Home / Tag Archives: më

Tag Archives:

Nihal Ollçok, nëna dhe gruaja e dy të rënëve më 15 korrik, vjen në Tiranë; flet për dhimbjen, Erdoganin, egërsirat e puçit…

Bisedoi: Bujar M. Hoxha Pak gjë duhet që të mbushen dy vite nga përpjekja e përgjakshme për grusht shteti në Turqi. Shumë ujëra kanë rrjedhur që atëherë, por vetë rrjedha e ka patur të vështirë ta gjejë shtratin e vet. Qindra të vrarët dhe mijëra të plagosurit në ato orë …

Read More »

“Kaq shumë persona të zhvendosur nuk ka pasur kurrë më parë”

Zhvillimet janë dramatike – këtë e tregojnë shifrat më të fundit të OKB-së në Gjenevë. Në të gjithë botën ka gjithnjë e më shumë njerëz që për shkak të luftës, dhunës ose përndjekjes në forma të tjera janë të detyruar të braktisin atdheun. Gjithsej vitin e kaluar, në arrati ndodheshin …

Read More »

Vogëlushja që qan në kufirin amerikan, flet fotografi: më theu zemrën…

Fotografi që fiksoi imazhin që u bë viral në rrjetet sociale, ekspozoi vuajtjet nga politika kufitare e administratës Trump, por rrëfen se të qënit dëshmitar i solli shumë trishtim. Fotografi John Moore, i cili shkrepi imazhin viral të një vajze dyvjeçare në kufirin amerikan tek qan me ngashërimë, e dinte …

Read More »

E ndali në rrugë por vajza i tha ‘mos më prek’, kur e pa se ishte gjallë në trotuar ai …

“Ata jetonin në Tiranë, ndërkohë që sipas dëshmitarëve ka pasur një debat mes tyre. Djali e ka vrarë atë në trotuar dhe më pas ka kapërcyer vendin dhe ka qëlluar veten në kokë me armë në zonën e mbuluar nga disa peme”- raporton gazetarja e “News 24”. Mesohet se djali …

Read More »

Edhe hoxhë edhe ”terrorist”, përsëri djali më i dashur në qytet!!!

Enes Limani Çuditërisht këtë pyetje ma bëri ”miku”i fëmijërisë që kisha kohë pa e parë. Ai(miku)kishte bërë karrierë të suksesshme në shumë drejtime, punonte nëpër vende të ndryshme shtetërore si funksionarë, por edhe në shumë universitete qofshin ato private ose publike, bile çuditëm se si, i arrin gjithë këto punë …

Read More »

Buka më e shëndetshme që ekziston: Pastron trupin nga yndyrat dhe mbetjet toksike!

Kjo bukë pa miell është njësoj nutritive si edhe produktet e tjera të furrës, mirëpo edhe e pasur me proteina, vitamina, amino-thartira, yndyra, hidrokarbure dhe minerale. Kjo bukë stimulon prodhimin e rruazave të kuqe të gjakut dhe hemoglobinën, lehtëson eliminimin e substancave kancerogjene dhe toksike nga organizmi, por edhe eliminon …

Read More »

Cila pjesë e Kur’anit është më madhështore?

Nuk është e tepërt kjo që tha për veten Abdullah ibnu Mes’udi. Një ditë prej ditësh Omer ibnul Hattabi r.a. takon një karvan në njërin prej udhëtimeve të tij, gjatë një nate të errët që e kishte mbuluar me errësirën e saj karvanin. Në karvan kishte qëlluar Abdullah ibnu Mes’udi …

Read More »

Recetat e gjyshes që lehtësojnë dhimbjet e fytit më shpejt se antibiotikët

Të gjithë personat që janë rritur me praninë e gjyshes e dinë që të kesh gjyshen në shtëpi është njëlloj si të kesh mjekun në shtëpi. Sa herë që ndonjë pjesëtar i familjes ndihet keq, duket sikur gjyshet kanë recetën për gjithçka. Ndryshimi i temperaturave të ditëve të fundit apo …

Read More »

Inatin me babain e nxjerr të dhitë, hakmarrja më e pazakontë

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në një zonë të Turqisë. Djali pasi u grind me babain ka gjetur një formë inike hakmarje. Ai ia ka vrarë babait 239 dhitë që kishin në familje. Mediat turke raportojnë se ngjarja ka ndodhur në fshatin Derekoy. Erol Kazim në një prononcim për …

Read More »

I bëri djalit foto, nëna tmerrohet nga ajo që sheh më pas (FOTO LAJM)

Laura Watson një mjeke britanike është bërë epiqendra e portaleve ditën e sotme pasi ka publikuar një foto në rrjetin social Facebook që ka trazuar besimin e saj. Teksa ka shijuar një piknik me familjen e saj në pyll gjatë fundjavës, ajo ka shkrepur edhe foto të fëmijëve, një ndër …

Read More »

Kam frikë nga vdekja, dënimi dhe më vijnë dyshime prej shejtanit!!

Kam frikë nga vdekja, dënimi dhe më vijnë dyshime prej shejtanit!! Jam një vajzë 25 vjeçare, e mbuluar, kujdesem për namazet, lexoj Kuranin, mirëpo ka kohë që unë ankohem, saqë vetëm kur të zgjohem nga gjumi filloj të kujtoj xhehenemin, se në fund unë do të vdes, e rrugëtimi im …

Read More »

Cila është metoda më e preferuar për të thirrur në rrugë të drejtë lënësin e namazit dhe bidatçiun?

Pyetje: Cila është metoda më e preferuar për të thirrur në rrugë të drejtë lënësin e namazit dhe bidatçiun? Përgjigje: Së pari: duhet që të shikojmë mirë gjendjen e atij që e thërrasim për të kryer namazin apo ndonjë ibadet tjetër duke pasur parasysh metodat e inkurajimit apo frikësimit në …

Read More »

Trumza – Ilaqi më i mirë kundër akneve, recetë

Si mund vetvetiu të përgatisni ilaqin më të mirë i cili është dëshmuar se largon aknet dhe atë shumë më mirë se kremat dhe losionët e shtrenjtë nga barnatoret dhe apotekat? Harroni kremat dhe preparatet e tjera të shtrejta! Shkenctarët thonë se kanë zbuluar ilaqin më të mirë kundër pucrrave, …

Read More »

Një shekull më parë, kur në Shqipëri përdoreshin 25 monedha të ndryshme

Deri në momentin e emetimit të monedhës kombëtare Shqipëria është konsideruar një “babiloni” sa i përket monedhave të huaja që qarkullonin në vend e që përdoreshin për shkëmbimet tregtare apo detyrimet tatimore. Pas shpalljes së pavarësisë, në Shqipëri fillimisht përdoreshin masivisht lirat osmane. Marrëdhëniet me kartëmonedhat ishin të pakta për …

Read More »

“Jemi më të bashkuar”: muslimanët amerikanë tregojnë për Ramazan jetën në kohën e Trump-it

“Jemi më të bashkuar”: muslimanët amerikanë tregojnë për Ramazan jetën në kohën e Trump-it Në Hamtramck, Miçigan, komuniteti musliman ndjen një lidhje më të madhe mes anëtarëve të tij – në një klimë të vështirë politike. “Është sikur merr një jetë të re”, thotë Arif Huskic, një musliman boshnjak që …

Read More »

ELHAMDULILAH: Kosova dhe Maqedonia, vendet më fetare në Evropë

Një anketim i ri, i cili bazohet në tre sondazhet të WIN/Gallup International, publikuar në gazetën Telegraph të Britanisë së Madhe, tregon se ballkanasit janë më fetarë se homologët e tyre në Evropën Perëndimore. Anketimi, i cili ka analizuar tre sondazhe të marra gjatë disa viteve dhe i ka kthyer …

Read More »

Shqiptarët po cmenden, ja kush është qyteti shqiptar që ka numrin më të lartë të skizofrenëve

Gjendja e rënduar ekonomike edhe përmbytjet e shpeshta e kanë bërë Shkodrën një rajon të prekur se tepërmi nga sëmundjet e shëndetit mendor. Ndryshe nga trendet globale ku sëmundjet mendore prekin më së shumti femrat, në Shkodër ajo dominon tek meshkujt dhe më e rënda është se 45 për qind …

Read More »

Cilat janë shkaqet që e ndihmojnë njeriun të jetë më i durueshëm?

Cilat janë shkaqet që e ndihmojnë njeriun të jetë më i durueshëm kundrejt shqetësimeve që i shkaktojnë njerëzit? – Shkaku i trembëdhjetë Dijetari i mirënjohur, shejhul islam Ibën Tejmije (Allahu e mëshiroftë!) ka përmbledhur një sërë shkaqesh, të cilat nëse muslimani i zbaton, do ta ketë më të lehtë që …

Read More »

Cilat janë shkaqet që e ndihmojnë njeriun të jetë më i durueshëm?

Cilat janë shkaqet që e ndihmojnë njeriun të jetë më i durueshëm kundrejt shqetësimeve që i shkaktojnë njerëzit? – Shkaku i trembëdhjetë Dijetari i mirënjohur, shejhul islam Ibën Tejmije (Allahu e mëshiroftë!) ka përmbledhur një sërë shkaqesh, të cilat nëse muslimani i zbaton, do ta ketë më të lehtë që …

Read More »

El-Az’hari paralajmëron, Mesxhidul Aksaja më e vlefshme se jeta e myslimanëve!

Në një deklaratë të lëshuar të enjten, El-Az’har, institucioni kryesor sunit dhe islamik në botë, e dënoi aktin e ambasadorit amerikan në Izrael duke treguar imazhin e Kudsit të okupuar, ku tempulli i dyshuar ndodhej në Mesxhid-l-Aksa. El-Azhar paralajmëroi në një deklaratë se Mesxhid-l-Aksaja është “më e vlefshme se jeta …

Read More »