Home / Tag Archives: janë

Tag Archives: janë

A janë një lloj droge hapet qetësuese?

Pyetja: Jam e martuar dhe kam 3 fëmijë. Si kudo edhe unë ballafaqohem me sfida të ndryshme, me probleme që nuk i kam paramenduar dhe nuk ndihem edhe aq mirë, s’jam e qetë, shumë më është bezdisur edhe vetja, se shumë ankoj nga dhimbjet, por jo sëmundje të definuar. Kam …

Read More »

ÇFARË KUPTIMI KA FJALA E ALLAHUT: “TË MIRËT JANË PËR TË MIRAT”?

Përgjigje: Ky është ligji i Allahut! Ai që është i mirë dhe martohet me një grua që nuk është e mirë, ose ajo do të bëhet e mirë (do të përmirësohet), ose ai do të bëhet i pistë (si gruaja), ose do të ndahen. Ky është ligj i Allahut të …

Read More »

Njerëzit religjioz janë më rezistent ndaj depresionit

Shkencëtarët kanë zbuluar se njerëzit të cilët thonë se janë religjioz janë më pak të rrezikuar nga depresioni. Korteksi i trurit është më i trashë tek njerëzit religjioz, në krahasim me ata që nuk janë. Ky fakt mund t’i mbrojë ata nga depresioni. Edhe pse thuhet se religjioni është çështje …

Read More »

Çfarë ndodh kur ne konsumojmë Coca Cola? Këto janë efektet negative të saj në organizëm…

Në dhjetë minutat e para pasi kemi pirë një kanaçe apo shishe Coca Cola: 10 lugë sheqer depërtojnë në sistemin tuaj trupor. Sasia ditore që duhet të ketë trupi është 10 përqind e kësaj sasie. Arsyeja pse nuk ju vjen për të vjellë menjëherë nga sasia hiperbolike e sheqerit që …

Read More »

HALLALLI DHE HARAMI JANË TË QARTË

عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ النُّعْمَانِ بْنِ بَشِيرٍ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمَا، قَالَ: سَمِعْت رَسُولَ اللَّهِ ﷺ يَقُولُ: “إنَّ الْحَلَالَ بَيِّنٌ، وَإِنَّ الْحَرَامَ بَيِّنٌ، وَبَيْنَهُمَا أُمُورٌ مُشْتَبِهَاتٌ لَا يَعْلَمُهُنَّ كَثِيرٌ مِنْ النَّاسِ، فَمَنْ اتَّقَى الشُّبُهَاتِ فَقْد اسْتَبْرَأَ لِدِينِهِ وَعِرْضِهِ، وَمَنْ وَقَعَ فِي الشُّبُهَاتِ وَقَعَ فِي الْحَرَامِ، كَالرَّاعِي يَرْعَى حَوْلَ الْحِمَى يُوشِكُ أَنْ …

Read More »

Veshët llapush më tepër janë problem psikologjik sesa estetik

Veshët llapush më tepër janë problem psikologjik sesa estetik. Personat me veshë llapush, zakonisht janë subjekt i vënies në lojë, veçanërisht fëmijët në moshë shkollore. Disa prindër përdorin metoda ekstreme që të mund të korrigjojnë pamjen dhe formën e veshëve të fëmijëve të tyre. Vendosin llastikë në kokën e fëmijës …

Read More »

Cilat janë mëkatet më të mëdha

Transmetohet nga Ebu Bekrate radijAllahu anhu se ka thënë: I Dërguari i Allahut sal-lAllahu alejhi ue sel-lem ka thënë: “A dëshironi t`ju tregoj për mëkatet më të mëdha?” Këtë e përsëriti tri herë. Thanë (sahabët): Po, o i Dërguari i Allahut. Ai sal-lAllahu alejhi ue sel-lem tha: “T’i bësh shirk …

Read More »

Ka ushqime që nuk u kalon afati, mësoni cilat janë

Përdorimi i produkteve me afat të skaduar mund të jetë i rrezikshëm, por ka disa ushqime për të cilat asnjëherë nuk duhet të shqetësoheni sepse janë të sigurta për t’u ngrënë edhe pas shumë vjetësh. Më poshtë ju sjell listën e këtyre ushqimeve, për të cilat ekspertët thonë se asnjëherë …

Read More »

Kush janë “Dëshmitarët e Jehovait” që na trokasin në zile nëpër shtëpitë tona?

Kush janë dëshmitarët e Jehovait? Dëshmitarët e Jehovait! “Jehova” është Zoti në gjuhën hebreje. Ata njihen ndryshe si “Kulla e Vrojtimit”. Pretendojnë se janë të krishterë, por realiteti tregon se të krishterët nuk i pranojnë si të tillë. Disa nga të krishterët mendojnë se ata kan ardhur me gjera të …

Read More »

Ministri Soylu: Gjatë vitit të fundit janë neutralizuar 1 mijë e 451 terroristë të PKK-së

Ministri i Punëve të Brendshme, Suleyman Soylu bëri të ditur se gjatë një viti janë neutralizuar 1 mijë e 451 pjesëtarë të organizatës separatiste terroriste PKK dhe 40 pjesëtarë të organizatës terroriste të majtës ekstreme. Ministri Soylu bëri deklarata të rëndësishme para mbledhjes së sigurisë në Ankara. Soylu informoi në …

Read More »

CIJAT JANE KURTHET E SHEJTANIT

Allahu, azze ue xhel, në Kur’an thotë: “O bijtë e Ademit, le të mos ju mashtrojë kurrsesi djalli, ashtu si i nxori prindërit tuaj nga Xheneti, duke ua zhveshur rrobat për t’u dukur vendet e turpshme! Ai dhe shpura e tij ju sheh, prej nga ju nuk i shihni ata. …

Read More »

Shqiptarët, popull frikacak, dembel, primitiv, grabitqar e injorant. Janë drejtuar gjithmonë nga cuba, që s’dinë të bëjnë shtet!

Nga Nexhmedin Spahiu* Viteve të ‘90-ta, në lokalet e Tiranës bisedonim se çfarë është profesioni stereotip i kombeve të ndryshëm. Për shumë gjëra, shumica pajtoheshin se gjermani ishte mekanik, se italiani ishte një këngëtar apo poet, se japonezi ishte një inxhinier, se greku ishte tregtar, se serbi ishte një bujk, …

Read More »

Cilët janë njerëzit inteligjent?

Kështu flasin njerëzit shumë INTELIGJENT – Lehtësisht do t’i identifikoni nëse jeni nga ata! Njerëzit e zgjuar njihen shumë shpejtë dhe shpesh janë të mjaftueshme vetëm disa fjali deri te përfundimi se dikush është inteligjent apo jo. Lexoni se si sillen dhe si bisedojnë njerëzit e zgjuar në bisedë me …

Read More »

Këto janë karakteristikat e dukshme të një personi psikopat. Bëni kujdes, sidomos me të dytën!

Sipas studimeve, një në 100 persona është psikopat. Kjo do të thotë se një të tillë mund ta kemi fqinj, koleg pune, ose thjesht ta njohim. Mundësitë janë që të ekzistojë të paktën një person psikopat, në të gjithë ata që njeh. Shumë psikopatë mbajnë edhe pozicione të rëndësishme, si …

Read More »

Cilat janë mirësitë e të jetuarit sipas sunetit Profetik?

Cilat janë mirësitë e të jetuarit sipas sunetit Profetik? Për të gjithe ne, Muhamedi a.s është një dhuratë unike dhe me bekime të pallogaritshme nga Allahu xh.sh. Ne mund ta gëzojmë këtë dhuratë dhe të përjetojmë mirësitë e saj vetëm duke ndjekur traditën e tij, mënyrën e tij të jetesës. …

Read More »

Këto janë mënyrat për të luftuar stresin

Për shumicën e njerëzve, stresi është bërë pjesë e përditshmërisë së tyre. Qoftë nga stili dinamik i jetesës, nga obligimet e ndryshme apo çfarëdo arsye që të kenë, shumica e njerëzve nuk mund ta shmangin stresin kohëve të sotme, transmeton Telegrafi. Duke marrë parasysh këtë, më poshtë ju sjellim disa …

Read More »

Njerëzit janë të gatshëm të jetojnë jetë askete, por nuk janë të gatshëm të heqin dorë nga pushteti

Sufjan Thevriu ka thënë: “Për asgjë nuk kam parë më pak asketizëm, modesti dhe sakrificë sesa për pushtet. Kam takuar njerëz të cilët ishin të gatshëm ta lënë ushqimin, pijet dhe pasurinë, të cilët kanë veshur rroba të vjetra dhe kanë jetuar jetë askete, por nëse kanë pasur ndonjë detyrë …

Read More »

Kina drejt Europës Lindore, anëtarët e “16+1” të zhgënjyer, projektet nuk janë materializuar

Përpjekjet e Kinës për investime në Europën Lindore, po shihen nga këto vende si premtime të dështuara në materializimin e parasë. Rrjeti 16+1 u themelua nga Kina si një mënyrë për të shtuar prezencën në Europën Lindore. Vendet anëtare, ku marrin pjesë 11 Shtete të Bashkimit Europian nga Polonia e …

Read More »

Femrat Kokëforta Janë Bashkëshortet Më të Mira

Nuk është e lehtë të duash një femër kokëfortë, sidomos sepse ajo mbron opinionet, parimet dhe bindjet e saj. Mund të nevrikoset dhe të të mërzisë. Nga ana tjetër, edhe pse mund të jetë shumë kokëfortë, një femër e tillë do të gjendet përherë pranë personit që do kur ai …

Read More »

CILAT JANË SHKAQET E PROBLEMEVE BASHKËSHORTORE?

CILAT JANË SHKAQET E PROBLEMEVE BASHKËSHORTORE? artesa është qetësim shpirtëror, bashkim i dy personave, prehje e madhe, lumturi, kënaqësia e imagjinuar prej çdokujt, përforcim dhe qëndrim. Me humbjen e saj dhe me ngritjen e presionit të brendshëm dhe të jashtëm, kjo lumturi dhe kënaqësi shpirtërore mbetet vetëm ëndërr e parealizuar. …

Read More »