Home / Bota / Ja se cilat janë dhjetë gjigantë të korporatës që ndihmojnë masakrën e Izraelit mbi Protestuesit e Gazës
Like faqes ne Facebook

Ja se cilat janë dhjetë gjigantë të korporatës që ndihmojnë masakrën e Izraelit mbi Protestuesit e Gazës

Nga: Joe Catron

Ndërsa ushtarët izraelitë sulmojnë demonstruesit e paarmatosur palestinezë në Marshimin e Madh të Kthimit, operacionet e tyre vdekjeprurëse varen nga një sërë kontraktorësh dhe furnizuesish, shumë prej të cilëve janë kompani jashtë Izraelit.
“Ushtria izraelite mbështetet në një rrjet të kompanive ndërkombëtare, duke u furnizuar me gjithçka nga pushkët snajperë në gaz lotsjellës, për të kryer masakrat e protestuesve në Gaza,” tha për MintPress News, Tom Anderson, një studiues për  profesionin e korporatave. “Këto kompani janë duke i mbështetur me dashje krimet e luftës dhe janë bashkëpunëtorë në vrasjen e orkestruar në shtet”.

Që kur mobilizimi filloi më 30 mars, forcat izraelite kanë vrarë 205 palestinezë në Rripin e Gazës, raportoi më 4 tetor Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare në Territorin Palestinez të Okupuar.

Ka pasur 21,288 të plagosur, duke përfshirë 5,345 nga municionet e gjalla, duke rezultuar në 11,180 hospitalizime. Tridhjetë e tetë të vdekur dhe 4,250 të plagosur ishin fëmijë.
Një njoftim për shtyp që shoqëronte një raport të 25 shtatorit të Bankës Botërore paralajmëroi: “Ekonomia në Gaza është duke u shembur”, duke shtuar se “bllokada për një dekadë është çështja kryesore”.

Pushtimi i Korporatës dhe Komiteti i Shërbimit të Miqve Amerikan , Bojkoti, Lëvizja Çlirimi dhe Sanksionet (BDS)  dhe Kush përfiton një listë gjithëpërfshirëse të korporatave që mundësojnë krimet e Izraelit kundër palestinezëve.

Këtu janë disa prej tyre:
Caterpillar, Inc

Caterpillar është i njohur ndërkombëtarisht për përdorimin e buldozerëve nga Izraeli për prishjen e shtëpive palestineze në Bregun Perëndimor të okupuar dhe brenda vetë Izraelit, si dhe për rolin e saj në vrasjen e Rachel Corrie, një aktiviste e Lëvizjes Ndërkombëtare të Solidaritetit nga Shtetet e Bashkuara, e u shkatërrua deri në vdekje nga një prej makinave të kompanisë së drejtuar nga Izraeli në Rripin Jugor të Gazës më 16 mars 2003. Në Gaza, Caterpillar është famëkeq për vendosjen e pajisjeve të saj të Izraelit për të përforcuar një pengesë ushtarake rreth Rripit, si dhe për të niveluar tokën bujqësore palestineze brenda saj. Këto operacione  të nivelit të dyfishtë shkatërrojnë bujqësinë palestineze, duke e mbajtur Gazën një treg robërues për prodhuesit izraelitë dhe të mbajnë një vijë të qartë zjarri për ushtarët izraelitë për të qëlluar palestinezë.

Sistemet e kombinuara, Inc

Sistemet e kombinuara – një prodhues me bazë në Pensilvani në Jamestoën, që zotërohet nga Point Lookout Capital dhe Grupi Carlyle furnizon me pajisje të lehta armësh dhe pajisje sigurie, si gaz lotsjellës dhe granata flash, qeverive represive në mbarë botën. Në maj, hulumtuesit e Profesionit të Korporatës panë një makinë izraelite, me shenja të policisë por qëllimisht të destinuar për përdorim ushtarak, të pajisur me lëshuesin e gazit lotsjellës   “Venom” pranë pengesës së Gazës.

Ford Motor Company

Ndërsa prodhuesit e tjerë, si General Motors, gjithashtu sigurojnë automjete të përdorura nga ushtria izraelite për të vendosur ushtarët e saj përgjatë pengesës së Gazës, Ford janë dallues për përdorimin e tyre krijues. Në vitin 2003, prodhuesi i automjeteve izraelite Hatehof filloi të rimbushë kamionë Ford F550 si transportues të blinduar të personelit. Deri në vitin 2016, Izraeli kishte lëvizur në F350,i modifikuar nga kompania elektronike Elbit Systems e ushtrisë izraelite, si automjete autonome pa pilot të aftë për zjarr të kontrolluar nga distanca.

Monsanto

Së bashku me herbicidet nga Doë Chemical Company dhe ADAMA Solutions bujqësore, një njësi izraelite e Korporatës Kombëtare Kimike të Kimisë (ChemChina) të Kinës, Izraeli spërkat Glyphosate famëkeq të Monsanto-s (e botuar si Roundup), një kancerogjen i njohur njerëzor, në fushat palestineze pengesa e saj ushtarake me Gazën disa herë në vit. Ashtu si vendosja e buldozerëve të Caterpillar për të niveluar të njëjtat fusha, kërkesa ajrore, e kryer nga dy kompani izraelite civile të kontraktuara me ushtrinë, i shërben interesave ekonomike dhe ushtarake izraelite, duke parandaluar vetë-mjaftueshmërinë palestineze në bujqësi, duke lejuar forcat e saj të zbulojnë lehtësisht dhe zjarri me fermerë palestinezë dhe civilë të tjerë që përdorin tokën e tyre.

G4S plc

Më parë një nga kontraktorët më të mëdhenj të Izraelit të okupimit, G4S shiti degën e saj të madhe izraelite, G4S Izrael, në vitin 2016, por mbajti një rol në ndërtimin dhe funksionimin e Policisë, akademisë së policisë kombëtare të privatizuar të Izraelit. Izraeli pretendon se policia e saj gëzon statusin civil, por në mënyrë rutinore i vendos ata në operacionet ushtarake kundër palestinezëve si në Bregun Perëndimor ashtu edhe në Rripin e Gazës, duke përfshirë përdorimin e tyre si të lëshuesit të gazit lotsjellës të “Venon” të Sistemit të Kombinuar dhe avionëve të armatosur për të shtypur Marshin e Madh e Kthimit.

Hewlett Packard

Tani tre kompani me operacione ndërhyrëse – HP Inc., Heëlett Packard Enterprise (HPE) dhe DXC Technology – HP pajis ushtrinë izraelite me kompjuterë dhe ka ndërmarrë kontrata për të “virtualizuar” operacionet e IDF, duke filluar nga 2007 me një program pilot për programin izraelit e cila zbaton bllokadën e Gazës.

HSBC Bank plc

HSBC siguron financim të gjerë për disa nga prodhuesit më famëkeq ushtarakë në botë, disa prej tyre izraelitë.

“HSBC mban mbi 800 milionë aksione dhe është i përfshirë në kredi me sindikata me vlerë mbi 19 miliardë dollarë, kompani që shesin armë dhe pajisje ushtarake për qeverinë izraelite“, tha për MintPress Huda Ammori, zyrtare e fushatës për fushatën e solidaritetit të Palestinës. “Këto investime përfshijnë Elbit Systems, firma më e madhe e sigurimit privat të Izraelit, që tregton armët e veta si” të testuara në terren “, për shkak të testimit të tyre mbi civilët palestinezë në Gaza”.

Një prodhuesi kryesor i droni, Elbit ka luajtur një rol kyç në sulmet ajrore në Marshin e Madh të Kthimit.

Motorola Solutions Inc.

Motorola  siguron smartfonët e koduar që përdor ushtria izraelite për të vendosur ushtarë, si dhe për shërbimet radio dhe komunikacionin për policinë izraelite.

Remington
Në mesin e viktimave të Marshit të Madh të Kthimit,  raporton Amnesty International, disa “plagë mbajnë shenjat dalluese të pushkëve snajperë të M24 Remington të prodhuara nga SHBA që gjuajnë municione gjuetie 7.62mm, të cilat zgjerohen dhe kërpudha brenda trupit”, së bashku me të tjerët që tregojnë për Industrinë e Armëve të Izraelit ‘Tavor pushkë. “Në Shtetet e Bashkuara kjo është shitur si një pushkë gjahu për të vrarë dre,” tha në prill Brian Castner, një specialist i armëve për organizatën e të drejtave të njeriut.

Sabra Dipping Company, LLC
ëhite Plains, prodhuesi i ushqimit me bazë në Nju Jork, i bashkëpronarizuar nga PepsiCo dhe prodhuesi izraelit, Strauss, ka dhuruar paketa ushqimore për Brigadën Golani të Ushtrisë izraelite, e njohur për abuzimet e të drejtave të njeriut në Gazë dhe Bregun Perëndimor.

“Ne duhet të kanalizojmë zemërimin”
Ndërsa Marshi i Madh i Kthimit, tani në javën e 29-të, vazhdon, pjesëmarrësit dhe përkrahësit thonë se dhënia e synimeve të firmave për t’u bashkuar me represionin e saj është një nga mjetet më efektive të solidaritetit.
“Ne duhet të kanalizojmë zemërimin tonë në mizoritë e Izraelit në veprime efektive për ta mbajtur Izraelin të përgjegjshëm”, tha në një deklaratë më 12 prill Komiteti Kombëtar i BDS-së. “Së bashku, ne mund të përshkallëzojmë fushatat e bojkotit, shitjeve dhe sanksioneve”.

“Izraeli po takon protestuesit palestinezë me zjarr të gjallë, duke masakruar mbi 190 palestinezë deri më sot”, tha Ammori për MintPress. “Diskriminimi racist i Izraelit dhe dhuna brutale janë evidente dhe fushata për t’i dhënë fund pjesëmarrjes është jetësore”.

Burimi: Global Research/ Gazeta impakt

Like faqes ne Facebook

Check Also

NJË THESAR PREJ THESAREVE TË XHENETIT

HADITHI: Ebu Musa el-Eshariu (Allahu qoftë i kënaqur prej tij) përcjell se i dërguari i …