Home / Tag Archives: dhe

Tag Archives: dhe

Kitaroviç: Islami është pjesë e pandashme e mozaikut shpirtëror dhe kulturor të shoqërisë kroate!

Islami është pjesë e pazëvendësueshme dhe e pandashme e mozaikut shpirtëror dhe kulturor të shoqërisë kroate, ka thënë dje në Ankara presidentja e Kroacisë, Kolinda Kitaroviç, transmeton KosovaPost. Presidenti turk Rexhep Tayip Erdogan dhe presidentja e Republikës së Kroacisë Kolinda Grabar-Kitaroviç u takuan dje në Ankara. Pas takimit, presidentja kroate …

Read More »

Mogherini dhe ministrat e BE-së shpërfillin samitin amerikan kundër Iranit

Shefja e politikës së jashtme të BE-së Federica Mogherini nuk do të marrë pjesë në një konferencë kundër Iranit-që do të mbahet nga SHBA në kryeqytetin polak të Varshavës në mes të shkurtit, thonë raportime të mediave iraniane dhe amerikane. Një zyrtar i BE-së, i cili foli në kushte anonimiteti, …

Read More »

THËNIE DHE URTËSI TË ARTA – 34

1. AbdulMelik ibn Is’haku, Allahu e mëshiroftë, ka thënë: “Nuk ka nga njerëzit që janë sprovuar në shëndetin e tyre vetëm se për të parë se si duhet falënderuar ose janë sprovuar me ndonjë të metë për të parë se si duhet duruar.” – [Ibn Kajjimi në ‘Ijdetus-sabirin’, 222] 2. …

Read More »

Muzeu izraelit vendos të heqë skulpturën ‘McDonald-Jezus’ pas reagimit të ashpër nga të krishterët arabë dhe muslimanët

Një muze izraelit ka në plan të heqë nga ambjentet e tij një skulpturë të Jezusit të kryqëzuar, ku në vend të tij është vendosur kllouni Ronald McDonald, një nga simbolet e kompanisë McDonald. Reagimi vjen pas protestave të ashpra që bashkuan të krishterë, muslimanë, ministren populiste të kulturës dhe …

Read More »

Fyeu islamin dhe myslimanët, dënohet politikani islamofob nga Suedia

Një politikan islamofob në qytetin Sodertalje të Suedisë, anëtar i një partie të ekstremit të djathtë, është dënuar me 40 ditë burg pasi ofendoi Islamin dhe muslimanët. Politikani u dënua pasi shpërndau në rrjetin social Facebook një postim të një grupi racist në të cilin thuhej se “Të gjithë muslimanët …

Read More »

Shkaqet e bereqetit (shtimit të të mirave dhe vazhdimësisë së tyre)

Shkaqet e bereqetit (shtimit të të mirave dhe vazhdimësisë së tyre) 1) Thënia “Bismilah” (në veçanti) dhe përmendja e Allahut (me lutje) kur hyn në shtëpi.Profeti salallahu alejhi ue selem ka thënë:” Kur dikush nga ju hyn në shtëpinë e tij dhe e përmend Allahun gjatë hyrjes dhe para ushqimit, …

Read More »

Jeremy Corbyn, e ka quajtur qeverinë e kryeministres May “qeveri fantazmë” dhe kërkon zgjedhje të parakohshme

Lideri i Partisë Laburiste, Jeremy Corbyn, e ka quajtur qeverinë e kryeministres May “qeveri fantazmë” e cila nuk mund ta qeverisë shtetin dhe ka kërkuar që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme. Përderisa po e hapte debatin parlamentar për mocionin e mosbesimit, Corbyn tha se gjëja e duhur që …

Read More »

Qeveria shqiptare prioritet për vlerat historike dhe kulturore në 2019

Instituti i Monumenteve të Kulturës së bashku me Fondin Shqiptar të Zhvillimit kanë në fokusin e tyre dhe përgjatë vitit 2019, rikthimin e kulturës dhe trashëgimisë kulturore në destinacione turistike si motor të zhvillimit ekonomik. Vendeve të Shqipërisë të cilët kanë një pasuri të madhe kulturore dhe historike si Gjirokastra, Berati, Vlora, Vunoi …

Read More »

Ndalimi i mishit hallall në Belgjikë shkakton reagim tek myslimanët dhe hebrenjtë

Vënia në zbatim në fillim të vitit të ndalimit të prerjes hallall në rajonin Flaman të Belgjikës, ka shkaktuar reagimin e komunitetit mysliman dhe hebre. Komunitetet myslimane dhe hebre, që përbëjnë afërsisht 6% të popullsisë belge, mbrojnë mendimin se vendimi për të therur kafshët pa i tronditur dhe pa i …

Read More »

Rusia: Emri i Maqedonisë është i imponuar nga jashtë dhe nuk pasqyron vullnetin e popullit

Vendimi i Parlamentit të Maqedonisë për ndryshimin e emrit të vendit është imponuar nga jashtë dhe nuk pasqyron vullnetin e popullit, tha Ministria ruse e Punëve të Jashtme, me përfundimin se kjo çështje duhet të konsiderohet nga Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. “Ajo që ne shohim është një …

Read More »

Kur në Angli nuk lejohej divorci dhe gratë shiteshin në ankand

Divorci në Angli nuk u lejua deri në vitin 1857, gjë që nuk i pengonte burrat deri dhe t’i shisnin gratë e tyre nëse nuk i pëlqenin më. Ishte një praktikë e zakonshme në pjesët rurale të Anglisë gjatë gjithë shekullit të 19-të, dhe Lauren Padgett nga Universiteti i Leeds …

Read More »

Filloi punimet konferenca rajonale “Bashkësitë Islame në Evropën Lindore – të drejtat dhe obligimet”

Prishtinë, 15 janar 2019 Në Zagreb të Kroacisë, filloi punimet konferenca rajonale me titullin “Bashkësitë Islame në Evropën Lindore – të drejtat dhe obligimet. Kjo konferencë organizohet nga Këshilli Botëror për Shoqëritë Myslimane me qendër në Abu Dabi në bashkëpunim me Bashkësinë Islame të Kroacisë. Bashkësinë Islame të Kosovës në …

Read More »

Pompeo në Arabinë Saudite, takohet me Mbretin Selman dhe princin trashëgimtar

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike, Pompeo, në kuadër të turit të Lindjes së Mesme gjendet në Arabinë Saudite, ku u takua me Mbretin Selman bin Abdulaziz. Sipas agjencisë zyrtare të lajmeve të Arabisë Saudite, SPA, Mbreti Selman e priti Pompeon në Pallatin Jemame në kryeqytetin Riad. Në takim krahas marrëdhënieve …

Read More »

Midis Parisit dhe Khan Junis: Rripi Gazës paralizon Tel Avivin

Në Paris, Netanjahu mbajti një fjalim, i cili i ngjasonte tregimit të ujkut nën lëkurën e qengjit. Ndërsa në Khan Junis, ai përpiqet t’iu ngul dhëmbët palestinezëve, duke treguar fytyrën e vërtetë të pushuesit. Disa orë më parë, kryeministri Benjamin Netanjahu në një konferencë për shtyp në Paris, të dielën …

Read More »

Reagon Neki Kaloshi ndaj Mustafa Nanos: Femra e mbuluar dhe syzet e mospranuesit të saj në “provokacija”

Mbulimi i trupit në përgjithësi, dhe mbulesa e femrave në veçanti, është një çështje e përmendur dhe e trajtuar në të gjithë librat e shenjtë, dhe në Kur’anin famëlartë. Kur flitet për mbulimin e trupit, dhe më konkretisht se cila pjesë e trupit duhet mbuluar, në përgjithësi trajtohet caku minimal, …

Read More »

Video: i Jep Hoxhës Halil 40 Mij Euro Dhe i Thotë Pash Zotin Mos Ma Kallxo Emrin ☝ #Shpërndaje.

i Jep Hoxhës Halil 40 Mij Euro Dhe i Thotë Pash Zotin Mos Ma Kallxo Emrin ☝ #Shpërndaje.

Read More »

Ministri saudit i quan revolucionet e pranverës arabe vdekjeprurëse dhe helmuese për muslimanët arabë

Një ministër saudit paralajmëroi të shtunën kundër revolucioneve që çuan në “uzurpimin e pushtetit”, sipas agjencisë zyrtare të lajmeve të SPA. Duke folur në një takim të predikuesve sauditë në Riad, Ministri i Punëve të Islamit, Dawah dhe Udhëzimit, Abdullatif bin Abdulaziz Al Sheik, paralajmëroi kundër revolucioneve të kryera nga “kërkuesit e trazirave”. Ministri vazhdoi …

Read More »

Anonymous zbulon strategjinë britanike: Aktivizoni sektorin e argëtimit kundër Kinës dhe Rusisë, mobilizoni agjentët kulturorë

Në dokumentet e ‘Integrity Initiative’ të publikuara nga grupi ndërkombëtar i hakerëve Anonymous, institucioni i financiuar nga Ministria Britanike e Punëve të Jashtme, mbështetet në strategjinë drejt bërjes së propagandave kundër Rusisë dhe Kinës dhe manipulimit të çmimeve si Oscar dhe Balta, nga ana e Hollivudit sektorëve të tjerë të …

Read More »

Hebrenjtë dhe shqiptarët pjesa (1)

UNË THEM HEBRENJVE U LUMTË !!! Lufta e dytë botërore ka filluar më 1 Shtator 1939 me marshimin e trupave gjermane në Poloni, kjo mbetet datë zyrtare e fillimit të saj ndonëse dy vite më parë pra më 1937 Japonia e cila synonte të dominonte kontinentin e Azisë dhe Pacifikun …

Read More »

BIRK-ut i ndahet mirënjohje për kontributin në kuadër të fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën” nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor

Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor së bashku me Let’s Do It, pas 3 muajve të aktiviteteve të shumta në tërë Kosovën ka përmbyllur Fushatën “Ta Pastrojmë Kosovën”, e cila filloi me 15 shtator, kurse përfundoi më 15 dhjetor 2018. Në këtë konferencë do të prezantohen të arriturat gjatë fushatës …

Read More »