Home / Shtypi Islam

Shtypi Islam

Irani midis superioritetit dhe sindromës së rrethimit

Irani është një prej vendeve të pakta të Lindjes së Mesme që i ka shpëtuar kolonializmit perëndimor. Nga kjo një ndjenjë krenarie që nganjëherë shpaloset në një kompleks superioriteti ndaj vendeve arabe. Por edhe nga një sindromë rrethimi: nga ana britanike dhe ruse dje; nga ana amerikane, izraeliane dhe saudite …

Read More »

Irani midis superioritetit dhe sindromës së rrethimit

Irani është një prej vendeve të pakta të Lindjes së Mesme që i ka shpëtuar kolonializmit perëndimor. Nga kjo një ndjenjë krenarie që nganjëherë shpaloset në një kompleks superioriteti ndaj vendeve arabe. Por edhe nga një sindromë rrethimi: nga ana britanike dhe ruse dje; nga ana amerikane, izraeliane dhe saudite …

Read More »

I nderuari princ Muhammed bin Selman, kjo thirrje është për ju: Nuk mund ta mbroni Qaben me ata që kanë pushtuar Jeruzalemin

Nga İbrahim Karagul Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA), Izraeli, Egjipti, Arabia Saudite dhe SHBA-të formuan një “front kundër Turqisë”. Sado që në pamje të parë ky front duket se ka për objektiv Iranin është e qartë se shteti ku fokusohet boshti i ri është Turqia. Qëllimi i tyre kryesor është të …

Read More »

I nderuari princ Muhammed bin Selman, kjo thirrje është për ju: Nuk mund ta mbroni Qaben me ata që kanë pushtuar Jeruzalemin

Nga İbrahim Karagul Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA), Izraeli, Egjipti, Arabia Saudite dhe SHBA-të formuan një “front kundër Turqisë”. Sado që në pamje të parë ky front duket se ka për objektiv Iranin është e qartë se shteti ku fokusohet boshti i ri është Turqia. Qëllimi i tyre kryesor është të …

Read More »

8 Mars ka çdo ditë

/Gresa Hasa/ “There’s so many different worlds So many different suns And we have just one world But we live in different ones” Tingujt rrok të bandës britanike të fundviteve ’70 i përngjanin kolonës zanore të një filmi bardhë e zi, teksa prisja grupin e shokëve në njërën nga lagjet …

Read More »

Solidariteti me gratë nuk mjafton

/Jani Marka/ “Çështja e gruas nuk mund të ndahet nga çështja klasore, njëlloj si çështja klasore nuk mund të ndahet nga çështja e gruas. Që klasa punëtore të dalë fitimtare, duhet t’u kundërvihemi të gjitha ndarjeve. Betejat e grave dhe betejat klasore janë dy anë të së njëjtës medalje.” – …

Read More »

NJË SHKRIM PARA YLESË

Ismail Bardhi Duke biseduar me shokun tim të dashur i kujtuam bisedat tona (të disa shokëve) prej para disa dhjetëvjeçarësh, në lidhje me ngjarjet nga fillimi i shekullit 20. Ndër temat që i bisedonim asokohe, por jo vetëm atëherë, ishte se përse njerëzimi ka heshtur ndaj padrejtësive, qoftë të krishterët, …

Read More »

NJË SHKRIM PARA YLESË

Ismail Bardhi Duke biseduar me shokun tim të dashur i kujtuam bisedat tona (të disa shokëve) prej para disa dhjetëvjeçarësh, në lidhje me ngjarjet nga fillimi i shekullit 20. Ndër temat që i bisedonim asokohe, por jo vetëm atëherë, ishte se përse njerëzimi ka heshtur ndaj padrejtësive, qoftë të krishterët, …

Read More »

Dhuratë për 8 Marsin, nga një burrë

/Marie Frederiksen/ Përgjatë viteve 1960 ndodhën një sërë grevash të paparalajmëruara (wild-cat strikes, përkth.) jashtë kuadrit formal të pranuar në procesin e negocimeve. Në shumë prej këtyre grevave, përfshi edhe industrinë, gratë kanë luajtur një rol të rëndësishëm, si për shembull në grevën e Philips-it më 1954 ku pjesa më …

Read More »

Gënjeshtrat e ushtrisë izraelite nuk mund ta shpëtojnë më imazhin e Izraelit

nga Jonathan Cook. Kjo ishte një javë shumë e keqe për ata që pretendojnë se Izraeli ka ushtrinë me më shumë moral në botë. Në ditët e fundit kishim një shembull abuzimesh ndaj palestinezëve, në të cilin ushtria izraelite u kap duke gënjyer. Një fëmijë i plagosur në mënyrë të …

Read More »

Për 26 muaj në universitetin e Çilit janë dhënë 260 doktoratura, plot 2.5 milionë euro!

Nga Flamur Vezaj Pak ditë më parë u publikuan të dhënat paraprake të Agjencise së Sigurimit të Cilësisë në Arsimin e Lartë (shqiptare) së bashku me ekspertët e agjencisë britanike “Quality Assurance Agency”!Ky raport ka renditur disa problematika për të cilat nuk janë dakord shumë nga këto institucione arsimore!Nuk po …

Read More »

Armiku i Popullit!

Nga Klajd Bylyku Mbrëmjen e së shtunës së shkuar në televizionin Top Channel u transmetua seria e radhës e emisionit të ri “Dua të të bëj të lumtur” e drejtuar nga gazetarja Arbana Osmani. Siç ndodh shpesh dhe pafajësisht në anët tona, emisioni është një kopje identike e të famshmit …

Read More »

Ofensiva izraelite në Shqipëri: portali shqip që propogandon hebraizmin…edhe me David Haradinajn

nga Ylli Pata. Ka bërë shumë çudi fakti se si edhe pas votës së Shqipërisë kundër Jerusalemit kryeqytet, ka pasur një lëvizje të shtuar dhe intensive të lobimit të komunitetit hebre ndaj Tiranës. Pjesëmarrja e Edi Ramës, kryeministrit të Shqipërisë në aktivitetin më të rëndësishëm të lobit shumë influent hebre …

Read More »

Pse Basha nuk i zbraz dot kafenetë

Andi Bushati Çdo student rishtar i psikologjisë nuk do ta kishte të vështrirë t’a interprentonte përgjigjen që kreu i opozitës i ktheu ish vëllezërve armiq në PD, që e kishin kërcënuar se do të themelonin një parti të re. Ironia me “sulmet që vijnë prej kafeneve”, nuk qe asgjë më …

Read More »

Koment – Nevoja për “Perëndimin e Moderuar”

Prof. Dr. Kudret BÜLBÜL* Historia është një shkencë shumë e dobishme dhe po aq instruktive për njerëzimin, nëse prej saj mund të nxirren mësime. Por, fatkeqësisht, nuk janë të shumta mësimet që merren nga kjo shkencë. Sa shpejt që harrohen përjetimet, vuajtjet, dhimbjet, vdekjet dhe përndjekjet e së shkuarës! Nga …

Read More »

Idiotizmi i misionit protestant dhe i Arbana Osmanit

Shkruan: Ali Dula Në një emision të moderatores Arbana Osmani “Dua të të bëj të lumtur” pashë një goditje të rëndë ndaj dashurisë e dhembshurisë së vërtetë prindërore për fëmijën dhe një shkelje flagrante humane nga ajo avokate që vinte nga institucioni i shtetit. E për ta kuptuar kulmin e …

Read More »

Idiotizmi i misionit protestant dhe i Arbana Osmanit

Shkruan: Ali Dula Në një emision të moderatores Arbana Osmani “Dua të të bëj të lumtur” pashë një goditje të rëndë ndaj dashurisë e dhembshurisë së vërtetë prindërore për fëmijën dhe një shkelje flagrante humane nga ajo avokate që vinte nga institucioni i shtetit. E për ta kuptuar kulmin e …

Read More »

E vërteta, lajmet e rreme dhe shkencëtarët

nga Michael Bowen Ndjekja e të vërtetës është në zemër të kërkimit shkencor. Kjo i vë shkencëtarët në një situatë sfiduese gjatë një kohe kur “post e vërteta” është fjala e vitit në Fjalorin Angisht të Oksfordit. Në gjithçka nga mohimi i ndryshimit klimatik te lëvizja anti-vaksinë, po shohim pasojat …

Read More »

E vërteta, lajmet e rreme dhe shkencëtarët

nga Michael Bowen Ndjekja e të vërtetës është në zemër të kërkimit shkencor. Kjo i vë shkencëtarët në një situatë sfiduese gjatë një kohe kur “post e vërteta” është fjala e vitit në Fjalorin Angisht të Oksfordit. Në gjithçka nga mohimi i ndryshimit klimatik te lëvizja anti-vaksinë, po shohim pasojat …

Read More »

Koment – Nota e ulët e vendeve të Ballkanit në luftën kundër korrupsionit

Nga Erhan Turbedar Sipas një studimi të bërë nga Qendra e Studimeve të Demokracisë në Sofje, fenomeni i ryshfetit në Bullgari, i cili është kthyer në një nga sëmundjet shoqërore, është 2-3 herë më i lartë se në vendet tjera të Evropës. Kurse disa sondazhe publike të kryera në Rumani …

Read More »