Home / Tag Archives: NJË

Tag Archives: NJË

NJË MUNDËSI E MADHE PËR TË FITUAR SHPËRBLIME TË MËDHA

Transmetohet prej ibn Abasit, (Allahu qoftë i kënaqur me të), se me të vërtetë i Dërguari i Allahut (sal-Allahu alejhi ve selem) pasi që erdhi në Medine i gjeti çifutët duke agjëruar ditën e Ashures (dita e dhjetë e muajit Muharem). I Dërguari i Allahut ju tha: “Për çfarë arsye …

Read More »

9 mënyra të lehta si të dalloni një gënjështar

Si e dini kur dikush tregon një gënjeshtër? Kjo nuk është gjithmonë një detyrë e lehtë për t’u përmbushur. Shumë njerëz praktikojnë teknikat e gënjimit në jetën e tyre. Si një person i sinqertë ju as që ju shkon mendja për të gënjyer. Nëse dëshironi të dini mënyrat se si …

Read More »

Ata që kërkojnë një burrë të fjalës…

Po bashkëbisedoja me një mikun tim, një student i pjekur dhe i suksesshëm universiteti, gjatë një udhëtimi. Pasi folëm për gjëra të ndryshme radha erdhi tek marrëdhënia me familjen. Pasi më kishte treguar një copë herë të mirë në lidhje me dashurinë dhe respektin që kishte për prindërit e tij, …

Read More »

Një shegë në ditë kundër infeksioneve të veshkave

Infeksionet në veshka dhe ato në rrugët urinare janë të përhapura ndjeshëm sidomos në periudhën e vjeshtës. Infeksionet nisin që nga veshkat e deri në traktin urinar duke u manifestuar me dhimbje, temperaturë dhe djegie. Problemet me infeksionet nuk duhen anashkaluar sepse i hapin rrugën problemeve të tjera që rëndojnë …

Read More »

Ekspertët: Dieta e detoksit është një absurditet, trupi bën detoksin vet!

Teori të ndryshme për të pastruar organizmin qarkullojnë përditë. Por, çfarë të konsumojmë për t’u pastruar vërtetë nga toksinat. Çfarë të bëjmë që të mos i akumulojmë ato në trup, pa rënë pre e dietave abuzive?! Sigurisht që dieta detox është klasike, një domosdoshmëri e pranverës, një imperativ kategorik për …

Read More »

Dhjetë rrugë për një edukim të suksesshëm

Dhjetë rrugë për një edukim të suksesshëm Shejma Numan Është tepër me rëndësi të meret iniciativë për lehtësimin e metodave, që fëmijëve tanë t’ju ofrojmë në brendësine e tyre kulturë apo qëndrueshmëri në veten e tyre, vetëbesim në vetveten e tyre se ata janë të dashur tek të tjerët. Poqëse …

Read More »

E Habitshme! Çfarë Ndodh Me Trupin Tuaj Nëse Nuk Kryeni Marrëdhënie Për Një Javë, Më E Keqja Ndodh Pas 10 Ditësh

Marrëdhëniet intime janë jetësore ndaj nëse jeni nga ata persona që e lini veten për një periudhë kohe pa kryer marëdhënie, kini kujdes. Kjo ka pasoja fizike me kalimin e kohës dhe shumica prej tyre janë negative.Ato sjellin përfitime të ndryshme për shëndetin tuaj ndaj nëse keni pasur marrëdhënie seksuale …

Read More »

Pasi ta lexoni këtë artikull do ta shikoni me një tjetër sy bananen

Musa sapienta, M. nana, M. paradisiaca; (banania) Pasi ta lexoni këtë artikull do ta shikoni me një tjetër sy bananen. Banania është një frut që përmban tre lloje të ndryshme sheqeri natyral. Ajo përmban sukroze, fruktoze dhe glucozë të kombinuar me fibra. Një banane të jep një energji të madhe …

Read More »

“The New York Times”: Një plan ofensiv për Ballkanin që SHBA-ja duhet ta mbështesë

Ai thotë se shkëmbimi i territoreve do të ishte një pastrim etnik paqësor, por të paktën do të sillte paqe afatgjate në Ballkan. Nëse palët arrijnë marrëveshje, sipas Kupchan, të gjithë duhet t’i përkrahin. Ky është opinioni i profesorit amerikan Charles A. Kupchan i botuar në “The New York Times”: …

Read More »

NJE THIRRJE PER ARTISTET SHQIPTARE PER TE MBESHTETUR LIRINE,DREJTESINE DHE TE DREJTAT E BARABARTA

Bojkotoni “Eurovision Song Contest” që do organizohet nga Izraeli. Artistët nga Evropa dhe më gjerë mbështesin apelin e artistëve palestinezë për të bojkotuar garën vitin e ardhshëm. Letra: Ne, artistët e nënshkruar nga Evropa dhe më gjerë, mbështesim thirrjen e përzemërt të artistëve palestinezë për të bojkotuar “Eurovision Song Contest …

Read More »

Agnesa nga Prishtina, një robëreshë e Zotit, një vajzë, një motër, një grua dhe një nënë

Selam Alejkum! Unë jam Agnesa. Jam një robëreshë e Zotit, një vajzë, një motër, një grua dhe një nënë. Kur them se jam “robëreshë e Zotit”, brendësinë time e kaplon një qetësi, sepse vetë e brendshmja ime dhe gjymtyrët e mi i përulen vetëm Atij, i Cili na krijoi dhe …

Read More »

Një vështrim SHPIRTIT

I bëhet qejfi shumë kur gabon ndokush në shoqëri, e ky të nxitojë ta përmirsojë atë. Allahu i Madhëruar e krijoi njeriun nga një përzierje e bashkëdyzuar e cila në vete pëmban virtyte dhe vese. Arsyeja e kësaj është të sprovohet njeriu, se cila nga këto dy fuqi do të …

Read More »

Një përbërës te hudhra ofron mbrojtje për trurin kundër plakjes dhe sëmundjeve

Shkencëtarët thonë se një përbërës te hudhra ofron mbrojtje për trurin kundër plakjes dhe sëmundjeve. Madje edhe mund të parandalojë sëmundjet neurologjike që lidhen me moshën si Alzheimeri dhe Parkinsoni. Kërkuesit nga universiteti i Mizurit zbuluan se një karbohidrat në superushqimin është çelësi. “Hudhra është një nga përbërësit më të …

Read More »

Fjalimi i Vuçiçit në Kosovë promovoi një fantazi të rrezikshme

Fjalimi i presidentit serb Aleksandër Vuçiç në Kosovë ngjante me një thirrje për paqe dhe pajtim, por retorika e tij nacionaliste e koduar dhe lavdërimi për Sllobodan Millosheviçin treguan se ëndrra për një “Serbi të madhe” vazhdon. Nga Milos Ciric  Mediat serbe e kanë përshkruar fjalimin “historik” të Aleksandër Vuçiçit në …

Read More »

Cili është ilaçi për një njeri të pllakosur nga një sëmundje shpirtërore ?

Pyetje: Cili është ilaçi për një njeri të pllakosur nga një sëmundje shpirtërore; një njeriu që gjendet në shtrëngimin e shkatërrimit? Çfarë të bëjë njeriu që është kapluar nga përtacia? Si të bëhem një që ndihmohet nga Allahu? Cila është zgjidhja për një njeri të mposhtur nga konfuzioni, pasi, kurdo …

Read More »

CFARE DUHET TE DINI KUR TE BLINI NJE SHISHE PLASTIKE

CFARE DUHET TE DINI KUR TE BLINI NJE SHISHE PLASTIKE Kur të blini ujë në shishe të plastikes, ju duhet të jeni të sigurt qe nuk po e helmoni vetveten. Është shumë e thjesht, gjithçka qe duhet të bëni është qe të keni parasysh për një shenje qe në shumtën …

Read More »

Kam shkurorëzuar bashkëshorten në një situatë të ngutshme!

Pyetje: Jam i interesuar t’i di disa rregulla kryesore të shkurorëzimit, sepse unë dhe gruaja ime para 2 muajve i kemi pas disa mosmarrëveshje e mospajtime, ka qenë një situatë e vështirë për të dytë, dhe zgjidhja në atë moment më është dukur shkurorëzimi për të dytë. Unë i kam …

Read More »

Shkëmbim territori mes Kosovës dhe Serbisë, një ide që ndan Ballkanin

Pas ditësh të tëra diskutimesh, debatesh e akuzash, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë Aleksander Vuçiç do të takohen nesër në Bruksel, për të diskutuar marrëveshjen për ndryshimin e kufijve. Takimi, i cili do të mbahet në prani të shefes së politikës së jashtme të Bashkimit Europian, …

Read More »

Forcat turke neutralizojnë një nga terroristët më të kërkuar të PKK-së

 Ministria e Brendshme e Turqisë njoftoi se në operacionet e fundit anti-terroriste ka neutralizuar pjesëtarin e PKK-së, Musa Çetiner, i cili ka përdorur edhe emrin e koduar “Çetin Kombat” dhe ishte gjithashtu në “listën e kuqe” të terroristëve më të kërkuar në Turqi. Terroristi i ashtuquajtur “udhëheqës i PKK-së në …

Read More »

Tetë shenjat qe vertetojne se nje femer eshte mbretereshe

Femrat qe sjellin gezim kanë tendencë ta shëndrrojnë edhe momentin më të mërzitshëm në argëtim. Këto femra shpërthejnë në energji pozitive dhe janë shumë interesante, andaj edhe shumica duan të shoqërohen me to. Ato janë besnike Femrat besnike shprehin besnikërinë më të madhe, pavarsisht a ka të bëjë me një …

Read More »