Home / Troje Shqiptare / Maqedonia

Maqedonia

Qeveria e Kosoves jep 250 Euro Kishes Serbe me rastin e 550 vjetorit te serbo-shqiptarit Skenderbe

Qeveria e Kosoves i ka ndarë 500 mijë euro për shënimin e 550-vjetorit të vdekjes se heroit shqiptaro-serb Gjergj Kastriotit- Skënderbeut. Fillimisht kryeministri, Ramush Haradinaj propozoi që të ndahen 943 mijë euro, mirëpo këtë propozim nuk e pranoi ministri i Financave, Bedri Hamza. “…propozoj që të ndahen 943 mijë euro …

Read More »

Sllovenia mbështet Shqipërinë për fillimin e negociatave me BE-në

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Sllovenisë, ambasadori Andrej Logar, mbërriti të mërkurën për një vizitë dyditore në Shqipëri. I shoqëruar nga ambasadorja e Sllovenisë në Tiranë, Lea Stançiç, zv/ministri Logar u takua me ministrin për Evropën dhe Punët e Jashtme të Republikës së Shqipërisë, Ditmir Bushati, si …

Read More »

Jëlldërëm: Nismave të palës greke të Qipros do tu përgjigjemi në mënyrë të ngjashme

Turqia reagon ndaj kërkimeve të një anshme të palës greko qipriotë për gaz natyror në Mesdhe. Kryeministri Binali Jëlldërëm (Binali Yıldırım) dha një konferencë të përbashkët për shtyp me Kryeministrin e Republikës Turke të Qipros së Veriut (RTQV), Tufan Erhurman, që zhvillon një vizitë zyrtare në Ankara. Jëlldërëm tha se …

Read More »

Kreu i Kishës malazeze “pranon” Islamin dhe mbron Srebrenicën, ja si i përgjigjet irritimit serb

Një nga klerikët ortodoksë më të zëshën të Malit të Zi, Mitropoliti Mihailo, njëherësh kreu i Kishës Ortodokse malazeze, është shndërruar në “delën e zezë” për kolegët e tij raso-zezë serbë. Kjo për shkak se së fundi ka thënë dhe ai kredon islame se “Allahu është Një e Muhamedi është …

Read More »

Kreu i Kishës malazeze “pranon” Islamin dhe mbron Srebrenicën, ja si i përgjigjet irritimit serb

Një nga klerikët ortodoksë më të zëshën të Malit të Zi, Mitropoliti Mihailo, njëherësh kreu i Kishës Ortodokse malazeze, është shndërruar në “delën e zezë” për kolegët e tij raso-zezë serbë. Kjo për shkak se së fundi ka thënë dhe ai kredon islame se “Allahu është Një e Muhamedi është …

Read More »

Shpend Ahmeti jep dorëheqjen nga Vetëvendosje

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti sapo ka dhënë dorëheqje nga Lëvizja Vetëvendosje. Këtë ai e ka bërë publike përmes një letre, të cilën e ka dërguar për media duke treguar edhe arsyet e dorëheqjes. Më poshtë letra e plotë. Të nderuar qytetarë, Të nderuar kolegë e miqë, Kosova është edhe …

Read More »

Shpend Ahmeti jep dorëheqjen nga Vetëvendosje

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti sapo ka dhënë dorëheqje nga Lëvizja Vetëvendosje. Këtë ai e ka bërë publike përmes një letre, të cilën e ka dërguar për media duke treguar edhe arsyet e dorëheqjes. Më poshtë letra e plotë. Të nderuar qytetarë, Të nderuar kolegë e miqë, Kosova është edhe …

Read More »

Kisha Ortodokse Serbe ndryshon emrin, përfshin edhe Kosovën

Kishat Ortodokse Serbe do të ndryshojë emrin zyrtar të saj. Sipas gazetës serbe, Vecernje Novosti, emri i ri do të jetë Kisha Ortodokose Serbe – Patriarkana e Pejës, duke përfshirë kështu edhe një hapësirë administrative kishtare në Kosovë. Sipas artikullit që citohet nga B92 dhe ResPublica, zgjedhja e patriarkut do …

Read More »

Erdogan, urim diplomatik Vuçiçit për ditëlindje

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan, i ka dërguar një mesazh urues për ditëlindje, homologut të tij serb, Aleksandër Vuçiç. Por siç mund të shihet nga fjalët e zgjedhura, ato më shumë se të sferës ndërnjerëzore, kanë qenë me përmbajtje diplomatike. “Takimet tona të suksesshme pas zgjedhjes suaj si president, kanë …

Read More »

Erdogan, urim diplomatik Vuçiçit për ditëlindje

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan, i ka dërguar një mesazh urues për ditëlindje, homologut të tij serb, Aleksandër Vuçiç. Por siç mund të shihet nga fjalët e zgjedhura, ato më shumë se të sferës ndërnjerëzore, kanë qenë me përmbajtje diplomatike. “Takimet tona të suksesshme pas zgjedhjes suaj si president, kanë …

Read More »

Recension: Kemal Karpat, “Trashëgimia osmane dhe nacionalizmi në Ballkan”

Shkruan: Murat M. Aliu, Prilep Për dallim nga liberalizmi, marksizmi dhe ideologjitë e tjera, nacionalizmi nuk ka ndonjë emër ose emra të caktuar të mendimtarëve ose ideologëve, të cilët mund të llogariten themelues të tij. Ky fakt në shkencat sociale akoma sot e kësaj ditë paraqet një problematikë metodologjike në …

Read More »

7 marsi i vrarë i Egzonës: Bachelori me shami që s’jep dot mësim. Përse?

Ka përfunduar studimet bazë (Bachelor) në Fakultetin e Edukimit dhe po vazhdon masterin. Por përkundër këtyre, sigurisht dhe diplomës, nuk po mund të punësohet si mësimdhënëse në një nga shkollat e Prizrenit ku ka aplikuar disa herë. Sipas saj, e gjitha vetëm pse mban t shami. Kjo është Egzona Hoxhajt …

Read More »

LDK-ja kundër ceremonisë për shkollën shqipe në medresenë “Alauddin”

Drejtoria e Arsimit e Komunës së Prishtinës nëpërmjet një njoftimi dërguar shkollave ka bërë të ditur se ceremoninë për nder të Ditës së Mësuesit – 7 Marsit do ta mbajë në shkollën fetare, medresenë “Alauddin”. Një veprim i tillë ka nxitur reagimin e opozitës dhe të prindërve. Për LDK-në një …

Read More »

Afrim Gashi i BESA-s takohet me kryetarin e Partisë Kombëtare Turke, Enes Ibrahim

“Në vazhdën e takimeve që kryetari i Lëvizjes BESA, Afrim Gashi, i realizon me drejtuesit e partive të tjera politike në Maqedoni, sot realizoi takim me kryetarin e Partisë së Lëvizjes Turke në Maqedoni, Enes Ibrahim. Në këtë takim miqësor kryetari Gashi dhe kryetari Ibrahim konstatuam bashkërisht se Maqedonia gjendet …

Read More »

Turqia i bën thirrje Presidentit grek: Shmangni deklaratat që shkaktojnë tension

Ministria e Jashtme turke ka reaguar ashpër përmes zëdhënësit të saj lidhur me deklaratat e Presidentit grek, Prokopis Pavlopulos. “Ne i bëjmë thirrje Prokopis Pavlopulos të respektojë të drejtën ndërkombëtare dhe kufijtë e vendit tonë. Shmangni deklaratat që nuk përshtaten me pozicionin tuaj dhe shkaktojnë tension “, ka thënë zëdhënësi …

Read More »

Greqia ndihmon emigrantët, lehtëson procedurat për nënshtetësine greke

Greqia përmison kuadrin ligjor për dhënien e nënshtetësisë, duke nxjerrë rregulla të reja që sipas ministrit të Brendshëm Panos Skurletis u japin mundësinë mijëra emigrantëve që ta marrin atë. “Duam me qëndrimin tonë të dërgojmë mesazhet e duhura në të gjithë botën kundër ksenofobisë dhe racizmit.Duam t’i japim shanse të …

Read More »

Greqia ndihmon emigrantët, lehtëson procedurat për nënshtetësine greke

Greqia përmison kuadrin ligjor për dhënien e nënshtetësisë, duke nxjerrë rregulla të reja që sipas ministrit të Brendshëm Panos Skurletis u japin mundësinë mijëra emigrantëve që ta marrin atë. “Duam me qëndrimin tonë të dërgojmë mesazhet e duhura në të gjithë botën kundër ksenofobisë dhe racizmit.Duam t’i japim shanse të …

Read More »

Përveç ambasadores së Turqisë, nuk kishte asnjë ambasador tjetër në ceremoninë për “Epopenë e UÇK-së” (Foto)

Në kuadër të manifestimit të përgjithshëm për “Epopenë e UÇK-së”, Forca e Sigurisë së Kosovës organizoi ceremoninë për manifestim në kazermën e FSK-së “Adem Jashari” në Prishtinë. Manifestimi ku të pranishëm ishin udhëheqja më e lartë shtetërore, përfaqësues të institucioneve, familja Jashari, veteranë të UÇK-ës, mysafirë të lartë dhe shumë …

Read More »

Shqipëri – Përkujtohet 20-vjetori i Epopesë së UÇK-së dhe i emblemës Adem Jashari

Ambasada e Republikës së Kosovës në Tiranë, në bashkëpunim me Organizatën e Veteranëve të Luftës – Dega në Tiranë, organizuan një akademi përkujtimore me rastin e 20-vjetorit të Epopesë së UÇK-së. Në këtë akademi morën pjesë personalitete të larta nga Kosova dhe Shqipëria. I pranishëm ishte edhe baca Rifat Jashari, …

Read More »

Komandanti i KFOR-it fletë për shkëmbimen e territoeve të Serbisë dhe Kosovës

omandanti i KFOR-it në Kosovë, Salvatore Cuoci , e ka bërë të qartë se misioni i KFOR-it nuk është i përfshirë në bisedime për shkëmbimin e territoreve në mes të Kosovës e Serbisë, por se nuk e ka mohuar faktin se mund të ekzistojë si ide. “Ne nuk jemi pjesë …

Read More »