Home / Tag Archives: ka

Tag Archives: ka

A ka folur për ne Pejgamberi a.s?

Falënderimi i qoftë Allahut të Madhërishëm, kurse bekimi dhe paqja qoftë mbi Pejgamberin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi shokët e tij. Paqja dhe shpëtimi i Allahut qoftë edhe mbi dëshmorët, mbi të gjithë të vdekurit tonë dhe mbi njerëzit që kërkojnë rrugën e së mirës. Të dashur vëllezër; …

Read More »

Kim Mehmeti: Shkëmbim territoresh Kosovë – Serbi, këto dy shtete shkatërrohen, çfarë ka diskutuar Rama me Vuçiçin…

Debatit tashme të gjerë pas inisiativës së Presidentit të Kosovës per një marrëveshje për shkëmbim territoresh me Serbinë i është bashkuar edhe shkrimtari shqiptar Kim Mehmeti Publicisti i njohur shqiptar nga Maqedonia Kim Mehmeti ka deklaruar në ‘Fax News’ se ideja e shkëmbimit të territoreve me Serbinë është një plan …

Read More »

SubhanAllah Xhemati Më I Madhë Në Histori, Që Ka Falë Namaz Xhenaze!…

Xhemati më i madhë në histori, që ka falë Namaz Xhenaze! (Tregim i vërtetë dhe mahnitës) Në një natë prej netëve Sulltan Sulejmani ( I pushtetshmi) u zgjua nga gjumi i trembur nga një ëndërr e trishtë! I ftoi rojet dhe i porositi të bëhen gadi dhe në mëngjes do …

Read More »

“Fajin Për Tradhëtinë E Ka Gruaja” Elvis Naçi [VIDEO]

Imami në xhaminë e Tabakëve në Tiranë, Elvis Naçi mban vazhdimisht ligjërata për besimtarët muslimanë për tema aktuale dhe shqetësime të këtij komuniteti. Ai gjithmonë i shpjegon me shembuj konkretë mesazhet që do të përhapë dhe jo më kot gëzon një numër të madh ndjekësish në rrjetet sociale. Por një …

Read More »

NGJARJE QË KA NDODHUR NË VITIN E KATËRT HIXHRIJ

Ndodhia në Rexhia Gjatë këtij viti te i Dërguari, (salallahu alejhi ve selem) në Medine kishin ardhur përfaqësues të fisit Adal dhe Karra, të cilët thanë se në mes tyre kishte prej atyre që e kishin pranuar islamin dhe kishin dëshirë të madhe që ai t’ju dërgonte disa njerëz të …

Read More »

Drenica, ende i ka plagët e hapur!

Po lexoj mendime e analiza nga më të ndryshmet për bllokimin e kalimit të Presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, në Drenicë! Nga Sali Kabashi – Historian Nga Presidenti i molotovit, Hashim Thaçi, i cili doli kundër protestuesve, pastaj disa të tjerë që po thonë: “hajdeni në Mitrovicë patriota”, e deri tek …

Read More »

Koment – Shoqëria ndërkombëtare ka dështuar nga lufta në Bosnjë-Hercegovinë deri tek lufta në Siri

Lufta e Bosnjë-Hercegovinës në periudhën 1992-1995 dhe lufta e Sirisë, që ka hyrë në vitin e tetë, ofron informacione të rëndësishme për sjelljen e shoqërisë ndërkombëtare.   Lufta e Bosnjë-Hercegovinës në periudhën 1992-1995 dhe lufta e Sirisë, që ka hyrë në vitin e tetë, ofron informacione të rëndësishme për sjelljen …

Read More »

Akademiku malazez: Perandoria Osmane ka qenë njëra ndër perandoritë më tolerante në histori

Akademiku malazez: Perandoria Osmane ka qenë njëra ndër perandoritë më tolerante në histori Në një organizim të Agjencisë Turke për bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) në Podgoricë po mbahet paneli me temë diskutimi “Historia e marrëdhënieve midis Malit të Zi dhe Turqisë”. Marrëdhëniet midis Malit të Zi dhe Turqisë kanë kaluar …

Read More »

“BE pranon korrigjimin e kufijve, por ka një kusht”

Edhe Komisioni Europian është “i hapur” për zgjidhje të qëndrueshme ndërmjet Beogradit e Prishtinës, nëse ajo do të ishte marrëveshje përfundimtare. Por kusht është që marrëveshja të mos jetë “mostër” për shtetet tjera. Kështu shkruan e përditshmja e Beogradit “Novosti”, përmes burimeve të saja nga Brukseli. “Do të pranonim çfarëdo …

Read More »

PËRSE KA NDODHUR VRASJA E PARË NË HISTORINË E NJERËZIMIT !!??

Nga Ibn Abbasi dhe një numër sahabësh të Profetit – lavdërimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi të – përcillet se Ademit i lindnin fëmijët binjakë djalë-vajzë (binjak).Dhe ai e martonte djalin e këtij barku me vajzën e barkut tjetër, dhe vajzën e atij barku me djalin e barkut tjetër. …

Read More »

Zbulohen detajet.. Pastori Amerikan Bronson ka gisht ne aktet terroriste te PKK.

Burime të informuara zbulojne se amerikani Pastori Bronson, që shkaktoi shpërthimin e krizës mes Shteteve të Bashkuara dhe Turqisë, ishte i pranishem gjatë ngjarjeve ne Kobani në të cilën organizata e Pkk filluan aktet terroriste të dhunës. Zbulohen mesazhet e Whatsup te pastorit .. Prokurorët i përfshine keto mesashe në …

Read More »

Vendimi i Islamit mbi hajninë! “Allahu e ka mallkuar hajdutin…”

Vendimi i Islamit mbi hajninë! “Allahu e ka mallkuar hajdutin…” Legjislacioni islam e ka lejuar fitimin e pasurisë dhe zotërimin e saj me mjete dhe mënyra të ligjshme, duke i pohuar njëkohësisht njeriut të drejtën e shfrytëzimit të kësaj pasurie. Pohimi i këtyre të drejtave do të thotë[1] se ato …

Read More »

Zbutësi është shumë i dëmshëm për rrobat tuaja, por ka mënyra të tjera

Ka shumë njerëz që e përdorin, kjo për shkak se i jep rrobave një aromë të mirë dhe i mban më të buta. Por ju vetëm këto të mira i dini. Nuk është ashtu siç duket. Ai është i dëmshëm. Fillimisht mos e përdorni shkak të përbërësve kimikë. A e …

Read More »

A ka ndonjë vlerë duaja e ditës së Arafatit për ata që nuk janë në haxh?

Pyetja: A pranohet duaja e ditës së Arafatit për ata që nuk janë në haxh? Përgjgjja: Falënderimi i qoftë Allahut. Është transmetuar se Aisheja (Allahu qoftë i kënaqur me të) ka thënë: I Dërguari i Allahut (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të) ka thënë: “Nuk ka ditë në …

Read More »

NË ÇDO NGJARJE KA TË MIRA

Allahu na informon neve se Ai krijon çdo ngjarje me të mira në të. Ky është edhe një sekret që e bën të mundshëme për besimtarët të mbështeten në Allahun. Allahu thotë se edhe sendet të cilat duken të pafavorshëme kanë shumë të mira në to: … bëni durim që …

Read More »

Policia shqiptare nuk ka asnjë shans ndaj komandantëve të MEK të stërvitur nga Mukhabarat i Sadamit

Policia shqiptare nuk ka asnjë shans ndaj komandantëve të MEK të stërvitur nga Mukhabarat i Sadamit Massoud Khodabandah Një dramë familjare që po zhvillohet në Shqipëri ia ka dalë mbanë të tërheqë vëmendjen e mediave dhe opinionit publik. Por kjo nuk është një dramë e rëndomtë. Kjo është historia e …

Read More »

Bombat, të cilat sulmuan autobusin në Jemen janë ata me të cilat Amerika ka furnizuar Sauditin

Nga: Leila Gorchev Një bombë e llojit Mark 82 u përdor nga koalicioni i udhëhequr nga Sauditi për të sulmuar një autobus të mbushur me fëmijë në Jemen, pohoi një gazetar lokal pasi disa copëzave të bombave u gjetën në vendin e ngjarjes. Koalicioni i udhëhequr nga Sauditi goditi një …

Read More »

Dorën ia fali Kosovës, jetën misionit të pajtimit: Hoxhë Fatmir Latifi, njeriu që askush nuk e ka refuzuar në konakun e tij (Foto/Video)

Dora e mbuluar me xhemperin e tij, në të cilën vërehet menjëherë mungesa e shuplakës, është ndër gjërat e para që të bien në sy, sapo të jesh ulur përballë tij. Invalidi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), derisa flet për dramën e tij jetësore, tregon se si u kthye …

Read More »

Hixhame ka efekt të jashtzakonshëm në këto semundje!

Hixhame ka efekt te jashtzakonshem ne keto semundje Disa nga konditat ku mund te perdoret me sukses hixhama jane: 1. Dhimbja e kokes 2. Dhimbjet e shpines e shtylles kurrizore ne pergjithesi 3. Arthritet 4. Kapslleku dhe barkeqitjet 5. Dobesimi nga arsye te ndryshme 6. Shiatiku apo ishiazi 7. Probleme …

Read More »

Europa e ka kriminalizuar humanitarizmin

Nga Pol Hokenos Gjatë muajve qershor dhe korrik, nëpërmjet një vargu masash, udhëheqësit europianë i fortifikuan kufijtë e Evropës përgjatë perimetrit jugor, në një përpjekje tjetër për të kufizuar emigrimin ilegal drejt kontinentit. Ky aksion përfshin tashmë edhe përpjekjet për të mos lejuar ankorimin nëpër porte të anijeve të shpëtimit …

Read More »