Home / Shëndetësi

Shëndetësi

Merrni vitaminat tuaja ditore me një gotë qumësht

Produktet e qumështit janë çelës për çdo dietë dhe qumështi është më i konsumuari nga të gjithë, por është e rëndësishme të dini se cili lloj i qumështi duhet konsumuar dhe sasia e lejuar. Yndyrat e shëndetshme që gjenden në vajin e ullirit, arrat e thata dhe avokado mund të …

Read More »

Dashuri dhe besnikëri

Dashuri dhe besnikëri Historia në fjalë, bën fjalë për dashurinë mes një çifti bashkëshortësh, dashuri e cila u ka mbijetuar dekadave dhe shekujve të shumtë gjer në ditët tona. Edhe pse fjala dashuri është ndër fjalët më të kërkuara në “Google” ajo mbetet gjëja më e rrallë dhe më e …

Read More »

Infeksionet, përse fëmijët që shkojnë në kopësht sëmuren më shpesh?

Në lojë janë kryesisht dy faktorë: pjekuria e sistemit imunitar dhe shumimi i baktereve në ambient të mbyllur. Të gjithë e dimë se ndërsa fëmija shkon në kopësht sëmuret më shpesh jo vetëm me grip por të shpeshta janë edhe infeksionet si otiti dhe gastroenteriti. Infeksionet kryesisht virale dhe fëmijët …

Read More »

Këshilla për ushqimin e fëmijëve nga 6 muajsh

Futja e një ushqimi të ri për fëmijën është një moment delikat, por edhe i rëndësishëm që duhet përballuar me qetësi, durim e besim e pa frikë.Zakonisht fillohet me frutë, mollë a dardhë, e bërë në pure ose e omogjeneizuar sepse, falë shijes saj së ëmbël, mund të jetë më …

Read More »

Pesë ndryshimet që i ndodhin trupit të një gruaje pas lindjes

Jeta e një gruaje ndryshon në mënyrë drastike pas lindjes së një fëmijë, sepse ajo duhet të mbajë përgjegjësi si për veten, po ashtu edhe për fëmijën Ndryshime të mëdha ndodhin në trupin e një nënë të re. Disa i pranojnë lehtësisht këto ndryshime, ndërsa ka edhe nga ato gra …

Read More »

Anija me vela

Anija me vela lundronte drejt destinacionit përfundimtar, ndërkohë që tregtarët dhe udhëtarët e tjerë ishin zhytur në biseda të ndryshme. Kishin ditë që udhëtonin dhe gjer atëherë u kishte prirë një mot shumë i mirë. Veçse atë natë, shpërtheu një stuhi e madhe. Dallgët e detit u egërsuan aq shumë, …

Read More »

ADHD, kur bëhet fjalë për fëmijë hiperaktivë me këtë crregullim?

ADHD shkaktohet nga mungesa e theksuar e vëmendjes, nga të qënit hiperaktiv dhe/ose impulsiviteti. Bëhet fjalë për një crregullim kompleks që kryesisht prek fëmijët në moshën 6-7 vjecare. ADHD është një crregullim që mund të ketë impakt afatgjatë tek personi. Por kujdes! Jo domosdoshmërisht cdo fëmijë hiperaktiv është prekur nga …

Read More »

Sheh gruan plakë apo vajzën e re? “Piktura e moshës” që zbulon sa vjeç ndihesh në të vërtetë

Sipas studiuesve, grupmosha juaj mund të përcaktohet nga mënyra se si e interpreton këtë imazh, që në herën e parë: Po sheh gruan plakë apo vajzën e re? Piktura që zbulon moshën sa vjeç ndihesh…dhe je! Një nga iluzionet më të njohur në botë, kjo “pikturë e moshës” është si …

Read More »

Burri merr vendimin drastik për gruan që e tradhtoi

Një ngjarje për nder u shënua rreth dhjetë ditë më parë në Zall Bastar të Tiranës, ku një vajzë 20-vjeçe u kap mat me të dashurin e saj, ndonëse ishte e martuar. Kështu vëllai i saj Esat Canim i prekur në nder, humbi toruan dhe qëlloi të dashurin e motrës, …

Read More »

Brenda festës madhështore të ditëlindjes së bashkëshortes të Ardit Gjebreas

Disa ditë më parë, bashkëshortja e Ardit Gjebreas, Anila Beko, ka festuar ditëlindjen. Urimet nga familjarët dhe miqtë kanë tërhequr shumë vëmendje, por festa madhështore e organizuar ditën e djeshme ishte ajo që na la të gjithëve me gojë hapur. Bëhet fjalë për një festë private, me njerëzit më të …

Read More »

15 vjeçarja sjell fëmijë në jetë, nëna e të miturës do t’ju thyejë zemrën me dëshminë e saj

Një histori tronditëse është transmetuar në programin online të GSH, “Fol me psikologen”. Një nënë ka treguar se nuk di asgjë për vajzën e saj prej dy vitesh. Ajo ka treguar se vajza e saj, solli në jetë një fëmijë në moshën 15-vjeçare. Më tej nëna është shprehur kështu: Përshëndetje! …

Read More »

A është e vërtetë që baballarët janë më shumë të lidhur me vajzat dhe mamatë me djemtë? Psikologët përgjigjen!

Sipas një studimi të kryer nga një ekip studiuesish finlandeze dhe amerikane mbi fëmijët dhe marrëdhëniet me prindërit, në fakt, gratë kanë një preferencë natyrore për vajzat, ndërsa burrat kanë tendencë për të investuar kohë, energji dhe burime kryesisht në djemtë e tyre. Një studim shumë i detajuar Studimi që …

Read More »

“U rrokullise disa herë, natën, deri në përrua”, Arditi jep detaje nga aksidenti i Eni Çobanit dhe prek me fjalët e tij

Zonja e njohur Eni Cobani, u shfaq dje në ekran pas aksidentit të rëndë që pësoi pak ditë më parë. Ajo vijoi sic do të dielë me programin e saj “Shihemi në gjyq”, tek E diela Shqiptare dhe fatmirësisht ishte në gjendje të mirë shëndetësore. Por Ardit Gjebrea, mbrëmjen e …

Read More »

A të qaj 5 minuta? Njihuni me Rean e vogël që i bëri të gjithë te qeshin me lot

A të qaj 5 minuta? Njihuni me Rean vajzën e vogël, videoja e së cilës u bë virale në rrjetet sociale. Në video Rea 5 vjeçe i kërkon leje mamit të saj të qajë për 5 minuta teksa shikon filimin e saj të animuar. Rea ishte e ftuar në Why …

Read More »

Mesazhi prekes i Arditit për Eni Çobanin: Zoti të la me ne…

Eni Çobani dhe Edita Tahiri u përfshinë në një aksident me makinë rreth më 27 janar. Makina tip Audi Q5, që drejtohej nga gjyqtarja e njohur njëherësh dhe moderatorja e rubrikës “Shihemi në gjyq”, Eni Çobani, ka rënë nga rruga poshtë urës që lidh Bujanin me qytetin e Tropojës, duke …

Read More »

«Nuk i bleva asgjë për 2 vite, ja ç’mësuan në fund fëmijët e mi», rrëfimi i nënës kursimtare që po krijon polemika mes prindërve

Për shumë njerëz dita e parë e vitit është momenti ideal për të shijuar ngrohtësinë e shtëpisë së mbushur plot, dashurinë e njerëzve më të dashur, por edhe për të bërë ndonjë mëkat të ëmbël (ah, kjo bakllavaja!), përpara se të përcaktojnë pritshmëritë dhe planet e reja për 365 ditët …

Read More »

5 teste të thjeshta për 5 sëmundje të rrezikshme!

5 teste të thjeshta për 5 sëmundje të rrezikshme! Që t’i siguroni vetes një trup dhe mendje të shëndetshme është e rëndësishmë që përpos të tjerave të jeni vigjilentë ndaj çdo sinjali të mundshëm që trupi juaj lëshon me kodin “DIÇKA NUK SHKON”! Më poshtë keni disa ushtrime të thjeshta …

Read More »

Berat, banesat “monument kulture” po kthehen në identitet

Ministria e Kulturës, Instituti i Monumenteve të Kulturës dhe Drejtoritë Rajonale të Kulturës Kombëtare në të gjithë vendin, po punojnë çdo ditë në mbrojtje të trashëgimisë kulturore. Një vëmendje e veçantë po i kushtohet edhe restaurimit të banesave në qytetin e Beratit, ku ditët e fundit shtëpia e Llazar Pyze, …

Read More »

Shqiptarja bekohet, bëhet nënë për herë të parë në moshën 58 vjeçe

Mamaja Flora dhe i sapolinduri, vogëlushi Florian janë në gjendje shumë të mirë shëndetësore. Një grua shqiptare është bekuar nga Zoti në moshën 58-vjeçare, duke u bërë nënë për herë të parë. Ngjarja e pazakontë ka ndodhur në Leverkusen të Gjermanisë dhe lajmi ka bërë xhiron e botës. Mamaja Flora …

Read More »

Aksidenti në Tropojë, flet Eni Çobani: Ktheva nënën para nisjes, po përjetoj nje..

Eni Çobani dhe Edita Tahiri kanë parë tmerr me sy një javë më parë. Sakrifica në shërbim të qytetarit, misioni ka vijuar edhe këtë herë në shërbim të qytetarëve, aq sa edhe avokatja e njohur ka rrezikuar dhe jetën. Makina tip Audi Q5, që drejtohej nga gjyqtarja e njohur njëherësh …

Read More »