Home / Troje Shqiptare / Shqiperia (page 21)

Shqiperia

Ut wisi luctus ullamcorper. Et ullamcorper sollicitudin elit odio consequat mauris, wisi velit tortor semper vel feugiat dui, ultricies lacus. Congue mattis luctus, quam orci mi semper

Berati prezantohet në Turqi, në takimin e qyteteve historike të Ballkanit

Në Bashkinë Esenler (Stamboll) në Turqi u organizua takimi i qyteteve historike të Ballkanit. Tema e takimit ishte “Uji si element i qytetërimeve të hershme”. Aktiviteti evokoi vlerat e hershme të qytetërimeve ballkanike me ujin si element lidhës ndërmjet qyteteve. Qytetet pjesëmarrëse ishin Esenler (Stamboll – Turqi), Berat (Shqipëri), Plovdiv …

Read More »

Skandali në spitalet shqiptare, sanatoriumi e nxori të pastër, pacienti vdes nga kanceri

Rasti skandaloz i një 60-vjeçari i cili humbi jetën nga një kancer në mushkëri, pak javë pasi spitali i Sanatoriumit e nxori shëndoshë e mirë është publikuar sot në emisionin ‘BOOM’ në RTV Ora News. Vajza e të ndjerit denoncoi përmes dokumentave se spitali më i specializuar për mushkritë në …

Read More »

Turqia dhe Shqipëria shkëmbejnë eksperiencat në nivel vendor

Pas sulmit terrorist në Londër, kreu i parlamentit shqiptar, Ilir Meta ka shprehur ngushëllimet dhe solidaritetin e plotë të kuvendit të Shqipërisë me popullin britanik, në një letër ngushëllimi dërguar kryetarit të parlamentit Britanik John Bercow. “Jemi thellësisht të tronditur dhe të trishtuar nga sulmi i djeshëm terrorist në Westminster. …

Read More »

Vuçiç do të mund të qëndrojë për fushatë në Kosovë

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, do të qëndrojë tre orë në Kosovë për fushatën parazgjedhore, deklaroi të martën ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj. “Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për ta lejuar vizitën e Vuçiç në Kosovë. Ai do të qëndrojë tre orë në Kosovë”, tha ministri gjatë …

Read More »

Shqipëria lë prapa 3 vende të Ballkanit në prodhimin e patates

Në Shqipëri prodhimi i patates llogaritet në rreth 245 mijë ton në vit. Në krahasim me rajonin, Shqipëria lë pas Maqedoninë, Kosovën, dhe Malin e Zi, duke u renditur në vendin e 26-të në Evropë, ndër 37 shtete të marra në analizë nga Eurostat sa i përket prodhimit të patates. …

Read More »

Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia bashkëpunojnë në fushën e mjedisit

Ministri i Mjedisit i Shqipërisë, Lefter Koka, ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor i Maqedonisë, Bashkim Ameti, dhe ministri kosovar i Mjedisit, Ferat Shala, zhvilluan sot në Tiranë takimin e nivelit të lartë, gjatë të cilit prezantuan projektin “Menaxhimi i Ekosistemit Ndërkufitar”. Në një njoftim zyrtar nga Ministria e Mjedisit …

Read More »

Kosovë – Lista Serbe rikthehet në Kuvend

Deputetët e Listës Serbe janë kthyer në Kuvendin e Kosovës. Në mbledhjen e hënës së Kryesisë së Kuvendit të Kosovës me kryetarët e grupeve parlamentare, në të cilën u vendos që seanca e ardhshme e Kuvendit të Kosovës të mbahet të enjten, ishin të pranishëm edhe përfaqësuesit e Listës Serbe, …

Read More »

Konjufca: Pushteti dëshiron ta vras Dardan Molliqajn /Video/

Kryetari i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, në emisionin ‘InfoBox’ të RTV Dukagjinit, tha se më shumë është bërë bujë mediale fotografia e kryetarit të Prishtinës, Shpend Ahmetit sesa tentim-vrasja e sekretarit të subjektit të tij politik, Dardan Molliqajt. Për bashkëpartiakun Ahmeti, Konjufca thotë se si qytetarë që …

Read More »

Zonja Majlinda Bregu, as ligjin e as Islamin nuk po e njeh!

Nga Indrit Vokshi Lexova një shkrim të Majlinda Bregut mbi fejesat e vajzave 13-14 vjeç në Librazhd dhe, aq sa më frikësoi mendimi i fejesës 13 vjeç, aq më frikësoi edhe logjika e deputetes Bregu. E para, zonja Bregu e identifikon mendësinë e martesës së minoreneve me fenë islame. Mirpo …

Read More »

Kosova njihet me tarifa të reja të energjisë elektrike

Qytetarët e Kosovës ka shumë gjasa që të paguajnë faturat e rrymës elektrike sipas strukturës së re tarifore, që është më e thjesht. Zyra e rregullatorit për energji ZRRE, ka propozuar që tarifa e natës për konsumatorët e vegjël të jetë 0.3 cent, kurse tarifa e ditës 0.7 cent për …

Read More »

Ish këshilltari i Hashim Thaçit: “Jam mysliman, mos bëni panik”! (Foto)

Adri Nureallari, ish këshilltar i Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ka publikuar një foto në profilin e tij në Facebook, ku shihet i veshur me një triko në të cilën ka një mbishkrim, siç duket të bërë gjatë një seance stërvitore. Siç edhe shihet në foto, në mbishkrimin në fjalë shkruan …

Read More »

Shihni këto komente islamofobe: Do ju ik mendja nga urrejtja që shfaqin

Lajmi i djegies së xhamisë më të vjetër në Evropë të ndërtuar gjatë perandorisë osmane është përcjellë me shumë komente, që të ngjallin frikën të jesh mysliman në këto troje. Nuk bëhet fjalë për Evropën, por për vatrat tona shqiptare. Shihni fotografitë më poshtë ku komentet janë nga më të …

Read More »

Daja i Arbana Xharrës flet për dashurinë që ka ndaj Millosheviqit /Video/

Kjo video është bë në vitin 1996 kur Kosova ishte nën thundrrën e hekurt të regjimit serb të Sllobodan Millosheviqit. Deri sa shqiptarët vriteshin e masakroheshin gjithandej, Fran Nikolbibaj nga fshati Brekovac i Gjakovws, në radiotelevizionin shtetëror të Serbisë, tregonte se sa shumë e respekton dhe e don Sllobodan Millosheviqin. …

Read More »

Një koment i bukur që erdhi te “Koha Islame” për ata që ankohen nga Xhamiat

Interesante është gjithmonë kur plasohen lajme se në një vend ndërtohet Xhami vijnë disa komente të llojit: Pse nuk ndërtohen Shkolla, Pse nuk ndërtohen Fabrika, Pse nuk ndërtohen Spitale? Në këtë temë ka komentuar një shikuese e jona e cila ka thënë Gonxhe Jashanica: O hoxhe fabrikat I patem I …

Read More »

Shkup, do të ndërtohet një xhami e re “Osmane”

Janë hedhur hapat e parë për ndërtimin e Xhamisë Qendrore të Tophanës në kryeqytetin e Maqedonisë, Shkup, e cila do të ndërtohet nga ana e Fondacionit të Çështjeve Fetare të Turqisë (TDV). Xhamia e cila do të ndërtohet me arkitekturë osmane në Fushë Tophanë të Shkupit, pritet që të përmbushë …

Read More »

Zekiri: Shqiptarët ditën ta dënojnë BDI-në, mendoj se Besa duhet të jetë pjesë e Qeverisë! (Intervista e Plotë)

Gazeta Lajm ka zhvilluar një megaintervistë me deputetin nga radhët e LSDM-së, Muhamed Zekiri lidhur me aktualitetet e fundit politike, formimin e qeverisë dhe zgjedhjen e kryetarit të kuvendit. Të gjitha këto zhvillime kanë marrë një dinamikë të shtuar pas vizitës së Eurokomisarit Hahn. Gazeta Lajm: Z. Zekiri, opinioni edhe …

Read More »

‘Paqja’ e shpëtuar nga gërmadhat në Siri tërheq vëmendjen e gjithë botës

Fotografitë e maces, të cilën nga gërmadhat e qytetit sirian Al Bab e shpëtoi një pjesëtar i ushtrisë turke dhe i vuri emrin Paqe, kanë bërë xhiron e botës, ndërkohë që mijëra persona kanë shprehur interesin për ta strehuar. Ushtari turk, Omer Ozkan, i cili gjendet në rajonin e Al …

Read More »

Loja e alfabetit për zgjedhjet e përgjithshme në Bullgari

Komisioni Qendror Zgjedhor i Bullgarisë, për zgjedhjet parlamentare që zhvillohen sot, përveç vendeve të Bashkimit Evropian, vuri kushtin që ata që do të votojnë duhet të mbushin kërkesën në kutinë e votimit me alfabetin cirilik. Ky vendim u përball me reagimin e mijëra zgjedhësve me nënshtetësi bullgare që jetojnë jashtë …

Read More »

‘Agjenti’ izraelit i përgjimeve: Kontrollova shtëpinë e Tom Doshit, më pagoi…

Shtetasi izraelit Yoram Frig, i ndaluar në Rinas me një pajisje të dyshuar si përgjuese, ka dëshmuar se ka ardhur në Shqipëri me kërkesë të deputetit dhe biznesmenit Tom Doshi. Pas ndalimit në Rinas dhe shoërimit në Policinë e Tiranës, shtetasi i huaj 51- vjeçar që pretendon se është detektiv …

Read More »

Kastriot Myftaraj: Grupi xhihadist brenda “Plisave” bëri një atentat terrorist islamik në ndeshjen Itali-Shqipëri

Cka ndodhi në stadiumin e Palermos, në fillim të pjesës së dytë të ndeshjes së futbollit Itali-Shqipëri, nuk ishte një incident tifozësh të dhunshëm, por një aksion i një bërthame xhihadiste brenda grupit të tifozëve “Plisat”. Një aksion i ideuar dhe i zbatuar si atentat terrorist islamik. Grupi xhihadist i …

Read More »