Home / Shendeti

Shendeti

Shendeti

“Përmbyten” tregjet e Tiranës me fruta e perime kancerogjene. Ditën e djeshme ka ndodhur hataja, ka arritur kulmi

Ditën e djeshme, profesor Zihni Sula, na tregoi detaje në lidhje me pesticidin methomyl, i cili përdoret nga fermerët për të vrarë insektet në fruta dhe perime, por që është shumë i dëmshëm për njerëzit. Sipas profesorit, ky preparat depërton lehtë në organizëm dhe degradimi i tij shkon deri në …

Read More »

E ndali në rrugë por vajza i tha ‘mos më prek’, kur e pa se ishte gjallë në trotuar ai …

“Ata jetonin në Tiranë, ndërkohë që sipas dëshmitarëve ka pasur një debat mes tyre. Djali e ka vrarë atë në trotuar dhe më pas ka kapërcyer vendin dhe ka qëlluar veten në kokë me armë në zonën e mbuluar nga disa peme”- raporton gazetarja e “News 24”. Mesohet se djali …

Read More »

“Mos të kalbtë toka”, komentuesit s’ndalen me të shara ndaj të ndjerit në FB

Opinioni publik është tronditur mëngjesin e sotëm pas lajmit se Xhafer Mata, 31-vjeçari nga Kukësi i mori jetën një 19-vjeçareje në Tiranë, pranë një kishe në zonën e Don Boskos. Deri tani thuhet se ai kishte pasur me vajzën një lidhje disa mujore por që kishte përfunduar pasi vajza e …

Read More »

Krimi i pasionit në “Don Bosko”, zbulohet një detaj i panjohur i çiftit

Krimi i pasionit i ndodhur sot në Tiranë ka tronditur opinionin publik. Xhafer Meta qëlloi mbi ish-të dashurën e tij, Xhuljeta Çuni. 19-vjeçarja kishte refuzuar të vazhdonte lidhjen me të, ndërkohë që 31-vjeçari ishte ndarë nga gruaja. Përveç prishjes së marrëdhënies intime të rinjtë ishin në konflikt me njëri-tjetrin pasi …

Read More »

E vrau ish-i dashuri, fjalët e fundit që tha e reja para se të ekzekutohej

Një krim i rëndë tronditi vendin mëngjesin e sotëm, ku një djalë i ri 31 vjeç, vrau ish-të dashurën e tij, në zonën e “Don Boskos” në Tiranë. Xhafer Mata, i kishte bërë pritë 19-vjeçares Xhuljeta Çuni pranë zonës ku jetonte, ku i ka kërkuar sërish mundësi për të vijuar …

Read More »

Babai i jep ultimatumin vajzës: Mësoji djalit shqip, ose mos shkel në shtëpinë time

Peripecitë e shqiptarëve emigrantë për t’u integruar në shoqëritë e vendeve ku jetojnë janë të njohura tashmë. Nuk janë pak por gati një milionë e gjysmë që e kanë gjetur të ardhmen e tyre jashtë vendit. Por sa prej këtyre shqiptarëve kanë arritur të ruajnë traditat dhe gjuhën e tyre …

Read More »

Instituti i motit jep alarmin: Vera 2018 rekord i fenomeneve të frikshme

Pranvera e këtij viti ka qenë “lunatike”, çka bënte që moti të ndryshonte shumë shpejt, mirëpo si do jetë vera e cila sapo ka hyrë? Stuhi të fuqishme dhe tornado të shkaktuara nga temperaturat e nxehta. Mesdheu dhe Italia janë gjithnjë e më shumë në mëshirë të fenomeneve ekstreme të …

Read More »

Të lumtë! Jemi me ty!”, pritet me duartrokitje në gjykatë 26-vjeçari shqiptar, që i mori jeten babait pedofil

Disa ditë më parë një ngjarje e rëndë tronditi Greqinë, pasi një djalë 26-vjeçar nga Shqipëria pranoi se kishte vrarë babanë e tij. Sot i riu ka dalë përpara gjykatës, ku në hyrje të saj është përballur me disa njerëz që e duartrokisnin, për veprimin që kishte bërë. Sipas dëshmisë …

Read More »

Cili është funksioni i biotinit (Vitamina H apo B7) ?

▪ Prodhimi i energjisë Vitamini është shumë i rëndësishëm për flokë, shëndet të thonjve si dhe për lëkurë. Biotini ndihmon në rritje të shëndetshme dhe zhvillim, si dhe ndihmon në shërimin e shumë problemeve në trup. Gjithashtu ndihmon në shndërrimin e karbohidrateve dhe yndyrave në energji, si dhe është i …

Read More »

XHEHENEMI ESHTE PER PABESIMTARET

XHEHENEMI ESHTE PER PABESIMTARET Xhehenemi eshte nje vende qe Allahu e ka krijuar per njerezit e keqinje,per ata qe i kane bere Atij shirk apo i kane mohuar urdheresat dhe ndalesat e Tija. Ne Xhehenem nuk shkohet per shkak te inateve apo qefeve te dikuj,por,per shkak se Krijuesi vendos nje …

Read More »

Mjekime shtëpie për hemoroide

Majasëlli nuk është gjë tjetër veçse zgjerim i venave të zorrës së trashë. Nga majasëlli preken më shumë njerëzit që qëndrojnë ulur dhe që merren pak me punë aktive. Kjo është një sëmundje mjaft e shpeshtë , që arrin në përqindje të larta te gratë (deri 70 % të tyre). …

Read More »

Pitajka, simbol i Ramazanit në Prizren

Tryezat e qytetarëve të Prizrenit gjatë muajit të Ramazanit pasurohen me ushqimin e domosdoshëm, simbol i këtij muaji të shenjtë, pitajkën. Në qytetin historik të Kosovës, në Prizren muaji i shenjtë i Ramazanit vazhdon të ruajë traditën e tij ndërsa atmosfera që sjell ky muaj është më ndryshe se në …

Read More »

Pitajka, simbol i Ramazanit në Prizren

Tryezat e qytetarëve të Prizrenit gjatë muajit të Ramazanit pasurohen me ushqimin e domosdoshëm, simbol i këtij muaji të shenjtë, pitajkën. Në qytetin historik të Kosovës, në Prizren muaji i shenjtë i Ramazanit vazhdon të ruajë traditën e tij ndërsa atmosfera që sjell ky muaj është më ndryshe se në …

Read More »

Dhuroi shtëpinë 2 katëshe në Lezhë, pse s’u pranua ndihma e biznesmenit për 6 motrat jetime

Biznesmeni nga Lezha, Arben Fusha ofroi shtëpinë dy katëshe për 6 motrat jetime pasi rasti u bë publik në media. Madje në mbrëmjen që rasti i motrave u bë publik në TV Klan, ai shkroi në faqet zyrtare të mediave online, por nuk mori përgjigje. Në një reagim në Facebook, …

Read More »

RRITJA E THONJEVE … ?!

RRITJA E THONJEVE … ?! Pyetja: Kam një pyetje rreth thonjve. Kam një motër e cila elhamdulilah e fal namazin, mirëpo ka dëshirë të rrisë thonjtë. Më ka pyetur rreth tyre, por nuk dita t’i tregoja për ndalimin e tyre me argumente. A mund të na jepni disa argumente rreth …

Read More »

Erdoğan: Evropa u hap dyert organizatave terroriste PKK dhe FETO

“Me përjashtim të disa vendeve, Evropa po përpjeton humbje të arsyes së shëndoshë. Sidomos Gjermania, me të cilën ne flasim gjëra të bukura…Ata flasin gjëra të tjera, por e vëreni se sërish i hapin dyert për organizatat terrorsite si PKK dhe FETO” Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka theksuar …

Read More »

Digjet i porsalinduri në dushin e parë në maternitet

Në momentet e para pas lindjes, fëmija i besohet infermiereve, të cilat e lajnë për ta pastruar nga substancat që ka marrë nga nëna gjatë lindjes. Më pas fëmija i kthehet nënës për t’i kaluar së bashku orët e para të jetës. Por nuk ka ndodhur kështu me një vogëlush …

Read More »

Gjykata e Berlinit ndalon mësueset muslimane që të veshë shaminë

Një mësues i shkollës fillore muslimane ka humbur ofertën e saj për të përmbysur një ligj që ndalon veshjen e veshjeve fetare nga punësit publikë në Berlin. Gjyqtari i gjykatës së punës në Berlin vendosi që ligji neutral i shtetit të qytetit për mësuesit, policët dhe zyrtarët e gjykatës ishte …

Read More »

JEPNI IFTAR !

JEPNI IFTAR ! Transmetohet se Zejd ibn Halid el-Xhuhani ka thënë: i Dërguari i All-llahut s.a.v.s. ka thënë: “Ai, i cili i jep iftar agjëruesit do të ketë shpërblimin sikur të tij, pa ndikuar në shpërblimin e agjëruesit as së paku.” [Transmetuar nga el-Tirmidhi, 807; Ibn Maxheh, 1746. Klasifikuar nga …

Read More »

Një vajzë 8-vjeçare shkon vetëm në farmaci. Ajo çfarë kërkon të blejë e bën farmacistin të shpërthejë në lot

Kjo është historia e vërtetë e një vajze tetëvjeçare që e dinte se dashuria mund të bëjë mrekulli. Vëllai i saj i vogël ishte i destinuar të vdiste nga një tumor i trurit. Prindërit e tij ishin të varfër, por ata kishin bërë gjithçka për ta shpëtuar, duke shpenzuar të …

Read More »