Home / Tag Archives: në

Tag Archives:

O besimtarë, jepni nga ajo me çka ne ju furnizojmë juve

Falënderimi qoftë për Allahun e Madhërishëm, prej të cilit kërkojmë ndihmë, falje dhe udhëzim. Ndërsa bekimet e Allahut qofshin për Muhamedin a.s. për familjen e tij, për shokët e tij dhe për të gjithë ata që e ndjekin rrugën dhe mësimet e tij deri në amshim. Vëllezër besimtarë; Në hutben …

Read More »

Algjeria – Përhapja e fesë islame në Algjeri

Të dhëna statistikore(1): – Emri ndërkombëtar në anglisht: Algeria.– Emri zyrtar: Algjeria.– Sistemi i qeverisjes: Republikë.– Sipërfaqja: 2,381,741 km.– Numri i banorëve: 35,700,000 (2009).– Dendësia: 13.3 (banorë në 1 km-).– Muslimanë: 99%, 1% katolikë.– Kryeqyteti: Algjeri.– Grupet etnike: 99% arabë (prej tyre 14% berberë), 1% europianë.– Gjuhët kryesore: arabe (zyrtare), …

Read More »

Debati për shaminë në Austri, muslimanët të shqetësuar për të ardhmen

Në Austri ka një ligj i cili ndalon mbajtjen e burkës, ndërsa me pretekstin e ligjit për islamin, në atë vend janë mbyllur edhe disa xhami dhe janë dëbuar disa imamë Debatet e reja mbi vendosjen e një ndalese për shamitë për nxënësit dhe profesorët në shkollat e mesme të …

Read More »

Presidenti i Koresë së Jugut arriti në Phenian

Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-in arriti në Phenian në samitin e tretë me liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong-un. Siç raporton agjencia e lajmeve Yonhap, lideri verikorean ka pritur presidentin Moon në Aeroportin Ndërkombëtar Sunan në Phenian. Të dy liderët u përqafuan në aeroport, ndërkaq kaluan në …

Read More »

Pasha Allahun tani jam duke e parë veten në Xhenet!

Rrëfimi në vijim është i vërtetë, dhe na e rrëfen kardiokirurgu i njohur saudit dhe njëkohësisht thirrës i madh në fenë e Allahut, dr. Halid el Xhubejr, Allahu e ruajt! Një djalosh gjashtëmbëdhjetë vjeçar ishte duke lexuar Kuran në xhami dhe duke e pritur faljen e namazit të sabahut. Kur …

Read More »

Loti në sytë e besimtarit

Njeriu gjendet nën fenomenin e lotimit për arsye nga më të ndryshmet. Përgjithësisht loti është emocion; njeriu vajton, qan e derdh lot si nga hidhërimi, ashtu edhe nga gëzimi, për mall, falënderim, mirënjohje, kënaqësi, zhgënjim, mërzi, dëshpërim, frikë, shpresë. Loti është mesazh shpirtëror e lëndor, është produkt i zemrës dhe …

Read More »

Një shegë në ditë kundër infeksioneve të veshkave

Infeksionet në veshka dhe ato në rrugët urinare janë të përhapura ndjeshëm sidomos në periudhën e vjeshtës. Infeksionet nisin që nga veshkat e deri në traktin urinar duke u manifestuar me dhimbje, temperaturë dhe djegie. Problemet me infeksionet nuk duhen anashkaluar sepse i hapin rrugën problemeve të tjera që rëndojnë …

Read More »

Histori e motresë muslimane në natën e parë të martesës!

Ky eshte nje tregim i nje motre muslimane te cilen e ka sprovuar Allahu, xhele shanuhu, ne diten e pare te marteses se saj. Falenderimi i takon Allahut, Zotit te gjitha boterave, paqja, meshira dhe shpetimi i Allahut qofshin mbi te Derguarin e Tij te fundit (Muhamedin), mbi familjen tij, …

Read More »

Frutat e përmendura në Kur’anin famëlartë

Prof. Dr. Davut Aydüz Universiteti Sakarya, Fakulteti i Shkencave Islame, Turqi Shpesh Kur’ani Famëlartë na e tërheq vëmendjen të kthejmë shikimin nga libri i natyrës duke na nxitur të meditojmë dhe të bëjmë kërkime në fusha të ndryshme. Frutat e përmendura në Kur’an njihen si një burim i mirë ushqyerjeje …

Read More »

Shenjat dha shkaktarët e osteoporozes, si ta parandalojmë që në moshë të re

Ndërgjegjësimi për osteoporozën duhet të fillojë që në moshë të re, me qëllim që të ndërmerren masa për ta parandaluar atë”. Deklarata vjen nga mjekja dhe specialistja e shëndetit publik, Lumturi Mërkuri, e cila përmes kësaj interviste, dhënë për suplementin ‘Life Pages’ të “Gazeta Shqiptare”, shpjegon gjithçka rreth sëmundjes së …

Read More »

Turqia vazhdon të përforcojë njësitë ushtarake në kufirin e Sirisë

Në Hataj dje kanë mbërritur obusët, transportuesit e personelit të blinduar, tanket dhe njësitë e komandove, që u dërguan nga Forcat e Armatosura Turke me qëllim përforcimin e njësive ushtarake në kufirin e Turqisë me Sirinë. Autokolona ushtarake kaloi nënprefekturën Hassa të rrethit Hataj (Hatay) dhe në shoqërinë e masave …

Read More »

10 vjet pas krizës financiare në botë: Kur do të vijë tjetra?

Dhjetë vjet kanë kaluar qëkur flluska gjigande e tregut amerikan të pasurive të paluajtshme u shpërbë në ajër duke sjellë një recesion të vështirë ekonomik dhe financiar. Tregu i aksioneve u fut në krizë, rreth 7 bilionë dollarë të aksionerëve u „dogjën” sikur nuk kishin ekzistuar ndonjëherë, brenda dy vitesh rreth …

Read More »

A ka folur për ne Pejgamberi a.s?

Falënderimi i qoftë Allahut të Madhërishëm, kurse bekimi dhe paqja qoftë mbi Pejgamberin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi shokët e tij. Paqja dhe shpëtimi i Allahut qoftë edhe mbi dëshmorët, mbi të gjithë të vdekurit tonë dhe mbi njerëzit që kërkojnë rrugën e së mirës. Të dashur vëllezër; …

Read More »

Nëse je në…!?

*Nëse je në DEPRESION ti je duke kaluar në të kaluarën. I Lartmadhërishmi në Kur’an thotë: “Thuaj: “O robërit e Mi, të cilët e keni ngarkuar me shumë gabime veten tuaj, mos e humbni shpresën ndaj mëshirës së All-llahut, sepse vërtet All-llahu i fal të gjitha mëkatet, Ai është që …

Read More »

Nëse dëshironi ta ndaloni krizën në shoqëri, lidhni “gomarët” tuaj

Dje lexova një përrallë qesharake por mësimdhënëse. Gjegjësisht, në përrallë përmendet se gomari ishte lidhur për një peme, kështu që erdhi shejtani dhe e zgjidhi litarin. Gomari vajti tek ara e fqinjit dhe hëngër dhe shkatërroi gjithçka. Gruaja e fshatarit kur e vërejti çfarë ka bërë gomari me të mbjellat …

Read More »

Del video në të cilën policët marrin ryshfet, drejtori Qalaj e sheh si problem shkuarjen në xhami

Ballina Lajme Policët e Kosovës marrin para në dorë nga mërgimtari i Danimarkës (Video… Në emisionin ‘Drejtësia në Kosovë’ u transmetuan pamje nga kamerat e përgjimeve të cilat janë duke u përdorur si prova për t’i gjykuar policët e trafikut. Pamjet e transmetuara për herë të parë dëshmojnë momente kur …

Read More »

Mungesa e dijes i shtynë njerëzit të besojnë në besëtytni

Tashmë dihet edhe historikisht se shoqëritë njerëzore kanë qenë të prira drejtë besëtytnive, ose thënë ndryshe drejt besimeve dhe paragjykimeve të kota. Për këtë, njohësit e riteve fetare kanë shprehur mendimin e tyre sa i përket të thënave se pas varrimit ose të pamës nuk bënë të shkohet diku tjetër, …

Read More »

423 Xhami të reja, 500 Kisha të mbyllura në Londër

Instituti Gatestone njofton të dielën për shkallën e goditjes së kishave në kryeqytetin e Mbretërisë së Bashkuar, një tendencë e pasqyruar si askund tjetër në Evropë, si dhe numri i lulëzimit të xhamive që janë vendosur në vendtë tyre. Raportimi mbi ndryshimin në vëzhgimin fetar në Londër, Instituti Gatestone shkruan:”Londra …

Read More »

SubhanAllah Xhemati Më I Madhë Në Histori, Që Ka Falë Namaz Xhenaze!…

Xhemati më i madhë në histori, që ka falë Namaz Xhenaze! (Tregim i vërtetë dhe mahnitës) Në një natë prej netëve Sulltan Sulejmani ( I pushtetshmi) u zgjua nga gjumi i trembur nga një ëndërr e trishtë! I ftoi rojet dhe i porositi të bëhen gadi dhe në mëngjes do …

Read More »

‘Vehbija’ ‘Dhuratë’ libri i parë në gjuhën Shqipe në Kosovë shkruar Myderriz Tahir Efendi Gjakova (1770-1850)

Në letërsinë shqiptare të bejtexhijnve, Tahir Efendi Gjakova njihet me tre mbiemra: Njihet si Tahir Efendi Gjakova, sepse në Gjakovë jetoi, shërbeu, veproi dhe aty jetën e dynjas e përfundoi. Njihet si Tahir Efendi Boshnjaku sepse lindi në një fshat afër Jeni Pazarit, në fshatin Llukare, nga familja e Saraçëve, …

Read More »