Home / Shendeti

Shendeti

Shendeti

PEMA ME E SHENDETSHME NE BOTE – (Hurma e Arabise)

Phonyx dactyfora (hurma e ARABISE) PEMA ME E SHENDETSHME NE BOTE Kjo është konsideruar si një nga mrekullitë që Allahu ka thënë në Kur’an Merjemes: “Shkunde trungun e palmës,qëtë bien mbi ty hurma të freskëta” Merjem 25 Hurmat kanë spektër të gjerë të vlerave shëndetësore dhe nutricioniste, për shkak të …

Read More »

Te mirat e rrushit te thate dhe semundjet qe ai lufton!

Te mirat e rrushit te thate dhe semundjet qe ai lufton! Arsyet pse duhet të konsumojnë rrushin e thatë janë të shumta, përveç shijes së veçantë, ai është tepër i shëndetshëm për organizmin tonë. Konsumimi i rrushit të thatë ka shumë dobi për shëndetin tonë, sepse luftohen mbi 10 sëmundje, …

Read More »

Dieta me limon është mënyrë e shkëlqyeshme për kurë të pastrimit dhe humbje peshe

Dieta me limon është mënyrë e shkëlqyeshme për kurë të pastrimit dhe humbje peshe. Nutrienët që i fusim në organizmin tonë janë një nga shkaqet kryesore të tretjes së keqe të ushqimit, prandaj edhe shkakton lodhje, ndryshim humori dhe ndryshim peshe. 1. Çdo mëngjes pini lëng të freskët të limonit …

Read More »

Çka eshte Vaji i Lirit ?

Çka eshte Vaji i Lirit dhe cilat jane dobite shendetesore te tij? Nese ke degjuar shume rreth vajit te lirit dhe ke filluar te pyetesh se cilat jane dobite shendetesore te tij, atehere tash e ke rastin ti mesosh per to. Vaji i Lirit behet nga farat e lirit e …

Read More »

Mendo dhe Falëndero – Psikologjia Islame (Aid el Karni)

Mendo dhe Falëndero Kjo do te thotë t’i përkujtosh begatitë e All-llahut ndaj teje qe te kane vërshuar nga larte dhe poshtë këmbeve tua: “Po edhe nëse mundoheni t’i njehsoni dhuntitë (begatitë) e All-llahut, nuk do te arrini t’i numëroni ato”(Kur’an). Shëndet ne trup, siguri ne atdhe, ushqim e veshmbathje, …

Read More »

Nuk kishte email, por …

Nje njeri i papune kishte konkuruar per nje vende te lire te punes si pastrues i nevojtoreve ne nje ndermarje te madhe. Pasi qe e kryen me sukses intervistimin, e njoftojne se e kishin pranuar ne pune. Personi qe ia kishte dhene lajmin e gezuar, kerkon nga ai qe t’ia …

Read More »

Jeni të uritur edhe pse sapo keni ngrënë?! Zbuloni 7 arsyet pse ndodh kjo

Gjendja e urisë nuk është vetëm në dorën tuaj. Ndonjëherë e keni nga stresi, mërzitja apo edhe pse nuk keni një regjim ushqimor të rregullt. Ju e ndjeni stomakun gjithmonë bosh dhe gjithmonë gjeni një arsye për të dalë nga zyra sepse nuk i rezistoni dot tundimit për të ngrënë …

Read More »

Gjashtë fakte për vezët

Vezët mund të përgatiten në shumë mënyra dhe mund të përdoren për gjëra të ndryshme si te ushqimi, dekorimi i ëmbëlsirave dhe trajtimi i problemeve të thjeshta familjare si slugs dhe kriklla me ngjyrë. Vezët e pulave nuk janë vetëm ngjyrë të bardhë dhe ngjyrë kafe Kjo varet nga ajo …

Read More »

Lemza .Pse shkaktohet dhe në cilat raste është shqetësuese ?

Pse shkaktohet dhe në cilat raste është shqetësuese Lemza, sëmundja e stomakut Lemza është kontraktimi i pavullnetshëm i muskulit të diafragmës, që sjell daljen e një sasie ajri dhe në të njëjtën kohë mbylljen e epiglotës (hapësira e laringut që kufizohet nga kordat e zërit dhe indit kërcor i aritenoideve). …

Read More »

Largoje zbrazëtinë me punë – Psikologjia Islame (Aid el Karni)

Ata qe janë te zbrazur ne jete, mu ata janë pronare te mashtrimeve dhe te thashethemeve, ngase mendjet e tyre janë te shkapërderdhura: “dëshiruan te jene me te paangazhuarit”(Kur’an). Vërtete prej gjendjeve me te rrezikshme te mendjes është dita kur mbetet pronari i saj pa pune, mbetet sikurse vetura pa …

Read More »

Bëj mirë dhe shpreso mirë!

Një grua plakë i shprehet shoqes së vete… Linda tre djem, të gjithë u rritën në mënyrë të drejtë, mbaruan shkollën, mandej u punësuan dhe u martuan. Formuan familjet dhe jetonin ndaras nga unë. Një ditë e vizitova djalin më të vjetër dhe e luta që ta kaloj natën tek …

Read More »

10 përfitimet shëndetësore të kungullit

Ashtu si perimet e tjera në ngjyrë portokalli, si qitrot, karotat dhe patatet e ëmbla, edhe kungujt janë të pasur në beta karotene. Trupi e ndryshon këtë antioksidues në vitaminë A. Kjo vitaminë i nevojitet trupit për shikim më të mirë, për të luftuar bakteret dhe për të ndihmuar sistemin …

Read More »

Çfarë ndodh kur ne konsumojmë Coca Cola? Këto janë efektet negative të saj në organizëm…

Në dhjetë minutat e para pasi kemi pirë një kanaçe apo shishe Coca Cola: 10 lugë sheqer depërtojnë në sistemin tuaj trupor. Sasia ditore që duhet të ketë trupi është 10 përqind e kësaj sasie. Arsyeja pse nuk ju vjen për të vjellë menjëherë nga sasia hiperbolike e sheqerit që …

Read More »

Trahanaja, ushqimi i përsosur dhe kurativ shqiptar! Receta nga dietologia Blerina Bombaj

Trahanaja nje ushqim i persosur dhe kurativ Trahanaja eshte nje ushqim i lashte, i perftuar nga fermentimi i drithrave – kryesisht grurit, i cili e ben ate me te shijshem dhe rezistent ne kohe. Por fermentimi nuk perforcon vetem shijen dhe aromen e nje ushqimi, ai e ben ate vecanerisht …

Read More »

Ku dallon një grua e mençur, nga një grua inteligjente

Një grup psikologësh hasën 8 dallime mes një gruaje të mençur nga një grua inteligjente: 1. Kur një grua inteligjente zbulon një gabim të kryer nga partneri i saj, ajo shpesh do t’ia tregojë atij deri në frazën fatale: “Unë të thashë!” Përkundrazi, një grua e mençur do ta mbështesë, …

Read More »

Doktorant-ja dhe shkencëtarja e re, Arlinda Amiti, zotëron 8 gjuhë të huaja dhe ligjëruese në universitetin e Bazelit

Arlinda Amiti ka lënë gjurmë në Zvicër me suksese në fushën e dijes. Edhe pse është shumë e re në moshë, ajo zotëron 8 gjuhë të huaja dhe është ligjëruese në universitetin e Bazelit. Intervistën (e përkthyer nga gjuha gjermane) e ka realizuar gazetarja Gjermane Katja Remane. Arlinda Amiti (28 …

Read More »

Cistet e vezoreve,identifikimi,roli i ushqimit dhe kurimi

Cistet e vezoreve nganjëherë gjenden brenda vezoreve, e nganjëherë në sipërfaqe. Kjo qeskë është e mbushur me lëngje, apo me materie të fortë, por në disa raste me të dy materiet. Shumë hulumtues kanë thënë se shkaktari i këtyre cisteve është pjesërisht edhe debalancimi hormonal. Shkak i debalancimit hormonal mund …

Read More »

HANI FARAT E KAJSISE PASI KANE VITAMINE B17 (ANTI KANCER) – Farat e Kajsisë shërojnë kancerin

HANI FARAT E KAJSISE PASI KANE VITAMINE B17 (ANTI KANCER): Me rritjen e dozës së vitaminës B17 në trup, Kanceri zvogëlohet dhe shancat për shërim të plotë janë të mëdha…Vitamina B17 për herë të parë është përdorur si ilaç kundër kancerit në fillim të vitit 1950 prej Ernst T. Farat …

Read More »

Perimet e gjelbërta

Perimet janë të pasura ma shumë vitamina e minerale të rëndësishme dhe prandaj preferohen në pothuajse secilën diete. Disa nga to kanë efekt të veçantë në organizmin e njeriut. Sallata e gjelbër është e shkëlqyeshme nëse doni që të qetësoheni para rënies në gjumë. Por, duhet ditur se kjo sallatë …

Read More »

Veshët llapush më tepër janë problem psikologjik sesa estetik

Veshët llapush më tepër janë problem psikologjik sesa estetik. Personat me veshë llapush, zakonisht janë subjekt i vënies në lojë, veçanërisht fëmijët në moshë shkollore. Disa prindër përdorin metoda ekstreme që të mund të korrigjojnë pamjen dhe formën e veshëve të fëmijëve të tyre. Vendosin llastikë në kokën e fëmijës …

Read More »