Home / Tag Archives: nuk

Tag Archives: nuk

E Habitshme! Çfarë Ndodh Me Trupin Tuaj Nëse Nuk Kryeni Marrëdhënie Për Një Javë, Më E Keqja Ndodh Pas 10 Ditësh

Marrëdhëniet intime janë jetësore ndaj nëse jeni nga ata persona që e lini veten për një periudhë kohe pa kryer marëdhënie, kini kujdes. Kjo ka pasoja fizike me kalimin e kohës dhe shumica prej tyre janë negative.Ato sjellin përfitime të ndryshme për shëndetin tuaj ndaj nëse keni pasur marrëdhënie seksuale …

Read More »

Ҫfarë të ndodh nëse nuk i pastron dhëmbët para se të flesh

Të shumta janë këshillat që vijnë nga stomatologët për trajtimin e dhëmbëve. Ka disa që mendojnë se dhëmbët duhen larë para se të flesh dhe të tjerë që mendojnë se dhëmbët duhen larë dy herë në ditë. Disa nuk e konceptojnë dot të flenë pa larë dhëmbët, të tjerë i …

Read More »

Nuk jemi as të mirë, as të këqinj, jemi qënie njerëzore

Nga Farah ELAHI* Njëzet vjet më parë, një raport për Islamofobinë përshkruante sesi stereotipet dëmtojnë muslimanët në Britani. Sot, kërkime të reja sugjerojnë se gjërat janë bërë edhe më keq. Kur unë isha 13 vjeç, shkollës sime të besimit musliman, iu këshillua nga policia të mbyllej për tre ditë pas …

Read More »

Steve Jobs (themeluesi i kompanise Apple) nuk i lejonte femijet e tij te perdornin teknologjine e shpikur nga vete ai!

Steve Jobs (themeluesi i kompanise Apple) nuk i lejonte femijet e tij te perdornin teknologjine e shpikur nga vete ai! A kemi me të vërtetë nevojë për të gjitha teknologjite e fundit? A do t’ju lejoni fëmijëve teknologjitë e reja si iPad? Steve Jobs nuk e bente dhe për arsye …

Read More »

Mjerimi në familjen Geraldiu, Kryefamiljari citon: “Nuk kemi bukë për të ngrënë”

Mjerimi në familjen Geraldiu, Kryefamiljari citon: “Nuk kemi bukë për të ngrënë” Jo shumë kilometra larg qendrës së kryeqytetit, mbrapa shkollës 9-vjeçare “Bajram Curri”, në Allias ndodhet kjo ndërtesë e harruar. Prej shumë kohësh, brenda saj është strehuar familja Gerdeliu me 4 anëtarë, mes të cilëve dhe 2 vogëlushe të …

Read More »

Shteti nuk është pullë postale që mund të këmbehet

MILAZIM KRASNIQI Administrata e Trampit ka filluar të çmontojë vendimet e paraardhësve të saj demokrat, Obamës e Klintonit, që nga sigurimet shëndetësore, marrërveshja me Iranin, ngrohja globale e deri te tarifat doganore me BE-në. Ka rrezik që edhe Kosova të llogaritet nga kjo administratë arrogante si “trashëgimi e Klintonëve” dhe …

Read More »

Ndryshimet e padëshiruara që mund të ndodhin në trupit tuaj kur ju nuk bëni dush shpesh

Shumë njerëz tani janë të vetëdijshëm për rëndësinë e microbiome e zorrëve. Disa madje janë proaktiv për ta mbrojtur atë, duke minimizuar përdorimin e antibiotikëve dhe duke ngrënë ushqime të fermentuara për të mbështetur një ekuilibër të shëndetshëm. Nëse kaloni 20 minuta në ditë duke u larë kjo barazohet me …

Read More »

Nëntë ushqime anti-kancer që nuk duhet t’i injoroni

Me mënyrën e jetesës moderne, njerëzit janë të ekspozuar ndaj agjentëve të shumtë kancerogjen në baza ditore. Kështu nuk është çudi që normat e kancerit të jenë të mëdha. Për të qëndruar larg nga kjo sëmundje e tmerrshme, më poshtë Telegrafi ju sjell një listë të ushqimeve anti-kancer, që nuk …

Read More »

PËRSE NUK LEJOHET NAMAZI VETËM SE NË GJUHËN ARABE?

PËRSE NUK LEJOHET NAMAZI VETËM SE NË GJUHËN ARABE? Përse në Islam, për dallim nga fetë tjera, namazi nuk lejohet vetëm se në gjuhën arabe? Thotë Allahu i Madhëruar: Elif, Lam, Ra. Këto (ajete që t’u zbritën) janë ajetet e librit të qartë. 2. Ne e zbritëm atë Kur’an arabisht, …

Read More »

Pasha Atë që shpirti im është në duar të Tij, nuk bën dua muslimani (me këtë lutje), veç se Allahu i përgjigjet atij

Dëgjoni këtë dua madhështore e cila është Duaja që i çau tri palë Errësirat! Allahu nuk e refuzon duanë tënde nese e thua këtë:Thotë Muhamedi S.A.V.S : Pasha Atë që shpirti im është në duar të Tij, nuk bën dua muslimani (me këtë lutje), veç se Allahu i përgjigjet atij.Poashtu …

Read More »

Cili është shkaku kryesor i kancerit për të cilin nuk flet askush

Shkaku kryesor i kancerit është zbuluar që në vitin 1931, por askush nuk flet për këtë Shumë pak njerëz në të gjithë botën e dinë përse ky fakt është fshehur nga industria farmaceutike dhe industria e ushqimit. Në vitin 1931 shkencëtari gjerman Otto Heinrich Warburg ka marrë çmimin Nobel për …

Read More »

S’mund të jem pjesë e një bote ku burrat i veshin gratë e tyre si prostituta dhe ku dashuria nuk ekziston më

Aktori dhe regjisori i njohur Keanu Reeves, me një shkrim të postuar në rrjete sociale ka tërhequr vëmendjen e shumë njerëzve. Ai, e ka dëshmuar edhe një herë se mund të jetë shembulli më i mirë i asaj se çfarë mund të shkrujë një burrë për gjërat që e rrethojnë, …

Read More »

Riadi nuk do të jetë asnjëherë armik i Tel Avivit

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Izraelit, Gadi Eizenkot tha se Arabia Saudite nuk do të jetë asnjëherë armik i regjimit izraelit. Gadi Eizenkot i cili tha se ka një partneritet strategjik midis regjimit izraelit dhe Arabisë Saudite, duke iu referuar mesazhit të ministrit izraelit të inteligjencës, Yesrail Kast, ku …

Read More »

Ruajuni nga e keqja (nga dënimi) që nuk godet vetëm ata që bënë mizori prej jush

Sipas akides së ehli sunetit dënimi i Allahut është i mundur t`i përfshijë edhe njerëzit e mirë, nëse e keqja përhapet shumë. Dijetarët thonë se kur Allahu i Lartësuar e zbret një dënim ndaj një populli, për shkak të veprave të këqia që i kanë bërë, është e mundur që …

Read More »

Po na vrasin me ushqime, ne nuk hamë me fruta e perime po pesticide

Nga Artan Fuga Dje bëra pak pazar aty nga plazhi në Durrës. Por, se mos vetëm aty! Gjeta ide! Ishin të mëdha, më të mëdha sesa isha mësuar t’i shihja ato zakonisht. Por, fjala “ide” më gënjeu. Kisha kohë pa i provuar. Qysh herët fare kur në oborret e shtëpive …

Read More »

Ne nuk jetojmë

ERGYS MERTIRI Ajo që e ka bjerrë më së shumti shoqërinë moderne është nevoja e ethshme për argëtim, e cila ekziston në saj të një industrie të tërë që, jo thjesht përmbush këtë nevojë, po edhe e ka krijuar atë. Sipas teorive moderne mbi marketingun dhe përpunimin e masave tashmë …

Read More »

Kryeministri 93 vjeçar i Malajzisë: “Islami i bazuar në Kur’an nuk thërret për marrje të jetë jetëve të pa fajshme”

Kryeministri 93 vjeçar i Malajzisë: “Islami i bazuar në Kur’an nuk thërret për marrje të jetë jetëve të pa fajshme” Kryeministri i Malajzisë Dr.Mahathir Muhamed,ne moshën e tij 93 vjeçare, është lideri me i vjetër në botë.. Në maj të këtij viti ai shënoi kthimin e tij mahnitës në skenën …

Read More »

Per median amerikane, “regjim” etiketohet cdo qeveri qe nuk shkon mire me perandorine amerikane

Tyler Durden Autorizuar nga Gregory Shupak nëpërmjet “Fariness & Accuracy In Reporting” (Ndërshmëria dhe Saktësia në Raportim) Pas një përpjekjeje të vrasjes kundër presidentit të Venezuelës, Nicolas Maduro, një artikull në Miami Herald (8/5/18) raportoi se “një grup i jashtëligjshëm i formuar nga pjesëtarët ushtarakë venezuelas kundër regjimit të Nicolás …

Read More »

A nuk po mendoni …

“Edhe në tokë ka argumente për ata të bindurit. Po edhe në veten tuaj. A nuk po mendoni?” (Dharijat, 20-21) natyre e bukur Në Kuranin famëmadh ka shumë ajete që tregojnë se Islami është e vetmja fe e vërtetë, fe e cila ngërthen të dhëna të shumta shkencore. Shkenca bashkëkohore …

Read More »

Nuk po më prahohet lutja, Si Pranohet Ajo ?

Meqë këtë temë po e përgatis gjatë dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit, ditëve të pranimit të lutjeve, ditëve të çlirimit nga zjarri i xhehenemit, mendova t’ia kushoj vlerës së lutjes dhe duasë. Temën e lutjes, do e startojmë me një ngjarje që ka ndodhur mes Zekerias a.s dhe Merjemes …

Read More »