Home / Tag Archives: cfarë

Tag Archives: cfarë

ÇFARË KUPTIMI KA FJALA E ALLAHUT: “TË MIRËT JANË PËR TË MIRAT”?

Përgjigje: Ky është ligji i Allahut! Ai që është i mirë dhe martohet me një grua që nuk është e mirë, ose ajo do të bëhet e mirë (do të përmirësohet), ose ai do të bëhet i pistë (si gruaja), ose do të ndahen. Ky është ligj i Allahut të …

Read More »

Çfarë I Ndodh Trupit Nëse Hani Mandarina Çdo Ditë

Mandarinat janë fruti më i pëlqyer dhe kërkuar në treg gjatë stinës në vijim. Antioksidantët që gjenden tek mandarinat, ulin kolesterolin e keq dhe largojnë radikalet e lira në organizëm. Shumë të pasura me fibra, mandarinat stimulojnë rënien në peshë. Sipas informacioneve të AgroWeb.org, nëse konsumoni mandarina rregullisht, tensioni juaj …

Read More »

Çfarë ndodh kur ne konsumojmë Coca Cola? Këto janë efektet negative të saj në organizëm…

Në dhjetë minutat e para pasi kemi pirë një kanaçe apo shishe Coca Cola: 10 lugë sheqer depërtojnë në sistemin tuaj trupor. Sasia ditore që duhet të ketë trupi është 10 përqind e kësaj sasie. Arsyeja pse nuk ju vjen për të vjellë menjëherë nga sasia hiperbolike e sheqerit që …

Read More »

Sikur Enver Hoxhaj të ishte mysliman, e ta quante BE islamofobe, çfarë do bëhej me të!

Zëvendës kryeministri i Kosovës Enver Hoxhaj, dikur ministër i arsimit njihet si njeriu më Islamofob në Kosovë, pas ndalesës së egër që i ka bërë vajzave me shami për të vazhduar arsimin publik. Për vite me radhë e ka vazhduar këtë fushatë, sa që as sot nuk lejohen vajzat që …

Read More »

Çfarë i Bën Kolesteroli Trurit – Si Të Mbani Nivelet e Duhura Në Organizëm

Lidhja mes zemrës dhe trurit nuk bazohet vetëm tek emocionet, stresi apo harmonia. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, si truri, ashtu edhe zemra janë të varur plotësisht nga një sistem i shëndetshëm qarkullimi të gjakut. Çdo ndryshim ose vështirësi në qarkullimin e gjakut shkakton probleme në zemër dhe në tru. …

Read More »

Çfarë po pini vërtet – Mashtrimet me lëngjet e gatshme të frutave pa fruta

Ndodh shumë shpesh që në markete gjen lëngje frutash të paketuara bukur dhe në kartona plot ngjyra! Duket sikur lëngu brenda është i cilësisë më të lartë. Por në të vërtetë është thjesht një produkt industrial plot me substanca kimike pa asnjë lidhje me frutat natyrale. Kjo është bota e …

Read More »

Emiri i Katarit: Sanksionet e Arabisë Saudite nuk kanë cfarë na bëjnë, vetëbesimi jonë është ngritur

Emiri i Katarit vendi i të cilit gjatë 18 muajve të kaluar ka qenë nën sanksionet më të ashpra të Arabisë Saudite dhe Emirateve të Bashkuara, ka deklaruar se Katari deri në një masë të madhe ka tejkaluar ndikimet dhe gjurmët e sanksioneve të imponuara dhe sanksionet kanë ngritur vetëbesimin …

Read More »

Shpikjet e El Xhezariut: me të lënë pa mend! Ja çfarë i la botës…

Në vitin 1931 në muzeun e arteve të bukura në Boston u depozitua libri i El Xhezariut me titull: “Enciklopedia e dijeve dhe eksperiencave të dobishme në truket e industrisë’’. El Xhezeriu konsiderohet një ndër gjenitë e inxhinierisë më të mëdhenj të historisë, pasi shpikjet e tij kanë ndikuar në …

Read More »

Dua të ndërtoj një shtëpi, çka duhet të bëj në themelet e shtëpisë, të ther diçka apo çfarë duhet të bëj?

Pyetje: Dua të ndërtoj një shtëpi, çka duhet të bëj në themelet e shtëpisë, të ther diçka apo çfarë duhet të bëj? Përgjigje: Lavd-falënderimi i takon vetëm Allahut… Puna e parë që duhet ta bësh dhe pandërprerë është shprehja e mirënjohjes ndaj Allahut, i cili ta ka mundësuar të fillosh …

Read More »

Çfarë thotë mjekësia për abdesin?

Abdesi fillon me larjen e duarve, e me anë të tyre pastrohen gjymtyrët e tjera, sepse një fillim i mirë është shëndet, e më pas vazhdon me larjen e gojës duke bërë dhe gargarë. Dihet se goja përmban të gjithë faktorët ndihmues dhe të përshtatshëm që ndikojnë në zhvillimin e …

Read More »

Pamja e mrekullueshme: Ajo çfarë bëri djali për nënën e tij të lodhur në tren, ka prekur zemrat e shumë njerëzve!

Është e nevojshme që prindërit t’i mësojnë fëmijët e tyre mësime të vlefshme në mënyrë që të rriten për të qenë përgjegjës dhe të pavarur.Ka raste të habitshme kur fëmijët veprojnë më mirë dhe tregohen më humane sesa të rriturit ,pa u thënë dikush per ta bere kete. Një shembull …

Read More »

Gusli-Larja (duhet t’a mësoni se çfarë është)

Gusli-Larja Kur detyrohet, kushtet dhe forma e saj KUR DETYROHET LARJA – Tė dalurit e spermės nė gjumė apo duke qenė i zgjuar, ngase Muhammedi[sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė:”Duhet larė kur tė dalė sperma.”Kurse, Ummu Seleme [radijall-llahu anha] tregon se Ummu Saleme[radijall-llahu anha] ka thėnė: “O i Dėrguar i All-llahut, …

Read More »

Çfarë fshihet prapa vrasjes së gazetarit Khashoggi?

Kush ishte vërtet gazetari saudit i vrarë në Turqi. Çfarë do të ndryshojë në ekuilibrat ndërkombëtarë dhe çfarë do të qëndrojë njëlloj Më 28 shtator, gazetari saudit me banim në Shtetet e Bashkuara Jamal Khashoggi ka hyrë në Konsullatën e Arabisë Saudite në Stamboll për të marrë disa dokumenta që …

Read More »

QKA ËSHTË HIXHAMJA, CFARË THOTË PEJGAMBERI ALEJHI SELAM PËR TË, VENDI KU MUND TA BËNI ??

Hixhamja eshte sunet i te derguarit tonë Muhamedit salallahu alejhi we selem. Eshte i perkryer per shendetin e pergjithshem,parandalim dhe per semundje te caktuara si aneksise,stresit,lodhje,dhembje,ishiadikun, semundjet e gastritit,inferitilitetin dhe semundjet e lekures Profeti Muhamed paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi te ka thëne : Shërohuni me Hixhame në …

Read More »

Si mund ta dëmtoj sheqeri shëndetin tuaj dhe çfarë mund të bëni për ta ndaluar atë

Shkencëtarët amerikan kanë zbuluar se sheqeri nuk është aq i rrezikshëm për shëndetin tonë siç kemi menduar. Më shumë se aq, një sasi e vogël e sheqerit është e nevojshme për trupin tonë te funksionoj siç duhet. Por, ne shpesh hamë shumë akullore, çokollatë, torta të ndryshme, dhe ushqime tjera …

Read More »

ÇFARË HUMB NJERIU QË NUK FAL NAMAZ NATE?!

Humbja e parë: E humb nofkën rob i Mëshiruesit, Allahu thotë: “E robërit e Mëshiruesit janë ata të cilët … dhe ata që e kalojnë natën duke i bërë sexhde Zotit të tyre, dhe duke ndenjur në këmbë.” Sureja Furkan, 63-64. Humbja e dytë: E humb nofkën i devotshëm, Allahu …

Read More »

SHBA-ja dhe Kina po luajnë një lojë të rrezikshme. Çfarë ndodh më pas?

Nga Stejsi Godard Ushtarët amerikanë dhe kinezë, luajtën një lojë të rrezikshme në Detin e Kinës Jugore këtë javë, duke shtuar tensionet në rritje, lidhur me çështjet tregtare, dhe akuzat për ndërhyrjen e Pekinit në zgjedhjet e mesit të mandatit në SHBA. Marrëdhëniet SHBA-Kinë duket të jenë në terren të …

Read More »

Ja cfarë i ndodh trupit tuaj nëse ecni cdo ditë! (Më poshtë po ju paraqesim disa nga efektet më të mira të ecjes)

Ja cfarë i ndodh trupit tuaj nëse ecni cdo ditë! Ecja është një ushtrim krejtësisht i lirë dhe i lehtë, që kërkon shumë pak përpjekje dhe përmirëson jo vetëm mirëqenien tuaj fizike, por edhe atë mendore. Nëse jeni duke kërkuar për një mënyrë të thjeshtë por shumë efektive të humbjes …

Read More »

Ja nga çfarë po u dëmtohet rëndë truri i fëmijëve tuaj, mund ta ndaloni…

Një studim i fundit zbulon se çfarë ndodh me trurin e fëmijëve që përdorin tabletat. Ne shohim fëmijët që luajnë me telefona, kompjuter dhe tableta çdo ditë. Teknologjia po bëhet pjesë integrale e shoqërisë dhe shumë shkolla po kalojnë nga letra në ekranet me prekje nëpër klasat e tyre. Tabletat …

Read More »

Ja nga çfarë po u dëmtohet rëndë truri i fëmijëve tuaj, mund ta ndaloni

Një studim i fundit zbulon se çfarë ndodh me trurin e fëmijëve që përdorin tabletat. Ne shohim fëmijët që luajnë me telefona, kompjuter dhe tableta çdo ditë. Teknologjia po bëhet pjesë integrale e shoqërisë dhe shumë shkolla po kalojnë nga letra në ekranet me prekje nëpër klasat e tyre. Tabletat …

Read More »