një lutje madhështore. Transmetohet nga Ebu Tijah se ka thënë: I thashë AbduRrahman Et-Temimit: ”Si veproi i Dërguari i Allahut salAllahu alejhi ve sel-lem, natën në të cilën …

Read More »

Veprat për të cilat melekët bëjnë lutje për ata që i bëjnë ato

Ka vepra për të cilat melekët bëjnë lutje për besimtarët dhe besimtaret që bëjnë vepra të tilla. ‎Këtu do t’i përmendim tri vepra të tilla.‎ ‎1. Vizita në emër të Allahut Një nga veprat, për të cilat melekët bëjnë lutje për pronarin e asaj vepre, është vizita e ‎muslimanit (zijareti) …

Read More »

Suedi, dënohet një politikan për fyerje ndaj muslimanëve

Një politikan në qytetin Södertälje të Suedisë, njëherësh anëtar i Demokratëve të Suedisë, parti e ekstremit të djathtë, është dënuar me 40 ditë burgim për ofendim ndaj Islamit dhe muslimanëve, transmeton Anadolu Agency (AA). Politikani i partisë që njihet për qëndrimin e saj kundër migrantëve u dënua pasi shpërndau në …

Read More »

Qeveria shqiptare prioritet për vlerat historike dhe kulturore në 2019

Instituti i Monumenteve të Kulturës së bashku me Fondin Shqiptar të Zhvillimit kanë në fokusin e tyre dhe përgjatë vitit 2019, rikthimin e kulturës dhe trashëgimisë kulturore në destinacione turistike si motor të zhvillimit ekonomik. Vendeve të Shqipërisë të cilët kanë një pasuri të madhe kulturore dhe historike si Gjirokastra, Berati, Vlora, Vunoi …

Read More »

‘Kriza siriane’, Erdogan i përgjigjet SHBA: Nuk kërkojmë leje nga askush për të luftuar terrorizmin

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan deklaroi se vendi i tij nuk do të kërkojë lejen e askujt për të luftuar terrorizmin. Erdoğan shkroi një artikull me titull “Bashkëpunimi Turqi-Rusi, me rëndësi kritike për zgjidhjen e krizës së Sirisë” për gazetën ruse Kommersant. Duke theksuar se lufta civile në Siri …

Read More »

Moska: Vendimi i parlamentit maqedonas për të riemëruar vendin nuk pasqyron vullnetin e njerëzve

Vendimi i Parlamentit maqedonas, i cili votoi për të riemëruar vendin, është vendosur nga jashtë dhe nuk pasqyron vullnetin e popullit, tha të hënën Ministria e Jashtme ruse. Moska e sheh këtë veprim si pjesë të një procesi të vazhdueshëm “për të tërhequr me forcë Shkupin në NATO”. Sipas ministrisë, …

Read More »

Fashistët e ekstremit të djathtë AfD, fushatë për daljen e Gjermanisë nga Bashkimi Europian

Partia gjermane e ekstremit të djathtë AfD do të bëjë fushatë për daljen e Gjermanisë nga Bashkimi Europian. Në draft-manifestin e saj, kjo forcë politike kërkon një lëvizje të ngjashme me atë të Britanisë, nëse nuk plotësohen kërkesat e saj për disa reforma. Një prej masave të parashikuara në dokument …

Read More »

Shtëpia e Bardhë kërkoi mundësi për të sulmuar Iranin: WSJ

Si pjesë e bisedimeve, Këshilli i Sigurisë Kombëtare te Trump, i udhëhequr nga John Bolton, kërkoi nga Pentagoni ti ofrojë Shtëpisë se Bardhë opsione ushtarake për të goditur Iranin. Kërkesa, e cila nuk është raportuar më parë, krijoi shqetësime në Pentagon dhe Departamentin e Shtetit, thanë zyrtarët e tanishëm dhe të …

Read More »

Çavusoglu: Turqia s’merr leje nga askush për të luftuar terrorizmin

Ministri Çavusoglu tha se Turqia është i vetmi shtet që në njërën anë kërkon zgjidhje politike në Siri dhe në anën tjetër lufton, madje gjoks për gjoks, kundër të gjitha organizatave terroriste që e kërcënojnë. Ai rikujtoi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës vendosën që të tërhiqen nga Siria falë …

Read More »