Home / Lajme (page 4)

Lajme

Përmes Asociacionit deri tek autonomia

Insistimi i Listës Serbe që formimi i Asociacionit apo Bashkësisë së komunave me shumicë serbe të bëhet sipas Marrëveshjes së arritur në Bruksel, por duke përjashtuar vlerësimin e Gjykatës Kushtetuese lidhur me përputhshmërinë e kësaj marrëveshje me Kushtetutën e Kosovës, është shkak i insistimit tjetër të këtij subjekti politik që …

Read More »

Si do të duket Ushtria e Kosovës: 8000 ushtarë, pushkë turke, tanke

Kosova për të dytën herë po e shqyrton seriozisht mundësinë që themelimin e ushtrisë (Forcave të Armatosura të Kosovës) ta bëjë përmes ligjit, pasi themelimi me anë të ndryshimeve kushtetuese, po pengohet nga deputetët e minoritetit serb. Mediat serbe, gjegjësisht gazeta më e madhe beogradase ‘Blic’ sot është marrë gjerësisht …

Read More »

Mediat serbe: Mafia shqiptare në ShBA u kap me familjet e Lukës, Gambinos dhe Koza Nostrës

Ekspertët ndërkombëtarë vlerësojnë se mafia shqiptare mban në duart e saj rreth 75 për qind të tregut botëror të narkotikëve. Klanet shqiptare janë kaq të forta saqë i kanë shtyrë kolumbianët nga vendi i parë, të cilët deri para pak vitesh ishin trafiku i padiskutueshëm i drogës në botë. Gjithashtu …

Read More »

Kosovari e vret ish-gruan në mes të rrugës, në sy të nipërve e mbesave

Vrasësi dhe viktima ishin shqiptarë nga Kosova. Një dëshmitare thotë se ajo është therur nga ish-bashkëshorti. Ai e kishte përcjellë dhe pastaj e kishte therur. Dje rreth orës 13:00 në Favoriten të Vjenës, një burrë 67-vjeçar e ka sulmuar me thikë dhe e ka vrarë në mes të rrugës një …

Read More »

Kurti shpalos planin e Vetëvendosjes për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, sot në një konferencë për media ka shpalosur një plan të partisë së tij për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, për të cilin kërkoi edhe përkrahjen e qytetarëve të Kosovës dhe deputetëve të kuvendit. Si pika kryesore të këtij plani, Kurti përmendi se duhet të …

Read More »

Deputetët e Kuvendit të Kosovës pasivë në ushtrimin e detyrave të tyre /Video/

Mbi gjysma e deputetëve të Kuvendit të Kosovës janë pasivë në ushtrimin e funksionit të tyre si deputetë, qoftë me pjesëmarrje në seanca plenare, pyetje parlamentare apo fjalimeve të tyre në Kuvend. Sipas platformës ”Vota Ime” të KDI-së, janë vetëm dy deputetë, Muharrem Nitaj i AAK-së e Salih Zyba i …

Read More »

Historiani malazez: Kisha Serbe në shërbim të Rusisë, kërkon ruajtjen e konfliktit të ngrirë në Kosovë

Përfaqësuesit e Kishës Ortodokse Serbe janë të zemëruar, sepse rekomandimi i tyre nga Kuvendi i fundit rreth çështjes së Kosovës nuk është përfillur fare, shkruajnë mediat malazeze. Sipas gazetës “Pobjeda”, përfaqësuesit e Kishës janë në favor të një konflikti të ngrirë, që nuk mund të jetë opsion për zgjidhjen e …

Read More »

Historiani malazez: Kisha Serbe në shërbim të Rusisë, kërkon ruajtjen e konfliktit të ngrirë në Kosovë

Përfaqësuesit e Kishës Ortodokse Serbe janë të zemëruar, sepse rekomandimi i tyre nga Kuvendi i fundit rreth çështjes së Kosovës nuk është përfillur fare, shkruajnë mediat malazeze. Sipas gazetës “Pobjeda”, përfaqësuesit e Kishës janë në favor të një konflikti të ngrirë, që nuk mund të jetë opsion për zgjidhjen e …

Read More »

CIA: Ja pse Kosova vlenë dyfish më shumë se Serbia

Ja pse Kosova është aq e rëndësishme për amerikanët, britanikët dhe francezët. Nga 14 gushtI I VITIT 2000, UNMIK-u mori përsipër menaxhimin e “Trepçës” në Kosovë e cila punonte e ndarë në dy pjesë në very dhe jug Derisa në Serbi ka rezerva të qymyrit vetëm për 35 vitet e …

Read More »

19 vjet nga masakra në Burgun e Dubravës

Bëhen 19 vjet nga masakra në Burgun e Dubravës, e që cilësohet si njëra nga masakrat më të mëdha në Kosovë kundër shqiptarëve nga regjimi i kriminelit Sllobodan Milloseviq. 19 vjet më parë, brenda burgut janë vrarë 160 të burgosur shqiptarë dhe janë plagosur më shumë se 300 të tjerë. …

Read More »

Njohjen e Kosovës nga Palestina e ‘pengoi’ Shqipëria!?

Qëndrimi i Autoritetit Palestinez ndaj çështjes së Kosovës ka ndryshuar pas abstenimit të Shqipërisë me rastin e votimit në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, më 29 shtator 2012, që Palestinës t’i njihet statusi i “shtetit vëzhgues jo anëtar” në OKB. Ky është vlerësimi i Qemajl Morinës, njohës i rrethanave politike …

Read More »

Njohjen e Kosovës nga Palestina e ‘pengoi’ Shqipëria!?

Qëndrimi i Autoritetit Palestinez ndaj çështjes së Kosovës ka ndryshuar pas abstenimit të Shqipërisë me rastin e votimit në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, më 29 shtator 2012, që Palestinës t’i njihet statusi i “shtetit vëzhgues jo anëtar” në OKB. Ky është vlerësimi i Qemajl Morinës, njohës i rrethanave politike …

Read More »

Ambasadori palestinez në OKB: Palestina përkrah pavarësinë e Kosovës

I pyetur rreth disa deklaratave të ambasadorit palestinez në Serbi, Muhamed  Nabhan, se gjoja “Kosova nuk ka qenë e okupuar” apo “paska qenë pjesë e Serbisë..”, ambasadori  Khraishi i ka thënë agjencisë “Presheva Jonë” se deklarimet e tille në mediet serbe nuk duket të jenë serioze dhe “mund të them …

Read More »

Partitë PDK, AAK, AKR, LB, LD dhe NISMA nuk urojnë muajin e Ramazanit

Jemi dëshmitarë se cilado festë të jetë subjektet politike në Kosovë janë të parat që urojnë, por kur është muaji i Ramazanit që shumica e qytetarëve të Kosovës e agjerojnë disa partia hezitojnë ta urojnë. Këtë rast kemi subjektet politike si PDK, AAK, AKR, Lëvizja për Bashkim, Lëvizja për Drejtësi …

Read More »

Gjenerali Clark, politikanëve kosovarë: Nëse doni të jeni të pasur hapni biznes, mos hyni në Qeveri

Ish-komandanti suprem i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, i cili drejtoi fushatën e bombardimeve të NATO-s kundër forcave serbe në vitin 1999, gjatë qëndrimit në Prishtinë tha se NATO duhet të qëndrojë edhe për një kohë të gjatë në Kosovë. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ai tha se kjo …

Read More »

Albin Kurti uron myslimanët për Ramazan. Sërish në urime përjashton vetën!

Albin Kurti uron besimtarët mysliman për fillimine muajit të Ramazanit. Ajo që e shoqëronë vazhdimisht urimet e tij në rast festash fetare është njohuria e thellë për to por edhe kujdesi i veçantë që tekstet ti ndërtojë në vetën dytë shumës ku e përjashton vetën. Edhe pse është vet një …

Read More »

Presidenti i Çekisë thotë Kosova udhëhiqet nga “narko-mafiozët”

Presidenti i Republikës Çeke, Milosh Zeman tha në Jakartovice në lindje të Republikës Çeke se zyrtarët e Kosovës janë “narko-mafiozë të financuar nga krimet e luftës”. Një deklaratë e tillë, siç shkruajnë mediat serbe, përcjell Telegrafi, presidenti çek e kishte bërë kur ai kishte marrë një dhuratë nga një prej …

Read More »

​Haradinaj uron besimtarët për fillimin e muajit të Ramazanit

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj i ka uruar besimtarët myslimanë me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. Urimi i Haradinajt: Me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit, besimtarëve të fesë islame, u shpreh urimet më të sinqerta, me dëshirën që ky muaj të sjellë më shumë të mira …

Read More »

Skandaloze: Kadri Veseli feston me ‘vrasësit e 50 civilëve palestinez’!

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka kërkuar nga institucionet izraelite që të njohin pavarësinë e Kosovës. Ai ka thënë se në të ardhmen, Kosova dhe shteti i Izraelit do të thellojnë bashkëpunimin në mes vete. Veseli i bëri këto komente me rastin e shënimit të 70-vjetorit të pavarësisë …

Read More »

Të mërkurën nis muaji i shenjt Ramazan, ja çfarë moti pritet të jetë gjatë këtij muaji

Të gjithë besimtarët myslimanë në të gjithë botën pas tri ditëve do ta nisin agjërimin e muajit Ramazan. Muaji i shenjtë të Ramazanit, nis me 16 maj (e mërkurë), syfyri i parë do të jetë të në orën 03:07, pas mesnate. Lidhur me këtë çështje, kemi kontaktuar Besim Aliun nga …

Read More »