Home / Tag Archives: Ja

Tag Archives: Ja

Ja fobitë më të shpeshta

Disa janë të njohura, si psh: frika nga fluturimi apo nga merimangat. Disa të tjera janë më të rralla, por gjithsesi të përhapura sa nuk mund ta imagjinoni. Në çdo rast, fobitë provokojnë siklet dhe ankth që vështirë se mund të kontrollohet tek shumë njerëz. Nuk keni pse të turpëroheni: …

Read More »

SubhanALLAH : Ja Cka I Bëri Vjehrra E Mencur, Rejave Të Saj!

​Një nënë e mençur e cila i kishte tre djem dhe i kishte rritur me mundime të shumta pasi burri i saj kishte ndërruar jetë prej kohësh fillon tregimin e saj dhe thotë: Unë i kam tre djem dhe të gjithë elhamdulilah janë martuar… erdhi koha që të ndahen dhe …

Read More »

Ja pse ju kap ngërçi

Tendosja apo ngërçi në pulpën e nëngjurit, që mund të përhapet edhe në kofshë, shpesh tregon ngushtimin kritik apo mbylljen e tërësishme të arteries së këmbës. Kohë pas kohe tendosja ose ngërçi në pulpën e nëngjurit, mund të shfaqet për shkak të mungesës së mineraleve në trup, më së shpeshti …

Read More »

Ja çfarë duhet të dini…

Njerëzit të cilët konsumojnë shumë alkool dhe yndyrna kanë një rrezik shumë të lartë për t’u prekur nga sëmundjet e mëlçisë. Megjithëse edhe jo-alkoolikët mund të kenë shans për t’u prekur nga iflamacionet e mëlçisë dhe mëlçia e dhjamosur. Sëmundjet e mëlçisë mund të rezultojnë shumë të rrezikshme nëse nuk …

Read More »

Ja sa rrezikojmë duke qëndruar ulur për një kohë të gjatë

Ne e dimë se të ndenjurit ulur është diçka shumë e keqe dhe shumica prej nesh intuitivisht duhet të ndihen fajtorë për këtë gjë.Por çfarë saktësisht shkon keq në trupin tonë? Ja cilat janë shpjegimet e katër ekspertëve të cilët analizojnë me detaje zinxhirin e problemeve nga koka deri te …

Read More »

Ja se si pirja e uthulles se molles para gjumit mund te ndryshoje jeten tuaj per te mire

Ja se si pirja e uthulles se molles para gjumit mund te ndryshoje jeten tuaj per te mire Uthulla e molles është një përbërës i mrekullueshëm te cilin mund ta përdorni atë si një produkt pastrimi, një artikull për kujdesin e bukurisë, një ilaç,per insekte dhe shumë më tepër. Megjithatë, …

Read More »

Kujdes me kondicionerin! Ja problemet shëndetësore që shkaktohen

Në të katërta stinët, njeriu “modern” ka gjetur si zgjidhje për balancimin e temperaturave në ambientin ku jeton dhe punon, kondicionerin. Por, përditë e më shumë, po haste në rastet kur kondicioneri shfaq efekte tejet negative në shëndetin tonë. Nuk bëhet fjalë vetëm për dhimbjen e fytit dhe qafën e …

Read More »

Ja pse uji i detit është i mirë për shëndetin

Uji i detit përmban 3,5% kripë, pra në një litër ujë deti gjenden të tretura 35 gramë kripë. Veç tyre, në ujin e detit ka dhe një sasi të vogël magnezi, sulfati dhe kalciumi. E vetmja gjë për të cilën nuk na ndihmon dot uji i detit, është hidratimi i …

Read More »

Ja si të largosh dhimbjen e fytit në pak orë, pa ilaçe. Ja pesë metodat natyrale

Dhimbja e fytit mund të jetë një simptomë që shoqëron sëmundje të ndryshme, duke filluar nga infeksionet e deri tek problemet e frymëmarrjes. Zakonisht është e mundur të ndjehet kruajtje, djegie dhe acarim së bashku me dhimbje të fytit. Pavarësisht se kjo patologji zakonisht nuk është alarmante, mund të duhen …

Read More »

Ja pse duhet të hamë vazhdimisht Mango

Filloni ditën tuaj me këtë frutë,  qoftë duke e konsumuar atë të freskët apo në formë lëngu, pasi kështu lehtësoni funksionimin e trurit, duke e bërë mangon një aleat të vlefshëm, sidomos për ata që duhet të shfrytëzojnë në maksimum kapacitetet e tyre krijuese Keni parasysh shprehjen e famshme : …

Read More »

CIA për rajonin: Mali i Zi i kërcënuar nga terrorizmi, ja çfarë po ndodh në Shqipëri, Serbi…

Inteligjenca amerikane jep alarmin për shtimin e rrezikut të terrorizmit në Mal të Zi. Në raportin më të fundit të publikuar në fazen zyrtare të CIA-s për vendet e rajonit, thuhet se sekti japonez  “Aum Shinrikyo” po përmirëson rrjetin e tij në Malin e Zi, megjithëse shumica e anëtarëve u …

Read More »

Raporti i ri i CIA-s për Ballkanin: ja ç’po ndodh në Shqipëri, Mal të Zi, Serbi, Kroaci dhe Bosnje…

Raporti i ri i CIA-s për Ballkanin: ja ç’po ndodh në Shqipëri, Mal të Zi, Serbi, Kroaci dhe Bosnje… CIA ka publikuar një raport të ri për Ballkanin, ku thekson se rajoni është një “eksploziv gati të shpërthejë”. Agjencia Inteligjente e SHBA-së thekson se ndërsa Shqipëria mbetet vend kyç i …

Read More »

Mjekët: “Mos provoni asgjë tjetër”, ja 2 shërimet BIO për arteriet e bllokuara

Nivelet e larta të kolestrerolit dhe një dietë jo e shëndetshme është receta perfekte për të shkatërruar trupin tuaj. Nëse doni të ulni rreziqet nga ataku kardiak, atëherë duhet të siguroheni që ti mbani arteriet tuaja të hapura. Sa më pak pllaka të jenë të ndërtuara te arteriet tuaja aq …

Read More »

Ja shenja që mund të jetë më serioze nga sa mendoni.

Jean-Skinner estetiste thonjsh, shpjegoi se një kliente kishte kërkuar një manikyr të errët të thonjve për të mbuluar një shirit vertikal i zi në thoin e saj. Ajo kishte shkuar në sallone të tjera estetike dhe punëtorët i thonin se vija e zezë mund të ishte një flluskë gjaku, shenjë …

Read More »

Ja çfarë ndodh me trurin, zemrën dhe barkun tuaj kur hani 3 banane në ditë!

A e dini se nëse hani të paktën tre banane në ditë, mund ta zvogëloni ndjeshëm rrezikun për të pasur një goditje në tru apo atak në zemër? Sipas studiuesve britanikë dhe italianë, konsumimi i një banane në mëngjes, një në drekë dhe një në mbrëmje do të ofrojnë kalium …

Read More »

Hani sa më shumë ftoj tani në vjeshtë, ja çfarë sëmundjesh shëron

Dobitë ushqyese dhe mjekësore të ftoit për njeriun ende nuk janë të studiuara mirë por, nga të dhënat e deritanishme të shkencës del në pah se ftoi në dallim nga molla dhe dardha ka disa përparësi në drejtime të ndryshme. Ndonëse cilësohet si një frut me pak kalori, përmban antioksidantë …

Read More »

Shumë pak njerëz e di si ta përdori këtë produkt tek flokët. Ja 4 mënyra të mrekullueshme përdorimi

Vaselina është në thelb një markë për vazelinë e naftës. Ne të gjithë e kemi përdorur atë për shumë vite. Është një produkt i cili mund të gjendet lehtësisht në çdo familje sepse shërben për shumë qëllime. Ai na mbron nga prerjet, djegiet, e bën lëkurën tonë të hidratuar, shërojnë …

Read More »

Rama foto familjare nga pushimet, ja detaji i veçantë nga kryeministri

Nga shetitorja e re e Dhermiut, ku ka kaluar pushimet, kryeministri Edi Rama ka preferuar te ndaje me ndjekesit e tij nje foto familjare. Nje xhiro ne perendimin e diellit. Te tre te veshur sportive. Sa qenka rritur Zaho! Nje kartoline e bukur kjo nga pushimet e shefit te qeverise. …

Read More »

JA SI TË ZBARDHNI LËKURËN NË KUSHTE SHTËPIE ME RECETËN BIO…

Është kthyer pothuajse në një mani për adoleshentet dhe femrat në ditët e sotme ngjyra më e bardhë e lëkurës. Në mesin e këtyre njerëzve disa përjetojnë ngjyrë të pabalancuar të lëkurës, si psh ngjyrë më e errët në qafë por më e çelur në fytyrë. Ndërkohë që pjesa tjetër …

Read More »

Ndjeheni të lodhur gjatë tërë ditës? Ja si ta shmangni këtë?

Ndjeheni të lodhur gjatë tërë ditës? Ja si ta shmangni këtë? A ndjeheni vazhdimisht të lodhur përgjatë ditës kur jeni në shtëpi apo në punë? Ndoshta keni mungesë të energjisë edhe pas përfundimit të një shujte dhe për këtë nuk dini asgjë. Kjo edhe mund të jetë duke ju ndodhur …

Read More »