Home / Tag Archives: nga

Tag Archives: nga

O besimtarë, jepni nga ajo me çka ne ju furnizojmë juve

Falënderimi qoftë për Allahun e Madhërishëm, prej të cilit kërkojmë ndihmë, falje dhe udhëzim. Ndërsa bekimet e Allahut qofshin për Muhamedin a.s. për familjen e tij, për shokët e tij dhe për të gjithë ata që e ndjekin rrugën dhe mësimet e tij deri në amshim. Vëllezër besimtarë; Në hutben …

Read More »

Si bartet sihri (magjia) nga nena te femija?

Si bartet sihri nga nena te femija? Pse femija juaj eshte shume I eger qan shume naten,dhe nuk e ndegjon as kend? Nese femiu juaj fillon te behet shume I eger,nuk e ndegjon askend,qan shume,rrahet me femijet e tjere,sa here I fol ai behet edhe me agresiv,per kete jane dy …

Read More »

Namazi i personit që vuan nga sëmundja

Të sëmurit bëjnë pjesë në grupet të cilët janë të arsyetuar nga falja e Namazit në formën e plotë të tij. Ndërsa në asnjë mënyrë nuk bie Namazi si obligim nga i sëmuri. Thotë Allahu (subhanehu ue teala): “Allahu nuk ngarkon dikë përtej mundësisë”. (el Bekare 286) Poashtu thotë: “Allahu …

Read More »

Kujdes nga diabeti!

Rrallë ndonjë sëmundje tjetër në dukje kaq “e butë” krijon ndërlikime kaq të shumta e të rënda sa diabeti. Rrallë ndonjë sëmundje tjetër sa ai arrin të prekë e të dëmtojë aq heshtazi e ngadalë thuajse të gjitha organet kryesore te trupit pa përjashtim dhe sidomos enët e gjakut duke …

Read More »

SubhanAllah : Kasapi Nga Kamenica Që Mori Lopën E Ngordhur Dhe E Shiti Për Mish…

Për rastin është njoftuar edhe Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë. Nga ky institucion deklarojnë se me datë 06.03.2018 rreth orës 11:30 janë njoftuar nga Policia e Komunës së Kamenicës se një fermer nga fshati Busavatë ka pasur një ngordhje të një kafshe, lloji gjedh (lopë) të cilën e ka hedhur …

Read More »

E thonë laikët: Adoleshentët me edukim fetar janë më të sigurt nga…

Adoleshentët e rritur në një mjedis fetar mund të kenë më pak gjasa të zhvillojnë abuzim me substanca narkotike, depresion dhe sjelljet te rrezikshme seksuale, sugjeron një studim i ri. Studiuesit që ndoqën të rinjtë për më shumë se një dekadë gjetën se pjesëmarrja në aktivitete fetare u shoqërua me …

Read More »

Myftiu Naim Tërnava mori pjesë në ceremoninë e dhënies së certifikatave për haxhitë, organizuar nga KBI-ja e Gjilanit

Ceremonia e dhënies së certifikatave të haxhive filloi me një ashere nga Kurani fisnik, të cilën e lexoi imami Shaban Murati, për të vazhduar më tutje me fjalën përshëndetëse të kryetarit të Këshillit të Bashkësisë Islame të Gjilanit Naim ef. Aliu, i cili fillimisht i përshëndeti të pranishmit duke uruar haxhitë me …

Read More »

Çfarë të lini dhe çfarë të largoni nga sirtarët e kuzhinës

9 mënyra se si ta detoksifikoni kuzhinën tuaj, të hani mirë dhe shëndetshëm “Le t’ia rikujtojmë vetës se çka është ngrënia e ‘pastër’,” tha Daniella Isaacs, editorja e “Cleand and Lean”. Largoni: Kafeinën “Mos na keqkuptoni, ne e duam kafenë por ajo kafe që është organike dhe pa toksinat dhe …

Read More »

Agnesa nga Prishtina, një robëreshë e Zotit, një vajzë, një motër, një grua dhe një nënë

Selam Alejkum! Unë jam Agnesa. Jam një robëreshë e Zotit, një vajzë, një motër, një grua dhe një nënë. Kur them se jam “robëreshë e Zotit”, brendësinë time e kaplon një qetësi, sepse vetë e brendshmja ime dhe gjymtyrët e mi i përulen vetëm Atij, i Cili na krijoi dhe …

Read More »

Shpëtoi 6 veta nga përmbytja, Franca i jep lejeqëndrimi azilkërkuesit nga Kosova

Florim Shehu, 33-vjeç, që jeton në Changé, Francë, ka marrë leje qëndrimi nga shteti francez pas heroizmit të tij, ku shpëtoi 6 vetë nga përmbytja qershorin e këtij viti. Florim Shehu nuk do ta harrojë kurrë datën 9 qershor, kur arriti të shpëtonte 6 vetë, të cilët ishin bllokuar nga …

Read More »

Dhjetë mësimet që shoqëria moderne duhet të marrë nga rënia e Romës së Lashtë

Nga Mark Oliver Çdo perandori bie herët a vonë. Nuk ka asnjë mënyrë për ta ndaluar këtë. E vetmja gjë që mund të bëjmë, është të kontrollojmë është se si ndodh. Shembja e Perandorisë Romake të Perëndimit më 5 shtator 476, e zhyti Europën në një epokë të errët, nga …

Read More »

“Kompanitë turke të inkurajuara pozitivisht nga mbështetja e Shqipërisë”

Shqipëria dhe Turqia synojnë të forcojnë marrëdhëniet tregtare mes tyre, u theksua gjatë një vizite nga ministrja e Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes e Republikës së Shqipërisë, Sonila Qato dhe Ambasadori i Turqisë në Tiranë, Murat Ahmet Yörük, në ambientet e një kompanie me kapital turk për shitjen dhe shpërndarjen …

Read More »

Myfti – ky term duhet të hiqet nga fjalori

Roald A. HYSA “Pra o vllazën Muhammedan! Vëzhgoni me dërgue si delegat n’at kongres, njerëz tepër të dijshëm e të ndershëm, se për ndryshe do të tradhtoni Zotin e Pejgamberin edhe atdheun i cili nuk përmbahet vetëm se duke i dhanë bijve të tij një edukatë fetare e kombëtare; punë …

Read More »

Steve Jobs (themeluesi i kompanise Apple) nuk i lejonte femijet e tij te perdornin teknologjine e shpikur nga vete ai!

Steve Jobs (themeluesi i kompanise Apple) nuk i lejonte femijet e tij te perdornin teknologjine e shpikur nga vete ai! A kemi me të vërtetë nevojë për të gjitha teknologjite e fundit? A do t’ju lejoni fëmijëve teknologjitë e reja si iPad? Steve Jobs nuk e bente dhe për arsye …

Read More »

A do ketë arrestime të reja nga Arabinë Saudite nga princi bin Salman?

Duket se planet ekonomike dhe sociale të princit të Kurorës në Arabinë Aaudite, Muhamed bin Salman, po ecin jo mirë, pasi familja pushtet ende kundërshton ambiciet e emirit të ri. Megjithatë, Bin Salman ende gëzon mbështetjen e plotë të Mbretit Salman bin Abdulaziz, një analist amerikan Cyril Widdershoven, beson se …

Read More »

Me dhënie sadakë u shërua nga kanceri ,ngjarje e vërtetë

Ky është një tregim shumë i cuditshëm, të cilit nuk mund t’i besoj përvec besimtarit, i cili beson në atë që ka zbritur Allahu dhe në thëniet e të dërguarit të tij, alejhi selam. Tregon një vëlla musliman, nga qyteti Harimlau, vend ky afër kryeqytetit të Rijadit, se një grua …

Read More »

Cili është ilaçi për një njeri të pllakosur nga një sëmundje shpirtërore ?

Pyetje: Cili është ilaçi për një njeri të pllakosur nga një sëmundje shpirtërore; një njeriu që gjendet në shtrëngimin e shkatërrimit? Çfarë të bëjë njeriu që është kapluar nga përtacia? Si të bëhem një që ndihmohet nga Allahu? Cila është zgjidhja për një njeri të mposhtur nga konfuzioni, pasi, kurdo …

Read More »

DISA NJERËZ NGA UMETI I MUHAMEDIT DO TË SHNDËRROHEN NË DERRA E MAJMUNA

Në emër të Allahut, Mëshiruesit Mëshirëbërësit! Të nderuar muslimanë, së fundi lexova disa hadithe të Dërguarit të Allahut, të cilat flasin për një fatkeqësi që do të ndodh në kohën e fundit, të cilat flasin për disa njerëz nga ky umet që Allahu do t’i shndërrojë në derra dhe majmuna, …

Read More »

Koment – Shoqëria ndërkombëtare ka dështuar nga lufta në Bosnjë-Hercegovinë deri tek lufta në Siri

Lufta e Bosnjë-Hercegovinës në periudhën 1992-1995 dhe lufta e Sirisë, që ka hyrë në vitin e tetë, ofron informacione të rëndësishme për sjelljen e shoqërisë ndërkombëtare.   Lufta e Bosnjë-Hercegovinës në periudhën 1992-1995 dhe lufta e Sirisë, që ka hyrë në vitin e tetë, ofron informacione të rëndësishme për sjelljen …

Read More »

Forcat turke neutralizojnë një nga terroristët më të kërkuar të PKK-së

 Ministria e Brendshme e Turqisë njoftoi se në operacionet e fundit anti-terroriste ka neutralizuar pjesëtarin e PKK-së, Musa Çetiner, i cili ka përdorur edhe emrin e koduar “Çetin Kombat” dhe ishte gjithashtu në “listën e kuqe” të terroristëve më të kërkuar në Turqi. Terroristi i ashtuquajtur “udhëheqës i PKK-së në …

Read More »