Home / Lajme (page 2)

Lajme

Zyrtarët e lartë, të “amnistuar” nga drejtësia sa janë në pushtet

Zyrtarët e profilit të lartë që mund të bien ndesh me ligjin, rrallëherë përballen me drejtësinë në kohën sa ata janë duke ushtruar pozitën.  Të paktën gjatë tre vjetëve të fundit nuk ekziston asnjë zyrtar i profilit të lartë i cili është dënuar për korrupsion me aktgjykim të formës së prerë …

Read More »

Për 100 vende pune në KEK konkurruan 20 mijë qytetarë

20 mijë qytetarë kanë aplikuar për 100 vende pune të lira në Korporatën Energjetike të Kosovës. Ndër ta edhe banorë të Fshatit Shipitullë, të cilëve u është garantuar punësimi përmes marrëveshjes për shpronësim. Por, edhe pse ky është konkursi i katërt i hapur që nga viti i kaluar kur janë …

Read More »

Përdorimi i drogave në shkollat e Kosovës, problem alarmant

Dukuria e përdorimit të substancave narkotike nga të rinjtë në shkolla, po konsiderohet problem i madh dhe kjo dukuri po haset pothuajse në secilin institucion arsimor. Drejtori i qendrës “Labyrinth”, Safet Blakaj, gjatë debatit “Droga te të rinjtë dhe droga në shkolla”, organizuar nga qendra Labyrinth, ka thënë se problemi …

Read More »

Çka kërkon “Pema e Krishtlindjes” në Qeverinë e Kosovë?

Në Kushtetutën e Republikës së Kosovës, Kapitulli I, Dispozitat Themelore, nën nenin 8 – shkruan: Neni 8 (Shtet Laik) Republika e Kosovës është shtet laik dhe neutral në çështjet fetare. Kështu është përcaktuar Kosova. Por për zbatueshmërinë e këtij neni, institucionet shtetërore përdorin standard të dyfisht, kur është në pyetje …

Read More »

Kurti kundërshton raportin e Qeverisë për dialogun, e quan antikushtetues

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti e vlerëson draft dokumentin e Qeverisë së Kosovës për marrëveshjen përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë, si raport jo parimor, dhe në kundërshtim me Kushtetutën e vendit. Kurti në një konferencë për media gjatë ditës së sotme ka theksuar se qasja e këtij dokumenti të …

Read More »

BE shpërblen Serbinë, i ndanë 100 milionë euro

Më 3 Dhjetor të këtij viti kur kosovarët po prisnin me padurim lajmin për liberalizimin e vizave, Komisionari evropian për Zgjerim, Johanes Hahn tha se deri më 2020 nuk do të ketë liberalizim për qytetarët e Republikës së Kosovës. Madje ai ka kërkuar nga ata dhe politikanët që të jenë …

Read More »

Albin Kurti: shpejt u shtrinë”.

Pas miratimit të rezolutës për Dialog me Serbinë nga Kuvendi i Kosovës, ka reaguar kryetari i Vetëvendosjes Albin Kurti, njofton Klan Kosova. Përmes një statusi në rrjetin social Facebook, Kurti tha se ende pa u bërë gjashtë orë nga miratimi i ligjeve të të cilat e bënë Kosovën me Ministri …

Read More »

Ushtria e Kosovës, aleatja e SHBA-së

Falë përkrahjes së Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) Republika e Kosovës u bë edhe me ushtrinë e saj. Pas votimit në Kuvend Forca e Sigurisë së Kosovës do të vazhdojë ta mbajë emrin e njëjtë, mirëpo prej dje do të ketë mision ushtarak. Kryeministri Haradinaj u zotua se ushtria …

Read More »

FBKSH uronë themelimin e Ushtrisë së Republikës së Kosovës

Kryesia e FBKSH,së si dhe gjithë antarsia e sajë Urojnë Kombin Shqiptarë për themelimin e Ushtrisë së Republikes së Kosovës . Ushtria është profesioni më i vjetër në Botë , megjithatë ajo ka shkuarë përpara në vlerësimin dhe kuptimin e profesionit dhe të profesionalizimit ushtarak.Ushtria Shtetit të Republikës së Kosoves …

Read More »

Kosova formon Ushtrinë

Në seancën e Kuvendit kanë marrë pjesë edhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, kryeministri Ramush Haradinaj, si dhe komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrahman Rama. Ceremoni festive në FSK Pas vendimit të Kuvendit, një ceremoni ku është prezantuar Forca e Sigurisë së Kosovës, është mbajtur në kazermën “Adem …

Read More »

Ushtarët e SHBA-së: “Zoti e bekoftë Amerikën, Zoti e bekoftë Kosovën!

Një video që po qarkullon në internet shihen disa kadetë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës të cilët i këndojnë Kosovës. Vlen të theksohet se zyrtarët e lartë të Departamentit Amerikan janë shprehur pro formimit të Ushtrisë së Kosovës.

Read More »

Njihuni me automjetet e blinduara që arritën nga SHBA-të për ushtrinë e Kosovës

14 dhjetori pritet të jetë datë e rëndësishme për Kosovën. Pikërisht në këtë ditë pritet të zyrtarizohet Ushtria e Kosovës, pas votimit të tri projektligjeve që Forcën e Sigurisë së Kosovës e shndërrojnë në Forcë të Armatosur. Por duke u afruar kjo datë, ka nisur edhe pajisja me automjete të …

Read More »

Kosnett: Shkelësit e ligjit në burg dhe konfiskim të pasurisë për ata që e fituan paligjshëm

Ambasadori amerikan në Kosovë , Philip Kosnett, ka përçuar disa mesazhe qortuese për politikanët dhe zyrtarët e korruptuar në Kosovë. Ai përmes një videoje e cila është bërë në kuadër të Javës Kundër Korrupsionit e cila organizohet nga grupi prej disa OJQ-ve dhe mbështetet nga Ambasada Amerikane, Kosnett ka thënë …

Read More »

ShBA-ja, Anglia dhe Turqia mbështesin formimin e Ushtrisë së Kosovës

Më 14 dhjetor Kuvendi i Kosovës do të votojë ligjet që mundësojnë ndryshimin e misionit të Forcës së Sigurisë së Kosovës në mision ushtarak. Por, formimi i ushtrisë përmes ligjeve pa e ndryshuar edhe Kushtetutën po kundërshtohet nga disa shtete anëtare të NATO-s. Por, mbështetje formimit të ushtrisë së Kosovës …

Read More »

Vuçiq: Serbia nuk mund të ndryshojë qëndrimin e Amerikës, për të cilën pavarësia e Kosovës është gjë e kryer

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se nuk është i lumtur me deklaratat e ambasadorit amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett, se formimi i ushtrisë së Kosovës është hap pozitiv. Megjithatë, tha Vuçiq, ai është i vetëdijshëm se Serbia nuk mund të ndryshojë qëndrimin e Amerikës, për të cilën pavarësia e …

Read More »

SHBA përkrah transformimin e FSK-së në ushtri

Ambasadori i ri amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, ka thënë sot se evoluimi i FSK-së në Forca të Armatosura është hap pozitiv dhe është mëse e natyrshme për Kosovën si vend sovran dhe i pavarur, që të ketë aftësi vetëmbrojtëse. Ambasadori i ri amerikan thotë se ‘liderët kosovarë kanë folur …

Read More »

Bashkësia Ndërkombëtare duhet të ja ndaloj Serbisë të flasë për Republiken e Kosoves.

Ju të nderuar Bashkësi Ndërkombtare konkretish NATO në krye me Ameriken keni bombarduar Beogradin për arsye se ka bëre gjenocid ndaj popullit shqiptar në Kosovë dhe sot ajo të folë për Kosoven është paradoksi ma i madh i shekullit 21 . Pavarësi e Kosoves është punë e kryer dhe nuk …

Read More »

Liberalizimi nuk do të ndodhë para vitit 2020, fajtorë institucionet vendore e jo BE-ja

Liberalizimi i vizave për Kosovën mund të ndodhë në vitin 2020 ose edhe pak më herët. Kështu ka deklaruar gjatë vizitës që ka zhvilluar në Prishtinë komisioneri për Fqinjësi dhe Negociata të Zgjerimit i BE-së, Johannes Hahn. “Puna është kryer nga Kosova dhe ishte radha jonë ta implementojmë heqjen e …

Read More »

Ambasadori amerikan: Marrëdhëniet Kosovë-ShBA më të mirat në botë

Ambasadori i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett nga sot ka nisur edhe zyrtarisht shërbimin diplomatik në vendin tonë. I pari që ka takuar është presidenti Thaçi i cili i pranoi edhe letrat kredenciale të tij. Gjatë prononcimit të parë para mediave, ambasadori Kosnett thotë …

Read More »

Antidroga kap 113 kg heroinë në Prishtinë, katër të arrestuar

Antidroga e Policisë së Kosovës mëngjesin e sotëm ka gjetur dhe konfiskuar rreth 113 kilogramë drogë në kryeqytet. Burimet e Indeksonline brenda Policisë së Kosovës kanë thënë se droga e kapur është e llojit heroinë. Sipas burimeve, katër persona janë arrestuar ndërsa të njëjtit me urdhër të prokurorit janë dërguar …

Read More »