Home / Troje Shqiptare / Shqiperia (page 30)

Shqiperia

Ut wisi luctus ullamcorper. Et ullamcorper sollicitudin elit odio consequat mauris, wisi velit tortor semper vel feugiat dui, ultricies lacus. Congue mattis luctus, quam orci mi semper

Kjo është arsyeja pse Ivanka Trump ndërroi fenë dhe u bë çifute

Ivanka Trump, vajza e madhe e presidentit amerikan, Donald Trump, është nga më të përfolurat në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe po cilësohet se ka rëndësinë e Zonjës së Parë. Jo shumë herë kreu amerikan është kritikuar për shkaqe të religjionit. Ai pjesë të rëndësishme të fushatës së tij …

Read More »

Ripërsëritet eksperimenti i tmerrshëm, përfundimi është tronditës

Njerëzit do të çonin me qejf në karrige elektrike një qenie njerëzore. Të dhënat vijnë nga një studim i ri, që zbuloi se njerëzit janë ende tepër të bindur ndaj autoriteteve, edhe atëherë kur janë të ndërgjegjshëm se po bëjnë diçka të gabuar. Siç shkruan e përditshmja “The Independent”, rreth …

Read More »

KOSOVËS – Poezi | KOHA ISLAME

KOSOVËS (Poezi) Shefqet Gavoçi Ç’ka kanë Bjeshkët që ushtojnë? Ç’ka kanë lugjet që vajtojnë? Ç’ka hana qi s’po bën dritë? Ç’kanë shpendat që s’po këndojnë? Ç’ka qyteti qi vajton? Emigrantët bre kah po shkojnë? Kanë lanë tokë e kanë lanë shtëpi? Kanë lanë dheun, kanë lanë bagëti? Kanë lanë bukën …

Read More »

GËZIM MEKULI: GAZETARIA E KEQE DHE EXPRESS PROPAGANDA PARTIAKE NË KOSOVË!

Kokëfortësisht “gazetaria jonë” politike, është e përqëndruar në pasojat e vendimmarrjeve politike, por ky përqëndrim në pasoja është duke u bërë në drejtim e në mënyrë të gabuar; Në vend se të thuhet diçka rreth asaj se çfarë pasojash do të kenë për Ty dhe për Mua vendimmarrjet e gabuara …

Read More »

Maqedonia nën hetim për shpërdorimin e 200 mijë Eurove të BE

Vitin e kaluar, BE­ja nisi një hetim në Maqedoni për shpërdorim të 200 mijë eurove parave nga programi IPARD në lidhje me blerjen e makinerive, transmeton Zhurnal. Komisioni Evropian ka dërguar një ekip të auditorëve të Agjencisë për përkrahje financiare të Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural. Revizioni është planifikuar të zbatohet …

Read More »

Islami dhe harmonia fetare në Shqipëri

Edvin Cami “Sulltani Çlirimtar” – shpirti i tij u prehtë në paqe – për herë të parë e kishte nënshtruar me një goditje të vetme dhe, siç u tregua, kishte asgjësuar armikun, duke e përforcuar pushtimin me një fortesë të fuqishme. Tani, arsyeja për një fushatë të dytë në Shqipëri …

Read More »

MBI HISTORINË E FJALËS BEJTEXHI

Genciana ABAZI (EGRO)   Fjala “bejtexhi” është një fjalë problematike e shqipes. Ajo herë ka emërtuar në folklor poetët që thurrin bejte e herë në letërsi poetët e shekullit XVIII që shqipen e shkruan me alfabet arab, e shumë herë është përdorur edhe me ngjyrime negative e zhvlerësuese. Kjo ka …

Read More »

Raportuesja e OKB-së për Mijanmarin: “Jam kërcënuar me jetë”

Raportuesja Speciale e Kombeve të Bashkuara (OKB) për të Drejtat e Njeriut, Yanghee Lee, e cila njihet për hapjen e vazhdueshme të çështjes së shkeljes së të drejtave të njeriut dhe vrasjet kundrejt muslimanëve të Arakanit (Rohingya) në Mjanmar, thotë se është kërcënuar me jetë. Në një deklaratë për Anadolu …

Read More »

Erdogan: Holanda e ka treguar fytyrën e vet, kur është bërë masakra në Srebrenicë

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se edhe në luftë ka rregulla, se nuk guxon të hapet zjarr ndaj personelit mjekësorë, por se sulme të tilla kryejnë “të tillët, si holandezët”, raporton Anadolu Agency (AA). Duke iu drejtuar të pranishmëve në Qendrën e Kongreseve Bastepe me …

Read More »

Horror në Francë, prindërit nën akuzë për vrasjen e 3 foshnjave

Një çift është arrestuar me akuzën se ka vrarë tre fëmijët e sapolindur në Pontarlier, në Borgogna, në lindje të Francës. Ka qenë i ati i viktimave ai që i është drejtuar policisë, duke i treguar që e shoqja 30 vjeçe i kishte rrëfyer krimin e tmerrshëm. Ai kishte gjetur …

Read More »

Aktiviteti fizik, kyçi i suksesit për të qenë i shëndetshëm

Sa më shumë të reja zbulon shkenca për të jetuarit shëndetshëm, aq më shumë forcohet ideja se të jesh në formë, mendërisht e fizikisht, duhet të lëvizësh sa më shumë. Çka mund të jetë e vështirë në këto kohë kur shumë njerëz janë të detyruar të rrinë ulur në tryezën …

Read More »

Zaev: Më shumë se 5 miliardë euro janë nxjerrë nga Maqedonia nga familja e Gruevskit

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, në një intervistë për gazetën serbe “Politika”, flet për krizën politike në Maqedoni, “qorr sokakun” deri ku ka shkuar situata dhe zgjidhjet e mundshme për daljet nga i njëjti.Zaev edhe një herë porositi që presidenti Gjorge ivanov është destabilizuesi kryesor i vendit dhe me mosdhënien …

Read More »

Pesë rregulla të arta për të kaluar stresin e provimeve

Koha e provimeve është një stres më vete për të rinjtë, adoleshentët dhe studentët. Është një moment i rëndësishëm për të dhënë maksimumin nga pikëpamja intelektuale dhe sipas ekspertëve mund të na ndihmojë shumë ushqimi dhe aktiviteti i duhur fizik. Ja 5 rregulla të arta për ta përballuar sa më lehtë …

Read More »

Jeni ftohur? Ja 5 përbërësit për të zhbllokuar frymëmarrjen

Të gjithë e dinë se çfarë është e ftohura, por pak e dinë se si të çlirohen prej saj, apo se si mund të zhbllokojnë hundët apo të kenë një frymëmarrje shumë të mirë.  E ftohura është e pranishme tek ne në muajt më të ftohtë, ose kur stinët ndryshojnë. …

Read More »

Nisën punimet për ndërtimit e Xhamisë në Fush Tophanë

Në lokacionin e xhamisë që duhet të ngritet në Fushë Tophanë, Reisul Ulema i BFI-së, H. Sulejman ef. Rexhepi, së bashku me Mushavirin e Dijanetit të Turqisë në Shkup, z. Murat Alkan, kanë vëzhguar së afërmi rrethimin e këtij lokaliteti që është kryer nga KOMASH-i i Turqisë. Me këtë akt, …

Read More »

The Economist: Tensionet me politikanët shqiptarë në Maqedoni mund të degjenerojnë në konflikt

Tensionet me politikanët shqiptarë në Maqedoni mund të degjenerojnë në konflikt, paralajmëron “The Economist”. E përjavshmja prestigjioze britanike analizon interesin e politikanëve perëndimorë për Shkupin, deklaratat polemizuese ruse dhe afrimin e luftës së trumpetuar nga gazetat serbe. Ngërçi nisi me grindjen për koalicion kur BDI-ja vendosi që të mos bashkëpunonte …

Read More »

Kështu mund t’i njihni pajisjet e vërteta elektronike

Dyqanet e pajisjeve elektronike duket se kohën e fundit kanë shumë të tilla që janë “fake”. Më poshtë i keni disa këshilla që do të ju ndihmojnë t’i njihni këto pajisje të rreme para se t’i bleni ato, transmeton Klan Kosova.

Read More »

Farat e kungullit luftojnë qelizat kancerogjene

Një studim i shkencëtarëve spanjollë, ka zbuluar se farat e kungullit përmbajnë komponentë, të cilët me sukses luftojnë kundër qelizave të kancerit. Një studim tjetër i shkencëtarëve gjermanë ka arritur në përfundimin se konsumimi për çdo ditë të farave të kungullit, ul me 23 për qind rrezikun ndaj kancerit të …

Read More »

Ky është kodi i fshehtë që hap çdo ‘iPhone’

A e dini se ekziston një kod i thjeshtë që mund t’ju bëjë të keni akses në informacionet e fshehura të iPhohe, aq sa edhe të mund të ndryshoni strukturën e tij? Gjithçka funksionon duke formuar “*3001#12345#*” dhe pastaj të shtypni butonin e telefonatës. Ekrani i telefonit do të marrë …

Read More »

Turqia nuk lejon kthimin e ambasadorit holandez në Ankara

Turqia nuk do të lejojë ambasadorin holandez të kthehet në Ankara, deri sa Holanda nuk lejon mbajtjen e takimeve publike të politikanë turq në Holandë, në fushatën e zhvilluar para referendumit, tha sot zëvendëskryeministri turk, Numan Kurtulmus. Siç raporton AP, Kurtulmus tha se Turqia pezullon dialogun politik në nivel të …

Read More »