Home / Tag Archives: janë (page 4)

Tag Archives: janë

CILAT MËKATE JANË MË TË “PREFERUARA” TEK ALLAHU SESA VEPRAT E MIRA?

Pyetja nga titulli duket e pazakonshme dhe e çuditshme. Dikush ndoshta mund të mendojë se është në pyetje ndonjë konstatim plotësisht i gabuar, e madje edhe i pamundur. Megjithatë, është fakt se ndonjëherë mëkatet e bëra, nëse shoqërohen me pendim të sinqertë dhe pranim të dobësisë para Krijuesit Suprem, besimtarit …

Read More »

Tomë Gashi: Myslimanët janë fajtorë për mosliberalizimin e vizave (VIDEO)

Avokati, Tomë Gashi ka thënë se BE-ja nuk na liberalizon vizat për shkak se Kosova është një shtet me shumicë muslimane, sipas tij janë çështjet religjioze që pengojnë liberalizimin e vizave pasi që Kosova në botë konkretisht në Evropë identifikohet si një shtet musliman, transmeton Gazeta e Re. Këto komente …

Read More »

Nëse gjashtë cilësi janë mbledhur tek një grua, mirësia e saj është e përsosur

Ahmed ibn Harb Allahu e mëshiroftë ka thënë: “Nëse gjashtë cilësi janë mbledhur tek një grua, mirësia e saj është e përsosur: Ruajtja pesë kohëve të namazit,  Nënshtrimi ndaj burrit të saj, Kënaqësia e Zotin të saj, Ruajtja e gjuhës nga përgojimi dhe thashethemet, Braktisja e pasurisë se kësaj bote, …

Read More »

JA SI TË KENI KACURELA PERFEKTE SI TË VIPAVE, KËTO JANË RECETAT QË ATO PËRDORIN…

Flokët e shkujdesura të Rita Orës gjatë ceremonisë ndarëse të çmimeve ‘’Brit Awards” do të ishin të parët që do të lajmëronin një prej trendeve më in të këtij sezoni: flokët kaçurrela. Mirëpo të kujdesesh për to nuk është gjithmonë e lehtë, mnë Më poshtë ju ftojmë të lexoni disa …

Read More »

Gjermani – Vitin e kaluar janë regjistruar 1 mijë e 75 raste të krimeve islamofobe

Krimet në fjalë përbëhen nga veprat e hedhjes së gjakut të derrit në xhami, dërgimi i letrave kërcënuese, sulmet ndaj grave me shami, shkrimi i simboleve naziste nëpër shtëpi dhe xhami dhe përhapja e shkrimeve me përmbajtje të urrejtjes në internet. Vitin e kaluar në Gjermani janë kryer gjithsej 1 …

Read More »

Beni kujdes!keto jane 5 ushqimet qe ju shkaterrojne hormonet dhe lekuren

Puçrrat e fytyrës formohet te secili prej nesh. Pikërisht atëhere kur ju mendoni se e keni kaluar atë moshë, zgjoheni me disa puçrra. Shkaktimi i tyre mund t’i atribuohet çekuilibrit të hormoneve, dhe një çekuilibrimi endokrin. Në vend që të shpenzoni shumë para me kremra dhe sapunë, provoni të rregulloni …

Read More »

Gjermani, vitin e kaluar janë kryer 1.075 krime anti-islame

Vitin e kaluar në Gjermani janë kryer gjithsej 1.075 krime anti-islame. Ministri i Brendshëm gjerman, Horst Seehofer, në një deklaratë në një mbledhje prezantimi për “Raportin e Statistikave të Krimit 2017”, mbajtur në Qendrën e Shtypit Federal ka theksuar se vitin e kaluar janë kryer 1.075 krime anti-islame. Krimet në …

Read More »

Bozdağ: Sarkozy dhe nënshkruesit e kërkesës rreth Kuranit janë version perëndimor i DEASH-it

Zëvendëskryeministri dhe zëdhënësi i qeverisë së Turqisë, Bekir Bozdağ, e ka cilësuar si barbarizëm kërkesën skandaloze të shkrimtarëve francezë dhe politikanëve të caktuar, përfshirë edhe ish-presidentin Nicolas Sarkozy, për të hequr fragmente të caktuara nga Kurani, raporton Anadolu Agency (AA). “Treqind shkrimtarë dhe politikanë francezë, përfshirë edhe ish-presidentin francez, armikun …

Read More »

Udhëtarët e sinqertë për te Allahu dhe bota tjetër janë dy lloj

Udhëtarët e sinqertë për te Allahu dhe bota tjetër janë dy lloj: Një palë, e cila pas kryerjes së farzeve, kohën tjetër të lirl ia kushton nafileve, duke i kryer ato rregullisht, por pa i kushtuar rëndësi realizimit të veprave të zemrës, pozitës që kanë dhe dispozitave të tyre, ndonëse …

Read More »

Katër gjëra janë nga mungesa e edukates

Abdullah Ibn Mes’udi radijAllahu anhu ka thënë: Katër gjëra janë nga mungesa e edukatës: 1. Kur një person urinon, derisa është në këmbë 2. Kur një person falet derisa njerëzit kalojnë pranë e tij, ndersa ai nuk ka sutre para vetes si pengesë mes tij dhe njerëzve 3. Kur një …

Read More »

KËTO JANË RREGULLAT BASHKËSHORTORE?

RREGULLAT BASHKËSHORTORE 1. Të zbukurohet secili prej bashkëshortëve për njëri-tjetrin. 2. Burri është i detyruar të kujdeset për sunetet e fitres, të cilat janë: sunetimi, rruajtja e vendeve të turpshme, shkurtimi i mustaqeve, prerja e thonjve dhe heqja e qimeve nën sqetulla. Po ashtu, me këto rregulla obligohet edhe grua-ja; …

Read More »

Turqia reagon ndaj Amerikës; Burim shqetësimi janë aleatët që bashkëpunojnë me terroristë

Turqia reagoi ndaj zëdhënëses së Departamentit amerikan të Shtetit, Heather Nauert për pretendimet “Se nuk lejohet kthimi i popullit të Afrinit”. Në deklaratën me shkrim Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme, Hami Aksoj (Aksoy), shkroi: “Është vetë organizata terroriste PKK/YPG që pengon kthimin e popullit të rajonit në Afrin”. Në deklaratë …

Read More »

Gjërat që e prishin agjërimin janë!

Gjërat që e prishin agjërimin janë! Është obligim për gjithse cilin musliman të i dijë gjërat që e prishin agjërimin. Dhe të ruhet prej tyre ,ngase e prishin agjërimin e tij. Prej gjërave që e prishin agjërimin janë: 1-Mardhënjet intime. Nëse agjëruesi bënë mardhënje intime prishet agjërimi i tij,dhe duhet …

Read More »

Megjithëse janë vendosur sanksione kundër Rusisë, në Krime po punojnë mbi 3.000 kompani të huaja

Rreth 3,000 firma në pronësi të investitorëve të huaj, duke përfshirë bizneset evropiane, po punojnë aktualisht në Krime. Firmat e regjistruara në gadishull kanë nënshkruar 66 marrëveshje me vlerë më shumë se 68 miliardë rubla (1.19 miliardë dollarë amerikanë). Sipas kreut të rajonit rus Sergej Aksenov, gjysma e këtyre projekteve …

Read More »

Vladimir Putin: Disa shtete janë bërë vegla në duart e terroristëve

Kryetari i Rusisë, Vladimir Putin theksoi se disa shtete janë bërë vegla në duart e terroristëve dhe rrezikojnë sigurinë rajonale duke anashkaluar të drejtën ndërkombëtare dhe duke u mbështetur në forcën ushtarake. Vladimir Putin e bëri këtë deklaratë të mërkurën në një mesazh drejtuar pjesëmarrësve në një konferencë sigurie në …

Read More »

Largohuni nga shtatë vepra shkatërruese! (shiko cilat janë ato)…

Ebu Hurejre përcjell se Profeti (alejhi selam) ka thënë: “Largohuni nga shtatë vepra shkatërruese!” I thanë : “ O i Derguari i Allahut cilat janë ato?” Ai u përgjigj:.. Politeizmi, Magjija, Vrasja e njeriut që e ka ndaluar Allahu- përveçse kur e kërkon e drejta, Ngrënia e kamatës, Përfitimi nga …

Read More »

Këta janë dy policët që ranë mbrëmë me veturë në lumin Lepenc (FOTO)

Një aksident i rëndë ka ndodhur mbrëmë në magjistralën Kaçanik-Hani i Elezit, ku një veturë e policisë me dy pjesëtarë ka rënë në lumin Lepenc. Edhe pas mesnate ka vazhduar kërkimi i dy policëve, por akoma pa gjurmë. Në vendin e ngjarjes ishin edhe pjesëtarë të FSK-së, si dhe njësiti …

Read More »

Cilat janë Dhjetë Ushqimet më të Këqija për Zemrën?

Mirëqënia e zemrës varet nga një sërë faktorësh dhe ushqimet janë një prej tyre. Ushqimet e duhura e të shëndetshme luajnë një rol thelbësor për zemrën, ashtu si luajnë rol të dëmshëm ushqimet e gabuara. Nëse dëshironi të ruani shëndetin kardiovaskular për shumë vite me rradhë, atëherë duhet të shmangni …

Read More »

Cilat janë Dhjetë Ushqimet më të Këqija për Zemrën?

Mirëqënia e zemrës varet nga një sërë faktorësh dhe ushqimet janë një prej tyre. Ushqimet e duhura e të shëndetshme luajnë një rol thelbësor për zemrën, ashtu si luajnë rol të dëmshëm ushqimet e gabuara. Nëse dëshironi të ruani shëndetin kardiovaskular për shumë vite me rradhë, atëherë duhet të shmangni …

Read More »

Një mollë para se të flesh? Po, arsyet janë të mrekullueshme

Të hash diçka para se të flesh mund të të sjellë probleme gjatë natës, sepse ushqimet në orët e vona të rëndojnë stomakun. Nëse kjo është e vërtetë për shumicën e ushqimeve, të rënda, djegëse dhe ushqimet yndyrore, molla mund të jetë zgjidhja më e mirë para gjumit. Molla ka …

Read More »