Home / Tag Archives: DUHET

Tag Archives: DUHET

Si ndryshon cikli menstrual në të 20-at, 30-at dhe 40-at e femrës dhe ne cilen moshe duhet te kesh kujdes

Një femër mund të kuptojë shumë për shëndetin e saj riprodhues e hormonal përmes periodave e ndonëse nuk është periudha më e lumtur e muajit, të jeni të sigurta që pa këtë cikël do të kishit më shumë probleme shëndetësore. Menstruacionet ndryshojnë nga muaji në muaj ashtu si dhe ndër …

Read More »

Dhjetë filmat më të bukur kundër luftës që duhet ti shihni me patjetër në fundjavë

nga Neil Clark. Këtë fundjavë duhet ta mbajmë mend ose të paktën duhet të mos e harrojmë. Me miliona njerëz janë vrarë nëpër luftëra. Asnjëherë luftënxitësit agresorë duhet të mos i arrijnë synimet e tyre për të hapur luftëra. Eshtë mirë që gjithmonë këtë kohë të vitit që ka qenë …

Read More »

Anemia – zbuloni ushqimet që duhet të përdorni patjetër

Anemia është sëmundja që lidhet me uljen e numrit të rruazave të kuqe të gjakut dhe pakësimin e përqindjes së hemoglobinës. Së fundmi është kthyer në një nga problemet shëndetësore kryesore të shqiptarëve bazuar në të dhënat e mbledhura nga AgroWeb.org dhe kontaktet me mjekët e specializuar në qendrat e …

Read More »

“Duhet të pranoj. Unë jam i martuar dhe kam një dashnore”

Historia e mëposhtme mund të jetë tronditëse, por fjalët e saj janë shumë të urta… “Duhet të pranoj. Unë jam i martuar dhe kam një dashnore” Po, unë takohem me një grua. Ajo është një vajzë e jashtëzakonshme. Është e bukur, inteligjente, e gjallë dhe e fortë… dashuroj të takohem …

Read More »

Shembull se si duhet të jetë sinqeriteti mes mësuesit dhe nxënësit?

Shembull se si duhet të jetë sinqeriteti mes mësuesit dhe nxënësit? E para që duhet të kenë synim lexuesi dhe nxënesi, është fytyra e Allahut të lartësuar, ka thënë Allahu i lartësuar: “Ata nuk ishin të urdhëruar me tjetër, pos që të adhuronin Allahun me një adhurim të sinqertë ndaj …

Read More »

Ja pse duhet të konsumoni sa më shumë presh! (Një recetë e shijshme gatimi)

Për të gjithë ju që e konsumoni por nuk i dini mirë efektet që preshi jep në organizëm: Preshi përmban vetëm 27 kalori, e teksa është i pasur me ujë (97 %) është edhe diuretik i shkëlqyer. Ai është mjaft i shijshëm dhe mbi të gjitha lehtëson tretjen. Vetitë e …

Read More »

5 arsye të forta përse duhet të hani 1 lugë mjaltë përpara gjumit

Vlerat e mjaltit për shëndetin janë të provuara shkencërisht dhe jo më kot ai njihet si ‘ari i lëngshëm.’ Prej mijëra vitesh mjalti ka qenë zgjedhja kryesore kundër inflamacionit dhe për shërimin e organizmit. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, një nga mënyrat më efikase dhe të thjeshta për të shfrytëzuar …

Read More »

“Muslimanët duhet të punojnë së bashku për të ardhme më të mirë”

“Lutemi për Turqinë që përsëri të bëhet qendra administrative e botës muslimane”, ka thënë Al-Qaradawi   Kryetari i Çështjeve Fetare të Turqisë, Ali Erbaş deklaroi se muslimanët në botë duhet të punojnë së bashku për ndërtimin e një të ardhme më të mirë dhe më prosperuese. Në Stamboll është mbajtur …

Read More »

Pse Vitamina C Duhet Pikërisht Tani – Dozat e Nevojshme Dhe Ku Gjendet

Vitamina C shkurton kohëzgjatjen e sëmundjes, forcon sistemin imunitar dhe shërben si antioksidant kundër radikaleve të lira. Prania e saj është e rëndësishme në të mirë të sistemit imunitar, kundër sëmundjeve të zemrës, problemeve me shtatzaninë, sëmundjeve të syve dhe rrudhave të parakohshme. Ajo mbështet rritjen normale të trupit, zhvillimin …

Read More »

Dhjetë ushqimet e rrezikshme toksike që shkaktojnë kancerin dhe që kurrë nuk duhet t’i konsumoni

Dhjetë ushqimet e rrezikshme toksike që shkaktojnë kancerin dhe që kurrë nuk duhet t’i konsumoni 1. Margarina Margarina përmban yndyrna të cilat nuk janë të lehta për tu tretur, kështu dëmton enët e gjakut dhe rrit nivelin e kolesterolit. Duke konsumuar këtë ushqim artificial, krijoni një barrë toksike në organizëm, …

Read More »

7 arsye pse duhet të hani vezë rregullisht

Ndihmojnë për të humbur peshë- Ndonëse përfshihen në një regjim ushqimor të shëndetshëm, vezët nuk kanë shumë kalori, madje ndihmojnë për të humbur peshë. Përmbajnë vitamina dhe minerale të shumta, të cilat na furnizojnë me energji. Proteinat e vezëve janë të lehta për tu absorbuar dhe favorizojnë krijimin e masës …

Read More »

Përse i duhet Ramës një ministër në profilin e Sandër Lleshit

ERGYS MËRTIRI   Duke mos pasur një pro fil politik, ministri i Brendshëm i sapozgjedhur po përpiqet të pozojë në profilin e një njeriu që vjen nga bota intelektuale. Gjatë intervistës në “Opinion”, ai iu shmang çdo diskutimi politik, duke qëndruar në formimin e tij akademik, kurset dhe specializimet e …

Read More »

Artisti duhet t’i kundërvihet së keqes

Fahredin Spahija Artisti veç krijimit të vlerave estetike si kërkesë që del nga nevoja e botës shpirtërore e tij ka dhe një detyre tjetër të rëndë, por tepër fisnike: ta mbrojë të drejtën dhe t’i kundërvihet së keqes në shoqërinë pjesë e së cilës është, por edhe kudo që ajo …

Read More »

Për prindërit dhe mësuesit: përse Halloween-i nuk duhet kaluar me një “hajt mo”…

Nga Klodi Smajlaj Më habisin reagimet e disa prindërve për festimet e Halloween-it nëpër shkolla nga fëmijët e tyre. Le që një pjesë e tyre as nuk e dinë se për çfarë bëhet fjalë e ç’kuptim kanë shpërfytyrimet që krijesat e Zotit i bëjnë vetes në këtë ditë, por edhe …

Read More »

Dua të ndërtoj një shtëpi, çka duhet të bëj në themelet e shtëpisë, të ther diçka apo çfarë duhet të bëj?

Pyetje: Dua të ndërtoj një shtëpi, çka duhet të bëj në themelet e shtëpisë, të ther diçka apo çfarë duhet të bëj? Përgjigje: Lavd-falënderimi i takon vetëm Allahut… Puna e parë që duhet ta bësh dhe pandërprerë është shprehja e mirënjohjes ndaj Allahut, i cili ta ka mundësuar të fillosh …

Read More »

Video: Kush jan modelet qe duhet te ndjekim Elvis Naçi #shperndajeni

Kush jan modelet qe duhet te ndjekim Elvis Naçi #shperndajeni

Read More »

Shtetet që varen nga nafta dhe gazi duhet të diversifkojnë ekonomitë e tyre

Prodhuesit më të mëdhenj të naftës dhe të gazit, po përballen me presionin për ndryshime thelbësore, të cilat nuk do t’i bënin të varur shumë nga të hyrat nga energensët, thuhet në një raport të publikuar të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë (IEA), raporton Anadolu Agency (AA). I publikuar të enjten, …

Read More »

Gusli-Larja (duhet t’a mësoni se çfarë është)

Gusli-Larja Kur detyrohet, kushtet dhe forma e saj KUR DETYROHET LARJA – Tė dalurit e spermės nė gjumė apo duke qenė i zgjuar, ngase Muhammedi[sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė:”Duhet larė kur tė dalė sperma.”Kurse, Ummu Seleme [radijall-llahu anha] tregon se Ummu Saleme[radijall-llahu anha] ka thėnė: “O i Dėrguar i All-llahut, …

Read More »

Tensioni i Lartë dhe i Ulët i Gjakut – Rastet Kur Duhet Përdorur Hudhra

Hudhra është padyshim fuqiplotë përsa i përket vlerave shëndetësore. Por për personat që vuajnë nga tensioni i gjakut përdorimi i saj bëhet pak specifik dhe kërkon kujdes në përdorim. Problemet me presionin e gjakut që shkaktojnë tensionin ndahen në dy lloje, në atë të hipertensionit që ka të bëjë me …

Read More »

Edhe me çka duhet të “na bindin” politikanët, që pas asaj do të hiqen vizat?!

Analizë, përmes shembullit të një formati debatues… Enis Reçica, Msc. Integrime Evropiane dhe Administratë Publike Mundoheshim ta bindnim grupin tjetër, se ajo që thoshim ne është e drejt, për një temë të diskutimit, që mbase ishim kundër saj (shpeshherë edhe ishim në vete të bindur ndryshe, dhe kundër asaj që …

Read More »