Home / Tag Archives: kundër

Tag Archives: kundër

Formohet Ushtria Ekonomike e Konsumatorit, betohen kundër produkteve serbe

Në rrjete sociale po qarkullon një billboard, ku bëhet thirrje që të mos blihen produktet serbe. Një fushatë sensibilizuese kjo për qytetarë e Kosovës, e formuar nga një grup që po thirret Ushtria Ekonomike e Konsumatorit ku secili ushtar thirret në këtë betim: “Unë biri/bija jote Kosovë betohem se nga …

Read More »

Protesta kundër abuzimeve seksuale, kërkohet dorëheqja e drejtorit të policisë Rashit Qalaj /Foto/Video/

Ka filluar protesta e thirrur nga shoqëria civile nën moton “Përdhunuesit në burg”, pas rastit të abuzimit seksual ndaj të miturës nga Drenasi. Një numër i madh i qytetarëve janë mbledhur para stacionit policor në Prishtinë, ku kanë kërkuar dorëheqjen e drejtorit të policisë, Rashit Qalaj dhe futjen në burg …

Read More »

I dyti rast: po shkruante libër kundër Islamit, miku i Gert Wildersit bëhet musliman

Një tjetër ish-bashkëpunëtor i afërt i islamofobit hollandez Geert Wilders, njëherësh kreu i Partisë së Lirisë, pranon Islamin. Ai ëshë Jorami van Klaveren, i cili ashtu siç Wilders prej vitesh ishte përfshirë në një luftë mediatike kundër Islamit e muslimanëve. Por sot, ky 39 vjeçar pranoi publikisht se kishte pranuar …

Read More »

Çavusoglu: Rusët nuk janë kundër zonës së sigurt në Siri

Ndërkohë që vazhdojnë kërkimet për zgjidhjen e krizës në Siri, Ministri i Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlyt Çavushollu (Mevlüt Çavuşoğlu) ripërsëriti se rusët nuk janë kundër zonës së sigurisë (në Siri). Shefi i diplomacisë turke bëri vlerësime në lidhje me rendin e ditës. Ai u shpreh edhe në lidhje …

Read More »

Do ta mbështesim Rezistencën kundër Izraelit vrasës

Kryeministri i Malajzisë, Mahathir Muhammed, në një bisedë telefonike me Shefin e Njësisë Politike të Lëvizjes së Rezistencës Islame (Hamas), Ismail Heniyyen, theksoi rëndësinë që vendi i tij i jep marrëdhënieve dypalëshe me Palestinën dhe u shpreh se ata do të vazhdojnë të mbështesin popullin palestinez dhe rezistencën e tyre. …

Read More »

Muslimanët në Holandë kërkojnë siguri kundër sulmeve ndaj xhamive

 Muslimanët në Holandë kërkojnë që të merren masa të sigurisë kundër sulmeve ndaj institucioneve islame dhe xhamive të cilat kryhen nga racistët dhe mbështetësit e organizatës terroriste, raporton Anadolu Agency (AA). Muslimanët të shqetësuar nga sulmet islamofobike që janë në rritje në vitet e fundit në këtë vend, kërkojnë që …

Read More »

Altun: Terroristët me veshje civile përpiqen të vendosin ushtarët turq kundër popullit

Kreu i Departamentit të Komunikimit të Presidencës së Turqisë, Fahrettin Altun në lidhje me sulmin e organizatës separatiste terroriste PKK në zonën e bazës së Forcave të Armatosura Turke në veri të Irakut tha se terroristët, duke u fshehur mes civilëve, përpiqen të prishin marrëdhëniet e ushtarëve turq me popullin …

Read More »

Lufta kineze kundër Islamit – kush hyn në kamp, nuk del kurrë

Shkruan: Abdullah Nasup Gazeta britanike The Guardian publikoi artikullin me titull: “Nëse hyni në kamp, ju nuk do të dilni kurrë prej aty: Brenda Kinës ka luftë ndaj Islamit”, në të cilin flitet sesi regjimi komunist kinez përmes kampeve të burgimit po kryen indoktrinimin ideologjik komunist ndaj muslimanëve me qëllim të “korrigjimit” …

Read More »

Putin telefonon Maduron, i shpreh mbështetje kundër grushtit të shtetit

Presidenti rus Vladimir Putin shprehu mbështetjen e tij, gjatë një bisede telefonike, për homologun venezuelas, Nicolas Maduro vendi i të cilit u godit nga një grusht shteti i rëndë politik, njoftoi sot Kremlini në një komunikatë. “Gjatë kësaj bisede, Putini shprehu mbështetjen e tij për autoritetet legjitime të Venezuelës në …

Read More »

Mogherini dhe ministrat e BE-së shpërfillin samitin amerikan kundër Iranit

Shefja e politikës së jashtme të BE-së Federica Mogherini nuk do të marrë pjesë në një konferencë kundër Iranit-që do të mbahet nga SHBA në kryeqytetin polak të Varshavës në mes të shkurtit, thonë raportime të mediave iraniane dhe amerikane. Një zyrtar i BE-së, i cili foli në kushte anonimiteti, …

Read More »

Anonymous zbulon strategjinë britanike: Aktivizoni sektorin e argëtimit kundër Kinës dhe Rusisë, mobilizoni agjentët kulturorë

Në dokumentet e ‘Integrity Initiative’ të publikuara nga grupi ndërkombëtar i hakerëve Anonymous, institucioni i financiuar nga Ministria Britanike e Punëve të Jashtme, mbështetet në strategjinë drejt bërjes së propagandave kundër Rusisë dhe Kinës dhe manipulimit të çmimeve si Oscar dhe Balta, nga ana e Hollivudit sektorëve të tjerë të …

Read More »

Turqia dhe Pakistani do të luftojnë bashkë kundër FETO-s

Pas takimit kokë më kokë dhe ndërmjet delegacioneve të Presidentit Rexhep Tajip Erdoan dhe Kryeministrit të Pakistanit, Imran Han, që erdhi në Turqi me ftesë të presidentit turk, u bë një deklaratë e përbashkët, ku u dhanë informacione në lidhje me takimet. Në deklaratën e përbashkët të Turqisë dhe Pakistanit …

Read More »

Djali libanez falënderohet për refuzimin e garës kundër lojtarit izraelit

Lojtari i ri i shahut nuk pranoi të luante kundër homologut të tij izraelit sepse “Izraeli është armiku”. Mark Abou Deeb, një lojtar shahu libanez tetëvjeçar, ka bojkotuar  lojen kundër kundërshtarit izraelitë në një turne në Spanjë, një vendim që i dha atij mbështetje të gjerë në Liban, Raporton Times of Israel. Gjatë një interviste në  kanalin …

Read More »

FSB-ja ruse arreston në Moskë një shtetas amerikan gjatë një aksioni kundër sipunazhit

Një çeshtje penale nën perkufizimin e spiunazhit është ngritur kundër një shtetasi amerikan, tha në një deklaratë për shtyp Shërbimi Federal Rus për Sigurinë (FSB). Zyrtarët e Shërbimit Federal Rus për Sigurinë (FSB) arrestuan shtetasin amerikan Paul Whelan në kryeqytetin rus gjatë një aksioni të spiunazhit, tha të hënën shërbimi …

Read More »

Operacione antiterroriste në Turqi kundër organizatës FETO

Në kuadër të luftës kundër organizatës terroriste FETO, forcat turke të sigurisë mëngjesin e sotëm kanë arrestuar të paktën 21 të dyshuar, raporton Anadolu Agency. Prokuroria turke ka lëshuar urdhër arresti për 30 të dyshuar, përfshirë dhe pesë ish-pjesëtarë të ushtrisë turke, në kuadër të hetimeve kundër organizatës terroriste FETO. …

Read More »

Lufta kundër terrorizmit fitohet dhe humbet në edicionin e vetëm të Daily Telegraph

Ose Lufta kundër Terrorit është fituar dhe është koha për të shkuar pas Rusisë, ose ka një valë të re terroristësh në rrugën e tyre drejt Europës. Telegrafi ishte një lexim konfuze për ata që morën botimin e sotëm. Gazeta britanike mbulonte të gjitha bazat e saj, duke drejtuar histori që …

Read More »

Erdogan i premton mbështetje Iranit kundër sanksioneve amerikane

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan i premtoi të enjten mbështetjen e tij Iranit kundër sanksioneve të vendosura nga Shtetet e Bashkuara. “Turqia nuk i miraton sanksionet e Shteteve të Bashkuara mbi Iranin, pasi ato e çojnë rajonin në destabilizim”, tha ai në një konferencë të përbashkët shtypi me homologun e …

Read More »

Historia e Organizatës Politike: bija e MJAFT dhe betejat e simuluara kundër Veliajt

Ndonëse shumë shqiptarë në Shqipëri dhe në Kosovë vetëm kohët e fundit kanë filluar të dëgjojnë për Organizatën Politike, dhe jo të paktë janë gazetarët e mirëpaguar që mbrojnë me patos kryetarin e saj Arlind Qorri, pakkush i njeh fillesat dhe domethënien e kësaj organizate. Për të kuptuar origjinën e …

Read More »

Xhamitë si dëshmi kundër propagandës anti-islame dhe anti shqiptare

András Riedlmayer, ekspert i arkitekturës islame, në një intervistë të paradokohshme dhënë një mediumi kosovar, ia rikujton opinionit vendor dhe atij ndërkombëtar, se si makineria ushtarake e paramilitare serbe kishte shkatërruar me qindra xhami gjatë luftës në Kosovë. Befasisht, disa vite më vonë, restaurimi dhe ndërtimi i tyre, nga dikush …

Read More »

Holandë – Aktivisti i vetmuar nuk heq dorë nga protesta kundër Izraelit

Aktivisti holandez, Simon Vrouwe po qëndron vetëm në protesta për afërsisht katër vjet e gjysmë në kryeqytetin Amsterdam të Holandës, për të tërhequr vëmendjen ndaj dhunës së Izraelit në Palestinë. Vrouwe në protestën që organizon ditëve të diela njëherë në dy javë në sheshin Dam, i cili është më i …

Read More »