Home / Tag Archives: kete

Tag Archives: kete

As këtë vit nuk nis ndërtimi i Xhamisë Qendrore në Prishtinë

Ndërtimi i Xhamisë së Madhe në Prishtinë pritet të fillojë në pranverën e vitit të ardhshëm, ka bërë të ditur zëdhënësi i Bashkësisë Islame të Kosovës, Ahmet Sadriu. Ai ka thënë për Radio Kosovën se ngecjet e deritashme janë bërë nga Bashkësia Islame e Turqisë, e cila është projektuese dhe …

Read More »

A lejohet mashkulli t’i kapë flokët gërsheta apo t’i ketë flokët e gjata?

Pyetja: A lejohet mashkulli t’i kapë flokët gërsheta apo t’i ketë flokët e gjata, kur dihet se Muhamedi (alejhi selam) i ka pasur flokët e gjata? Përgjigja: Falënderimet i takojnë Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi të dërguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokët dhe të gjithë ata …

Read More »

Si ta kthej unë ty këtë të mirë?

Kur mbaruam namazin e xhumasë dje, një burrë që u fal pranë meje mbasi më dha selam më tha: A ke ndonjë nevojë të ta kryej unë? Me çudi iu përgjigja: Jo! Shum faleminderit prej teje vëlla i nderuar. Pastaj u kthye nga e majta, ku gjeti një punëtor të …

Read More »

Video: MashaAllah Knaçe Zemren Me Këtë Ezan Në Mekken e Bekuar Pamje Madhështore Sh…

🕋🕌📿 MashaAllah 📿🕌🕋 Knaçe Zemren Me Këtë Ezan Në Mekken e Bekuar ❤❤ 🔸Pamje Madhështore Shpërndaje 🔸

Read More »

A keni këtë ndjesi në këmbët tuaja gjatë natës?

A keni këtë ndjesi në natën? Kujdes, mund të jetë diçka serioze! Simptomat e këmbëve të lodhura(RLS) Djegie Parehati në këmbë Dëshirë për tundjen e këmbëve Dhiimbje në këmbë Edhe pse kjo çrregullim nuk është shumë serioz, zvogëlon cilësinë e jetës dhe ju pengon të kryeni aktivitete të caktuara. Ka …

Read More »

Video: 🎋 Nëse e Ke Zemrën Të Gjallë e Ndjen Këtë Recitim 🎋 Një Recitim i Fuqishēm i Kur’anit 🎋 Ky Këndim Dridh Zemrat e Ngurta 🔹SHPRËNDAJE🔹 🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹

🎋 Nëse e Ke Zemrën Të Gjallë e Ndjen Këtë Recitim 🎋 Një Recitim i Fuqishēm i Kur’anit 🎋 Ky Këndim Dridh Zemrat e Ngurta 🔹SHPRËNDAJE🔹 🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹

Read More »

Që kur filluam ta praktikojmë këtë këshillë, hajri dhe nafaka na vinin nga të gjitha anët..

Para tre vjetëve vizitova një shoqe shumë të dashur pasi që ajo ishte martuar. Jetonin bashkë me burrin në një banesë të vogël afër prindërve të burrit të saj. Pas kësaj nuk e kam vizituar, mirëpo kemi qenë në kontakt nëpërmjet telefonit. Shpesh më tregonte për të rejat e saj …

Read More »

Që kur filluam ta praktikojmë këtë këshillë, hajri dhe nafaka na vinin nga të gjitha anët

Para tre vjetëve vizitova një shoqe shumë të dashur pasi që ajo ishte martuar. Jetonin bashkë me burrin në një banesë të vogël afër prindërve të burrit të saj. Pas kësaj nuk e kam vizituar, mirëpo kemi qenë në kontakt nëpërmjet telefonit. Shpesh më tregonte për të rejat e saj …

Read More »

“Vrasja e Khashoggit do të ketë reflektime dramatike ndaj botës arabe”

Mendimtari i njohur në Egjipt, Fehmi Huveydi deklaroi se vrasja e gazetarit saudit të gazetës “Washington Post” Jamal Khashoggi do të ketë reflektime dramatike në botën arabe. Huveydi në një intervistë për transmetuesin gjerman “Deutsche Welle” tha se “Vrasja e Khashoggit do të ketë reflektime dramatike në botën arabe, duke …

Read More »

Kongresmeni amerikan: Jared Kushner mund të ketë organizuar vrasjen e gazetarit Khashoggi

Kongresmeni i Teksasit Joaquin Castro, anëtar i Dhomës së Punëve të Jashtme dhe Komitetit të Dhomës të Inteligjencës, akuzoi këshilltarin e lartë të Shtëpisë së Bardhë Jared Kushner për organizimin e vrasjes së gazetarit Jamal Khashoggi. “Jared Kushner mund ti ketë dhënë princit të kurorës së Arabinë Saudite, MBS-it, një …

Read More »

Prindër, zgjohuni sa jeni akoma në kohë! shtë shumë e rëndësishme që të gjithë prindërit ta lexojnë këtë!

Prindër, zgjohuni sa jeni akoma në kohë! Duhet ta lexoni patjetër Është shumë e rëndësishme që të gjithë prindërit ta lexojnë këtë! E mërkurë, ora 8.00. Arrita në kohë në takimin me prindër në shkollën e djalit tim – “Mos harroni të vini nesër në takim, është e detyrueshme!” – …

Read More »

Sipas Psikologëve, Personat që Qajnë Shpesh Kanë Këtë Veçori Unike të Personalitetit

Ka njerëz që mendojnë se kur qajnë tregojnë dobësi, por e vërteta nuk është kështu. Nganjëherë është bukur të ndihesh kështu, e dobët për një moment, ta lësh gjithë zemërimin e zhgënjimin që ke brenda të dalë jashtë njëherë e mirë. Përse t’i mbash gjërat e këqija brenda teje, kur …

Read More »

Këtë helm e pini çdo ditë – nuk e imagjinoni se sa ai ju vret

Është e pabesueshme se sa vështirë janë të rrënjosura shprehitë, madje edhe kur e dimë që janë të këqija. Shumica e njerëzve nuk e dinë se cilat janë ato pasoja negative të konsumimit të pijeve të gazuara për shëndetin. Sipas hulumtimeve shkencore, ja çfarë efekte negative kanë këto helme në …

Read More »

Me gjysmë trupi duke e thënë Shahadetin e mbyllur sytë përgjithmonë në këtë dunja (Një ngjarje në Egjipt)

Në një nga fshatrat e provincës Minja të Egjiptit xhemati po falnin namazin e jacisë në xhami, kur papritmas, menjëherë pas përfundimit të namazit u dëgjuan britma nga stacioni i trenit që ishte shumë pranë xhamisë. Disa të rinj bërtisnin: E shkoli treni, e shkoli treni! Treni shkoli një djalë …

Read More »

Lutja përpara se të flesh gjumë. Nëse e thua këtë…

Gjumi është një ndër fazat më të rëndësishme për jetën e njeriut. Pas një ditë të gjatë dhe të lodhshme njeriu ka nevoje të fleje. Zoti i Madh e ka krijuar gjumin si shplodhje per trupin e njeriut. Jo pak njeres në botë besimtarë ose jo bëjnë një gjumë jo …

Read More »

Dështimi i referendumit në Maqedoni dhe roli i Turqisë në këtë të papritur!

Shkruan: Dr. Mustafa Bajrami Dje e as sot deri në këto momente askush nuk e përmendi një faktor (plus) të rëndësishëm që ndikoi në dështimin e referendumit në Maqedoni. Unë mendoj se lëkundja (në dukje) e marrëdhënieve mes Turqisë dhe SHBA-ve, në një mënyrë apo tjetrën ndikoi dukshëm në dështimin …

Read More »

Video: 🎋 Nëse e Ke Zemrën Të Gjallë e Ndjen Këtë Recitim 🎋 Një Recitim i Fuqishēm i Kur’anit 🎋 Ky Këndim Dridh Zemrat e Ngurta 🔹SHPRËNDAJE🔹 🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹

🎋 Nëse e Ke Zemrën Të Gjallë e Ndjen Këtë Recitim 🎋 Një Recitim i Fuqishēm i Kur’anit 🎋 Ky Këndim Dridh Zemrat e Ngurta 🔹SHPRËNDAJE🔹 🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹

Read More »

Ai që nuk respekton babë e nënë, a dënohet që në këtë botë?!

Pyetje: A dënohet që në këtë botë ai që nuk respekton prindërit, dhe nëse i bie dënimi, atëherë a i ndalen ndëshkimet në botën tjetër?! Përgjigje: Mosrespektimi i prindërve është prej mëkateve e gjynaheve më të mëdha, e prej punëve më të këqija, andaj për shkak të shëmtisë dhe poshtërsisë …

Read More »

Erdogan ul në dy gjunj Europën dhe SHBA me këtë gjest ..

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara (KS-OKB) është shndërruar në një strukturë që i shërben interesave të pesë shteteve që kanë të drejtën e vetos dhe mbetet si audiencë e persekutimeve të përjetuara, raporton Anadolu Agency (AA). Presidenti …

Read More »

Nëse I Ke Prindërit Ende Gjallë, Mos Humb Kohë! Duhet Ta Lexosh Patjetër Këtë…

Marrëdhënia midis prindërve dhe fëmijëve nuk është gjithmonë idilike. Sidomos kur rriteni dhe personalitetet tuaja bëhen të forta, të kuptuarit e zgjedhjeve dhe vendimeve të babait dhe nënës tuaj është një detyrë e vështirë. Por falja e prindërve për të gjitha ato që kanë bërë dhe që ju kanë bërë …

Read More »