Home / Feja / Rukje e fuqishme kunder anemise ( per anemiket;pagjakesia)

Rukje e fuqishme kunder anemise ( per anemiket;pagjakesia)

Rukje e fuqishme kunder anemise ( per anemiket)
Degjojeni cdo dite pas namazeve ditore …

ANEMIA
Dobesim i pergjithshem i organizmit, nga pakesimi i rruazave te kuqe te gjakut, pagjakesi. Ne kete rast personave u mungon gjalleria, jane te pafuqishem, te dobet, te zbehte. Kjo semundje prek çdo grup-moshe.

SIMPTOMAT:
1-Anemiket kane gjithmone zbehje te lekures
2-Kane skuqje jo normale te buzeve
3-Tek thonjte u krijohet gjithmone nje shtrat i prere
4-Lodhje, takikardi, zbehje, gjuhe e lemuar

10.KESHILLA PER ANEMIKET

1- Anemiket duhet te konsumojnë fruta me vitamine C
2- Anemiket duhet te konsumojnë spinaq dhe barëra jeshile
3- Fiku, shalqiri dhe luleshtrydhja, efikase per te trajtuar aneminë
4- Anemia shkaktohet si pasoje e një ushqimi tëkeq
5- Anemiket duhet te pine 150 gram lëng karotash ne dite
6- Çajin, kakaon dhe kafen duhet t’i marrin tri ore përpara se të hanë, pasi ndryshe vështirëson tretjen.
7- Pacientet duhet të pijnë çdo dite 150 ml lëng te rrepës se kuqe, para buke
8- Këshillohet te konsumohet sa me shpesh domatja
9- Të sëmuret duhet te marrin, gjithashtu, çdo dite 10 – 15 fruta te mandarinës per një kohe prej 20
dite.
10-Hurma ne vendet arabe eshte ushqim kryesor, i cili shuan urine per shkak te përberjes se celulozës,Hurmat kane gjetur perdorim te mire kunder Anemise.

Përgatiti: inf.Qendresa Paqarizi

Check Also

Dhjetë filmat më të bukur kundër luftës që duhet ti shihni me patjetër në fundjavë

nga Neil Clark. Këtë fundjavë duhet ta mbajmë mend ose të paktën duhet të mos …