Home / Tag Archives: kur

Tag Archives: kur

LUTJA KUR NA NDODHIN SPROVA DHE MUNDIME

لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ الْعَظِيمُ الْحَلِيمُ، لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ، لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ رَبُّ السَّمَوَاتِ وَرَبُّ الْأَرْضِ وَرَبُّ الْعَرْشِ الْكَرِيمِ. Lã ilãhe il-lall-llãhu, El ‘Aḍhĩmul Ḥalĩm! Lã ilãhe il-lall-llãhu, Rabbul ‘arshil ‘aḍhĩm! Lã ilãhe il-lall-llãhu Rabbus-semawãti, we Rabbul erḍi, we Rabbul ‘arshil kerĩm! (Nuk ka të …

Read More »

E ndali në rrugë por vajza i tha ‘mos më prek’, kur e pa se ishte gjallë në trotuar ai …

“Ata jetonin në Tiranë, ndërkohë që sipas dëshmitarëve ka pasur një debat mes tyre. Djali e ka vrarë atë në trotuar dhe më pas ka kapërcyer vendin dhe ka qëlluar veten në kokë me armë në zonën e mbuluar nga disa peme”- raporton gazetarja e “News 24”. Mesohet se djali …

Read More »

NJË GRUA ISHTE LAVDUAR SE DO TË BËHEJ VJEHRRË E MIRË KUR DO TA MARTONTE DJALIN, POR…

Këto janë vetëm dëshira dhe supozime. Një gjendje nuk mund ta kuptojmë derisa të arrijmë në atë gjendje. Një dijetar e kishte pyetur Imam Gazaliun se si duket kur dikush martohet, që t’ia përshkruante atë ndjenjë, kurse Imam Gazaliu i ishte përgjigjur: “Unë nuk e kam ditur se ti je …

Read More »

Kur të duket se nuk po e përjeton mjaftueshëm Ramazanin …

Atmosfera e Ramazanit ndihet kudo në ajër tashmë dhe të gjithë përreth nesh e shfaqin entuziazmin dhe dashurinë për të. Ata shprehen të kënaqur për faktin se gjatë këtij muaji mund të përqendrohen më shumë tek adhurimet dhe janë të gëzuar për lidhjen e djajve përgjatë kësaj kohe. Nga çfarë …

Read More »

Ajo hodhi pak uthull në lavatriçe, kur mbaroi larja e rrobave nuk mundi dot t’i besonte syve

Gjyshet tonë e thoshin gjithmonë: Uthulla dhe limoni nuk mund të mungonin në mesin e “detergjenteve” për të pastruar dhe larë. Në veçanti, e para – uthulla – ne e dimë sot se është e shkëlqyer për t’u hedhur në lavatriçe. Po aroma? Mos kini frikë, nuk mbeten aroma. Dhe …

Read More »

Si të largojmë “jashqitjen” nga zorra e trashë në 1 ditë të vetme, duhen vetëm këto 2 përbërës dhe do na uroni kur të lehtësoheni

Një nga aktivitetet që çdo qenie njerëzore kryen çdo ditë është të hajë. Falë kësaj, ne marrim të gjitha lëndët ushqyese të cilat na japin energji. Megjithatë, trupi nuk i përdor të gjitha ato që marrim. Sa më shpejt që ne të hamë diçka, sistemi i tretjes është përgjegjës për …

Read More »

Përse disa njerëz trashen kur lënë duhanpirjen ?

Studimet kanë shfaqur se lënia e duhanit sjell deri të rritja e peshës nga katër deri në pesë kilogram mesatarisht dhe atë gjatë vitit të parë të jetës pa duhan.   Megjithatë, sipas hulumtimeve në Spitalin Universitar të Cyrihut, ish duhanpirësit nuk hanë më shumë se zakonishtë ushqim, kështu që …

Read More »

Do na uroni kur ta mësoni këtë! Kolla, gripi dhe bllokimi zhduken brenda një natë, me 4 përbërës që i kemi të gjithë në shtëpi

Ndër problemet më të zakonshme dhe të bezdisshëm janë patjetër kolla, gripi dhe gjithçka që rrjedh prej tyre, sidomos në dimër, kur bakteret dhe viruset përhapen shumë shpejt në vende publike të tilla si vendet e punës dhe shkollat ​​dhe, për fat të keq, fëmijët janë më të prekur. Ilaçet …

Read More »

Çfarë duaje duhet të thuhet kur të ndodh një tërmet ?!

Pyetja: Çfarë duaje duhet të thuhet kur të ndodh një tërmet ? Përgjigjja: Falënderimi i takon Allahut. Tërmetet janë një nga shenjat e mëdha të Allahut në këtë univers, me të cilat Ai sprovon robërit e Tij si një kujtesë ose frikësim ndaj Tij, ose si një ndëshkim. Njeriu duhet …

Read More »

Një shekull më parë, kur në Shqipëri përdoreshin 25 monedha të ndryshme

Deri në momentin e emetimit të monedhës kombëtare Shqipëria është konsideruar një “babiloni” sa i përket monedhave të huaja që qarkullonin në vend e që përdoreshin për shkëmbimet tregtare apo detyrimet tatimore. Pas shpalljes së pavarësisë, në Shqipëri fillimisht përdoreshin masivisht lirat osmane. Marrëdhëniet me kartëmonedhat ishin të pakta për …

Read More »

Herën e parë mendoi se është ngatërresë, kur i erdhi për të dytën herë pukiani vrapon në polici

Një 58 vjeçar është alarmuar kur ka parë se në celularin e tij kanë mbërritur disa mesazhe kërcënuese. Bëhet fjalë për shtetasin Xh.P 58 vjeç nga Puka. Atij në telefon i kanë mbërritur dy mesazhe kërcënuese. 58 vjeçari nuk e ka idenë se nga kanë ardhur dhe se kush është …

Read More »

Herën e parë mendoi se është ngatërresë, kur i erdhi për të dytën herë pukiani vrapon në polici

Një 58 vjeçar është alarmuar kur ka parë se në celularin e tij kanë mbërritur disa mesazhe kërcënuese. Bëhet fjalë për shtetasin Xh.P 58 vjeç nga Puka. Atij në telefon i kanë mbërritur dy mesazhe kërcënuese. 58 vjeçari nuk e ka idenë se nga kanë ardhur dhe se kush është …

Read More »

Shkon me burrin për drekë, kamarierja i jep një letër pasi dalin nga restoranti, kur gruaja e lexon nuk i beson syve dhe shpërthen në lot…

Ka shumë histori të tradhtive, gënjeshtrave, abuzimit dhe dhunës që lexojmë çdo ditë. Megjithatë, kjo histori është ndryshe. Vitin e kaluar Teksasi u godit rëndë nga Uragani Harvey. Për katër ditë në zonën e Houston-it, shiu ra vazhdimisht, duke arritur në 100 cm. Stuhia që shkaktoi përmbytjen katastrofale detyroi mijëra …

Read More »

Keni shenja të nxirash në trup edhe kur nuk përplaseni me ndonjë gjë, ç’tregon kjo gjë për shëndetin

Ju ka ndodhur që teksa bëni dush të vini re shenja të nxirash në këmbë dhe krahë, ndonëse nuk mbani mend të jeni përplasur gjëkundi? Por cilat janë arsyet përse shfaqen papritmas në trup zbulojeni më poshtë. Në disa raste mavijosja mund të parandalojë edhe për ndonjë sëmundje të rëndë, …

Read More »

4 shenjat që nuk duhet të neglizhoni kurrë, ja rastet kur duhet të vizitoheni menjëherë tek gjinekologia

Për fat të mirë, shumë probleme shëndetësore që lidhen me shëndetin riprodhues të femrës, nuk përbëjnë rrezik për jetën, por nëse vëreni simptomat e mëposhtme, kjo është një shenjë që duhet të vizitoni menjëherë gjinekologen. Ju djeg urina dhe sekrecionet vaginale kanë ngjyrë dhe erë të rëndë Sekrecionet vaginale janë …

Read More »

KUR VJEN DEXHALI

E kanë pyetur Imam Aliun r.a: Kur do të vijë Dexhali? Ai është përgjigjur: Janë disa shenja dhe shkaq, do ta ndjekin njëra tjetrën ashtu si gjurmët e hapave.. Nëse do të ndodhin këto, do të del Dexhali 1. Kur njerëzit ta vdesin Namazin.. 2. Kur ta humbin besën.. 3. …

Read More »

“The Guardian”: eksporti i armëve britanike për Izraelin arrin nivel rekord [Pa besimtarët janë një komb kur vie puna kundër muslimanëve]

“The Guardian”: eksporti i armëve britanike për Izraelin arrin nivel rekord [Pa besimtarët janë një komb kur vie puna kundër muslimanëve] E përditshmja britanike “The Guardian” i kushton këtë të dielë një artikull të posaçëm shitjes së armëve britanike Izraelit. Kjo e përditshme thotë se kontraktorët britanikë të mbrojtjes po …

Read More »

Çfarë duhet dhe nuk duhet të bëni kur ju rrjedhin hundët gjak?

Çfarë duhet dhe nuk duhet të bëni kur ju rrjedhin hundët gjak? Duke e pasur parasysh se hundët janë shumë të ndishme përbrenda dhe çdo lloj ngacmimi ndaj tyre mund të shkaktoj gjakderdhjen e tyre. Ne do të ju tregojm mëposhtë disa gjëra që duhet dhe nuk duhet t’i bëni …

Read More »

I sjellin xhaketë nga Italia, djali nga Tirana ngel pa fjalë kur sheh shkrimin në të

Thuajse çdokush nga ne është i informuar që në Shqipëri ka pafund masoneri këpucësh dhe rrobash që firmat italiane i kanë hapur në vendin tonë, ku qindra punëtorë. Arsyeja e vetme pse janë hapur në vendin tonë është se me një të rënë lapsit e kanë kuptuar që krahu i …

Read More »

I sjellin xhaketë nga Italia, djali nga Tirana ngel pa fjalë kur sheh shkrimin në të

Thuajse çdokush nga ne është i informuar që në Shqipëri ka pafund masoneri këpucësh dhe rrobash që firmat italiane i kanë hapur në vendin tonë, ku qindra punëtorë. Arsyeja e vetme pse janë hapur në vendin tonë është se me një të rënë lapsit e kanë kuptuar që krahu i …

Read More »