Home / Tag Archives: nga

Tag Archives: nga

Pritet që prezantuesja e televizionit shtetëror të Iranit që u arrestua pa të drejtë nga SHBA të lirohet shumë shpejt

Njoftohet se pas dhënies së deklaratës në gjykatë do të lirohet prezantuesja e televizionit shtetëror të Iranit, Merzieh Hashemi, e cila ishte arrestuar në SHBA në cilësinë e “dëshmitarit material” në lidhje me një hetim, transmeton Anadolu Agency. Sipas dokumenteve të gjykatës rajonale Washington DC, mësohet se nuk do të …

Read More »

YPG/PKK-ja do të marrë 1.000 dollarë haraç nga çdo burrë që do të martohet

Siç bëjnë të ditur burimet lokale, YPG/PKK-ja ka filluar një pseudopraktikë, sipas të cilës çdo burrë rezident jashtë Sirisë, i cili dëshiron të martohet me një grua banore në territoret siriane nën pushtimin e organizatës dhe të transferohet jashtë shtetit familjarisht (me gruan), do të paguajë 1.000 dollarë. Prej një …

Read More »

Përshëndetje nga Sarajeva, qyteti i heronjve i cili e gëzon lirinë pa granatat serbe nga kodrat përreth saj

Gazetari T. Rexhep Elezaj, e ka përkthyer dhe publikuar në faqen e tij në facebook, letrën publike të akademikut boshnjak Mustafa Cerniçit, me të cilën i është drejtuar presidentit serb Aleksandër Vuçiq – përcjell Gazeta e Re. Elezaj u ka bërë ftesë miqve të tij, që “kush ka kohë” ta …

Read More »

Leksionet që duhen nxënë nga Kina

Nga Erik Berglof Që prej fillimit të reformave dhe hapjes ndaj botës 40 vjet më parë, Kina ka qenë një “nxënëse” shumë e mirë. Dhe tani, pas 4 dekadave të zhvillimit të shpejtë ekonomik, vendi po shfaqet gjithnjë e më shumë si një mësues. Teksa po investon më shumë kapitale …

Read More »

28 vjet nga rihapja e xhamisë së Et’hem Beut

Më 18 janar 1991, pas afro tre dekadash ndalimi të besimit në Shqipëri, në Tiranë do të rihapej xhamia e Ethem Beut, nga një grup nismëtarësh si: Xhavit e Iljaz Alimehmeti, Ramazan Rusheku, Ibrahim Balla, Mehmet Sinella, etj.Rihapja e kësaj xhamie u bë me një ceremoni modeste, por që njohu …

Read More »

Indiani i penduar nga shembja e xhamisë ka riparuar dhjetëra xhami

Indiani Balbir Singh, i cili ka marrë pjesë në shembjen e xhamisë Babri në vitin 1992 që vazhdon të jetë temë e mosmarrëveshjeve mes muslimanëve dhe indianëve në Indi, ka marrë pjesë në ndërtimin dhe riparimin e më shumë se 90 xhamive pas konvertimit të tij në Islam, transmeton Anadolu …

Read More »

Muzeu izraelit vendos të heqë skulpturën ‘McDonald-Jezus’ pas reagimit të ashpër nga të krishterët arabë dhe muslimanët

Një muze izraelit ka në plan të heqë nga ambjentet e tij një skulpturë të Jezusit të kryqëzuar, ku në vend të tij është vendosur kllouni Ronald McDonald, një nga simbolet e kompanisë McDonald. Reagimi vjen pas protestave të ashpra që bashkuan të krishterë, muslimanë, ministren populiste të kulturës dhe …

Read More »

Fyeu islamin dhe myslimanët, dënohet politikani islamofob nga Suedia

Një politikan islamofob në qytetin Sodertalje të Suedisë, anëtar i një partie të ekstremit të djathtë, është dënuar me 40 ditë burg pasi ofendoi Islamin dhe muslimanët. Politikani u dënua pasi shpërndau në rrjetin social Facebook një postim të një grupi racist në të cilin thuhej se “Të gjithë muslimanët …

Read More »

‘Kriza siriane’, Erdogan i përgjigjet SHBA: Nuk kërkojmë leje nga askush për të luftuar terrorizmin

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan deklaroi se vendi i tij nuk do të kërkojë lejen e askujt për të luftuar terrorizmin. Erdoğan shkroi një artikull me titull “Bashkëpunimi Turqi-Rusi, me rëndësi kritike për zgjidhjen e krizës së Sirisë” për gazetën ruse Kommersant. Duke theksuar se lufta civile në Siri …

Read More »

Sulltanesha shqiptare Safija, një nga gratë më të fuqishme në historinë e Perandorisë Osmane

Arbëria ka luajtur një rol të madh në drejtimin e Portës së Lartë. Numërohen jo pak, por 39 kryeministra me origjinë shqiptare që e qeverisën atë për 150 vjet me radhë. Burrat ndoshta ishin një gjë e zakonshme në sundim. Por, ajo që mahnit është sulltanati i grave dhe, veçanërisht …

Read More »

Senatorja Lizn:Sikur edhe ajri i pastër të vinte nga Serbia, të isha shqiptare kurrë s’do ta blija /Foto/

Taksa 100% ndaj produkteve serbe vazhdon të jetë aktuale në shoqërinë tonë, shkruan gazeta “Kosova Sot Online”. Kur jemi në këtë pikë, dikur  ish senatorja belege Anne Maria Lizin, kishte deklaruar: “Edhe sikur ajri i pastër të vinte vetëm nga Serbia, dhe jeta ime të ishte e varur prej tij, …

Read More »

Rusia: Emri i Maqedonisë është i imponuar nga jashtë dhe nuk pasqyron vullnetin e popullit

Vendimi i Parlamentit të Maqedonisë për ndryshimin e emrit të vendit është imponuar nga jashtë dhe nuk pasqyron vullnetin e popullit, tha Ministria ruse e Punëve të Jashtme, me përfundimin se kjo çështje duhet të konsiderohet nga Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. “Ajo që ne shohim është një …

Read More »

Video: Bukuria e Jusufit ( Alejhi Selam ) # Femrat e Egjiptit i Prenë Duartë Nga Buk…

❗ Bukuria e Jusufit ( Alejhi Selam ) 😍 # Femrat e Egjiptit i Prenë Duartë Nga Bukuria e Jusufit A s #Shpërndaje

Read More »

Fashistët e ekstremit të djathtë AfD, fushatë për daljen e Gjermanisë nga Bashkimi Europian

Partia gjermane e ekstremit të djathtë AfD do të bëjë fushatë për daljen e Gjermanisë nga Bashkimi Europian. Në draft-manifestin e saj, kjo forcë politike kërkon një lëvizje të ngjashme me atë të Britanisë, nëse nuk plotësohen kërkesat e saj për disa reforma. Një prej masave të parashikuara në dokument …

Read More »

Të dashur shokë, kapitalizmi është i bërë nga “bytes”

Maurizio Ferraris Kur isha fëmijë, zakoni ishte të shpallej shembja e radhës e Kapitalizmit nën peshën e kontradiktave të veta, dhe ngjitjes së afërt të Komunizmit. Ishte mesianik dhe pak i mërzitshëm, dhe veç të tjerash autorizonte qeveri të djathta që do të na shpëtonin nga bolshevikët. Pas 1989 ndryshoi: …

Read More »

Çavusoglu: Turqia s’merr leje nga askush për të luftuar terrorizmin

Ministri Çavusoglu tha se Turqia është i vetmi shtet që në njërën anë kërkon zgjidhje politike në Siri dhe në anën tjetër lufton, madje gjoks për gjoks, kundër të gjitha organizatave terroriste që e kërcënojnë. Ai rikujtoi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës vendosën që të tërhiqen nga Siria falë …

Read More »

Video: Selam Alejkum Kaloni Një Dit Të Bukur Me Këtë Pamje Nga Xhamia Madhështore Sh…

🕌 Selam Alejkum Kaloni Një Dit Të Bukur ❤☝ 🙏 Me Këtë Pamje Nga Xhamia Madhështore Sheikh Zayed Grand Mosque #Shpërndaje

Read More »

Nga fjalët më të bukura të Aliut (Zoti qoftë i kënaqur prej tij)

Nga fjalet me te bukura te Aliut radijallahu anhu:1)Ndershmeria eshte stolia e mendjes se shendoshe2)Nese dikujt i persoset logjika, i pakesohen fjalet3)Vlera e cdo njeriu eshte te veproje ne ate qe di te beje me mire4)Habitem se si dikush mund t`i humbase shpresat per sa kohe qe me vete ka …

Read More »

Për shkak të reagimeve, Amazon largon nga shitja qilimët me ajetet e Kur’anit

Faqja e tregtisë elektronike, Amazon, me seli në SHBA, për shkak të reagimeve nga komuniteti musliman në SHBA, ka hequr nga shitja qilimët e banjove me ajetet në gjuhën arabe. Faqja e tregtisë elektronike, Amazon, me seli në SHBA, mori një reagim të madh nga komuniteti musliman në Shtetet e …

Read More »

Nëse keni qime në gjoks, atëherë ju vuani nga …

Nëse e gjeni veten papritmas me qime në gjoks, nivelet e juaja të testosteronit mund të jenë të ngritura për shkak të kësaj sindrome, që nënkupton prodhimin e hormoneve mashkullore në gjendrrat e vezoreve dhe adrenale. A mund të bëjmë diçka në lidhje me këtë…ë!! Pas një dushi të mirë, …

Read More »