Home / Tag Archives: në

Tag Archives:

PEMA ME E SHENDETSHME NE BOTE – (Hurma e Arabise)

Phonyx dactyfora (hurma e ARABISE) PEMA ME E SHENDETSHME NE BOTE Kjo është konsideruar si një nga mrekullitë që Allahu ka thënë në Kur’an Merjemes: “Shkunde trungun e palmës,qëtë bien mbi ty hurma të freskëta” Merjem 25 Hurmat kanë spektër të gjerë të vlerave shëndetësore dhe nutricioniste, për shkak të …

Read More »

Mediat në Ekuador: Si u kap banda e shqiptarit (video)

Mediat ekuadoriane kanë zbuluar pamjet e sekuestrimit të 350 kg drogë ditën e djeshme, e cila zotërohej nga banda me në krye një shqiptar. “Në provincën Salinas u kapën 350 kg drogë, që pas analizave rezultuan të ishin kokainë e pastër. Ngarkesa u gjet në brendësi të një jahti në …

Read More »

Pse SHBA-të nuk dëshirojnë fitore në luftërat që i zhvillon?

nga Peter Koenig Ky shkrim është inspiruar nga shkrimi i profesorit James Petrasit i cili thekson se SHBA-të kurrë nuk fitojnë luftërat edhe pse në to shpenzojnë me triliona dollar dhe kanë epërsinë e qartë ushtarake. Profesor Petrasi natyrisht ka të drejtë, SHBA-të momentalisht janë të angazhuar në shtatë luftëra …

Read More »

Myftiu Tërnava mbrëmë bashkëbisedoi me nxënësit e Medresesë Alauddin në Prishtinë

Prishtinë, 15 nëntor 2018. Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, myftiu Naim ef. Tërnava mbrëmë në ambientet e Medresesë së Mesme Alauddin në Prishtinë bashkëbisedoi me nxënësit e Medresesë. Me leximin e bukur të disa ajeteve kuranore nga nxënësi Gentrit Osmani, drejtori i Medresesë Mr.Jakup ef.Çunaku i uroj mirë se …

Read More »

Histori e cila ka ndodhe vetem nje here ne siperfaqen e Tokes

Ebu Hurejra (radijAllahu anhu) transmeton se Profeti (alejhi selam) ka thënë: “Një herë, kur një njeri po rrinte në një tokë të shkretë dëgjoi një zë tek retë që thoshte: “Lësho ujë në kopshtin e filanit.” Reja filloi të lëvizte dhe shkoi e derdhi ujin e saj në një tokë …

Read More »

Si ndryshon cikli menstrual në të 20-at, 30-at dhe 40-at e femrës dhe ne cilen moshe duhet te kesh kujdes

Një femër mund të kuptojë shumë për shëndetin e saj riprodhues e hormonal përmes periodave e ndonëse nuk është periudha më e lumtur e muajit, të jeni të sigurta që pa këtë cikël do të kishit më shumë probleme shëndetësore. Menstruacionet ndryshojnë nga muaji në muaj ashtu si dhe ndër …

Read More »

Ja emrat e 75 hoxhallarëve që ishin pjesë e luftërave në trojet shqiptare (UÇK/UÇK/UÇPMB)

Shumë prej nesh jemi dëshmitarë të së paku një lufte të zhvilluar në trojet shqiptare në 20 vitet e fundit. Trojet shqiptare në gjithë historinë kanë qenë cak i dy-luftimeve dhe vend për luftë, ku të pafajshmit kanë përjetuar tmerrin, e për ti bërë ballë armikut, shumë shqiptarë kishin rrokur …

Read More »

Tërmet në qeverinë izraelite, jep dorëheqjen ministri i Mbrojtjes

Ministri izraelit i Mbrojtjes, Avigdor Lieberman ka njoftuar se ka dhënë dorëheqje nga detyra në konferencën për media të mbajtur pas mbledhjes së partisë së tij “Izraeli shtëpia jonë” (Yisrael Beiteinu), transmeton Anadolu Agency. Duke drejtuar akuza të ashpra për politikat e qeverisë për Gazën, Lieberman tha se “Armëpushimi i arritur …

Read More »

Xhamia e Pajtimit në Bubavec të Malishevës është shpallur Xhami-Muze

Xhamia e Pajtimit në Bubavec të Malishevës është shpallur Xhami-Muze. Këtë e ka bërë me dije  imami Mulla Xhevat Kryeziu. Ky vendim është marrë nga Bashkësia Islame e Kosovës me seli në Prishtinë, pas kërkesës që për këta e kishte bërë Këshilli për Pajtimin e Gjaqeve, në nivel të Kosovës. …

Read More »

As këtë vit nuk nis ndërtimi i Xhamisë Qendrore në Prishtinë

Ndërtimi i Xhamisë së Madhe në Prishtinë pritet të fillojë në pranverën e vitit të ardhshëm, ka bërë të ditur zëdhënësi i Bashkësisë Islame të Kosovës, Ahmet Sadriu. Ai ka thënë për Radio Kosovën se ngecjet e deritashme janë bërë nga Bashkësia Islame e Turqisë, e cila është projektuese dhe …

Read More »

A lejohet për burrat urinimi në këmbë?

Pyetja: Selam alejkum! Desha t’ju pyes a lejohet për burrat urinimi në këmbë? Përgjigjja: Falënderimet i takojnë Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi të Dërguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokët e tij dhe mbi të gjithë ata që ndjekin rrugën e tij deri në …

Read More »

Mirë se vjen nga Amerika në Atdheun e Shqipëris Etnike Mid’hat Frasheri

Mirë se vjen nga Amerika në Atdheun e Shqipëris Etnike Mid’hat Frasheri MID’HAT FRASHËRI (25 mars 1880 – 3 tetor 1949) U bënë 69 vjet nga dita kur ndali së rrahuri në Nju Jork të Shteteve të Bashkuara të Amerikës zemra e Shërbestarit të Shqipërisë Etnike Mid’hat Abdyl Frashëri. Ai …

Read More »

Incidenti në stërvitjen e NATO-s, do i tregonin fuqinë Rusisë por luftëanijen norvegjeze e përpin uji

Fregata e marinës norvegjeze që dështoi në kthimin në shtëpi pas një aktiviteti serioz në stërvitjen ushtarake “Trident Juncture 2018” të NATO-s, është pothuajse plotësisht e zhytur nën ujë, pasi u përplas me një cisternë nafte. Tetë anëtarë të ekuipazhit u plagosën kur “KNM Helge Ingstad” dhe anija çisternë “Sola …

Read More »

Natyra e Allahut (në të cilën Ai i ka krijuar njerëzit)

Pohimi i ekzistencës së Allahut është diçka e natyrshme te njeriu dhe nuk ka nevojë për arsyetime të stërholluara, prandaj shumica e njerëzve e pranojnë ekzistencën e Allahut, pavarësisht ndryshimit të feve dhe doktrinave të tyre. Ne e ndiejmë nga thellësitë e zemrave tona se Ai ekziston; tek Ai strehohemi …

Read More »

OBI thirrje për ndalim të menjëhershëm të sulmeve izraelite në Gaza

“OBI dënon ashpër agresionin e forcave pushtuese izraelite në Gaza dhe sulmet e tyre mbi civilët dhe objektet e banimit”, thuhet në kumtesën e krerëve të kësaj organizate   Organizata e Bashkëpunimit Islamik (OBI) ka kërkuar ndalim të menjëhershëm të sulmeve izraelite në enklavën e bllokuar palestineze, Gaza, raporton Anadolu …

Read More »

Lemza .Pse shkaktohet dhe në cilat raste është shqetësuese ?

Pse shkaktohet dhe në cilat raste është shqetësuese Lemza, sëmundja e stomakut Lemza është kontraktimi i pavullnetshëm i muskulit të diafragmës, që sjell daljen e një sasie ajri dhe në të njëjtën kohë mbylljen e epiglotës (hapësira e laringut që kufizohet nga kordat e zërit dhe indit kërcor i aritenoideve). …

Read More »

Telefonata që provon regjinë Saudite në vrasjen e gazetarit

Mediat amerikane raportojnë se një regjistrim audio i dëgjuar nga shefja e CIA-s konfirmon përfshirjen e drejtuesve të lartë sauditë në vrasjen e gazetarit Khashoggi. Sipas asaj që raportohet, një nga vrasësit është shprehur se operacioni është përmbushur me sukses dhe ka kërkuar që ky informacion t’i kalohet dhe një …

Read More »

Ç’ do të thotë të jesh mesatar në fe?

Pyetje: Ç’ do të thotë të jesh mesatar në fe? Përgjigje: Mesatar në fe d.m.th, që njeriu të mos e teprojë në fe, në atë mënyrë që i kalon kufijtë e Allahut, të Madhëruar, si dhe nga ana tjetër të mos mangesojë nga ajo që ka caktuar Allahu, i Lartësuar. …

Read More »

OKB thirrje Izraelit dhe Palestinës për vetëpërmbajtje në Gaza

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres, u bëri thirrje Izraelit dhe Palestinës të tregojnë vetëpërmbajtje maksimale në Gaza. Farhan Haq, një nga zëdhënësit e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, në një deklaratë me shkrim tha se Guterres ka ndjekur nga afër zhvillimet e fundit në Gaza …

Read More »

Zv.ministrja greke nxjerr kokën: Autonomi për zonat e minoritetit në Shqipëri!

Deklaratat e zyrtarëve të qeverisë greke nga maturia e ditëve të para për ngjarjen në Bularat kanë kaluar në ekstrem. Një ditë më parë parlamenti grek mbajti një minutë heshtje për vdekjen e Kostandinos Kacifas, duke e vlerësuar atë si hero. Ndërkohë, që Kacifas u ekzekutua nga policia gjatë shkëmbimit …

Read More »