Home / Tag Archives: është

Tag Archives: është

Xhamia e Pajtimit në Bubavec të Malishevës është shpallur Xhami-Muze

Xhamia e Pajtimit në Bubavec të Malishevës është shpallur Xhami-Muze. Këtë e ka bërë me dije  imami Mulla Xhevat Kryeziu. Ky vendim është marrë nga Bashkësia Islame e Kosovës me seli në Prishtinë, pas kërkesës që për këta e kishte bërë Këshilli për Pajtimin e Gjaqeve, në nivel të Kosovës. …

Read More »

Dieta me limon është mënyrë e shkëlqyeshme për kurë të pastrimit dhe humbje peshe

Dieta me limon është mënyrë e shkëlqyeshme për kurë të pastrimit dhe humbje peshe. Nutrienët që i fusim në organizmin tonë janë një nga shkaqet kryesore të tretjes së keqe të ushqimit, prandaj edhe shkakton lodhje, ndryshim humori dhe ndryshim peshe. 1. Çdo mëngjes pini lëng të freskët të limonit …

Read More »

Çka eshte Vaji i Lirit ?

Çka eshte Vaji i Lirit dhe cilat jane dobite shendetesore te tij? Nese ke degjuar shume rreth vajit te lirit dhe ke filluar te pyetesh se cilat jane dobite shendetesore te tij, atehere tash e ke rastin ti mesosh per to. Vaji i Lirit behet nga farat e lirit e …

Read More »

Komandanti i KFOR-it: FSK është forcë profesionale dhe burim i stabilitetit rajonal

Komandanti i KFOR-it në Kosovë, Salvatore Cuoci, është deklaruar për qëndrimin e NATO-s për transformimin e FSK-së dhe për rolin e NATO-s në vendin tonë. Komandanti i KFOR-it në Kosovë, Salvatore Cuoci, ka hënë se NATO-ja përkrah zhvillimin e FSK-së në bazë të mandatit aktual mirëpo, sipas tij, çfarëdo ndryshimi …

Read More »

Shefi i NATO-s: Pa Turqinë, siguria e Evropës është e pamundur

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se nuk është e mundur të ofrohet siguria për Evropën pa Turqinë e cila ka një rol kyç në luftën kundër terrorizmit Në një fjalim në institucionin “German Atlantic Society” në Gjermani, Stoltenberg ka theksuar se vendet jo-anëtare të Bashkimit Evropian (BE) …

Read More »

Lemza .Pse shkaktohet dhe në cilat raste është shqetësuese ?

Pse shkaktohet dhe në cilat raste është shqetësuese Lemza, sëmundja e stomakut Lemza është kontraktimi i pavullnetshëm i muskulit të diafragmës, që sjell daljen e një sasie ajri dhe në të njëjtën kohë mbylljen e epiglotës (hapësira e laringut që kufizohet nga kordat e zërit dhe indit kërcor i aritenoideve). …

Read More »

“Kujdesu për shëndetin mental – stresi nuk është mbi shëndetin tuaj!” nga mr. Muhamed Jonuzi

Shumica prej nesh në rastin kur dëshiron të tregojë ndonjë ndjesi tendosjeje psiko-emocionale rëndom përdor termin stres. Si i tillë ky nocion përdorët në mënyrë joadekuate (vend e pa vend), edhe në momentin kur dëshirojmë të tregojmë gjendje shumë të vështira psiko-emocionale apo edhe në rastin kur kemi ndonjë shqetësim …

Read More »

Në islam, a është i lejuar masturbimi?

Pyetja 1 : A është i lejuar masturbimi? Përgjigja: Falenderimet i takojnë Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi të dërguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokët dhe të gjithë ata që ndjekin rrugën e tij deri në Ditën e Gjykimit. Masturbimi që në gjuhën arabe quhet istimna është …

Read More »

Situata në veri të Mitrovicës është jashtëzakonisht e rëndë!

Vëllezërit tanë që jetojnë në atë pjesë të Shqipërisë Etnike janë duke jetuar sikur të ishte ende koha e Millosheviçit dhe kjo për faj të politikanëve shqiptarë,të mos-largpamësisë së aleatëve tanë që nuk e kuptojnë dinakërinë,pabesinë dhe poshtërsinë e politikanëve serbë ! Duke u dhënë të drejtën për të krijuar …

Read More »

Ky është dijetari maroken që e zëvendëson Jusuf Kardavin në Organizatën e Dijetarëve Musliman

Dijetari maroken Ahmed al-Raissouni të mërkurën u zgjodh president i Bashkimit Ndërkombëtar të Dijetarëve Musliman të Dohas (IUMS), duke zëvendësuar presidentin në largim Jusuf al-Qaradawi. Zgjedhja e Al-Raissouni ishte kulmi i një takimi tre-ditor në Stamboll i asamblesë së përgjithshme të IUMS. Ahmed Abdulsalam Mohamed al-Raissouni u lind në vitin …

Read More »

“Është krenari që arrita fitore si një muslimane palestineze”

Muslimanja e parë që arriti të zgjidhet si anëtare e Dhomës së Përfaqësuesve pas zgjedhjeve të mesmandatit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Rashida Tlaib, tha se ndihet krenare për fitoren që e ka arritur si një muslimane palestineze, raporton Anadolu Agency (AA). Talib, e zgjedhur nga shteti i Michigan-it, …

Read More »

Sipas një studimi të psikologëve, vendosja e një TV në dhomën e fëmijëve tuaj është e dëmshme për ta për këto arsye!

Ky studim i cili u shfaq në revistën ‘Psikologjia e zhvilluar”, zbuloi se kur fëmijët kishin Tv në dhomat e tyre, ata kishin më shumë gjasa të shihnin ose të shfaqnin shfaqje të dhunshme, filma ose lojëra. Kjo çoi në sjellje më agresive fizikisht. Sipas Gentile: “Kur shumica e fëmijëve …

Read More »

Emiri i Katarit: Sanksionet e Arabisë Saudite nuk kanë cfarë na bëjnë, vetëbesimi jonë është ngritur

Emiri i Katarit vendi i të cilit gjatë 18 muajve të kaluar ka qenë nën sanksionet më të ashpra të Arabisë Saudite dhe Emirateve të Bashkuara, ka deklaruar se Katari deri në një masë të madhe ka tejkaluar ndikimet dhe gjurmët e sanksioneve të imponuara dhe sanksionet kanë ngritur vetëbesimin …

Read More »

Floriri është vetëm për shëmtaraqet!

Një herë e një kohë, një mbret francez nxori një dekret sipas cilit ndalohej veshja e stolive të floririt për të gjithë femrat. Ky verdikt u prit shumë keq nga popullata dhe reagimet qenë të ashpra. Të gjitha gratë refuzuan ti binden këtij urdhëri të çuditshëm, madje, jo vetëm që …

Read More »

Sa është rrushi i madh ne Xhenet ,po frutat tjera?

Abdurrezaku me zinxhirin e tij të transmetuesve përmend prej Utbe b. Ubejd Sulemiut se kishte thënë: “Një beduin kishte shkuar te i Dërguari i Allahut alejhi selam dhe e kishte pyetur për Xhennetin, ia kishte përmendur burimin dhe e kishte pyetur se a ka në Xhennet fruta. I Dërguari alejhi …

Read More »

Sanduiçi mbush 300 vjeç, historia është fisnike. Shpikësi; një kont anglez

Ka nga ata që e duan vetëm me vezë, apo me ton dhe domate, por të gjithë të paktën një herë, i janë përgjigjur një sulmi të papritur urie të shuar duke iu drejtuar zgjidhjes së një sanduiçi. Historia e këtij ushqimi të shpejtë, që sot ka një mbushje të …

Read More »

Lutja është çelësi i të gjitha të mirave.

Lutja është çelësi i të gjitha të mirave. Ajo njëherësh konsiderohet arma më e fortë e besimtarit. Besimtari i sinqertë e fillon ditën me lutje, po ashtu aktivitetin e tij e mbaron po me lutje. Kur zgjohet herët në mëngjes, nëse do që të ndjekë synetin e Muhamedit a.s., ai …

Read More »

Ndalimi i rreptë nga shirku dhe sqarimi se ai është mëkati më i madh

Ndalimi i rreptë nga shirku dhe sqarimi se ai është mëkati më i madh Allahu i Madheruar thote: “Vërtetë, Allahu nuk fal që të adhurohet dikush apo diçka tjetër veç Atij, por gjynahet e tjera më të vogla ia fal kujt të dojë. Kushdo që i bën shok Allahut (në …

Read More »

Drejtoju jetës ashtu siç është

I’u përshtate jetës se vështire kurse ti atë e dëshiron te pastër nga vështirësitë e pengesat Kështu është gjendja e kësaj jete, turbulluese e kënaqësive, me shume përgjegjësi, shumëngjyrëshe, e përzier me turbullira e kokëçarje, e ti ne raport me te je ne vështirësi. Kurrsesi nuk do te mund te …

Read More »

Leksioni austriak që sulmon Profetin Muhammed për martesë me një gjashtëvjeçare është gjuhë urrejtje, thotë gjykata e BE-së

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (GJEDNJ) ka fajësuar një lektore austriake për përcmimin e islamit, pasi gruaja e krahasoi Profetin Muhamed me një pedofil për martesën me një vajzë gjashtëvjeçare. Ligjëruesja e njohur vetëm si Znj. E.S. ishte dënuar nga një gjykatës austriak dhe u gjobit me € 480 …

Read More »