Home / Lindja e Mesme

Lindja e Mesme

Plani izraelit për ta kthyer Irakun në një Palestinë të dytë

Në artikuj të mëparshëm kam përmendur se zgjedhja e Donald Trumpit është fillimi i përgatitjes për “Shtetin e Izraelit” nga lumi Eufrat deri në Nil, ku të gjithë treguesit që tregojnë se skema çifute ka hyrë në fuqi janë bërë mëse të qartë dhe se në vitet e ardhshme ne …

Read More »

Dhuna e policisë izraelite shkakton reagime në rrjetet sociale

Pamjet e disa policëve izraelitë të cilët ushtrojnë dhunë ndaj një shoferi palestinez në Jerusalemin e pushtuar Lindor, ka shkaktuar reagime të shumta në rrjete sociale, raporton Anadolu Agency (AA). Në video duken disa efektivë të policisë izraelite të cilët pasi diskutojnë me një shofer palestinez në rajonin Vadi el …

Read More »

Siri – Al Babi i filmuar nga ajri pas çlirimit nga DAESH-i (me video)

Pamjet e filmuara me dron nga ekipi i agjencisë turke të lajmeve AA tregojnë rrënojat në rajonin Al-Bab, i cili ndodhet në verilindje të Halepit. Për shkak të sulmeve me autobomba të organizatës terroriste DEASH infrastruktura e qytetit ka pësuar shkatërrime të mëdha. Në qytetin e shkatërruar qëndrojnë në vend …

Read More »

Egjipt – Një imam pezullohet nga puna për mbrojtje të Turqisë

Autoritetet e Egjiptit kanë pezulluar një imam, i cili kishte mbrojtur Turqinë në incidentin me Holandën, pasi kjo e fundit ndaloi hyrjen e ministrave turq në një tubim elektoral të turqve në Rotterdam. Imami u pezullua për tre muaj nga Ministria e Çështjeve Fetare të Egjiptit, me pretendimin se ka …

Read More »

Emiri i Kuvajtit për vizitë zyrtare në Turqi me ftesë të Presidentit Erdoan

Sipas deklaratës së bërë nga Qendra e Informacionit të Presidencës, Emiri i Kuvajtit, Sheiku Sabah Al Ahmed Al Cabir Al Sabah do të zhvillojë nesër një vizitë në Turqi me ftesë të Presidentit Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan). Gjatë vizitës që do të zgjasë deri në 22 mars Al …

Read More »

Egjipti pezullon imamin i cili mbrojti Turqinë për incidentin me Holandën

Autoritetet e Egjiptit kanë pezulluar një imam i cili kishte mbrojtur Turqinë në incidentin me Holandën, pasi kjo e fundit ndaloi hyrjen e ministrave turq në një tubim elektoral të turqve në Rotterdam, raporton Anadolu Agency (AA). Imami u pezullua për tre muaj nga Ministria e Çështjeve Fetare të Egjiptit, …

Read More »

Sulmi ndaj xhamisë në Siri, SHBA nuk qartëson pyetjet

Zëdhënësi i Pentagonit Jeff Davis theksoi se qëllimi i forcave amerikane ishte një ndërtesë e cila gjendej pranë xhamisë në fshatin Xhina në afërsi të Halepit WASHINGTON (AA) – Departamenti Amerikan i Mbrojtjes (Pentagoni), në lidhje me akuzat për goditjen dhe rrënimin e xhamisë mbrëmjen e së enjtes në fshatin …

Read More »

Avionët izraelitë bombarduan pozicione ushtarake në Siri

Avionët luftarakë izraelitë kanë bombarduar pozicione ushtarake në Siri. “Avionët e forcave ajrore izraelite ushtarake kanë bombarduar disa pozicione në Siri”, thuhet në deklaratën e ushtrisë izraelite.

Read More »

Masakër në një xhami në Siri gjatë faljes së namazit

Si pasojë e një sulmi ajror ndaj një xhamie në fshatin Xhina, të qytetit Etarib në afërsi të Halepit, të paktën 58 persona kanë humbur jetën, raporton Anadolu Agency (AA). Në një deklarate për AA, zyrtari i mbrojtjes civile në këtë rajon, Jahja Xhevad, ka thënë: ”Një avion që dyshojmë …

Read More »

Nga Ahmet DAVUTOĞLU: Nga Obama te Trump-i: mësime dhe sfida

Ahmet Davutoğlu, ish-kryeministri turk, shkruan mbi trashëgiminë e politikës së jashtme të Obama-s dhe sfidat përpara për Trump-in. Ka pak politikanë perëndimore zgjedhja e të cilëve zgjoi as shumë emocion dhe shpresë si në Perëndim dhe në Lindje, në veri dhe jug, sa ajo e Barack Obama-s. Por ka po …

Read More »

Kaya reagon rreth ndalimit për hyrjen në Konsullatën e Turqisë në Rotterdam

ANKARA (AA) – Ministrja turke e Politikave Sociale dhe Familjes, Fatma Betül Sayman Kaya, në lidhje me ndalimin e saj për hyrjen në Konsullatën e Turqisë në Rotterdam, ka bërë një deklaratë në rrjetin social Twitter, raporton Anadolu Agency (AA). “Qindra policë kanë vendosur një barrikadë mes nesh dhe qytetarëve …

Read More »

Mos pranimi i ministrit turk i pakuptimtë

ROTTERDAM (AA) – Ish-ministri i Jashtëm i Holandës Ben Bot, në lidhje me anulimin e lejes së uljes së avionit të ministrit të Jashtëm të Turqisë Mevlüt Çavuşoğlu, tha se “Mos pranimi i ministrit turk, anulimi i lejes për ulje të avionit është i pakuptimtë”, raporton Anadolu Agency (AA). Ish-ministri …

Read More »

Ministri Çavuşoğlu paralajmëron Holandën

ANKARA (AA) – Ministri turk i Punëve të Jashtme, Mevlut Çavuşoğlu, në lidhje me pengimin e ministrave turq për tu takuar me qytetarët në Holandë, ka paralajmëruar për veprim të njëjtë duke thënë se “nëse ato hedhin një hap Turqia do të hedhë dhjetë”, raporton Anadolu Agency (AA). Çavuşoğlu ka …

Read More »

Ministrja Kaya do të deportohet

ANKARA (AA) – Transmetuesi publik i Holandës Nos TV ka theksuar se disa truproje të ministres turke të Politikave Sociale dhe Familjes, Fatma Betül Sayan Kaya janë arrestuar, ndërkohë që sipas kanalit privat RTL, ministrja Kaya është shpallur “persona non grata” dhe do të deportohet jashtë vendit, raporton Anadolu Agency …

Read More »

Po dërgohem në Gjermani duke u shkelur vlerat demokratike

ROTTERDAM (AA) – Ministrja turke e Politikave Sociale dhe Familjes, Fatma Betül Sayan Kaya, është nxjerrë me forcë nga automjeti dhe nën shoqërimin e policisë është larguar nga zona ku është mbledhur turmë e madhe, raporton Anadolu Agency (AA). Kaya përmes llogarisë së saj në rrjetin social Twitter ka shkruar …

Read More »

Ministrja Kaya, largohet me eskortën policore nga rajoni ku ndodhet kryekonsullata turke

ballina/ faqja kryesore > Turqia 12.03.2017 Ayşe Sarıoğlu,Hasan Esen Ankara Speciale arkiv lajmet në fjalë Holandë, policia ndalon automjetet e AA dhe TRT …

Read More »

Policia holandeze qëndrim të shëmtuar ndaj ministres Kaya

“Unë do të hyjë në ndërtesën e konsullatës sonë. Do të më lejoni dhe unë do të hyj në atë ndërtesë. Unë do të qëndroj këtu deri kur ju të më lejoni. Nuk largohem në asnjë vend”, tha Kaya

Read More »

Protestë para Ambasadës së Holandës në Ankara

Qytetarë turq janë mbledhur para Ambasadës së Holandës në Ankara në shenjë proteste kundër qëndrimit të autoriteteve holandeze ndaj ministres turke të Politikave Sociale dhe Familjes, Fatma Betül Sayman Kaya, raporton Anadolu Agency (AA). Qytetarët që vijnë para Ambasadës së Holandës në Ankara në rrugën Turan Güneş me pankarta me …

Read More »

Kryetari i MHP-së reagon kundër Holandës

Kryetari i Partisë Lëvizja Nacionaliste (MHP), Devlet Bahçeli, në bisedën e tij me kryetarin e përgjithshëm të Konfederatës së Turqve në Evropë, Cemal Çetin, njoftoi se është marrë vendim që të organizohet protestë me qëndrim ulur në shenjë proteste kundër Holandës, në aeroportin që planifikohet të ulet avioni i ministrit …

Read More »

Ministri i Haxhit i Arabisë Saudite takohet me kryetarin iranian të Organizatës së Haxhit

Ministri i Haxhit dhe Umres i Arabisë Saudite, Muhammed Benten u takua me Kryetarin e Organizatës të Haxhit të Iranit, Hamid Muhammedi dhe delegacionin që e shoqëronte, për të diskutuar çështjet rreth rregullimit të marrëveshjeve për haxhinjtë iranianë për sezonin e ardhshëm të Haxhit. Takimi u zhvillua si pjesë e …

Read More »