Home / Tag Archives: për

Tag Archives: për

Turqia: Do ishte mirë që liderët afrikanë të bisedojnë me ne para marrëveshjes për emigrantë me BE-në

Ministri për Çështjet e Bashkimit Evropian dhe kryenegociatori i Ankarasë me Brukselin, Omer Çelik bëri të ditur se do të ishte mirë që liderët afrikanë të bisedojnë me Turqinë para nënshkrimit të ndonjë marrëveshjeje me BE-në për zgjidhjen e problemit të emigrantëve. Në deklaratën e bërë nëpërmjet llogarisë së tij …

Read More »

Kryeimami i Klinës, Blerim Musliu: të shërbesh në qytetin shembull për tolerancën fetare

Është i lumtur që qyteti i tij Klina (komunë në pjesën qendrore të Kosovës), edhe pse një vend i vogël, ka arritur të prodhojë lajme pozitive sa i përket tolerancës fetare. Fjala është për Blerim Musliun, kryeimamin 34 vjeçar që është një shembull i kultivimit të tolerancës dhe mirëkuptimit. Ai …

Read More »

Nihal Ollçok, nëna dhe gruaja e dy të rënëve më 15 korrik, vjen në Tiranë; flet për dhimbjen, Erdoganin, egërsirat e puçit…

Bisedoi: Bujar M. Hoxha Pak gjë duhet që të mbushen dy vite nga përpjekja e përgjakshme për grusht shteti në Turqi. Shumë ujëra kanë rrjedhur që atëherë, por vetë rrjedha e ka patur të vështirë ta gjejë shtratin e vet. Qindra të vrarët dhe mijëra të plagosurit në ato orë …

Read More »

Erdogan-Putin rikonfirmojnë angazhimin për zhvillimin e mëtejshëm të marrëdhënieve

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) ka zhvilluar një bisedë telefonike me Kryetarin e Shtetit të Rusisë, Vladimir Putin. Sipas informacionit të siguruar nga burimet e Presidencës turke, Putin e përgëzoi Presidentin Erdoan për suksesin e arritur në zgjedhjet e 24 qershorit. Gjatë bisedës të dy liderët riafirmuan …

Read More »

Fillojnë përgatitjet për takimin Trump – Putin

Këshilltari për siguri kombëtare i Shteteve të Bashkuara, John Bolton, nis sot një turne në Evropë. Një zëdhënës i Kremlinit ka thënë, ditë më parë, se Bolton do të diskutojë me zyrtarët rusë për takimin e presidentit amerikan, Donald Trump, me homologun rus, Vladimir Putin. Ai pritet të takojë aleatët …

Read More »

Turqia nesër voton për Presidentin dhe Kuvendin e ri

Turqia nesër do të dalë në votim për të përcaktuar presidentin dhe kuvendin e ri të legjislaturës së 27-të. Në këto zgjedhje në vend do të votojnë 56 milionë e 322 mijë e 632 votues, të cilët do të votojnë në 180 mijë e 65 qendra të votimit. Votuesit e …

Read More »

Kryetarin tonë e ka kafshuar gjarpri ose e ka thumbuar akrepi… (Një hadith që tregon lejueshmërisë e pagesës për mjekimin me Kuran)

Një hadith që tregon lejueshmërisë e pagesës për mjekimin me Kuran Tregon Ebu Said r.a.: Një grup shokësh të Pejgamberit a.s. dolën në një udhëtim, derisa, kur arritën disa fise arabe, (i zuri nata). Udhëtarët u kërkuan atyre që t’i pranojnë për miq, por ata (banorët) nuk pranuan. Kryetarin e …

Read More »

Kompromiset e rrezikshme për ulësen në OKB

Kosova nuk duhet të bëjë kompromise të reja në finalen e dialogut të Brukselit, për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë, i cili është paralajmëruar të përmbyllet me marrëveshje ligjërisht obliguese, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike në Kosovë. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, kohë më parë pati theksuar se procesi i …

Read More »

Herolind Shala në Kosovë në mision bamirësie, ndihmonë disa familje për Bajram

Reprezentuesi i përfaqësueses së Kosovës, Herolind Shala, ka ndërrmarë një fushatë bamirësie. Ai po qëndron në Kosovë në prag të festës së Bajramit, por kësaj radhe me mision bamirësie Mesfushori ka bërë një porosi në rrjetet sociale për të gjithë ata që mund t’u ndihmojnë njerëzve në nevojë. Shala u …

Read More »

Serbia i ankohet Izraelit se pengesë për aneksimin e Kosovës i kanë dalë ‘Islamikët’

“Ballkani Perëndimor është hapësirë e rëndësishme për rekrutimin e anëtarëve të Shtetit Islamik që luftojnë në Irak e Siri”, ka thënë sot në Izrael sekretarja shtetërore në MPB të Serbisë Dijana Hërkaloviq, transmeton Koha.net dhe njëkohësisht ka shtuar se Beogradi bën përpjekje të mëdha në luftën kundër terrorizmit. Ajo, si …

Read More »

Albin Kurti ka shtruar iftar për kryesinë e BIK

Sonte në Prishtinë kemi mirëpritur me kënaqësi për iftar kreun e Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), Myftiun Naim Tërnava, me bashkëpunëtorët e tij: Ajni Sinani, Resul Rexhepi, Sabri Bajgora, Ahmet Sadriu, Fahrush Rexhepi, Besim Mehmeti, Ekrem Simnica, Vedat Sahiti dhe Islam Hasani. Bashkë me Glauk Konjufcën, Vlora Haxhimehmedin, Arben Vitinë, …

Read More »

Furra në Prizren, që shet deri në 500 pitajka në ditë për Ramazan [Video]

Deri 500 pitajka e simite shiten në njërën nga furrat e Prizrenit brenda ditës, gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit. E kjo është furra më e vjetër në këtë qytet, që familja Çollaku e trashëgon prej rreth 200 vitesh. Qytetarët presin në radhë për t’i marrë pitajkat të nxehta, edhe …

Read More »

Prifti suedez që shkroi për muslimanët: Mora mesazhe pozitive nga shqiptarët

Prifti suedez Stefan Lindquist, i cili kohë më parë u bë viral në rrjetet sociale më një postim mbi bujarinë e muslimanëve, mori mesazhe mbështetjeje nga shumë shumë vende, duke përfshirë edhe Shqipërinë. Lindquist muajin e kaluar shkroi në llogarinë e tij në Facebook postimin me titullin “Sa të rrezikshëm …

Read More »

Shqiptari për veprat e tij të mira bëhet hit në Australi

Azem Elmaz është shqiptari që është bërë i famshëm në Australi për veprat e tij të mira. Në mediat më të njohura në Australi, emri i Azemit ka zënë vend duke u përmendur si shembull për të tjerët. Pronari i një restoranti në qytetin e vogël, Shepparton po iu ndihmon …

Read More »

Politikani i njohur britanik shërben iftar, ja cfarë fjalësh i ka përzgejdhur për besimtarët e vendit të tij /Foto-Video/

Politikani britanik Jeremy Corbyn, i cili sherben edhe si kreu i Partisë Laburiste, ka qenë i pranishëm në një mbledhje iftar në Londër. Në një postim në Facebook, Corbyn ka shkruar: “Ishte kënaqësi për të ndihmuar në përgatitjen e ushqimit në Xhaminë Al-Manaar për Iftarin e kësaj mbrëmje, ne momentet …

Read More »

Prifti suedez që shkroi për myslimanët: Mora mesazhe pozitive nga shqiptarët

Prifti suedez Stefan Lindquist, i cili kohë më parë u bë viral në rrjetet sociale më një postim mbi bujarinë e muslimanëve, mori mesazhe mbështetjeje nga shumë vende, duke përfshirë edhe Shqipërinë. Lindquist muajin e kaluar shkroi në llogarinë e tij në Facebook postimin me titullin ‘Sa të rrezikshëm janë …

Read More »

Policët e Nju Jorkut u bashkohen për ta festuar Ramazanin

Zyrtarët policor të Zonës së Katërt dhe besimtarët e xhamisë Bull Lane dhe familjet e tyre u takuan në stacionin e policisë House Athena të Jorkshir-it Verior për të ngrënë iftar. Polici Lee Pointon tha se “Oficerët tanë janë ftuar shumë herë për t’u bashkuar në faljen e akshamit dhe …

Read More »

Interesim i madh për teravitë me hatme në Uzbekistan

Me fillimin e muajit të Ramazanit, xhamitë e vendit janë plot me qytetarë. Disa nga xhamitë e kryeqytetit uzbek, Tashkent, falin namazin e teravive me hatme [leximi i plotë i Kur’anit]. Fëmijët që vijnë në namazin e teravive janë në të njëjtën rresht me të moshuarit. Sipas AA, prezantuar nga …

Read More »

Holandë, Ramazani i parë për studenten që zgjodhi Islamin

“Ajo që më la më së shumti përshtypje është bashkimi në kohën e iftarit dhe të bërit iftar me hurmën e parë. Kulmi i agjërimit për mua është ky moment”, tha Dos Santos. Yvanethy Dos Santos e cila këtë vit zgjodhi Islamin dhe agjëroi për herë të parë tha se …

Read More »

Mjekime shtëpie për hemoroide

Majasëlli nuk është gjë tjetër veçse zgjerim i venave të zorrës së trashë. Nga majasëlli preken më shumë njerëzit që qëndrojnë ulur dhe që merren pak me punë aktive. Kjo është një sëmundje mjaft e shpeshtë , që arrin në përqindje të larta te gratë (deri 70 % të tyre). …

Read More »