Home / Feja / Sallatë e pergamenës dhe bullgurit

Sallatë e pergamenës dhe bullgurit

Sallatë e pergamenës dhe bullgurit

 • 1 kupë bullgur
 • 1 ½ kupës supë perimesh pa yndyrë apo ujë
 • 2 lugë supe arra të copëtuara
 • 1 kupë fletë pergamene
 • 2 thelba hudhre
 • Lëng nga një limon
 • Kripë për shije
 • 1 domate e madhe apo 2 të mesme të copëtuara
 • 1 lugë supe vaj ulliri (opsionale).
 1. Sjelle supën e perimeve për t’u zier dhe shtoja bullgurin.
  Largoje nga nxehtësia dhe mbuloje.
  Le të qëndrojë për 20 minuta derisa gruri është i butë dhe uji të jetë absorbuar.
 2. Vendosi arrat në procesorin e ushqimit dhe bëji pure, po ashtu dhe pergamenën,
  hudhrën dhe gjysmën e lëngut të limonit, përzieji derisa të bëhet pastë e trashë.
  Shto kripë për shije.
 3. Bëji bashkë bullgurin me pastën, domatet dhe trangullin si dhe përzieji.
  Nëse dëshiron shtoji vaj ulliri apo lëng limoni për shije.
  Shërbehet në temperaturë dhome, e zbukuruar me pergamenë shtesë.
 4. Kjo mund të bëhet shumë lehtë si pjatë kryesore duke i shtuar bullgurit leblebi apo fasule të bardha.
  Shërbehet me sallatë të gjelbër për një shujtë të lehtë dhe të shijshme.

Kjo shujtë është për një person.

Check Also

Pse protesta është dhe duhet të jetë politike

FATOS LUBONJA Një nga gjërat që bie në sy në protestën e studentëve është ngulmimi …