Home / Shendeti / Kush konsumon vaj peshku, nuk mund të ketë asnjë sëmundje: Ja pse!

Kush konsumon vaj peshku, nuk mund të ketë asnjë sëmundje: Ja pse!

Shumë shtesa ushqimore që ju mund të gjeni sot në treg kanë një kusht të ngjashëm – ata premtojnë një jetë të gjatë dhe të shëndetshme. Por, në të vërtetë, vetëm disa nga ata me të vërtetë mund të të ndihmojnë.
Në radhë të parë është vaji i peshkut për të cilin është vërtetuar shkencërisht që përmirëson shëndetin në 10 mënyra:
1. Shëndeti i zemrës
Acidet yndyrore Omega 3 nga vaji i peshkut janë mbrojtës të vërtetë të zemrës. Ata janë një parandalim i madh i aritmise dhe kolesterolit të lartë, që zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër dhe goditje në tru.
2. Memoria
Vaju i peshkut është thelbësor për performancën optimale të të gjitha funksioneve të trurit, pasi që acidet yndyrore omega 3 marrin pjesë në mënyrë aktive në ndërtimin e membranave dhe strukturave qelizore. Qelizat nervore janë gjithashtu të nevojshme në mënyrë që të rruajnë mirë funksionet e tyre. Hulumtimet kanë treguar se vaji i peshkut në këtë mënyrë mund të përmirësojë kujtesën, por ky efekt zvogëlohet me moshën.
3. Rregullon peshën e trupit
Natyrisht, është e pamundur të humbësh peshën e tepërt pa ushtruar dhe korrigjuar të ushqyerit, por shtimi i vajit të peshkut me racione mund të të ndihmojë të përshpejtojë këtë proces. Konsumi i vajit të peshkut ul oreksin, e bën trajnimin tuaj më efektiv dhe zvogëlon sasinë e yndyrës së ruajtur në minimum.
4. Riparimi i humorit
Serotonin është një kimik kyç për humor dhe mendim. Konsumi i vajit të peshkut në baza ditore ndihmon serotonin të kryejë më mirë funksionet e tij duke reduktuar proceset inflamatore në tru. Vaju i peshkut do t’ju ndihmojë të përmirësoni disponimin dhe sjelljet tuaja në shoqëri, përshpejtoni procesin e vendimmarrjes.
5. Zvogëlon efektin e ndotjes së ajrit
Ndotja e ajrit ndikon në të gjitha organet dhe sistemet në trup. Për fat të mirë, vaji i peshkut mund t’ju ndihmojë të zvogëloni dëmet e shkaktuara nga ndotja e ajrit, nga 30 deri në 50 për qind. Besohet në një studim të kohëve të fundit, acidet yndyrore omega-3 mund të parandalojnë dhe të shërojnë inflamimin dhe stresin oksidativ të shkaktuar nga inhalimi i ajrit të kontaminuar.
6. Ruan shikimin
Konsumi i rregullt i vajit të peshkut mund të zvogëlojë rrezikun e sindromës sy të thatë dhe të parandalojë zhvillimin e hershëm të humbjes së shikimit. Studimet kanë treguar se acide yndyrore omega 3 mund të ndihmojnë në ruajtjen e një niveli të shëndoshë të lagështisë dhe në përshpejtimin e prodhimit të lotëve.
7. Shëndeti i lëkurës
Falë aftësisë për rigjenerimin e membranave qelizore, acidet yndyrore omega 3 nga vaji i peshkut “riparojnë” qelizat e dëmtuara të lëkurës nga brenda. Një efekt i fuqishëm anti-inflamator ndihmon në zvogëlimin e skuqjes dhe acarimit, që përfundimisht rezulton në një lëkurë të bukur dhe të shëndetshme.
8. Ndihmon për të trajtuar depresionin
Sipas studimeve shkencore, acidi yndyror omega-3 nga vaji i peshkut mund të jetë i dobishëm në trajtimin e depresionit të thellë . Ekspertët ende nuk janë të sigurt se si funksionon mekanizmi, por janë të sigurt se futja e vajit të peshkut ndikon drejtpërdrejt në nivelin e serotoninës. Gjithashtu është treguar se niveli i depresionit është më i ulët në vendet ku njerëzit hanë më shpesh.
9. Imuniteti i fortë
Ushqimi i pasur me acide yndyrore omega 3 rrit aktivizimin dhe numrin e qelizave B në trup, ose aftësinë për të luftuar trupin me sëmundje. Vaju i peshkut gjithashtu mund të ndihmojë në rritjen e imunitetit duke riparuar përbërjen kimike të gjakut dhe reduktimin e inflamacionit.
10. Shtatzënia e shëndetshme
Acidet yndyrore Omega 3, të tilla si ato në vajin e peshkut, janë esenciale për prodhimin e trurit, syve dhe sistemit nervor të foshnjës. Për nënat, futja e kësaj substance është gjithashtu e rëndësishme për forcimin e imunitetit, parandalimin e depresionit pas lindjes dhe shëndetin e përgjithshëm.
/Përkthim:shendeti.info/
Shperndaje lajmin Kush konsumon vaj peshku, nuk mund të ketë asnjë sëmundje: Ja pse! ne facebook, twiter, google+ etj.

Check Also

Forcat Ajrore izraelite sulmojnë kufirin lindor të Rripit të Gazës

Forcat Ajrore të Izraelit ndërmorën një sulm ajror ndaj kufirit lindor të Rripit të Gazës. …