Home / Tag Archives: DUHET

Tag Archives: DUHET

Për shëndet të mirë – Arsyet pse duhet të hani ullinj çdo ditë…

Ullinjtë klasifikohen fruta me bërthamë të të njëjtës familje botanike me qershitë dhe pjeshkët. Ullinjtë jeshilë mblidhen në fillim të sezonit të vjeshtës ndërsa të zinjtë kur janë pjekur plotësisht. Të dy llojet konsiderohen të pasur me yndyrna të shëndetshme për organizmin. Më poshtë do të gjeni të listuara nga …

Read More »

Sheqeri, doza ditore që nuk duhet tejkaluar

Meqë duket se sheqeri është përgjegjës për disa sëmundje, është më mirë të dini më shumë rreth tij. Studimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (WHO), të Agjencisë Ndërkombëtare për Hulumtimin e Kancerit (Airc) dhe “rishikimet” më të fundit në revistat më prestigjioze shkencore, kanë vërtetuar se konsumimi i tepruar është …

Read More »

Ushqimet që duhet të shmangni nëse keni trigliceride të larta

Përshtati në shqip: Blertina Koka Gjalpi ose margarina Përdorni vaj ulliri në vend të gjalpit dhe margarinës, të cilët kanë shumë yndyra të ngopura ose trans. Vaji kanola, i bajameve dhe farave të lirit janë gjithashtu alternativa të mira. Mishi me shumë dhjamë Nuk duhet të hiqni dorë tërësisht nga …

Read More »

Katër proverba arabe, që duhet të na bëjnë të gjithëve të reflektojmë

Proverbat arabe kanë gjithmonë diçka për të mësuar, ose nxisin reflektime të cilat vlen të analizohen në thellësi. Vlen të analizohen, si për shkak të influencës që kjo kulturë ka patur në histori, ashtu edhe për shkak se janë burim i pasur mësimesh të vyera. Mbani shënim dhe mos i …

Read More »

Gjërat të cilave muslimani duhet t’ju shmanget në Facebook

Në vijim disa gjëra që rregullisht e “zbukurojnë” hapësirën kibernetike muslimane. Besoj se të gjithë do të njihemi të paktën në njërën prej tyre. Feja ime është në domate, në filxhan dhe në konservë: imazhet dhe tekstet të cilat “dëshmojnë” vërtetësinë e Islamit përmes disa larave dhe motiveve në fasada, …

Read More »

Arsyeja përse vaji i ullirit apo yndyrnat e shëndetshme duhet të zëvendësojnë gjalpin, armikun nr 1 të zemrës

Gjalpi nuk është alternative më e shëndetshme për të gatuar, kjo për shkak të acideve yndyrore të ngopura, përgjegjëse për bllokimin e arterieve. Gjalpi përmban 82% yndyrë, 16% ujë dhe 2% kripë inorganike. Ndonëse konsumi i 10 deri në 20 gr gjalpë në ditë nuk sjell asnjë shqetësim për shëndetin …

Read More »

Ëndrra e kishte mësuar se veprat e mira duhet bërë vetëm për Allahun për të peshuar rëndë në peshojën e ditës së Gjykimit.

Në Kufe jetonte një tregtar i pasur, i cili ishte i ndershëm, fitonte mirë, u jepte të varfërve, jepte hua atyre që ishin të nevojshëm pa kamatë. Një herë një tregtari nga Basra i dha hua mall me vlerë të madhe dhe pas kësaj vdiç pa lajmëruar askë nga familja …

Read More »

I ka prekur shumë njerëz: ky është një tregim që duhet ta lexojë çdo person, sidomos gratë!‎

Një grua e re që sapo u martua, në një ditë të nxehtë vere erdhi për ta vizituar nënën e saj. ‎Ajo u ul në kolltuk dhe derisa pinte çaj të ftohtë, filluan bisedën për jetën, për martesën, për ‎përgjegjësitë dhe detyrimet e njerëzve të pjekur.‎ Nëna e menduar po …

Read More »

A duhet të na kompleksojnë Islamofobët?

“Kur padrejtësia bëhet ligj, atëherë rezistenca bëhet detyrë e jona” është parulla kryesore e studentëve të Shqipërisë që po protestojnë këto ditë. Por kjo shprehje është shumë e goditur edhe kundër Islamofobëve shqiptar që me lidhjet e tyre me zyrtar të shtetit ka bërë që me vite të shprehin çfarëdo …

Read More »

Shtatë shprehje që nuk duhet t’i thuhen bashkëshortit në prani të fëmijëve

7 shprehje që nuk duhet t’i thuhen bashkëshortit në prani të fëmijëve Ndoshta e ka thënë atë për një qëllim të mirë, por kushdo që ka shqiptuar shprehjen “Veprimet janë më të forta se fjalët”, kurrë nuk ka pasur fëmijë. Në fakt, fëmijët mësojnë shumë për komunikimin, dhe si funksionojnë …

Read More »

Ja pse nuk duhet të pini më kurrë pije energjike!

Pijet energjike janë një nga pijet më të njohura në botë. Ato janë të shijshme, të japin energjinë që iu duhet në një ditë, por gjithashtu mbajnë shumë sekrete që nuk i dini … Pije të tilla shiten me miliona por pasi të kuptoni dëmet e tyre, do të hiqni …

Read More »

Pse protesta është dhe duhet të jetë politike

FATOS LUBONJA Një nga gjërat që bie në sy në protestën e studentëve është ngulmimi i një pjese jo të vogël për të deklaruar se protesta nuk është politike. Siç e kuptoj unë, ky ngulmim vjen për t’i mbajtur të gjithë bashkë në një emërues të përbashkët, që mbledh sa …

Read More »

Çfarë duhet të dimë për dhimbjen e shpinës?

Vuani nga dhembjet e shpinës dhe duket se kjo gjendje është bërë e paevitueshme. Ndonjëherë edhe palestra apo ushtrimet nuk ju bëjnë efektin e duhur. Qëndrimi në kompjuter meorë të tëra jua shton dhembjet. Por çfarë duhet të dini më konkretisht? Siduhet të ushtroheni?Në ditët e sotme janë të shumtë …

Read More »

Qimet e femrave në gjoks? Ja pse duhet t’i konsideroni tregues shëndeti

Në ditët e sotme, trendi i marrëdhënies me bukurinë “bërtet” me të madhe, duke thënë se “less is more” (më pak është më shumë), siç e keni dëgjuar padyshim këto kohët e fundit. Bëhet fjalë për një moto që tenton të vërë në pah “të paktën” e mundshme për të …

Read More »

Ndryshimet që duhet ti di cdo njeri pasi arrin te njezetat

Nuk jeni më adoleshente që e sheh botën me sytë e një fëmije, tani filloni të studioni apo të punoni dhe është koha që të filloni të mendoni se si të silleni në mënyrë të përgjegjshme.Nuk jeni më adoleshente që e sheh botën me sytë e një fëmije, tani filloni …

Read More »

A duhet patjetër ta ndërroj emrin pas udhëzimit (në Islam)?

Pyetje: Allahu ju dhëntë të mira. Pyetja e katërt: Nga idetë e përhapura tek ne është që kur një person hyn në Islam, i thuhet “zgjidh një cilësi për veten tënde.” Me këtë kanë për qëllim ndërrimin e emrit dhe thonë: p.sh. ti je person bujar (kerim) apo se ti ke …

Read More »

Bashkësia Ndërkombëtare duhet të ja ndaloj Serbisë të flasë për Republiken e Kosoves.

Ju të nderuar Bashkësi Ndërkombtare konkretish NATO në krye me Ameriken keni bombarduar Beogradin për arsye se ka bëre gjenocid ndaj popullit shqiptar në Kosovë dhe sot ajo të folë për Kosoven është paradoksi ma i madh i shekullit 21 . Pavarësi e Kosoves është punë e kryer dhe nuk …

Read More »

Para se të TRADHETONI ja 10 gjërat që duhet të dini patjetër.MOS E SHKATERRONI LIDHJEN TUAJ

1. Do të bëheni gënjeshtar Është mjaft e keqe të mbash titullin “mashtrues”, por nëse mashtron, do të vishesh me kapelën e “gënjeshtarit 2. Do të kapeni Mund të mos jetë sot. Mund të mos jetë nesër. Por përfundimisht, çështja juaj do të dalë në dritë. 3. Ju do të …

Read More »

Yusuf Islam: Myslimanët duhet ta gjejnë rolin e tyre

Yusuf Islam, muzikanti britanik dhe edukatori me famë botërore ka deklaruar se bota myslimane duhet të zhvillojë ndjenjën e vet të besimit dhe ambicies. “Është vështirë të gjesh një vend mysliman që prodhon avionë, makina apo televizorë të vet”, tha Islam, i njohur po ashtu si Cat Stevens, duke folur …

Read More »

Sa gjatë duhet të flemë në drekë, që të shplodheni dhe truri juaj te përfitojë sa më shumë

A jeni duke u lodhur gjatë gjithë kohës, ose duke u sëmurë vazhdimisht, mirë që është trupi juaj duke ju bërë të ditur se ju nuk flini mjaftueshem gjumë. Nuk ka rëndësi nëse ushtroni ose hani ushqime të shëndetshme, nëse nuk jeni duke fjetur mjaft, shëndeti juaj është i rrezikuar. …

Read More »