Home / Kultura

Kultura

Ramla: aty ku mund të rremosh kah e kaluara e lavdishme islame

Kur gjeografi Muhammad Ibn Ahmad Shams al-Din al-Muqaddasi vizitoi qytetin e Ramlës në rrugën midis Kajros dhe Damaskut në shekullin e dhjetë, ai e përshkroi atë si një parajsë urbane që rivalizonte qytetin e tij të lindjes, Jeruzalemin.“Eshtë një qytet me shije dhe i ndërtuar mirë: uji është i mirë …

Read More »

Ramla: aty ku mund të rremosh kah e kaluara e lavdishme islame

Kur gjeografi Muhammad Ibn Ahmad Shams al-Din al-Muqaddasi vizitoi qytetin e Ramlës në rrugën midis Kajros dhe Damaskut në shekullin e dhjetë, ai e përshkroi atë si një parajsë urbane që rivalizonte qytetin e tij të lindjes, Jeruzalemin. “Eshtë një qytet me shije dhe i ndërtuar mirë: uji është i …

Read More »

Arkiva e National Geographic: foto “vintage” nga Siria dhe një kushtim frymëzues nga Mark Tuein

Për gjashtë vjet, sirianët kanë parë sesi shumë nga lokacionet 6500 vjeçare të vendit të tyre janë bombarduar, grabitur e dëmtuar rëndë nga lufta. Në të gjithë vendin, luftimet kanë shkatërruar relike antike si metropolin e kohës romake, Palmirën, vendbanimin grek të Dura-Europos që strehonte kishën më të vjetër të …

Read More »

Zbulohen fragmente të një piramide 3.700-vjeçare në Egjipt

Fragmentet e një piramide 3.700-vjeçare u zbuluan në gjendje të mirë në Egjipt, në qendrën arkeologjike të Dahshurit, pranë Kajros, njoftoi të hënën Ministria e Antikiteteve. “Piramida e vogël, e cila daton që prej dinastisë së 13-të (1.802-1.640 p.e.s.) u gjet në nekropolin e Dahshurit, në jug të Kajros, në gjendje të …

Read More »

Mexosopranoja turke, Ezgi Karakaya finalistja në konkursin e Cardiff-it

Mexosopranoja turke, Ezgi Karakaya është njëra prej 20 artisteve të cilat arritën të radhiten në finale të Konkursit të Këngëtarit më të Mirë në Botë të organizuar nga BBC-ja në Cardiff. Në këtë konkurs morën pjesë 450 pjesëmarrës nga vendet e ndryshme të botës, duke filluar prej Italisë e deri …

Read More »

SHBA – Dokumentari “1915-a në dokumentet armene” rrëzon pretendimet armene

Dokumentari “1915-a në dokumentet armene” ka rezultuar përgjigjja më e bukur me dokumente objektive për mashtrimet e diasporës armene. Në Çikago të Shteteve të Bashkuara të Amerikës u shfaq dokumentari i titulluar “1915-a në dokumentet armene”, një produksion i rëndësishëm që hedh poshtë pretendimet armene duke u bazuar në shumë …

Read More »

Sot ngre siparin festivali i filmit të Stambollit

Edicioni i 36-të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Stamboll fillon sonte (4 prill) me ceremoninë që do të mbahet në Show Center në lagjen Maslak të Stambollit. Aktiviteti organizohet nga Fondacioni i Stambollit për Kulturën dhe Artin (İKSV). Në natën e parë të festivalit do të vlerën me “Çmimin …

Read More »

ShBA – Njujorkezët morën pjesë në “Luftën e jastëkëve”

Me qindra banorë dhe turistë u mblodhën të shtunën në mbrëmje nën masa të forta sigurie të policisë në sheshin Uashington të Nju-Jorkut për të festuar Ditën Ndërkombëtare të Luftës me Jastëkë.

Read More »

Kievi dënon kërkesën e Eurovizionit për të pranuar këngëtaren ruse

Uebsiti Zyrtar i Radiotelevizionit të Turqisë Ky shërbim përmban materiale me të drejtë autori të agjencive të lajmeve Anadolu Ajansı, (AA), Agence France-Presse (AFP), Associated Press (AP), Reuters, Deutsche Press Agentur (DPA), ATSH, EFE, MENA, ITAR TASS, XINHUA. Materialet dhe lajmet nuk mund të përdoren, shumëfishohen pa leje. TRT nuk …

Read More »

Ambasadori turk në Shqipëri, Bajraktar: Shqipëria të na mbështesë në luftën kundër terrorit

Në këtë ceremoni merrnin pjesë, ambasadori i Turqisë në Tiranë, Hidayet Bayraktar, koordinatori i TIKA-s në Shqipëri, Eyüp Yavuz Ümütlü, nënkryetari Bashkisë së Shkodrës, Dritan Meta, prefekti i Shkodrës, Paulin Radovani, deputeti për qarkun e Shkodrës, Agron Cela, ushtarakët e nëndetëses Turke TCG I. İnönü, si dhe qytetarë të Shkodrës.  …

Read More »

Muzikali për fëmijë ”Mbreti Luan” premierë në Teatrin ”Kujtim Spahivogli”

Në këtë muzikal për fëmijë do të interpretojnë aktorët Ilia Kaçi, Ersiljano Xhelollari, Matias Llupa, Elidon Alika, Rexhina Mollaymeri, Ergys Malsia, Aleksander Mitrollari. Simba, princi i xhunglës largohet nga vendi i tij duke menduar se ishte ai shkaktar për humbjen e të atit, mbretit të xhunglës. Xhaxhai i tij manipulues …

Read More »

Kosovë – “Home” i regjisores More Raça në Festivalin e Filmit në Florida

Filmi “Home”, i regjisores More Raça, do të marrë pjesë në Festivalin e Filmit në Florida të SHBA-së, më 21-30 prill, festivali kualifikues për çmimin Oscar. “Home” është i bazuar në ngjarje të vërtetë dhe paraqet konfliktin për çështje trashëgimie mes të vëllait dhe motrës, në mes të së drejtës tradicionale dhe asaj …

Read More »

Bota islame sot kremton Natën e Regaibit

Sot bota islame feston Natën e Mirë të Regaibit, që është lajmëtar i fillimit të tre muajve të shenjta që përfshinë muajt hënor Rexhep, Shaban dhe Ramazan. Nata e Mirë e Regaibit shënohet në natën e parë që lidhë të enjten dhe premten të muajit Rexhep, ndërsa pranohet si “nata …

Read More »

Bob Dylan në Stokholm, pranon më në fund Çmimin Nobel për Letërsinë

Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave njoftoi të mërkurën se Bob Dylan do të shkojë në Stokholm gjatë kësaj fundjave për të pranuar trofeun e Çmimit Nobel për Letërsinë. Këngëtari amerikan u vlerësua me këtë çmim në tetor të vitit të kaluar, por nuk udhëtoi të merrte trofeun apo të mbante …

Read More »

Berati prezantohet në Turqi, në takimin e qyteteve historike të Ballkanit

Në Bashkinë Esenler (Stamboll) në Turqi u organizua takimi i qyteteve historike të Ballkanit. Tema e takimit ishte “Uji si element i qytetërimeve të hershme”. Aktiviteti evokoi vlerat e hershme të qytetërimeve ballkanike me ujin si element lidhës ndërmjet qyteteve. Qytetet pjesëmarrëse ishin Esenler (Stamboll – Turqi), Berat (Shqipëri), Plovdiv …

Read More »

Nga Shqipëria komuniste në skenën botërore: Ermonela Jaho

Sopranoja e njohur shqiptare me famë ndërkombëtare, Ermonela Jaho, ka zënë vend në një edicion special të “Radio BBC”, në një artikull të gazetares Albana Kasapi. Ajo e ka takuar sopranon Ermonela Jaho në Shtëpinë e Operës Mbretërore në Londër. Me titull “Nga Shqipëria komuniste në skenën botërore”, gazetarja flet për …

Read More »

Pishinat-tarracë në Pamukkale të Turqisë, një mrekulli e natyrës

Pishinat-tarracë, të bukura dhe të çuditshme të Pamukkales, janë vlerësuar për më shumë se dy shekuj e megjithatë ende mbeten një nga mrekullitë më pak të njohura në botë. Mijëra vjet më parë, tërmetet, dukuri natyrore të shpeshta në Turqi, krijuan thyerje tektonike, të cilat bënë që stinët e nxehta ta bënin …

Read More »

Filmi i jetës së Presidentit Erdoan “Reis” shfaqet edhe në Suedi

Filmi “Reis” në të cilin shpjegohet jeta e Presidentit Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) nga fëmijëria deri në periudhën e Kryetarit të Bashkisë së Metropolit të Stambollit u shfaq në kryeqytetin Stokolm të Suedisë. Filmi është realizuar nga regjisori Hydaverdi Javuz (Hüdaverdi Yavuz), skenaristi Murat Ozdil (Murat Özdil), aktori …

Read More »

Aktivitetet e Qendrës Kulturore Turke shumë të mirëpritura në Mal të Zi

Në Qendrën Kulturore Turke “Yunus Emre” në Podgoricë, gjithnjë e më shumë të interesuar për gjuhën dhe kulturën turke. Qendra kulturore turke “Yunus Emre” në Mal të Zi e zhvillon veprimtarinë e saj që nga viti 2014-të. Drejtori i kësaj qendre Doc. Dr. Xhihan Ëzdemir (Cihan Özdemir) në një intervistë …

Read More »

Deri në fund të shekullit do të zhduken 90 për qind e 6,000 gjuhëve të sotme në botë!?

Nëse alienët do të kishin ardhur nesër, gjuhëtarët mund të ishin të parët që do të thirreshin nga Qeveria – tani që ka dalë edhe filmi “Arrival”. Filmi ngrihet mbi hipotezën e “Sapir-Whorf”, sipas të cilës gjuha që flet përcakton mënyrën se si e sheh botën. Shumë njerëz e konsiderojnë …

Read More »