Home / Troje Shqiptare / Shqiperia

Shqiperia

Ut wisi luctus ullamcorper. Et ullamcorper sollicitudin elit odio consequat mauris, wisi velit tortor semper vel feugiat dui, ultricies lacus. Congue mattis luctus, quam orci mi semper

Ambasadori palestinez në OKB: Palestina përkrah pavarësinë e Kosovës

I pyetur rreth disa deklaratave të ambasadorit palestinez në Serbi, Muhamed  Nabhan, se gjoja “Kosova nuk ka qenë e okupuar” apo “paska qenë pjesë e Serbisë..”, ambasadori  Khraishi i ka thënë agjencisë “Presheva Jonë” se deklarimet e tille në mediet serbe nuk duket të jenë serioze dhe “mund të them …

Read More »

1999 – Kur palestinezët dogjën flamurin serb si shenjë mbështetje për Kosovën /Video/

Pak kohë pas vendimit të administratës së presidentit amerikan, Trump, që ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, kanë shpërthyer reagimet anë e mbanë globit rreth kundërshtimit të këtij vendimi. Ishte presidenti turk, Erdogan, ai i cili kundërshtojë ashpër i pari këtë vendim të presidentit amerikan, ku ka zhvilluar takime …

Read More »

Shqiptarët ndërtuan Turqinë? Ja cilët ishin turqit që ndihmuan të ndërtohej Shqipëria

Shqiptarët janë shumë të njohur në Perandorinë Osmane, madje kanë dhënë dhe një kontribut shumë të veçantë në ngritjen dhe lulëzimin e kësaj perandorie. Sot dëshirojmë që të japim një pasqyrë tjetër, gjithmonë në kuadër të tregimit të historisë dhe pse jo të nderimit që figurave që kanë dhënë kontributin …

Read More »

Shqiptarët ndërtuan Turqinë? Ja cilët ishin turqit që ndihmuan të ndërtohej Shqipëria

Shqiptarët janë shumë të njohur në Perandorinë Osmane, madje kanë dhënë dhe një kontribut shumë të veçantë në ngritjen dhe lulëzimin e kësaj perandorie. Sot dëshirojmë që të japim një pasqyrë tjetër, gjithmonë në kuadër të tregimit të historisë dhe pse jo të nderimit që figurave që kanë dhënë kontributin …

Read More »

Vdekja e Adelajdës, Mjekësia ligjore hedh poshtë variantin e epilepsisë. Kush e vrau muslimanen 31-vjecare?

Vdekja e parakohshme e gazetares së 31-vjeçare, Adelajda Xhamani preku opinion publik pak ditë më parë. Ndërkohë ka dalë edhe rezultati i autopsisë së vdekjes së saj. Mësohet se një atak kardiak, i shkaktuar nga ndonjë sëmundje apo problem shëndetësor që nuk ishte diagnostikuar, dyshohet të jetë shkaku i vdekjes së papritur …

Read More »

Erdogan: E gjithë Greqia në vitin 2050, do të jetë Shqipëri, Ballkani është tokë Ilire

Një gazetë turke ka “tërbuar” grekët për shkak të publikimit të një hartë me kufijtë e ndryshuar të Europës. Sipas gazetës turke “Star”, Greqia nuk do të ekzistojë më, por do të jenë shqiptarët që do të shtrihen deri në territoret greke. Ky fakt i ka tërbuar mediat greke, duke …

Read More »

Arrestohen 8 këngëtare shqiptare në një klub nate

Policia e Zyrihut ka bastisur një klub nate në Embrach në pronësi të shqiptarëve dhe ka arrestuar 10 persona, përfshirë këtu edhe menaxherin e klubit. Siç bën të ditur polizeinews.ch, bëhet fjalë për 9 shtetas të Shqipërisë, pa dokumente të rregullta qëndrimi në Zvicër dhe për menaxherin e klubit, shtetas …

Read More »

Raporti britanik kunder krimit: Shqiptarët kontrollojnë 5.3 për qind të krimit të organizuar në Britani

Agjencia Kombëtare britanike kundër Krimit (NCA) thotë se 5.3 për qind e personave të përfshirë në organizata të krimit të organizuar janë me prejardhje nga Shqipëria. Tvklan.al ka siguruar një kopje të raportit të fundit publikuar nga agjencia, ku publikohen me përqindje edhe shtetasit e huaj të përfshirë në aktivitete …

Read More »

Cilat janë gratë më të mira dhe gratë më të këqija?

Profetin salallahu alejhi ue selem e pyeten duke i thene: Cilat jane grate me te mira dhe grate me te keqija? Ai u pergjigj duke thene: ‘Grate me te mira, jane ato gra qe jane te dashura, qe lindin, qe binden, qe ngushellojne, dhe qe ia kane friken Allahut. Ndersa …

Read More »

Prap hoxhallarët në akcion – Familja Gashi i falin gjakun familjes Tërmkolli (Foto/Video)

Në fshatin Bardh i Madh (Bellaqevcë), gjegjësisht në xhaminë e këtij fshati të Fushë Kosovës ka ndodhur pajtimi ndërmjet familjes Gashi dhe Tërmkolli. Ky akt pajtimi, transmeton Telegrafi, ka ndodhur në prezencën e shumë hoxhallarëve dhe të pranishmëve të tjerë, në mesin e lotëve dhe vajit. Gjithashtu në këtë pajtim …

Read More »

Shqipëri – Marrëveshja e rishikuar me TAP-in mbërrin në Kuvend

Marrëveshja e rishikuar mes Shqipërisë dhe projektit të gazsjellësit Trans Adriatic Pipeline (TAP) pritet të miratohet në Kuvend për të nisur nga zbatimi. Sipas relacionit që shoqëron këtë marrëveshje, ndryshimet kryesore kanë të bëjnë me: Rishikimin e periudhës së stabilitetit fiskal që i jep të drejtën shtetit shqiptar të marrë …

Read More »

Futja e mësimit të fesë në shkollë është fitore e tërthortë e ISIS

Ja çfarë urrejtje shkruan Kastriot Myftaraj mbi futjen e mësimit të fesë në shkolla Futja e mësimit të fesë në shkollë është fitore e tërthortë e ISIS në Shqipëri, meqënëse bëhet për shkak të terrorizmit islamik Fakti që Kryeministri Rama zgjodhi mbledhjen solemne të Komunitetit Musliman të Shqipërisë me rastin …

Read More »

Nga Amir B. AHMETI: Xhumaja në Shkodër

I. Të premten e kaluar, Shkodra ishte nikoqire e përfaqësueses së Kosovës dhe asaj të Islandës, të cilat luajtën në kuadër të kualifikimeve për botërorin 2018. Stadiumi “Loro Boriçi” ishte plot me tifozë, të cilët mezi prisnin lojën e shumëpritur. Unë personalisht nuk jam ndonjë sportdashës i madh i futbollit, …

Read More »

Vdekja e 18-vjeçarit Albi Luka në burgun e Shënkollit, familjarët e qajnë tek shteti

Albi Luka, 18-vjeçari nga Fushë Kruja që humbi jetën në burgun e Shënkollit ditën e djeshme, jetonte në një ish-magazinë të ish-ndërmarrjes së grumbullimit në këtë qytet. Prindërit dhe të afërmit akuzojnë institucionet për humbjen e djait të tyre. Ardiani, babai dhe Violeta, nëna tregojnë për ngjarjen duke rrëfyer faktin …

Read More »

Ekonomia Turke në 2016-n u rrit me 2,9%

Sipas të dhënave të Institutit të Statistikave të Turqisë (TUIK) vitin e kaluar ekonomia turke është rritur me 2,9%. Parashikimet e rritjes ekonomike për vitin e kaluar ishin 2,2%. Kurse objektivi i rritjes në programin afatmesëm ishte përcaktuar në nivelin e 3,2%. Në tremujorin e fundit të vitit 2016 rritja …

Read More »

Dyshohet për sulm kimik në Siri, 18 të vdekur

Të paktën 18 persona janë vrarë në një sulm i dyshuar kimik, njofton BBC. Sulmi raportohet se ka ndodhur në qytetin sirian të mbajtur nga rebelët, thonë aktivistët dhe grupi monitorues. Qeveria siriane ka mohuar në mënyrë të vazhdueshme përdorimin e armëve kimike.

Read More »

Cila është detyra jonë ndaj Allahut?

Cila është detyra jonë ndaj Allahut dhe “detyra”(mirësia) e Allahut ndaj nesh? Përcillet nga Muadh bin Xhebel të ketë thënë: ‘ Isha hipur pas Profetit salallahu alejhi selam, në gomar kur më tha: ‘ O Muadh, a e di cila është detyra e robërve ndaj Allahut dhe detyra e Allahut …

Read More »

A ke dhënë sadaka për prindërit e tu të vdekur?

Përcillet se Sead bin Ubade – Allahu qoftë i kënaqur me të – i tha Profetit alejhi selam: “O i Dërguari i Allahut! Nëna ime vdiq dhe unë jam larg saj, prandaj a mund t’i bëj dobi sadakaja që mund të jap për të? Tha: “ Po.” Tha Sead bin …

Read More »

Në cilat periudha kohore paraqiten veprat tek Allahu?

1. Përcillet nga Ebu Hurejra – radijallahu anhu – se Profeti alejhi selam – ka thënë: “Dyert e Xhenetit hapen ditën e dytë (të hënën) dhe të pestën (të enjten) e në këto ditë falet cdo rob musliman që nuk i bën Allahut shok, përvec atij njeriu që është i …

Read More »

Qaforja e Hatixhes – Tregimi për një dashuri madhështore – Lexoje

Njëra nga vajzat e Profetit Muhamed Zejnebja, ishte e martuar për Ebil As Ibn err-Rrebi’ën, që ishte idhujtar, kurse Zejnebja ishte muslimane. Ajo u përpoq me të gjitha mundësitë e saj që Ebil Asi ta pranonte fenë islame, po më kot, ai prapëseprapë ishte këmbëngulës në mosbesim. Përpos kësaj, ai …

Read More »