Home / Lajme (page 5)

Lajme

Më 1 nëntor edhe një seancë kundër ndryshimit të kufijve

Lidhja Demokratike e Kosovës nuk mendon të tërhiqet nga kërkesa e saj që Kuvendi i Kosovës të votojë kundër idesë për një marrëveshje eventuale me Serbinë për ndryshimin e kufijve. Grupi Parlamentar i LDK-së i ka dorëzuar një kërkesë të re Kryesisë së Kuvendit për të mbajtur një seancë të jashtëzakonshme ku …

Read More »

S’ka më dilema, ja kur kthehet ora

Akrepat e orës do të kthehen një orë prapa. Më 28 tetor, kur akrepat shënojnë orën tre, ato duhet kthyer pas për një orë për të treguar orën dy. Me këtë llogaritje do të vazhdojë edhe këtë vit matja e kohës deri në fundjavën e fundit të marsit të vitit …

Read More »

Të dënuar për krime lufte në Kosovë, 34 shqiptarë dhe 4 serbë

Nga 111 personat e akuzuar për krime lufte për periudhën 1999-2018, vetëm 40 janë dënuar, kurse 26 janë të arratisur, përderisa të tjerët janë ende në proces të gjykimit. Kështu u tha gjatë prezantimit të publikimit “Pasqyrë e gjykimeve për krimet e luftës në Kosovë në periudhën 1999-2018” të publikuar nga Fondi …

Read More »

Për 9 muaj, 90 të vdekur në aksidente trafiku

  Rrugët e Kosovës vazhdojnë të marrin jetë njerëzish. Gjatë këtij viti, për periudhën janar-shtator, aq sa ka të dhëna Policia e Kosovës, në aksidentet në komunikacion kanë humbur jetën 90 persona. Prej tyre 35 janë shoferë, 38 janë pasagjerë, ndërsa 17 janë këmbësorë. Në këto statistika nuk është përfshirë …

Read More »

Identifikohet i dyshuari për vjedhje në xhami

Të martën në fshatin Milloshevë të Obiliqit është identifikuar një person i cili dyshohet se para katër ditësh kishte depërtuar me forcë brenda në xhaminë e fshatit dhe kishte vjedhur tre mikrofona si dhe kishte tentuar ta thyente kasafortën. Me urdhër të prokurorit kujdestar, i dyshuari është intervistuar në paraburgim, …

Read More »

Vëllai i presidentit Thaçi ka sulmuar fizikisht drejtorin e Byrosë Kosovare të Sigurimeve

Sipas burimeve të Gazetës Express, dyshohet se vëllai i presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, Gani Thaçi ka sulmuar drejtorin e Byrosë Kosovare të Sigurimeve, Blerim Pushkolli. Ngjarja ka ndodhur gjatë një mbledhjeje brenda objektit të BKS-së. Gazeta Express ka provuar ta konfirmojë rastin, megjithatë nga Byroja Kosovare e Sigurimeve nuk kanë pranuar …

Read More »

Lajmi i fundit: Amerika dhe Turqia e shpëtojnë detin shqiptar nga Greqia

Çështja e Detit, burime për Top Channel: Greqia tërhiqet nga zgjerimi i vijës kufitare Burime të sigurta diplomatike kanë bërë me dije për Top Channel mbrëmjen e së martës se Athina ka ndryshuar qëndrim lidhur me shpalljen e zgjerimit të vijës së saj bregdetare nga 6 në 12 milje. Ka …

Read More »

Minarja e xhamisë në Pejë “blindohet” nga antenat e telekomunikimit, institucionet shmangen

Xhamia Kushumli në Pejë është njëri nga objektet fetare me të vjetra në qytet dhe në Kosovë. Duke qenë objekt objekt i tillë, që nga viti 2015 është në mbrojte të përkohshme si trashëgimi arkitekturore e vendit. Por, kjo nuk është pengesë që të shfrytëzohet edhe për qëllime biznesi, e …

Read More »

Këshilltari i Behgjet Pacollit në listën e të paguarve nga Greqia

Mediat greke kanë publikuar emrat e mediave dhe figurave të njohura në publikun shqiptar që kishin përfituar shuma të mëdha parash nga Greqia , të cilët u shërbenin interesave të ish-ministrit të jashtëm grek, Niko Kotzias. Në këtë listë skandaloze figuron edhe emri i Mentor Nazarkos, këshilltar i ministrit të …

Read More »

Zëvendësministri i Ramush Haradinaj, një muaj paraburgim për marrje ryshfeti

Gjykata Themelore e Prishtinës ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë për caktimin e masës së paraburgimit për tre të dyshuarit e arrestuar dje. Në mesin e të arrestuarve është edhe zëvendësministri i Zhvillimit Rajonal, Musa Cena. Lajmin për vendimin e Gjykatës e konfirmoi zëdhënësja e Gjykatës së Prishtinës, Mirlinda Gashi. Në …

Read More »

Kurti: Thaçi nuk është president i Kosovës, por ambasador i vetëshpallur

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka folur lidhur me zhvillimet e fundit në vend dhe posaçërisht me premtimet e bëra nga presidenti Hashim Thaçi. Kurti ka thënë se nga premtimet brenda vendit si kryeministër, Thaçi ka kaluar te premtimet nga jashtë vendit si president. Sipas Kurtit, Thaçi nuk është …

Read More »

Niveli i varfërisë në Kosovë ende i lartë, mbi 25 mijë familje me social

Kosova është ndër vendet me nivel ende të lartë të varfërisë në rajonin e Ballkanit. Ndonëse, autoritet e Kosovës vite më parë janë zotuar se do të përmbushin objektivat për Zhvillim të Mijëvjeçarit që ka për qëllim të ulin dukshëm varfërinë e ta rrisin nivelin e edukimit, barazisë dhe shëndetësisë, …

Read More »

Qytetarët, përveç rrymës për veriorët, do të paguajnë edhe për humbjet e KEDS-it

Përveç pagesës së shpenzimeve të rrymës për komunat veriore, përmes taksave të qytetarëve, këta të fundit po paguajnë edhe humbjet e KEDS-it në rrjet. Rreth 35 milionë euro do të paguajnë qytetarët në faturat e energjisë, për humbjet që i shkaktohen KEDS-it si pasojë e rrjetit të vjetruar dhe vjedhjeve …

Read More »

Mbi 94% të investitorëve të huaj që ishin në Kosovë ikën

Aleanca Kosovare e Bizneseve ka zhvilluar një studim hulumtues në Kosovë ku në theks të veçantë ka pas investitorët e huaj e sidomos mes atyre që vinë te vizitojnë Kosovën për mundësinë e investimeve dhe atyre që ikën dhe ndalën për të investuar në vendin tonë. Agim Shahini, Kryetar i …

Read More »

“Kosova krijon ushtrinë më 28 nëntor”

“Blic” duke u bazuar në informacionet e marra nga burimet e saj nga Prishtina shkruan se Kosova mund ta formalizojë ushtrinë më 28 nëntor. Kosova mund ta formalizojë krijimin e ushtrisë në ditën e flamurit më 28 nëntor.“Blic.rs” shkruan se deputeti i Listës Serbe, Igor Simiq ka paralajmëruar paraqitjen e …

Read More »

Albulena Haxhiu: Njëri nga përdhunuesit e Vasfije Krasniqit është pjesëtar i Policisë së Kosovës

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu, ka thënë se UNMIK-u dhe EULEX-i qëllimisht kanë dështuar proceset që do të sjellnin drejtësi për viktimat e të mbijetuarve të dhunës seksuale nga lufta e fundit në Kosovë. Në një konferencë për media deputetja Albulena Haxhiu ka …

Read More »

Kosovë: Për tri vite, 206 vetëvrasje

Edhe pse Kosova llogaritet si një shtet i vogël për nga numri i popullsisë, Kosova po vazhdon të ballafaqohet me dukurinë e vetëvrasjeve tash e sa kohë. Në bazë të statistikave zyrtare të Policisë së Kosovës që ka siguruar lajmi.net, shihet se kjo dukuri negative në vendin tonë akoma është …

Read More »

“Vizat s’hiqen as në vitin 2019, fajtore Qeveria”

Vendimmarrja nga Këshilli i Ministrave dhe Parlamenti Evropian për heqjen ose jo të vizave për Kosovën është e pamundur të përfundoj deri në fund të këtij viti. Madje ky vendim vështirë që do të ndodh edhe në vitin 2019. Kjo pasi, sipas Demush Shashës, ish- sekretar në Ministrinë e Integrimit, …

Read More »

Kosova nuk dërgon libra në Luginë /Video/

Nxënësit e Luginës së Preshevës edhe këtë vit do të kenë mungesë të teksteve shkollore në gjuhën shqipe. Ministri i Arsimit, Shyqyri Bytyqi tha se nuk kanë pasur mundësi të dërgojnë librat në këto komuna, ndërsa nuk kanë marrë vendim që librat të rrijnë në kufi për një periudhë të …

Read More »

Gabriel: Kosova ka përmbushur kriteret për liberalizim të vizave

 Bashkëpunimi konkret i Bashkimit Evropian (BE) me rajonin mund të shihet përmes një plani për të ulur koston e roamingut për vendet e rajonit, deklaroi sot në Prishtinë, Mariya Gabriel, Komisionere e BE-së për Ekonomi dhe Shoqëri Digjitale, raporton Anadolu Agency (AA). Komisionerja Gabriel, e cila sot do të marrë …

Read More »