Home / Turqia

Turqia

Turqia

Rama i përgjigjet Phlipsit: Je larg realitetit. Erdogani ka bërë më shumë për Kosovën se gjithë kritikët e tij shqiptar

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se raportet me Turqinë nuk përbëjnë asnjë lloj kërcënimi. Në një intervistë për “Ora News”, Rama, duke komentuar deklaratat e David Phillips, ekspert i politikës së jashtme në SHBA dhe drejtor i programit për ndërtimin e paqes dhe të drejtat e njeriut, i …

Read More »

Shqiptarët ndërtuan Turqinë? Ja cilët ishin turqit që ndihmuan të ndërtohej Shqipëria

Shqiptarët janë shumë të njohur në Perandorinë Osmane, madje kanë dhënë dhe një kontribut shumë të veçantë në ngritjen dhe lulëzimin e kësaj perandorie. Sot dëshirojmë që të japim një pasqyrë tjetër, gjithmonë në kuadër të tregimit të historisë dhe pse jo të nderimit që figurave që kanë dhënë kontributin …

Read More »

Shqiptarët ndërtuan Turqinë? Ja cilët ishin turqit që ndihmuan të ndërtohej Shqipëria

Shqiptarët janë shumë të njohur në Perandorinë Osmane, madje kanë dhënë dhe një kontribut shumë të veçantë në ngritjen dhe lulëzimin e kësaj perandorie. Sot dëshirojmë që të japim një pasqyrë tjetër, gjithmonë në kuadër të tregimit të historisë dhe pse jo të nderimit që figurave që kanë dhënë kontributin …

Read More »

E fundit/ Tronditet Turqia, ja si vritet Erdogani

Regjisori turk Ali Avci është arrestuar pas shfaqjes së trailerit te filmit “Zgjimi”, film ky i cili rindërton grushtin e dështuar të shtetit në Turqi. Ngjarjet e këtij filmi rrëfejnë se si do kishte shkuar situata nëse grushti i shteti do kishte rezultuar i suksesshëm. Skena finale shfaqet në fund …

Read More »

Erdogan: E gjithë Greqia në vitin 2050, do të jetë Shqipëri, Ballkani është tokë Ilire

Një gazetë turke ka “tërbuar” grekët për shkak të publikimit të një hartë me kufijtë e ndryshuar të Europës. Sipas gazetës turke “Star”, Greqia nuk do të ekzistojë më, por do të jenë shqiptarët që do të shtrihen deri në territoret greke. Ky fakt i ka tërbuar mediat greke, duke …

Read More »

Turqia ndalon përdorimin e qeskave plastike

Kryetari i Bordit Drejtues të Federatës së Shoqatave të Shitësve me Pakicë të Turqisë (TPF), Mustafa Altunbilek ka deklaruar se përdorimi i këtyre qeseve do të ndalohet në kuadër të rregullores së Ministrisë së Mjedisit dhe Urbanistikës për mbeturinat. “Klientët do ti orientojmë që gjatë shitblerjeve të përdorin rrjeta, trasta …

Read More »

Pishinat-tarracë në Pamukkale të Turqisë, një mrekulli e natyrës

Pishinat-tarracë, të bukura dhe të çuditshme të Pamukkales, janë vlerësuar për më shumë se dy shekuj e megjithatë ende mbeten një nga mrekullitë më pak të njohura në botë. Mijëra vjet më parë, tërmetet, dukuri natyrore të shpeshta në Turqi, krijuan thyerje tektonike, të cilat bënë që stinët e nxehta ta bënin …

Read More »

“Pas referendumit do të rishqyrtojmë marrëveshjen me BE-në”

Erdoğan: “Pas referendumit për reformat kushtetuese do të rishqyrtojmë marrëveshjen me BE-në për luftën ndaj migracionit ilegal” ANKARA (АА) – Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, dje deklaroi se shteti i tij pas referendumit për reformat kushtetuese do të rishqyrtojmë marrëveshjen me BE-në për luftën ndaj migracionit ilegal, …

Read More »

Shpallet urdhër arrest për Gylenin në lidhje me vrasjen e Hrant Dink

STAMBOLL (AA) – Gjykata në Stamboll ka marrë vendim për lëshimin e urdhër arrestit për liderin e organizatës terroriste FETO, Fetullah Gylen dhe disa të tjerë në kuadër të hetimeve për vrasjen e gazetarit turko-armen Hrant Dink në vitin 2007, raporton Anadolu Agency (AA). Prokuroria në Stamboll dje ka dërguar …

Read More »

“Përfshirja e FETO-s në tentativën për grusht shteti është shumë e qartë”

Ish-sekretari britanik i Punëve të Jashtme, Jack Straw, në lidhje me tentativën për grusht shteti më 15 korrik nga organizata terroriste FETO është shprehur se “Pa dyshim, është shumë e qartë përfshirja e tyre në këtë tentativë”, raporton Anadolu Agency (AA). Jack Straw i cili bashkëkryeson forumin Turko-Britanik Tatlıdil, që …

Read More »

Deputeti i PE-së: Kemi nevojë për Turqinë

“Ndërtimi i një perspektive realiste mes Turqisë dhe BE-së, është esenciale për një partneritet të barabartë” BRUKSEL (AA) – Anëtari çek i Parlamentit Evropian (PE), Tomas Zdechovsky, duke theksuar se në marrëdhëniet mes Turqisë dhe Bashkimit Evropian (BE) ka nevojë për politikë realiste, tha se “Kemi nevojë për ndihmën e …

Read More »

Kurtulmuş: Dëgjojmë hapat e neonazizmit, racizmit dhe neofashizmit në Evropë

“Oponentët thonë se puna e presidentit nuk do të kontrollohet. E vërteta qëndron krejt ndryshe, presidenti do të ketë më shumë kompetenca, por edhe përgjegjësi më të mëdha”, tha Kurtulmuş ANKARA (AA) – Zëvendëskryeministri dhe zëdhënësi i qeverisë së Turqisë Numan Kurtulmuş tha se edhe pas reformave kushtetuese në këtë …

Read More »

Yıldırım: Respektojmë edhe ata që në referendum do të votojnë kundër reformave

Kryeministri Yıldırım tha se terroristët, separatistët dhe tradhtarët e PKK-s dhe FETO-s kanë bashkuar forcat në fushatën të cilën po e zhvillojnë për të parandaluar zbatimin e ndryshimeve kushtetuese IGDIR (AA) – Kryetari i partisë në pushtet në Turqi, Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (Partia AK) dhe Kryeministri i Turqisë, …

Read More »

Presidenti Erdoğan: Jeni fashistë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka marrë pjesë sot në një ceremoni për inaugurimin e një sërë veprash në Gaziosmanpasha të Stambollit STAMBOLL (AA) – Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka marrë pjesë sot në një ceremoni për inaugurimin e një sërë veprash në Gaziosmanpasha të Stambollit, raporton …

Read More »

Ja pse Erdogani ka refuzuar të bëjë fotografi me një delegacion të gazetarëve

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka refuzuar të bëjë fotografi me një delegacion të gazetarëve nga Bosnje e Hercegovina, i cili gjatë shtatë ditëve të kaluara ka qëndruar për vizitë në Turqi. Ky refuzim ka ardhur për shkak se në buzët e njërit prej kameramanëve gjendej një cigare, raporton “Dnevni …

Read More »

Kërkohet vrasja e Erdoganit

Në mitingun e organizuar në Bern të Zvicrës kundër ndryshimeve kushtetuese në Turqi, nga ana e përkrahësve të organizatës kurde PKK, presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, nëpërmjet një pankarti u tregua si objektiv i një sulmi. Një pankartë me sfond të zi kishte fotografi të Erdoğanit dhe i ishte …

Read More »

Trump ka diskutuar ekstradimin e Gylenit në Turqi

Stafi i fushatës së Donald Trumpit ka diskutuar atëherë largimin e Fetullah Gylenit nga Shtetet e Bashkuara. Pretendimin e ngre ish-drejtori i CIA’s në 1995, James Woolsey, i cili tha për “Wall Street Journal” se ka qenë i pranishëm në takimin ku ish-këshilltari i Sigurisë Kombëtare, Michael Flynn duket se …

Read More »

Kryeredaktori i “Daily Sabah”: Prapa ndalimit qëndron lobimi i FETO-s

Kryeredaktori i “Daily Sabah”, Serdar Karagöz në një deklaratë për AA tha se gazeta dërgohet për afërsisht 3 vite tek anëtarët e Parlamentit Evropian (PE) dhe që deri më tani nuk janë përballur me ndonjë situatë negative. Por sipas tij, ndalimi ka ardhur pas mocionit të deputetëve holandezë, pas lajmeve …

Read More »

Gabriel: Gjermania kërkon komunikim efektiv me Turqinë

Evropa do të duhet të gjejë një mënyrë që të komunikojë në mënyrë më efikase me Turqinë, deklaroi të enjten në Athinë, ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Sigmar Gabriel, raporton AA. “Turqia është një pjesëtare e NATO-s dhe është e vendosur në kufijtë e Evropës, prandaj do të duhet të …

Read More »

Kur do me të ngrit Allahu s’ka kush që të ndal…

Kur do me te ngrit Allahu s’ka kush qe te ndal… Ne vitin 1990 kur ishte arrestuar Gjenerali i Ushtrise tani Turke me prejardhje Shqiptare Nena e tij shkonte te Burgu dhe lutej per te, “O Zot i madh liroma djalin dhe ngrite mbi njerzit e poshter qe se duan …

Read More »