Home / Lajme

Lajme

“Për djalin e Thaçit ish kon jeta, kur don edhe dimrin e bon verë”

Pavarësisht izolimit të të rinjëve nga Kosova të cilët nuk udhëtojnë dot në asnjë vend evropian pa liberalizim të vizave, një gjë e tillë s’ka të bëjë aspak me djalin e presidentit të vendit, Endritin. Ai shpeshherë përmes rrjeve… Pavarësisht izolimit të të rinjëve kosovarë të cilët nuk udhëtojnë dot …

Read More »

Popullsia në Shqipëri shënon rënie

Shënon rënie popullsia në Shqipëri. Popullsia e Shqipërisë në 1 Janar 2019, rezulton 2.862.427 banorë duke pësuar një rënie me 0,3 %, krahasuar me 1 Janar 2018, njofton Instituti i Statistikave. “Gjatë vitit 2018, shtesa natyrore e popullsisë është 7.130 banorë (Lindje-Vdekje), duke pësuar një rënie prej 17,4 %, krahasuar …

Read More »

Mbi 180 000 azilkërkues për 11 vjet pavarësi

Në 11 vjetorin e Pavarësisë, Lëvizja Vetëvendosje ka paraqitur statistikat për qytetarët që kanë zgjedhur që të mos jetojnë në Kosovë, as pas pavarësimit. Në një fotografi të Vetëvendosjes të postuar në Facebook thuhet se për një dekadë, kanë hequr dorë nga shtetësia mbi 40 mijë qytetarë. Ndërsa partia e …

Read More »

Rifat Jashari nuk ia zgjatë dorën Thaçit, shikoni si e injoron atë!

Sot Kosova feston 11 vjetorin e Pavarësisë së saj. Para nisjes së parakalimit të trupave të FSK’së, pranë Teatrit Kombëtar në Prishtinë u mblodhën krerët shtetërorë dhe mysafirë specialë për 11 vjetorin e Pavarësisë. Pjesëmarrës në organizimin solemn ishte edhe vëllai i komandantit Adem Jashari, Rifati. Të ekspozuar në sheshin …

Read More »

Djali i ish-ushtarit të UÇK-së ka nevojë për ndihmë financiare, ka gjakderdhje në tru

Aron Gashi, djali i ish-ushtarit të UÇK-së, Murtezit, nga Sfërka e Komunës së Klinës ka nevojë për ndihmë që të shërohet pasi ka gjakderdhje në tru. Për shkak të gjendjes ekonomike jo të mirë, Aroni nuk i ka kushtet për tu shëruar jashtë vendit. Duke u gjendur në këtë situatë, …

Read More »

Kosovë: Për pesë vjet shtatë raste të marrëdhënieve seksuale brenda familjes

Vetëm shtatë raste të marrëdhënieve seksuale brenda familjes janë raportuar në Policinë e Kosovës në pesë vitet e fundit. Tri prej tyre kanë ndodhur vetëm gjatë vitit të kaluar. Një histori e pazakontë incesti ndodhi gjatë vitit të kaluar në vend. Një 13-vjeçare nga Gjilani, lindi fëmijën pasi kishte marrëdhënie seksuale …

Read More »

Gjermania i drejtohet Serbisë: Jeni duke goditur veten derisa po kërkoni që ti bëni dëme Kosoves

Ambasadori gjerman Christoph Heusgen i ka kërkuar edhe njhëhere që Ministri i Jashtëm i Serbisë Iviça Daçiq të ndalojë tentimin për të hequr njohjet e Kosovës. “Daçiq vetë ka udhëtuar në shtetet të cilat kanë bërë tërheqjen e njohjeve. Nuk e kuptoj logjikën prapa kësaj: Shpallja e pavarësisë së Kosovës …

Read More »

Sa janë të arsimuar deputetët e Kuvendit të Kosovës

Kuvendi i Republikës së Kosovës përbëhet nga gjithsej 120 deputetë. Nga ky numër sa ka Kuvendi, më shumë se gjysma përveç emrit e mbiemrit, partisë e grupit parlamentar në kuadër të të cilin veprojnë nuk kanë të dhëna tjera. Më saktësisht vetëm 54 ligjvënës e kanë deklaruar shkollimin e përvojën …

Read More »

Edi Rama: Për mua Kosova është pjesë e Shqipërisë. Të tjerat janë çështje të Ramushit

“Për mua Kosova është pjesë e Shqipërisë. Të tjerat janë çështje të Ramushit”. Kështu iu përgjigj kryeministri Edi Rama deklaratave të homologut në Prishtinë se “po fut hundët më shumë seç duhet në punët e brendshme të Kosovës”. Në intervistën e dhënë për gazetarin Sokol Balla në Vizion+, Rama sulmoi …

Read More »

Erdogan mesazh ngushëllimi për viktimat e aksidentit në Shkup

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka shprehur ngushëllime për Maqedoninë e Veriut me rastin e aksidentit të djeshëm fatal në autostradën Shkup-Tetovë, në të cilin humbën jetën 14 persona, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas të dhënave të siguruara, Erdoğan në një deklaratë është shprehur se e ka mësuar me …

Read More »

Halil Kastrati i dhuron banesë veteranes së arsimit, thotë se jetonte në kushte të mjerueshme

Humanisti i njohur, Halil Kastrati këtë të mërkurë ka gëzuar një familje nga Gjakova me banesë të re. Kastrati ka thënë se kësaj radhe banesën ia ka dhuruar veteranes së arsimit, mësueses Fakete Meqa. “Mësuese, në një aspekt më vjen keq që isha në vizitë tek ju sepse u ndjeva …

Read More »

Coca-Cola, në “listën e zezë” të OKB-së si “pushtuese” izraelite

Një numër kompanish izraelite dhe ndërkombëtare përballen me rrezikun e përfshirjes në “listën e zezë” të Kombeve të Bashkuara për biznes në vendbanimet hebreje në Bregun e pushtuar Perëndimor. Sipas të përditshmes izraelite Yediot Ahronoth, janë një sërë kompanish, telekomunikacioni apo farmaceutike, mes të cilave edhe Coca – Cola, të planifikuara për …

Read More »

Formohet Ushtria Ekonomike e Konsumatorit, betohen kundër produkteve serbe

Në rrjete sociale po qarkullon një billboard, ku bëhet thirrje që të mos blihen produktet serbe. Një fushatë sensibilizuese kjo për qytetarë e Kosovës, e formuar nga një grup që po thirret Ushtria Ekonomike e Konsumatorit ku secili ushtar thirret në këtë betim: “Unë biri/bija jote Kosovë betohem se nga …

Read More »

EKSKLUZIVE: Ministrja e Jashtme e Suedisë në interpelancë për çështjen e liberalizimit të vizave për Kosovën /Dokument/

Ministrja e Jashtme e Suedisë, Margot Wallstrom, është thirrur për interpelancë për çështjen e (mos)liberalizimit të vizave për Kosovën. Kjo interpelancë do të mbahet pas kërkesës që ka bërë deputeti nga Partia Kristian Demokrate, Magnus Jacobsson, njofton Klan Kosova. “Çfarë do të bëjë Ministrja për ta bërë më të lehtë …

Read More »

Xhamia në Preshevë dënohet për shkak të flamurit kombëtar

Në fshatin Miratoc, komuna e Preshevës në xhamin e fshatit me rastin ditës së flamurit, fshatarët kanë vendosur flamurin kombëtarë, pas disa muajsh, saktësishtë sot, kryetari i xhamis pas faljes së namazit të “xhumasë” ka dal para xhematit dhe u ka kumtuar lajmin se janë dënuar me 50 000 dinarë …

Read More »

Sipas gazetes serbe “Danas” – ShBA jep lajmin e madh Veriu është dhe do të jetë gjithmonë i Kosovës

Gazeta serbe “Danas” shkruan për qëndrimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në lidhje me një zgjidhje përfundimtare për çështjen e Kosovës. SHBA-të janë pro korrigjimit minimal të kufijve dhe shkëmbimit të territorit që parasheh se Serbia të fitojë Komunën e Leshakut dhe një pjesë të Kopaonikut, kurse Kosovës t’i …

Read More »

Gjenerali Amerikan: Zemra ime do t’i takojë çdo herë Kosovës, është shtëpia ime e dytë

Gjenerali i Gardës Kombëtare të lowas në Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Timothy Orr, ka anuluar vizitën e tij në Kosovë për shkak të mospërmbushjes së kërkesave nga Qeveria e Kosovës, për mos pezullimin e taksës 100%. Por, ai kishte qënë me 8 maj të vitit të kaluar në …

Read More »

Ministri Bytyqi po pengon universitet publike, dëshiron t’i mbyllë ato

Raporti i grupit punues për profilizimin e universiteteve publike në vend, tashmë është në Komisionin Parlamentar për Arsim si dhe i është dorëzuar Qeverisë. Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi, ka bërë me dije për “Radio Kosovën” se në këtë raport janë paraqitur dy propozime: njëri ka të bëjë me profilizimin …

Read More »

VV-ja përkujton aktivistët Balaj e Xheladini në 12-vjetorin e vdekjes

ëvizja Vetëvendosje i ka përkujtuar dy aktivistët e saj, Arben Xheladinin dhe Mon Balajn, në 12-vjetorin e vdekjes së tyre. Aktivistët u vranë gjatë protestës së 10 shkurtit të vitit 2007, të cilën Vetëvendosje e kishte organizuar kundër negociatave me Serbinë dhe pakos së Ahtisaarit. Deputeti Glauk Konjufca, ka thënë …

Read More »

Çmimet e produkteve bazë në Kosovë janë më të lartat në rajon

Kosova ka çmime shumë të larta të produkteve ushqimore bazë, në krahasim me vendet e rajonit. Nga produktet e njëjta të blera në Prishtinë, Tiranë, Preshevë e Shkup shihet dallimet që kanë çmimet e këtyre produkteve. Çmimet e ushqimeve në vendet e rajonit, pothuajse janë të njëjta me ato të …

Read More »