Home / Shtypi Islam / Intervista

Intervista

Filmi “Klithma nga Siria”, regjisori Evgeni Afinivski: Pse njerëzit duhet ta njohin këtë tragjedi nga afër

Intervistoi: Shon Illing Para disa javësh pashë një shfaqje të një filmi të ri dokumentar të quajtur “Klithma nga Siria”. Ishte një eksperiencë ndëshkuese. Filmi është i gjallë, emocionues dhe papërkulshmërisht i ndershëm rreth kostos së luftës. Regjisori, Evgeni Afinivski, në qytetar amerikan i lindur në ish-Bashkimin Sovjetik, nuk ia …

Read More »

Një shembull pozitiv për të rinjtë – Intervistë me studenten Elinda Gjonomadhi

Elinda është një vajzë e re dhe shumë aktive. Prej vitesh angazhohet në aktivitete të ndryshme kulturore dhe sociale. Aktualisht studion në vit të parë për Administrim Biznes dhe IT. Ka hobi shkrimet dhe fotografinë dhe së fundmi ka marrë një çertifikatë mirënjohjeje nga Ministria e Kulturës për fushatën #AlbFotoBook. …

Read More »

Kryeimami i Novi Pazarit: ja e vërteta e kalimit në Islam të familjes serbe Novakoviç

Ditët e fundit nëpër disa portale të rajonit është shpërndarë lajmi për kalimin në Islam të një familjeje serbe nga Beogradi në një xhami të Novi Pazarit. Ato ia atribuuan këtë kalimi një darke me imamin dhe stafin i xhamisë së këtij qyteti. Por Asmir Crnovrsanin, kryeimam i Novi Pazarit, …

Read More »

Nexhmedin Spahiu: Kosovarët janë ende skllevër

Mexhmedin Spahiu në një intervistë me Edison Ypin në Ypi.al është shprehur se kosovarët janë fajtorë pasi vendi i tyre ka mbetur në duart e atyre që e katandisën në mjerim. Nga ana tjetër ka bërë edhe një paralelizëm edhe me elitën shqiptare të që lejoi ardhjen e komunistëve në …

Read More »

Mërgim Mavraj, rrëfimi i veçantë: epiqendra ime është Islami

Aktualisht është një prej mbrojtësve më të mirë të Bundesligës, por jeta e Mërgim Mavrajt mund të kishte qenë plotësisht ndryshe nëse trajneri Bruno Labadia nuk do ta kishte bindur kur ishte adoleshent dhe luante te Darmshtad, që kishte të ardhme si futbollist. Në të vërtet, Mavraj dëshironte të bëhej …

Read More »

Dr. Arben Ramkaj: Fëmijët, Feja dhe Tradita.

Fëmijët- Feja dhe Tradita, është tema e konferencës që do të organizohet nga Myftinia Elbasani në bashkëpunim me Këshillin e Qarkut Elbasan. Qëllimi i këtij aktiviteti është prëzantimi i praktikave më të mira, promovimi i të drejtave të fëmijëve dhe rëndësia e bashkëpunimit midis aktorëve rajonale në edukimin e tyre. …

Read More »

Flet këshilltari i Erdoganit – shqiptari Sabri Demiri: Shqiptarë, në rrugëtimin tuaj, krah të fortë do ta keni përherë Turqinë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tash e sa vite në kabinetin e tij e ka rezervuar një vend për një shqiptar, të cilit ia ka besuar informatat për zhvillimet në Ballkan. Është ky shqiptari Sabri Demiri, i lindur në ish-kryeqytetin e Vilajetit të Kosovës, në Shkup, që kishte rrugëtuar …

Read More »

“Diplomat e Gylenit i grisëm për t’i dhënë mesazh tërë botës”

Amir Seydi, i diplomuar në Kolegjin Yahya Kemal, zgjatim i Organizatës Terroriste FETO në Maqedoni, dhe njëri nga nxënësit që pas tentativës për grusht shteti më 15 korrik në Turqi grisën diplomat e marra nga kjo shkollë, thotë se diplomat i kanë grisur për t’u dhënë mesazh njerëzve dhe gjithë …

Read More »

Jusuf Islam lavdëron Turqinë për ndihmën ndaj refugjatëve

Muzikanti i njohur anglez, Jusuf Islam, në lidhje me takimin që pati me Presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan u shpreh se “Them që ka një mbështetje të mrekullueshme nga populli. Allahu e mbrojti atë dhe Turqinë. Arsyeja e kësaj është ndihma ndaj gjithë këtyre njerëzve (refugjatëve)”. Ai njihet si …

Read More »

“Nuk ka fjalë për të përshkruar dhunën ndaj muslimanëve në Arakan”

Linnea Arvidsson, kryetarja e Komisionit Hetimor të të Drejtave të Njeriut pranë Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB), ka thënë se nuk ka fjalë që mund të përshkruajë dhunën e ushtruar ndaj muslimanëve të Arakanit (Rohingya) në Mijanmar, duke shtuar se “Ato që dëgjojmë janë tronditëse”, raporton Anadolu Agency (AA). …

Read More »

“Turqia, partner strategjik dhe vend aleat i shqiptarëve”

sh-ambasadori i Shqipërisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara (OKB), Abdi Baleta, në një prononcim për Anadolu Agency (AA), ka folur për disa çështje, duke u ndalur kryesisht tek marrëdhëniet Shqipëri-Turqi, organizata terroriste FETO, roli i Turqisë në rajon dhe veçanërisht në Shqipëri, zhvillimet në Turqi, etj. Baleta thekson se …

Read More »

Xon Peti, 93-vjeçari që nuk e braktisi kurrë besimin: si falesha tek Pallati i Brigadave në kohën e komunizmit

Nga Bardha Nergjoni Sot është 93 vjeç dhe lëviz lirisht në Tiranë e jashtë saj me çallmën që nuk e ka hequr asnjëherë nga koka, përveç periudhës së ndalimit të besimit. Ramazan Peti ka lindur në Sauk në vitin 1924 në një familje tradicionale të besimit islam, besim që vazhdon …

Read More »