Home / Shendeti / Nëse vuani nga diabeti, rënia e flokëve, apo zemra, provoni këtë frut të fuqishëm!

Nëse vuani nga diabeti, rënia e flokëve, apo zemra, provoni këtë frut të fuqishëm!

Frutat tamarinde vijnë nga Azia dhe Afrika dhe përdoren më shpesh në kuzhinën indiane, ku konsumohen në kombinim me kripën dhe piperin e zi. Fruti i Tamarind ka një shije unike dhe përveç kesaj,ofron një gamë të gjerë të përfitimeve shëndetësore. Këtu janë përfitimet kryesore shëndetësore të ketij fruti:

Përmirëson shikimin
Tamarinda është e pasur me vitaminë A e cila mund të përmirësojë shikimin tuaj..

Inflamacion në nyjet dhe indet lidhës
Këto probleme janë të zakonshme por duhet të dini se ata mund të kontrollohen dhe të parandalohen me marine. Fruti është një agjent i fuqishëm anti-inflamator që mund të zvogëlojë dhimbjen dhe të mbrojë indet tuaja lidhëse, dhe pasurite e tij antibakteriale mund të mbrojnë trupin tuaj nga infeksionet.

Trajton diabetin
Tamarind mund të rregullojë nivelet e sheqerit në gjak dhe të trajtojë diabetin.

Trajton renien e flokëve
Tamarind është një nga mjetet më të mira natyrore kundër renies së flokëve. Ziejni kete frut në ujë derisa të jetë e butë, pastaj shtrydheni për ti marrë lëngun dhe aplikojeni në kokën tuaj.Lereni nje ore dhe me pas shpelajeni. Përsëriteni procesin çdo ditë për rezultate më të mira.

E mrekullueshme për zemrën
Tamarind përmban lëndë ushqyese si kaliumi të cilat janë të dobishme për shëndetin tuaj kardiovaskular. Ajo gjithashtu përmban fibra, të cilat mund të mbajnë sistemin tuaj kardiovaskular të shëndetshëm dhe të kontrollojnë nivelet e kolesterolit. Për shkak të këtyre ushqyesve, fruti është përdorur në mjekësinë e lashtë si një ilaç kundër problemeve të zemrës për shekuj me radhë.

Burimi:/healthylifevision.com/
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

Check Also

Video: Kthehu Bir Te Nana ( Dashurin e Nanës Mos Ja Fal Gurbetit )

🔸Kthehu Bir Te Nana 😢 ( Dashurin e Nanës Mos Ja Fal Gurbetit ) https://youtu.be/Xe6njYr7vro