Home / VIDEO ISLAME

VIDEO ISLAME

E bëtë gjysmën e rrugës së Ramazanit? Këtu janë përgjigjet e disa pyetjeve të zakon­shme!

E KENI BËRË GJYSMËN E RRUGËS? Këtu janë përgjigjet e disa pyetjeve të zakon­shme: PYETJA: SI MUND TË BËJMË DALLIMIN NDËR-MJET LODHJES FIZIKE DHE PËRTACISË? Përgjigjja: Është e lehtë për ta maskuar përtacinë tonë si lodhje fizike. Ne qëndrojmë në namazin e te­ ravive dhe këmbët tona tunden, ose gjatë …

Read More »

Duaje për njerëzit atë që e do për vete

Që ta fitosh dashurinë e njerëzve, duhet të jesh i mirë me ata, sepse, siç na mëson Aisheja [Allahu qoftë i kënaqur me të!], është pjesë e natyrës dhe karakterit të njeriut që ta dojë atë që i bën mirë dhe ta urrejë atë që i bën keq. Për më …

Read More »

Vetëvlerësimi

  Mënyra se si e sheh dhe vlerëson njeriun veten reflekton drejtpërdrejtë në jetën dhe veprimtarinë e tij. Qasjet dhe konceptet kanë efekte psikologjike që ndikojnë në formën se si vihen në funksion dhe veprojnë shpirti, mendja, dhe gjymtyrët. Për dallim nga njeriu që ka qasje negative dhe i cili …

Read More »

Unë, Ebu Bekri dhe Omeri

Ebu Hurejra (r.a) tregon: “I Dërguari i Allahut fali namazin bashkë me ne. Më pas u kthye me fytyrë nga ne dhe tha: “Gjatë kohës që një burrë po kulloste lopën, hypi mbi të dhe filloi ta godiste. Ajo (lopa) i tha: Ne nuk jemi krijuar për këtë gjë. Ne …

Read More »

Sa i këndshëm mund të jetë një iftar në Tokio?

Japonia njihet si vend i zhvilluar dhe me diversitet, por mbi të gjitha, vend i cili respekton vlerat njerëzore, dhe ato që i përfaqëson feja islame. Tani në hyrje të muajit të shenjtë të Ramazanit, shtrimi i iftareve është shumë i zakonshmëm. Por sa …

Read More »

Pagëzimi i dhunshëm nga prifti grek “çmend” rrjetin (Video)

Përdoruesit e Twitter-it kanë shpërthyer të indinjuar pasi kanë parë një video që tregon një prift ortodoks grek duke pagëzuar një foshnje, duke e tepruar me “energjitë”, pasi e zhyt beben në ujë sikur do të donte ta mbyste.Në pamjet që po qarkullojnë në internet prifti në mënyrë të përsëritur …

Read More »

Ishte aty për ta “demaskuar” shefen e CIA-s, analisti tërhiqet zvarrë (Video)

Shefja e CIA-s Gina Haspel deshmoi për më tepër se pesë orë në seanca të hapura dhe të mbyllura përpara Komisionitë të Inteligjencës së Senatit. Ajo arriti të sigurojë mbështetjen që i duhej për emërimin e saj të raportuar në mënyrë të favorshme, por …

Read More »

Qytetrimi fillon nga Zagrebi e sipër jo ku shkel Turku!

Faqja e njohur islamofobe “Feja e Shqiptarit është Europa” ka plasuar një video ku deputeti Milaim Zeka thotë: “Në ato vende ballkanike ku ka shkel Turku ka amoralitet dhe fallsitet, modestia dhe qytetrimi nisin nga Zagrebi e siper.”   Artikulli paraprakGazeta Spanjolle: Për Haradinajn Turqia është armike e KosovësArtikulli vijuesDuaja …

Read More »

Fjalim i fuqishëm nga Hoxhë Bekir Halimi kundër Kazinove (VIDEO)

Imami nga Shkupi Bekir Halimi në ligjeratën e tij të fundit mes tjerash ka folur edhe kundër Kazinove, pas protestës së fundit në Tetovë në të gjithë Maqedoninë lëvizja Anti Bixhoz ka marë formën e vet, së fundmi flitet edhe për protesta në Shkup, për ta dëgjuar fjalimin e fuqishëm …

Read More »

KËRKUN NUK PËRMENDET “DETI” NË KURAN.

KEQPËRDORUESI MILAIM ZEKA DHE PROFESORI UNIVERSITAR ANALFABET (ME INTERVENCA) KRESHNIK QORROLLI thonë: KËRKUN NUK PËRMENDET “DETI” NË KURAN. Fjala “det” në Kuran përmendet hiq më pak se 49 herë. A e Kanë lexu këta Kuranin?Këta Abetaren s’e kanë lexu. Allahu i Lartësuar thotë në Kuran:(Dhjetë nga 49 citatet ku përmendet …

Read More »

Kur’anët dhe dorëshkrimet osmane që i mbante mbyllur Enver Hoxha, tani ekspozohen në… (Video+Foto)

An ancient hand scripted Quran Dorëshkrimet e Bizantit, Romës, dhe Kostandinopojës po ekspozohen këto ditë pikërisht në Vilën e Enver Hoxhës, dhe për ti parë këto libra ka një interesim të jashtëzakonshmëm. Shtëpia e ish-diktatorit Enver Hoxha shërben tashmë si strehë e një ekspozite, që nën titullin “Urtësi e pashuar” …

Read More »

Skandaloze/ Si u arrestua nëna 60 vjeçare në rastin “Monstra” dhe dënimi i saj me kusht/VIDEO

Në aksionin policor të orëve të para të mëngjesit të 1 majit të 2012 ishte arrestuar edhe Feride Bilalli, 60 vjeçarja nga fshati Hotël i Kumanovës, e cila ishte e vetme në shtëpi, pasi që djemtë i kishte jashtë vendit. Ajo është mbajtur me pranga në duar dhe se shtëpia …

Read More »

Kur Arkani bënte “Mashallah” për muslimanët e masakruar (VIDEO)

Miëra njerëz të vrarë është bilanci i konfliktit në Bosnje që zgjati nga viti 1992 deri në vitin 1995. Kjo luftë dëshmoi mizoritë më të rënda që Europa kishte parë që nga Lufta e Dytë Botërore. Konflikti shkatërrimtar midis komuniteteve serbe, kroate dhe myslimane, kujtohet në mbarë botën për skenat …

Read More »

Nusret Kurtishi me ilahi kushtuar bamirësit hoxhë Halil Kastratit (VIDEO)

Derë më derë, lagje për lagje, qytet më qytet. Çdo ditë larg familjes , edhe pse nuk është pa familje. Sepse tashmë është bërë pjesë e rëndësishme e mijëra familjeve anekënd trojeve shqiptare. Ai është shpresë, është optimizëm, është besim, është buzëqeshje, është gëzim, është lumturi, është krenari. I thjeshtë, …

Read More »

A po bëhet vetëvrasja fenomen te Shqiptarët? (VIDEO)

Vetëm në 4 muajt e parë të vitit 2018 në Kosovë kanë ndodhur 4 vetëvrasje, e po ashtu ka pasur edhe disa dhjetëra tentime për vetëvrasje. Kjo krizë nëse vazhdon me këtë ritëm atëherë shumë lehtë mund të kalojë e të jetë fenomen. Në emisionin SFIDA të Nexhmedin Kalisit në …

Read More »

Nxënësit e Medresesë, shembull i suksesit (Video)

Nxënësit e Medresesë “Alaudin” në Prishtinë janë padyshim nxënësit më të suksesshëm sa i përket arritshmërisë dhe sukseseve në mësime. Nga kjo shkollë kanë dalur shumë profesorë, shkencëtarë, dhe politikanë, por ajo që nuk ka ndyshuar ndër vite, është se Medreseja ka nxjerrur më të mirën, si nga vajzat ashtu …

Read More »

Akt heroik/ Historiani nga Tetova: Nënë Tereza është vetëm e shqiptarëve katolik (Video)

Njihuni me deklaraten heroike te Zejni Mazllami, historian nga Tetova. Ai në një debat në “Rruga Drejt” ka dhënë disa deklarata heroike kunder figurave te katolikocentrizmit shqiptarë. Ai ka thënë se Nene Tereza është vetëm e shqiptarëve katolik dhe këta të fundit duhet të heqin dorë edhe nga Pjeter Bogdani, …

Read More »

“Hijabi Ninxha” dhe shkencëtare: Kjo është Naziyah Mahmood (Video)

Mund të keni dëgjuar për njerëz me shumë prirje dhe profesione, por një rast si ky rrallëherë mund ta dëgjoni. Naziyah Mahmood ende nuk i ka mbushur 30 vjet, por numëron dhjetëra profesione që i ka ushtruar. Ajo ka studiuar astrofizikë, inxhinieri aeronautike, është duke specializuar në arte marciale, shërben …

Read More »

Burri që u mashtrua nga dy monedha

Tregohet se një burrë dëgjoi se disa njerëz adhuronin një pemë në vend të Zotit dhe Krijuesit. I revoltuar nga kjo që dëgjoi, ai rrëmbeu sëpatën dhe u nis drejt pemës që ta presë. Në rrugë, iu shfaq shejtani me pamjen e një burri të moshuar. Ai i tha: – …

Read More »

Investimet Turke në trevat Shqiptare – Hoxhë Bekir Halimi u përgjigjet fort Islamofobëve

Investimet Turke në trevat Shqiptare – Hoxhë Bekir Halimi u përgjigjet fort Islamofobëve   – Po thuaj se ska muaj që kalon ku kuptojm se shteti i Turqisë ka ndihmuar dhe investuar diç në trevat shqipëtare, disa bukshkelës Islamofob këto investime i përgojojnë duke llomotitur ndaj këtyreve investimeve Turke, por …

Read More »