Home / Shendeti / Instituti i motit jep alarmin: Vera 2018 rekord i fenomeneve të frikshme
Like faqes ne Facebook

Instituti i motit jep alarmin: Vera 2018 rekord i fenomeneve të frikshme

Pranvera e këtij viti ka qenë “lunatike”, çka bënte që moti të ndryshonte shumë shpejt, mirëpo si do jetë vera e cila sapo ka hyrë?

Stuhi të fuqishme dhe tornado të shkaktuara nga temperaturat e nxehta. Mesdheu dhe Italia janë gjithnjë e më shumë në mëshirë të fenomeneve ekstreme të motit.

Sipas një studimi nga Këshilli Kombëtar i Shkencës, publikuar në “Il Meteo”, ngre shqetësimin lidhur me shpeshtësinë e ngjarjeve ekstreme, nga i nxehti i tropikut dhe thatësirën sahariane në stuhi të rrufeshme dhe të papritura.

“Kaseta” e verës 2018 ka filluar dhe vetëm një pyetje mund të bëhet në këto momente: a do jetë kjo verë e ngrohtë si ajo e vitit 2003?A do të përsëriten fenomenet ekstreme?

Një botim i përbashkët i përbashkët CNR dhe ENEA ka treguar se si frekuenca e rritur e tornadove është e lidhur me rritjen temperaturave të detit.

Por është gjithashtu dhe mbi të gjitha një kronikë të javëve të fundit që na tregon për një situatë shumë të veçantë, muaji maj, i cili u mbyll në një nivel europian, me anomalitë termike për shkak të pranisë së një anticikloni të madh dhe të çuditshëm. Në pjesë të tjera të botës, për shembull në Pakistan, ata kanë prekur tashmë 50 ° C, një vlerë vërtetë rekord në këtë pjesë të planetit.

Masat e ajrit, të ngrohtë në njërën anë, dhe të ftohtë nga ana tjetër, vazhdimisht luftojnë për të fituar një vend në rreshtin e parë në Itali dhe jo vetëm, por dhe furtuna të përqendruara në zona të vogla, një shqetësim i pashmangshëm për të gjithë ne.

Dhe rasti i të ashtuquajturave “bomba të ujit”, të cilat mund të prodhojnë aq shumë dëme: vetëm për të marrë një shembull të kohëve të fundit, gjatë orëve të para të së premtes së 1 qershorit, një stuhi e papritur dhe lëshoi rreth 50 mm e shi në pak minuta vetëm në një zonë të ngushtë të qytetit të Genoas dhe Torinos. Kjo u pësua me një tjetër mbrëmje të stuhishme me reshje mbi normale.

Vera e këtij viti duket e vendosur për të vazhduar në këtë rrugë, me flakët e shkurtra të të nxehtit për shkak të zgjerimit të anticikloneve të Afrikës në gjerësinë tonë, e ndjekur nga inputet e fuqishme të trazuara nga Atlantiku. Kjo është jo më shumë se hipotezë, pasi është fkat pasi këtë të hënë 4 qershor dhe pastaj gjatë fundjavës së ardhshme ne presim ardhjen e trazirave intensive, me rrezikun real të fenomeneve intensive të tilla si breshëri, tornadot dhe stuhitë, kryesisht në pjesën veriore të Italisë, pa mundësi të largët të episode ekstreme.

Por kjo situatë ka të ngjarë të vazhdojë edhe gjatë muajve korrik dhe gusht, kur temperatura e deteve është e detyruar që të rritet: det i ngrohtë, me duhma e ftohta, ajër me lagështi dhe kjo kthehet në burim të vërtetë për uraganet e përkohshme.joq.al

Like faqes ne Facebook

Check Also

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë vendosi që Irani ka të drejtë ligjore për të rimarrë 2 miliardë dollarët e ngrirë nga SHBA-ja

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (ICJ) ka vendosur se Irani mund të vazhdojë me veprimet ligjore …