Home / Tag Archives: ka

Tag Archives: ka

Kroacia tani ka katër xhami

Xhamia e katërt në Kroaci u hap në fundjavë në fshatin e vogël të Bogovlës. Pas xhamive në Zagreb, Rijekë dhe Gunja, kjo xhami e fundit është afër kufirit me Bosnje dhe Herzegovinën. Duke folur për mediat, Myftiu i Bashkësisë Islame në Kroaci, Aziz Efendi Hasanoviç, tha se xhamia e …

Read More »

Kryetarin tonë e ka kafshuar gjarpri ose e ka thumbuar akrepi… (Një hadith që tregon lejueshmërisë e pagesës për mjekimin me Kuran)

Një hadith që tregon lejueshmërisë e pagesës për mjekimin me Kuran Tregon Ebu Said r.a.: Një grup shokësh të Pejgamberit a.s. dolën në një udhëtim, derisa, kur arritën disa fise arabe, (i zuri nata). Udhëtarët u kërkuan atyre që t’i pranojnë për miq, por ata (banorët) nuk pranuan. Kryetarin e …

Read More »

“Kaq shumë persona të zhvendosur nuk ka pasur kurrë më parë”

Zhvillimet janë dramatike – këtë e tregojnë shifrat më të fundit të OKB-së në Gjenevë. Në të gjithë botën ka gjithnjë e më shumë njerëz që për shkak të luftës, dhunës ose përndjekjes në forma të tjera janë të detyruar të braktisin atdheun. Gjithsej vitin e kaluar, në arrati ndodheshin …

Read More »

Albin Kurti ka shtruar iftar për kryesinë e BIK

Sonte në Prishtinë kemi mirëpritur me kënaqësi për iftar kreun e Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), Myftiun Naim Tërnava, me bashkëpunëtorët e tij: Ajni Sinani, Resul Rexhepi, Sabri Bajgora, Ahmet Sadriu, Fahrush Rexhepi, Besim Mehmeti, Ekrem Simnica, Vedat Sahiti dhe Islam Hasani. Bashkë me Glauk Konjufcën, Vlora Haxhimehmedin, Arben Vitinë, …

Read More »

“Përmbyten” tregjet e Tiranës me fruta e perime kancerogjene. Ditën e djeshme ka ndodhur hataja, ka arritur kulmi

Ditën e djeshme, profesor Zihni Sula, na tregoi detaje në lidhje me pesticidin methomyl, i cili përdoret nga fermerët për të vrarë insektet në fruta dhe perime, por që është shumë i dëmshëm për njerëzit. Sipas profesorit, ky preparat depërton lehtë në organizëm dhe degradimi i tij shkon deri në …

Read More »

Politikani i njohur britanik shërben iftar, ja cfarë fjalësh i ka përzgejdhur për besimtarët e vendit të tij /Foto-Video/

Politikani britanik Jeremy Corbyn, i cili sherben edhe si kreu i Partisë Laburiste, ka qenë i pranishëm në një mbledhje iftar në Londër. Në një postim në Facebook, Corbyn ka shkruar: “Ishte kënaqësi për të ndihmuar në përgatitjen e ushqimit në Xhaminë Al-Manaar për Iftarin e kësaj mbrëmje, ne momentet …

Read More »

Komuna i ka dhënë lejen, Xhamia Qendrore fillon të ndërtohet pas muajit të Ramazanit

Më shumë se gjashtë vjet janë bërë që nga hedhja e gurëthemelit për ndërtëmin e Xhamisë Qendrore në Prishtinë. Xhamia Qendrore, lokacioni i të cilës pritet të jetë në lagjen “Dardania” afër objektit të Telekomit të Kosovës, ishte bërë temë diskutimi mes Bashkësisë Islame të Kosovës dhe Komunës së Prishtinës …

Read More »

Video: a Ju Ka Ndodhur Edhe Juve Kështu All-llahu Ju Faltë Fëmijë Qe Ta Përjetoni …

🔶 a Ju Ka Ndodhur Edhe Juve Kështu 😂 ❤❤❤ 🔶 All-llahu Ju Faltë Fëmijë Qe Ta Përjetoni Këtë Kënaqësi ❤ 🔶 ☆ ☆

Read More »

Video: Mashallah! A ka musliman që nuk e Shpërnda!

Mashallah! A ka musliman që nuk e Shpërnda!

Read More »

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka shtruar iftar për myftiun e Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim ef. Tërnava me bashkëpuntorë

Prishtinë, 1 qershor 2018 Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka shtruar iftar për myftiun e Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim ef. Tërnava me bashkëpuntorë. Në këtë iftar myftiu Tërnava falenderoi kryetarin e Kuvendit të Kosovës z. Kadri Veselin për iftarin e shtruar dhe luti Zotin për …

Read More »

Izraeli ka bërë biznes tek ushtrija e Rohingya duke ja shitur 100 tanke për të vrarë Muslimanë si spastrim etnik

Izraeli ka bërë biznez tek ushtrija e Rohingya duke ja shitur 100 tanke për të vrarë Muslimanë Izraeli ka vazhduar të furnizojë Mianmarin me armë pavarësisht akuzave për genocid. Armatimet e shitura në Mianmar përfshijnë mbi 100 tanke, armë dhe anije që janë përdorur për të policuar kufirin e vendit …

Read More »

Nuk ka moment në Tokë pa ezan

Prim.dr.med. sc. Ali F. Iljazi  Shikoni hartën e botës. Në pjesën lindore do të vëreni Indonezinë. Vendet më të mëdha në Indonezi janë: Java, Sumatra, Borneo dhe Saibili. Posa fillon agimi në pjesën e lindjes së Saibilit, në 5:30 sipas kohës lokale, dëgjohet ezani i sabahut. Me mijëra myezinë e …

Read More »

Nobelisti gjerman ka shokuar gjithë botën: Sëmureni nga kanceri, sepse vazhdimisht i hani këto dy ushqime!

Shkencëtari gjerman dhe fitues i çmimit “Nobel” në lëmin e fiziologjisë, Harald zur Hausen, ka konstatuar që virusi jo mirë i studiuar, i cili shfaqet tek lopët, mund të shkaktojë kancerin tek njerëzit! “Konsideroj që kafshët shtëpiake mund të jenë shkaktarët direkt të kancerit të zorrës së trashë tek njerëzit. …

Read More »

‘Ushtria siriane ka fshirë vijat e kuqe të SHBA-së‘

Gjeneral brigade në pension, Ali Maksud, i cili deklaroi lidhur me paralajmërimin e SHBA-së mbi mundësinë e një operacioni të ushtrisë siriane në jugperëndim të vendit, tha se ushtria siriane tashmë ka fshirë vijat e kuqe. Eksperti ushtarak sirian, gjeneral brigade në penson, Ali Maksud u shpreh: “Ushtria siriane ka …

Read More »

PSE PEJGAMBERI (SAVS) KA QËNDRUAR I URITUR, EDHE PSE KA MUNDUR TË HANTE ME PJATA TË ARTA, SI TË GJITHË MBRET E ATËHERËSHËM?

(Një ligjëratë shumë e fuqishme nga një dijetar pakistanez) Një ditë, Pejgamberi (a.s.) ishte i ulur dhe po qëndronte mendueshëm dhe i pikëlluar. Ka’bi (r.a.) e pyeti: “Çka (të) ka ndodhur o i Dërguari i Allahut?” Pejgamberi (a.s.) i tregoi me gisht në stomakun e tij. – Kanë kaluar tri …

Read More »

Baba, Salimi ka shkuar ne Xhennet te Zoti – Tregim Emocional

Nuk i pata kaluar te tridhjetat kur gruaja ime lindi djalin tim te pare… Ende me kujtohet ajo nate. Mbeta deri ne fund te nates ne nje koridor pushimi…Ishte nate e mbushur perplot me fjale te kota,madje me pergojim dhe gjera te ndaluara… Kryesisht une isha ai qe i beja …

Read More »

SHBA-ja i ka paguar 150.000 dollarë një studioje ligjore izraelite

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA) u zbulua se administrata e Donald Trump ka paguar 150.000 dollarë për firmën ligjore të njërit prej këshilltarëve Kryeministrit Beniamin Netanjahu gjatë procesit të zhvendosjes së ambasadës amerikane në Izrael, nga Tel-Avivi në Jerusalem. Sipas gazetës izraelite “Haaretz”, ShBA këto para i kanë …

Read More »

Shqiptarët po cmenden, ja kush është qyteti shqiptar që ka numrin më të lartë të skizofrenëve

Gjendja e rënduar ekonomike edhe përmbytjet e shpeshta e kanë bërë Shkodrën një rajon të prekur se tepërmi nga sëmundjet e shëndetit mendor. Ndryshe nga trendet globale ku sëmundjet mendore prekin më së shumti femrat, në Shkodër ajo dominon tek meshkujt dhe më e rënda është se 45 për qind …

Read More »

Muahmmedi alejhi selam tha: shejtani e ka thënë të vërtetën edhe pse është gënjeshtar

 Ebu Hurejra r.a. tregon: “I Dërguari i Allahut më caktoi të ruaj sadakatë e fitrit të Ramazanit. Aty erdhi dikush dhe filloi të mbushë duart me ushqime (pa u ndier). E kapa dhe i thashë: “Për Allah! Do të të çoj tek i Dërguari i Allahut a.s.” Ai më tha: …

Read More »

Pyetësi: Ai që e don dikë për hir të All-llahut, a e ka për detyrë që t’ia thotë atij që e don për hir të All-llahut?

Pyetësi: Ai që e don dikë për hir të All-llahut, a e ka për detyrë që t’ia thotë atij që e don për hir të All-llahut? Shejhu: Po! Mirëpo, dashuria për hir të All-llahut ka kosto të lartë dhe janë të pakët ata që e paguajnë këtë kosto. A e …

Read More »