Home / Tag Archives: nëse

Tag Archives: nëse

Ushqimet që duhet të shmangni nëse keni trigliceride të larta

Përshtati në shqip: Blertina Koka Gjalpi ose margarina Përdorni vaj ulliri në vend të gjalpit dhe margarinës, të cilët kanë shumë yndyra të ngopura ose trans. Vaji kanola, i bajameve dhe farave të lirit janë gjithashtu alternativa të mira. Mishi me shumë dhjamë Nuk duhet të hiqni dorë tërësisht nga …

Read More »

Nëse keni qime në gjoks, atëherë ju vuani nga …

Nëse e gjeni veten papritmas me qime në gjoks, nivelet e juaja të testosteronit mund të jenë të ngritura për shkak të kësaj sindrome, që nënkupton prodhimin e hormoneve mashkullore në gjendrrat e vezoreve dhe adrenale. A mund të bëjmë diçka në lidhje me këtë…ë!! Pas një dushi të mirë, …

Read More »

NDALIMI I QËNDRIMIT NË RRUGË, PËVEC NËSE KUJDESET PËR TË DREJTAT E SAJ

HADITHI: Ebu Said el-Hudrij (Allahu qoftë i kënaqur prej tij) ka thënë: i dërguari i Allahut (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të) ka thënë: “Mos qëndroni në rrugë”, i thanë: o i derguari Allahut, çfarë të bëjmë që patjetër na bie të qëndrojmë në rrugë ku ne bisedojmë …

Read More »

NDALIMI I QËNDRIMIT NË RRUGË, PËVEC NËSE KUJDESEMI PËR TË DREJTAT E SAJ

HADITHI: Ebu Said el-Hudrij (Allahu qoftë i kënaqur prej tij) ka thënë: i dërguari i Allahut (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të) ka thënë: “Mos qëndroni në rrugë”, i thanë: o i derguari Allahut, çfarë të bëjmë që patjetër na bie të qëndrojmë në rrugë ku ne bisedojmë …

Read More »

Beqaj: Edhe nëse nënshkruhet marrëveshje, marrëdhëniet me Serbinë s’normalizohen

Profesori i Shkencave Politike, Belul Beqaj ka folur për dialogun me Serbinë dhe takimin e parë që u zhvillua në Bruksel. Delegacioni Shtetëror është i Prishtinës, jo i Kosovës, thotë Beqaj Beqaj tha në Express Intervistën në KTV, se ky delegacion është i Prishtinës, dhe nuk beson se kanë marrë …

Read More »

‘Nëse bojkotoni Izraelin, ne do t’ju bojkotojmë’: Si Senatorët e Shteteve të Bashkuara dhe ligjvënësit e shtetit vënë në radhë të parë pushtetin e huaj

Me hapjen e Senatit amerikan 2019 me një projektligj që synon mbrojtjen e Izraelit nga bojkotimi, ligje të ngjashme të nivelit shtetëror po ballafaqohen me opozitën. Një gazetë në Arkansas po padit shtetin, duke e quajtur ndalimin e bojkotit jokushtetues. Duke pasur parasysh se qeveria është ende pjesërisht e mbyllur mbi …

Read More »

Video: Asgjë nuk je nëse Familien Nuk e respekton !!!!! ️Globi Islam️

Asgjë nuk je nëse Familien Nuk e respekton !!!!! 🔸️🔸️

Read More »

Ekspertja e një shkolle në Teksas ngre padi pasi ju refuzua puna nëse nuk nënshkruante një betimi pro Izraelit

Një patologe, eksperte e të folurës në një shkollë të Teksasit ka paraqitur një padi federale pasi shkolla ku ajo punonte nuk pranonte të rinovonte kontratën e punës nëse ajo nuk nënshkruante një betim pro Izraelit. Bahia Amawi ka punuar për shkollën Pflugerville Independent School në bazë të kontratës që …

Read More »

Nëse të thinjen flokët para vaktit

Pyetja: Selam alejkum! Desha të di nëse të thinjen flokët para vaktit, po dua të them nëse të zbardhen, atëherë ç’është kjo, ndonjë shenjë për të mirë a për të keq? A kam ndonjë sëmundje? Përgjigjja: Falënderimet i takojnë Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi të Dërguarin e …

Read More »

A lejohet të përdoret spiralja ose kondomi? Nëse ka mundësi me argumente dhe a paraqet ndonje rrezik nga aspekti shëndetësor?

Pyetja: A lejohet të përdoret spiralja ose kondomi? Nëse ka mundësi me argumente dhe a paraqet ndonje rrezik nga aspekti shëndetësor? Përgjigja: Falenderimet i takojnë Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi të dërguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokët dhe të gjithë ata që ndjekin rrugën e tij …

Read More »

Irani i gatshëm për dialog me ShBA-të nëse këta të fundit respektojnë marrëveshjen bërthamore

Ministri i Punëve të Jashtme të Iranit, Xhevad Zarif bëri të ditur se vendi i tij është i gatshëm për dialog me Uashingtonin me kusht që ky i fundit e respekton marrëveshjen bërthamore të nënshkruar në vitin 2015. Ministri Zarif, i cili mori pjesë në punimet e Forumit të 18-të …

Read More »

Video: A eshte vetvrasje nese ben ndeshje duke vozitur shpejt ??!!

A eshte vetvrasje nese ben ndeshje duke vozitur shpejt ??!!

Read More »

Video: Çfar ndodh nese macja ta nderpret rrugen ??

Çfar ndodh nese macja ta nderpret rrugen ??

Read More »

Këto 10 gjëra është mirë ti ndalosh nëse dëshiron të jesh i pasur

Gjithkush gjen rrugën e vet për pasuri. Disa njerëz ishin aq të thellë sa për të blerë Bitcoins kur 1 BTC ishte e barabartë me $ 1; të tjerët punojnë shumë. Njerëzit që janë përgjithmonë të pasur kanë diçka të përbashkët. Megjithatë, të dy ata që ndonjëherë fitojnë fat dhe …

Read More »

Nese njerezit te sulmojne kjo tregon se je njeri me vlera te medha

Falenderoji ziliqaret e tu Kritika qe te eshte drejtuar e sinkronizon plotesisht vleften tende. Nese ke mberritur ne nje shkalle qe as nuk kritikohesh e as nuk xhelozohesh, te ngushellofte Fuqiploti ne jete sepse paske vdekur prej kohesh dhe kete nuk e ditke. Nese agove nje dite prej diteve te …

Read More »

ÇKA DO TË BËNIM, NËSE MUHAMEDI (SAVS), DO TË VINTE TE NA VIZITONTE?‎

ÇKA DO TË BËNIM, NËSE MUHAMEDI (SAVS), DO TË VINTE TE NA VIZITONTE?‎ Nëse Muhamedi (savs), do të vinte të na vizitonte, shtrohet pyetja, si do të kishim vepruar?‎ Sikur ta shihnim duke ardhur te ne, a do ta pritnim krahëhapur, apo me ankth në zemër?‎ Në shtëpinë tonë, a …

Read More »

Humbja e jetëve, nga Lufta e Parë Botërore deri në Luftën e Dytë Botërore. Çfarë do të ndodhte nëse do të fillonte një luftë e tretë botërore? – Hulumtimi Global

Nga Prof Michel Chossudovsky Përkujtimi i nëntorit i Parisit për fundin e Luftës së Parë Botërore: Lufta për t’i dhënë fund të gjitha luftërave   pranon se 14 milion jetë humbën gjatë Luftës së Madhe I (1914-18).   Viktimat më të mëdha u shkaktuan nga Rusia, Franca, Gjermania, Italia, Perandoria …

Read More »

Ministri i Izraelit: Ne do të kthehemi me 500 arkivole nëse hyjmë në Gaza

Ministri izraelit i Bashkëpunimit Rajonal Tzachi Hanegbi dje arsyetoi vendimin e kryeministrit izraelit për të mos nisur një luftë të re në Gaza duke thënë se “Hamasi kishte një arsye për të sulmuar”. “Nuk ishte se Hamasi veproi pa një pretekst. Kishte një pretekst – për të provuar hakmarrjen e …

Read More »

Putin: Nëse SHBA-të dalin nga traktati INF, do të hakmerremi!

Presidenti rus Vladimir Putin tha të hënën se Kremlini do të hakmerret, nëse Shtetet e Bashkuara do të tërhiqen nga traktati i Forcave Bërthamore të Ndërmjetme, i vitit 1987, njoftuan agjencitë e lajmeve ruse. Putin diskutoi mundësinë e hakmarrjes me zyrtarët e lartë të Ministrisë së Mbrojtjes të Rusisë dhe …

Read More »

Letër e hapur drejtuar shkëlqesisë së tij, Amfillohije: nëse do ta respektonit Jezusin…

Shkëlqesija juaj Amfillohije, po ju shkruaj në cilësinë e një imami (hoxhë) nga Ulqini, të cilët ndajmë të njëjtën detyrë të përbashkët si prijësa fetarë të komuniteteve tona. E pash të udhës që tju rikujtoj, se, NE si prijësa fetarë duhet të jemi shembull për njëri-tjetrin dhe mbi të gjitha …

Read More »