Home / Troje Shqiptare / Shqiperia (page 20)

Shqiperia

Ut wisi luctus ullamcorper. Et ullamcorper sollicitudin elit odio consequat mauris, wisi velit tortor semper vel feugiat dui, ultricies lacus. Congue mattis luctus, quam orci mi semper

Shtate keshilla te shtrydhura per Edin dhe Lulin!

Kreshnik Osmani Qeveria dhe Opozita kane kohe qe kane hedhur ushtaret e tyre analiste ne media dhe shqiptaret te vendosur si ne nje shfaqje cirku reagojne me shume huti dhe konfuzion ndaj informacioneve dhe kunderinformacioneve te prestigjatoreve dhe te magjistareve te secilit kamp politik.Nje arsenal i madh kuadrosh partie qe …

Read More »

Nga Albina FERKO-NANAJ: Kur znj. Bregu bëhet njësh me portalet

Znj. Bregu është nga ato ligjvënëse e pushtetare që ka pasur në dorë shumëçka për të ndryshuar rrjedhën social-ekonomike të këtij vendi. Sot, në vend që të mbajë përgjegjësi për dështimin e saj dhe të klasës politike që përfaqëson, e gjen shumë të thjeshtë t’ia hedhë fajin “ekstremizmit islamik”. E …

Read More »

‘Statistikat e Perandorisë Osmane’: Ja sa shqiptarë kishte në Maqedoni

Nga një dokument, fotokopje e dokumentit origjinal të statistikave te Perandorisë Osmane, të cilin Komisioni Shqiptar e kishte përdorur në Konferencën e Paqes në Paris 1919, për t’i mbrojtur territoret e banuara me shqiptarë, mësojmë edhe për numrin dhe përkatësinë e tyre kombëtare. Sipas këtyre statistikave, Tuzi kishte 7647 banorë …

Read More »

Afrika, toka e Islamit | KOHA ISLAME

Historiani i falshëm arab, Ibën Halduni ka shkruar që emri “Ifrikija” u vu sipas Ifrikos bin Kais bin Sam, një nga mbretërit e Jemenit. Për El Bekrin, kufijtë e Ifrikijas ishin Barga në lindje dhe Tangier në perëndim, e cila do të thotë që në vazhdim të pronave të Afrikës …

Read More »

Kapen 4 milionë dollarë dhe drogë, edhe pse trafikantët kishin përdorur një mënyrë të padëgjuar më parë (Foto)

Një bastisje e drogës në Bronx ka zbuluar miliona dollarë në para të gatshme, së bashku me tre kilogramë heroinë, të gjitha të fshehura brenda mobiljeve të ndërtuar posaçërisht për këtë gjë. Siç shkruajnë mediat e huaja, autoritetet kanë kryer kërkimin për të gjetur 4,1 milionë dollarë në para të …

Read More »

Kolumbi, me aktivitete shënohet “Dita e Tokës Palestineze”

Në aktivitetin e organizuar në kryeqytetin Bogota, interesim të madh shfaqën kolumbianë dhe palestinezë që jetojnë në këtë vend. Në kryeqytetin e Kolumbisë, Bogota, u organizua aktiviteti përkujtimor me rastin e 41-vjetorit të “Ditës së Tokës Palestineze”, raporton Anadolu Agency (AA). Në programin e organizuar në Muzeun Chico nga ana …

Read More »

Për dhëmb të shëndosh, mos e lejoni që fëmija të flej me biberon

Shkaku i prishjes në këtë periudhë të hershme është biberoni. Por parandalimi i tyre është i mundur. Dhëmbët tek të cilët shfaqen njolla ngjyrë kafe, janë shenjë e prishjes së dhëmbëve dhe si rrjedhojë dhëmbët thyhen nga prishja. Shkaku i prishjes në këtë periudhë të hershme është biberoni. Por, parandalimi …

Read More »

SMS që flasin për provime e para në gjykimin e studentëve

Në gjykimin e 11 personave të akuzuar për dhënie e marrje ryshfeti lidhur me regjistrim në UP, u lexuan disa SMS ku përmendeshin provime e para. Esat Belaj, i akuzuari i parë në procesin ku për marrje e dhënie ryshfeti për regjistrim në dy fakultete të UP-së akuzohen 11 persona, …

Read More »

VIDEO/ Ahmed Kalaja, imami “kuqezi” që ruan sekretet e djemve të Kombëtares

Ndoshta kujdo do t’i ket bër përshtypje, fotot nërpër rrjete sociale të disa prej futbollistëve të kombëtares por edhe kampionatit vendas, teksa shprehin me gjeste hapur besimin e tyre, në shumicë muslimane. Imami i xhamisë “Dine Hoxha”, apo sic njihet më së shumti, xhamisë së Rrugës së Kavajës, Ahmet Kalaja, …

Read More »

Femrat myslimane në Londër protestojnë kundër terrorizmit

Femrat myslimane të të gjitha moshave janë bashkuar në vendin ku ndodhi sulmi terrorist i Londrës për një gjest mjaft paqësor. Ato janë kthyer me kurriz nga Parlamenti, duke formuar një zinxhir njerëzor në kujtim të viktimave të sulmit që ndodhi më 22 mars parë në Londër. Mesazhi i tyre …

Read More »

Kjo është arsyeja pse xhamitë në Indonezi nuk u shkatërruan nga cunami

Kur para dhjetë viteve qytetin indonezian BandaAceh u godit nga një cunami i madh , strukturat e vetme që i shpëtuan atij ishin xhamitë. Për qindra njerëz që gjetën shpëtimin në muret e xhamive, roli shpëtimtarë i tyre për ato mbetet i paharruar dhe për shumicën një përvojë e tillë …

Read More »

Deputetët paguhen sa pesë paga mesatare

Përderisa pagat mujore në Kosovë sillen nga 130 deri në mbi 400 euro, deputetët e Kuvendit të Kosovës vazhdojnë të kenë paga pesë herë më të larta se paga mesatare në vend. Këto paga të larta të deputetëve në një vend të varfër, siç është Kosova, po kundërshtohen nga përfaqësues të …

Read More »

Pasi foli kundër aparteidit të Izraelit, ky profesor nuk mund të flas në dy universitete në Britani

Universiteti i Londrës Middlesex dhe Universiteti i Londrës Lindore kanë anuluar dy organizimet ku profesori Richard Falk ishte paraparë të ligjëronte këtë javë. Falk është zyrtar nga Kombet e Bashkuara për të investiguar për të drejtat e njeriut në territorin e Palestinës dhe një bashkautor i raportit të KB që …

Read More »

Specialja, aktakuzat në maj

Dhomat e Specializuara të Gjykatës Speciale kanë miratuar dje rregullat e procedurës dhe të provave, dy muaj pas emërimit të gjyqtarëve të saj. Gjykata tashmë mund të jetë funksionale në maj të këtij viti Gjykata Speciale mund të jetë funksionale pas dy muajve, përkatësisht prej muajit maj të këtij viti. …

Read More »

Muslimanët solidarizohen me viktimat e Londrës

Pak minuta pasi njerëz të pafajshëm janë sulmuar jashtë parlamentit të Britanisë në Londrën Qendrore, fjalët “Musliman” dhe “Islamik” filluan të bëhen prap trend. Mediat e gjetën sulmuesin që ishte një musliman britanik i identifikuar si Ebu Izzaedin – që doli të jetë në burg gjatë kohës kur ndodhi sulmi …

Read More »

Bllokohen pothuajse të gjitha rrugët e Kosovës

Dhjetëra persona kanë bllokuar aksin rrugor Prishtinë-Gjilan, respektivisht vendin e quajtur Llabjan për të kundërshtuar ardhjen e një delegacioni serb në vendin tonë. Ndonëse ishte paraparë që sot të vinte edhe kandidati për president të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, mirëpo një gjë e tillë nuk ndodhi. Ndryshe, kryeministri Vuçiq deklaroi se …

Read More »

Digjet stadiumi i klubit të njohur të futbollit (Video)

Shanghai Shenhua është përfshirë nga zjarri. Fatmirësisht nuk raportohet për viktima pasi kishte përfshirë flaka stadiumin e Hongkout. Ngjarja ndodhi në mëngjesin e sotëm rreth orës 8:15 sipas kohës sonë lokale. Theksojmë se stadiumi ka kapacitet prej 35 mijë ulësesh ndërsa është ndërtuar para 18 vjetësh, përkatësisht u rindërtua në …

Read More »

Keni probleme me matematikën? Ky aplikacion ju vjen në ndihmë

Imagjinoni se sa të lehta do të ishin ditët tuaja në gjimnaz nëse do të kishit aplikacionin PhotoMath. Gjithçka që duhet të bënit është të shkrepnit një foto problemit tuaj matematikor duke përdorur kamerën e telefonit dhe përgjigja do të dilte direkt në ekran. Aplikacioni i zgjidh problemet me numrat …

Read More »

Dokumenti: Qeveria nuk kërkoi shkarkimin e imamit Kalaja, por i tërhoqi vëmendjen që raste të tilla mos përsëriten. Reagon ashpër Komuniteti Mysliman

Ditën e sotme në mediat online qarkulloi lajmi se Komiteti Shtetëror për Kultet iu ka kërkuar zyrtarisht me anë të një letre, shkarkimin e Ahmed Kalasë nga detyra e imamit të xhamisë tek “Rruga e Kavajës” në kryeqytet.Sipas lajm kjo kërkesë erdhi si pasojë e një video-je ku Ahmed Kalaja …

Read More »

Koment – Të jesh pakicë në Ballkan: Shembulli i Greqisë

 Falë këmbimit të popullsisë që bëri me Turqinë dhe Bullgarinë në kuadër të Traktateve të Lozanës dhe Neuilly-it dhe falë disa emigrimeve Greqia arriti që ta shndërrojë në një gjendje mjaft homogjene strukturën e popullsisë. Ndërsa praninë e grupeve të vogla etnike në numër që vazhdojnë të ekzistojnë në Greqi, …

Read More »